شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲
۱۹:۰۶ - ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۹۷۵
سیاست خارجی

بایدن: ایران نباید سلاح هسته‌‎ای داشته باشد/ مقام کاخ سفید: هیچ آمریکایی نباید به ایران سفر کند

جو بایدن,رئیس جمهور آمریکا
«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا طی سخنرانی در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، ادعاهای پیشین مقامات واشنگتن درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را تکرار کرد و گفت: ما متعهد هستیم که ایران هیچ سلاح هسته‌‎ای نداشته باشد.

به گزارش ایسنا، بایدن در آغاز سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت «آینده ما به آینده جهان مرتبط است و هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی با چالش‌های امروزه مواجه شود».

بایدن گفت: ما از گسترش شورای امنیت و افزایش تعداد اعضا حمایت می‌کنیم. ما یک سری رایزنی برای گسترش شورای امنیت و افزایش تعداد اعضای دائم آن انجام دادیم و به این کار ادامه خواهیم داد. ما همچنین به تلاش‌های خود برای اصلاح سازمان تجارت جهانی ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهور آمریکا افزود: ما به دنبال تقویت سیاست‌هایی هستیم که باعث ایمن‌شدن فناوری‌های هوش مصنوعی شود.

او گفت: ما به تلاش‌های خود برای اصلاح سازمان تجارت جهانی و حفظ رقابت، باز بودن، شفافیت و حاکمیت قانون ادامه خواهیم داد. 

بایدن همچنین در ادامه مواضع واشنگتن علیه چین گفت: ما شراکت خود با هند، ژاپن و استرالیا را افزایش داده‌ایم و به پیشرفت‌های ملموس برای مردم منطقه رسیده‌ایم. ما طرفدار ریسک‌زدایی هستیم، نه جدایی از چین. ما همچنین آماده همکاری با چین در مورد مسائلی هستیم که برای پیشرفت به تلاش های مشترک بستگی دارد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین با اشاره به سرنگونی دولت‌های متحد غرب در آفریقا در سال‌ها و ماه‌های اخیر از جمله در نیجر، گابن، مالی و بورکینافاسو گفت: ما در حمایت از سیستم‌های مبتنی بر قانون اساسی در کشورهای آفریقایی در کنار اتحادیه آفریقا و اکوواس می‌ایستیم.

بایدن همچنین ادعاها درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را تکرار کرد و گفت: ما متعهد هستیم که ایران هیچ سلاح هسته‌‎ای نداشته باشد.

او در ادامه سخنرانی خود و بدون توجه به نقش مخرب آمریکا در بی‌ثبات‌سازی منطقه، مدعی شد: ما با شرکای خود برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران که امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند، همکاری می‌کنیم.

بایدن گفت که این نشست سازمان ملل زیر سایه «جنگی تاریک» است؛ جنگی که او آن را «جنگ غیرقانونی روسیه» علیه اوکراین توصیف کرد. او با ادعای این‌که هیچ کشوری بیشتر از اوکراین نمی‌خواهد جنگ پایان یابد و همچنین تکرار حمایت واشنگتن از کی‌یف و تلاش‌هایش برای رسیدن به «راه‌حل دیپلماتیک برای صلح عادلانه و پایدار» مدعی شد که روسیه مسئولیت جنگ در اوکراین را بر عهده دارد و این کشور به تنهایی قدرت پایان دادن به جنگ را دارد.

بایدن گفت: روسیه به تنهایی بر سر راه صلح ایستاده است زیرا قیمت روسیه برای صلح تسلیم شدن اوکراین، خاک اوکراین و فرزندان اوکراین است. روسیه خسته خواهد شد.  اما از شما می پرسم: اگر ما اصول اصلی ایالات متحده را برای راضی کردن یک متجاوز کنار بگذاریم، آیا هر کشور عضوی در این سازمان می‌تواند مطمئن باشد که پس از نابودی اوکراین حفظ می‌شود؟ آیا استقلال هر ملتی امنیت دارد؟ واشنگتن همچنان در کنار مردم اوکراین می‌ایستد تا از حاکمیت و تمامیت ارضی و آزادی خود دفاع کند.

وی افزود: تا زمانی که حاکمیت، تمامیت ارضی و آزادی اوکراین توسط روسیه تهدید شود، ایالات متحده، متحدان و شرکای آن در کنار کی‌یف خواهند ایستاد.

بایدن همچنین روسیه را به نقض «توافق‌های مربوط به عدم اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی» متهم کرد.

بایدن همچنین گفت که واشنگتن به دنبال دستیابی به صلحی عادلانه و پایدار بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی ها از طریق راه حل دو دولتی است.

رئیس‌جمهور آمریکا از پروژه ریلی تازه اعلام شده برای اتصال هند به اروپا از طریق عربستان سعودی و سرزمین‌های اشغالی فلسطین استقبال کرد و گفت: این نشان می‌دهد که چگونه عادی‌سازی و ارتباط اقتصادی بیشتر اسراییل با همسایگانش تأثیرات مثبت و عملی دارد، ما به تلاش خستگی‌ناپذیر برای حمایت از صلح عادلانه و پایدار بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ادامه می‌دهیم.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین تداوم نقض قطعنامه‌های شورای امنیت توسط کره شمالی را محکوم کرد و مدعی شد که به دیپلماسی برای دستیابی به خلع سلاح هسته‌ای این کشور متعهد است.

رئیس‌جمهور آمریکا در طول سخنرانی خود از سازمان ملل خواست تا مجوز مداخله در هائیتی را صادر کند. او گفت: من از شورای امنیت می‌خواهم که اکنون این مأموریت را مجاز کند. مردم هائیتی نمی‌توانند بیش از این صبر کنند. او همچنین از ویلیام روتو، رئیس جمهور کنیا، که پیشنهاد رهبری یک نیروی چند ملیتی در هائیتی را برای بازگرداندن نظم داد، تشکر کرد.

***

مقام کاخ سفید: هیچ آمریکایی نباید به ایران سفر کند/ بایدن برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران تصمیم سختی گرفت

«برت مک‌گورک» هماهنگ کننده امور غرب آسیا و شمال آفریقا در کاخ سفید در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت «دولت بایدن از همان ابتدای روی کار آمدنش درگیر مذاکره برای بازگرداندن آمریکایی‌های بازداشت شده از ایران به خانه بوده است».

جو بایدن,رئیس جمهور آمریکا

او تصریح کرد: ما استانداردهایی داشتیم که چه چیزی را می‌پذیریم و چه چیزی را نمی‌پذیریم و واقعاً در ۶ ماه گذشته، این روند تشدید شد. زمانی که این ترتیبات بر اساس شرایطی که ما می‌توانیم بپذیریم و بر اساس استانداردهایی که همیشه می‌گفتیم قبول می‌کنیم، یکجا جمع‌ شد، رئیس‌جمهور تصمیم دشوار اما درست را برای پیشبرد آن گرفت.

پنج آمریکایی‌ بازداشت شده در ایران که پیشتر از زندان به حبس خانگی منتقل شده بودند روز دوشنبه به عنوان بخشی از یک معامله گسترده‌تر با تهران آزاد شدند که شامل آزادسازی ۶ میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران در کره جنوبی و آزادی پنج ایرانی در بازداشت آمریکا است.

مک‌گورک همچنین با انتقادات مطرح شده از سوی برخی قانونگذاران و مقامات پیشین آمریکایی مبنی بر این‌که این توافق «سایر دولت‌های متخاصم را برای گروگان گرفتن آمریکایی‌ها ترغیب می‌کند»، مخالفت کرد و گفت: نحوه استفاده ایران از این پول مورد ارزیابی و نظارت قرار خواهد گرفت. ایران واقعاً هیچ منفعتی ندارد و هیچ سرمایه‌ای وارد ایران نمی‌شود. شرکت‌های ایرانی پولی دریافت نمی‌کنند.

این مقام کاخ سفید بر ادامه سیاست‌های خصمانه واشنگتن درقبال تهران تاکید کرد و با طرح ادعاهایی علیه کشورمان گفت که دولت بایدن به کار خود برای «بازدارندگی، احرای تحریم‌ها، منزوی کردن ایران و جلوگیری از فعالیت‌های مخرب این کشور ادامه خواهد داد».

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا همچنین خاطر نشان کرد که هیچ آمریکایی نباید به ایران سفر کند.

بر اساس توافق تهران و واشنگتن برای تبادل زندانیان که اولین بار در دهم اوت در رسانه‌ها منتشر شد، شش میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی آزاد شد و اکنون به بانک مرکزی قطر منتقل شده است.

  • 15
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش