جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۱۷ - ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۱۶۲۹
سیاست خارجی

راه پیش پای ایران در برابر فشار حداکثری!

ایران,فشار حداکثری به ایران
غربی‌ها و برخی از همسایه‌های ما به این نتیجه رسیده‌اند که میزان غنی‌سازی اورانیوم در ایران، در حال رسیدن به مرحله آستانه است. این مرحله از دید آن‌ها یک موقعیت خطرناک محسوب می‌شود. در این برهه زمانی روی کار آمدن نتایناهو هم یک زنگ خطر برای ایران بشمار می‌آید. زیرا مشخصا اروپایی‌ها در حال نزدیک شدن به اسرائیل هستند.

به گزارش فرارو،  یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: «واقعیت این است که غربی‌ها و کشور‌های همسایه به دنبال این هستند که ایران را در یک فشار حداکثری و بی سابقه قرار دهند و در حال فراهم کردن مقدمات آن هستند. ماجرایی که در سفارت آذربایجان رخ داد و حالا عملا رابطه‌شان را با ایران قطع کرده‌اند و از ما شکایت کردند نیز در همین راستا است. حمله پهپادی به تاسیسات اصفهان نیز بخشی از همین نقشه است. هیچ کدام از اتفاقات اخیر را نباید جدا از ماجرا دید باید همه را در یک پکیج مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم؛ بنابراین اگر با ایالات متحده وارد مذاکره نشویم، شرایط به مراتب بدتر و خطرناکتر خواهد شد. چرا که هنوز آمریکایی‌ها برخلاف اسرائیلی‌ها تمایل به گفتگو دارد، اما قطعاً مشروط خواهد بود که بدون شک یک پای ماجرا در جنگ اوکراین است.»

هدف‌گذاری اسرائیل برای ایران عبدالرضا فرجی‌راد، استاد ژئوپلیتیک دانشگاه در گفتگو با فرارو عنوان کرد: «در حال حاضر دو تحول بسیار مهم رخ داده است. یکی اینکه غربی‌ها و برخی از همسایه‌های ما به این نتیجه رسیده‌اند که میزان غنی‌سازی اورانیوم در ایران، در حال رسیدن به مرحله آستانه است. این مرحله از دید آن‌ها یک موقعیت خطرناک محسوب می‌شود. در این برهه زمانی روی کار آمدن نتایناهو هم یک زنگ خطر برای ایران بشمار می‌آید. زیرا مشخصا اروپایی‌ها در حال نزدیک شدن به اسرائیل هستند و احتمالا همکاری‌های اطلاعاتی بسیار قوی میان آن‌ها در خصوص ایران شکل خواهد گرفت تا بتوانند به تصور خودشان، غنی سازی اورانیم ایران را مهار کنند.»

وی افزود: «از طرف دیگر ماجرا اوکراین و ادعا‌های مقامات اوکراینی مبنی بر استفاده روس‌ها از پهپاد‌های ایرانی در این جنگ، برای اروپایی‌ها و حتی آمریکایی ها بسیار حائز اهمیت است. مجموع این دو مورد منجر به این شده است که آن‌ها توافقاتی میان خودشان برای تشکیل یک همکاری بسیار قدرتمند در زمینه امنیتی و اطلاعاتی شکل بدهند و در صورت ادامه ماجرا، آماده برای گام بعدی و راهکار‌های دیگر برای تقابل با ایران باشند.»

این دیپلمات سابق کشورمان ادامه داد: «در داخل منطقه به ویژه حوزه خلیج فارس، برخی کشور‌ها نیز با اروپایی‌ها کاملا هماهنگ هستند. یعنی کاملا اشتباه است که فکر کنیم اسرائیل صرفا در حال بهبود روابط با کشور‌های غربی است. نتانیاهو بدون شک یک همکاری مشخصی با امارات و عربستان و بحرین و امثال این‌ها دارد؛ بنابراین نقشه‌ای که برای ایران دارند بسیار گسترده است و کشور‌های زیادی در آن نقش آفرینی می‌کنند.»

وی تصریح کرد: «در کنار همه این‌ها باید اتفاقا اخیر در کشور را هم مورد توجه قرار داد. زیرا آنچه در داخل ایران طی ماه‌های اخیر رخ داد، تاثیرات بسیار منفی بر افکار عمومی جهان به ویژه اروپا داشته است. یکی از دلایلی که طرف‌های غربی تا این لحظه حاضر به بازگشت پای میز مذاکره نشده‌اند همین اتفاقات چند ماه گذشته است. حتی اخیرا آقای باقری اعلام کرده است که ایران آمادگی کامل برای بازگشت به میز مذاکره را دارد، اما هنوز جوابی از طرف‌های اروپایی و امریکایی دریافت نکرده است.»

این استاد دانشگاه تاکید کرد: «با همه این‌ها به نظر من بهترین کاری که می‌توان در این شرایط انجام داد، مذاکره مستقیم با ایالات متحده است. البته لزومی ندارد مذاکرات کاملا عیان و رسانه‌ای باشد. می‌توان در یک فضای مناسب انجام شود و در نهایت صرفا نتیجه در اختیار رسانه‌ها قرار بگیرد. زیرا هرچند طی این مدت جوزف بورل هم تا حدودی از دیدگاه‌های رادیکال و تند فرانسه و آلمان علیه ایران فاصله گرفته و به انگلستان و آمریکا نزدیک شده، اما به نظر می‌رسد شرایط برای مذاکره با اروپایی‌ها نه فراهم است و نه تاثیرگذاری لازم را دارد. ما باید با آمریکا مستقیما وارد مذاکره شویم.»

فرجی راد در پایان گفت: «واقعیت این است که غربی‌ها و کشور‌های همسایه به دنبال این هستند که ایران را در یک فشار حداکثری و بی سابقه قرار دهند و در حال فراهم کردن مقدمات آن هستند. ماجرایی که در سفارت آذربایجان رخ داد و حالا عملا رابطه‌شان را با ایران قطع کرده اند و از ما شکایت کردند نیز در همین راستا است. یا حمله پهپادی به تاسیسات اصفهان بخشی از همین نقشه است. هیچ کدام از اتفاقات اخیر را نباید جدا از ماجرا دید باید همه را در یک پکیج مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم؛ بنابراین اگر با ایالات متحده وارد مذاکره نشویم، شرایط به مراتب بدتر و خطرناکتر خواهد شد. زیرا هنوز آمریکایی‌ها برخلاف اسرائیلی‌ها تمایل به گفتگو دارد، اما قطعا مشروط خواهد بود که بدون شک یک پای ماجرا در جنگ اوکراین است.»

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش