دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱
۲۰:۲۲ - ۰۲ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۲۱۷
سیاست خارجی

کوروش احمدی دیپلمات سابق ایران پاسخ می‌دهد؛

قطع ارتباط پارلمان اروپا با ایران تا چه حد اهمیت دارد؟

کوروش احمدی,قطع ارتباط پارلمان اروپا با ایران
یک کارشناس سیاست خارجی درمورد تاثیر تصمیم پارلمان اروپا مبنی بر قطع ارتباطات و گفت و گوهای مستقیم میان اروپا و جمهوری اسلامی بر مذاکرات، بیان می‌کند که تاثیر تصمیم پارلمان اروپا به قطع رابطه با ایران منحصر به تاثیر غیرمستقیم از طریق تیرگی بیشتر روابط ایران با کل اتحادیه است. لذا اگر قرار باشد در آینده گشایشی در مذاکرات برجام حاصل شود، فکر نمی‌کنم این تصمیم پارلمان اروپا مانعی در برابر انجام وظایف بورل و ایفای نقش او به عنوان رئیس کمیسیون مشترک برجام باشد.

رئیس پارلمان اروپا اعلام کرده است که تا اطلاع ثانوی ارتباطات و گفتگوهای مستقیم میان این نهاد اروپایی و جمهوری اسلامی ایران قطع می‌شود. روبرتا متسولا، رئيس پارلمان همچنین با اشاره به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان در ایران تاکید کرد که «اروپا چشمان خود را روی معترضانی که چشم امید به ما دارند، نخواهند بست.»

کوروش احمدی، تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت و گو با انتخاب درخصوص اینکه این اقدام اروپا چه معنایی دربر دارد، عنوان کرد: «آنطور که رئیس پارلمان اروپا اعلام کرده، این تصمیم در واکنش  به اقدام ایران برای تحریم شش تن از اعضای پارلمان اروپا گرفته شده است. البته از ابتدای بروز اعتراضات اخیر در ایران، پارلمان اروپا در این رابطه فعال بوده و در اولین اقدام در این رابطه، پارلمان اروپا طی قطعنامه‌ای در اواسط مهر ضمن شرح مطالبی راجع به اعتراضات، خواستار تحریم افراد و نهادهای درگیر در جان باختن مهسا امینی توسط اتحادیه اروپا و برخورد پلیس با اعتراضات خیابانی شد. در این متن همچنین از سازمان ملل و شورای حقوق بشر خواسته شده بود که راجع به این حوادث تحقیق کنند. ظاهرا واکنش ایران و تحریم شماری از اعضای پارلمان که شامل منع ورود آنها به ایران می شود، در ارتباط با آن اقدامات پارلمان اروپا صورت گرفته بود.»

وی در پاسخ به سوالی راجع به اهمیت پارلمان اروپا تاکید کرد: «پارلمان اروپا در واقع مجلس قانونگذاری اتحادیه اروپا است و از جهت نقشی که به همراه شورای اروپا در تصویب لوایح کمیسیون اروپا دارد، مهم است. این پارلمان همچنین از طریق کمیته هایی که دارد، نشست‌هایی برای بررسی تحولات جاری تشکیل می‌دهد که از نظر انعکاس در رسانه‌ها و تاثیر بر افکار عمومی قابل توجه است. البته تصمیمات پارلمان اروپا برای تک تک دولت‌های عضو اتحادیه اروپا الزام آور نیست اما نظرات و بیانیه‌های این پارلمان ۷۰۵ نفره بر تصمیمات دولت‌های اروپا تاثیر دارد، چرا که این پارلمان مرکب از نمایندگانی از هر ۲۷ عضو اتحادیه است که متناسب با جمعیت هر کشور انتخاب می شوند.»

احمدی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا این تصمیم بر ادامه مذاکرات تاثیر می‌گذارد، گفت: «البته تصمیم قطع ارتباط پارلمان اروپا با ایران منحصر به رئیس و اعضا و نیز کمیته‌های این پارلمان است و در آن ذکری از مقامات اتحادیه اروپا نرفته است. لذا این تصمیم به لحاظ رسمی و اجرایی تاثیری بر دیگر اجزاء اتحادیه ندارد. اما از آنجا که پارلمان یکی از ارکان مهم اتحادیه است، نوع رابطه آن با ایران بی تاثیر بر رابطه کل اتحادیه با ایران نیست. بعلاوه، از آنجا که نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه که رئیس کمیسیون برجام هم هست، یک مقام اجرایی و عضو کمیسیون اروپا است، پارلمان اروپا نمی‌تواند تصمیمی الزام آور برای اعضای کمیسیون اروپا بگیرد. لذا، تاثیر تصمیم پارلمان اروپا به قطع رابطه با ایران منحصر به تاثیر غیرمستقیم از طریق تیرگی بیشتر روابط ایران با کل اتحادیه است.»

این دیپلمات پیشین ایران در ادامه تاکید کرد: «لذا اگر قرار باشد در آینده گشایشی در مذاکرات برجام حاصل شود، فکر نمی‌کنم این تصمیم پارلمان اروپا مانعی در برابر انجام وظایف بورل و ایفای نقش او به عنوان رئیس کمیسیون مشترک برجام باشد.»

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش