جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۵۱ - ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۶۸۲
بین الملل

 پرزیدنت گناهکار

ترامپ ,حکم مجرمیت دونالد ترامپ, رئیس‌جمهوری سابق آمریکا

به گزارش دنیای اقتصاد : دیدن ترامپ در لباس نارنجی شاید چندان عجیب نباشد، اما اینکه او با لباس نارنجی رئیس‌جمهور آمریکا شود، قطعا عجیب است. مردی که حتی سوابق مجرمیت خود را تبدیل به برگ برنده می‌کند و مدام در انتخابات از رقیب دموکرات خود در نظرسنجی‌ها پیشی می‌گیرد. به نظر می‌رسد حکم دادگاه اخیر او هم تاثیر چندانی در محبوبیت او نداشته و رای به مجرمیت او تبدیل به یک برگ برنده دیگر برای او شده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، دونالد جی.ترامپ روز پنج‌شنبه به‌دلیل جعل سوابق برای سرپوش گذاشتن بر یک رسوایی جنسی که کمپین انتخاباتی او در سال۲۰۱۶ را به انحراف کشانده بود، محکوم شد و فرمانده سابق کل قوای آمریکا را به یک مجرم تبدیل کرد.

حکم مجرمیت دونالد ترامپ در شرایطی صادر شد که این حکم در سراسر آمریکا و جهان طنین‌انداز خواهد شد و دوره جدیدی از کارزارهای انتخاباتی را کلید خواهد زد که زیر سایه این حکم قرار خواهد گرفت. حالا مردم آمریکا باید بین یک رئیس‌جمهور مجرم و یک رئیس‌جمهور نامحبوب دست به انتخاب بزنند. درحالی‌که زمانی غیرممکن بود که آمریکایی‌ها یک مجرم را به‌عنوان رهبر خود انتخاب کنند، رفتار شورشی ترامپ حامیانش را خوشحال می‌کند؛ زیرا او هنجارهای کشور را زیر پا می‌گذارد. اکنون، مردی که از پذیرفتن شکست خود در انتخابات۲۰۲۰ امتناع کرد، در حال حاضر به دنبال مشروعیت‌زدایی از محکومیت خود است و تلاش می‌کند برتری قدرت سیاسی خود را بر حاکمیت قانون کشور نشان دهد.

قرار مجرمیت

دونالد جی.ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با ۳۴اتهام جعل سوابق و اسناد تجاری روبه‌رو شد که مرتبط با پرداخت پول به استورمی دانیلز بازیگر فیلم‌های مستهجن به قصد سرپوش گذاشتن بر یک رسوایی جنسی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۲۰۱۶ است. درحالی‌که ترامپ روز پنج‌شنبه از سرنوشت خود مطلع شد، احساسات کمی نشان داد، چشمانش را بست و به آرامی سرش را تکان داد؛ درحالی‌که سکوت در دادگاه حکمفرما بود؛ اما هنگامی که بیرون آمد، در حالی که از روی هیجان لب‌هایش می‌لرزید، رئیس‌جمهور سابق با دوربین‌های تلویزیونی که جمع شده بودند، صحبت کرد. وی این حکم را مایه شرمساری خواند و با بیانی تلخ و با اشاره به روز انتخابات اعلام کرد: «حکم واقعی ۵نوامبر از سوی مردم خواهد بود.» قاضی ناظر بر این پرونده، خوان‌ام.‌مرچان، ترامپ را آزاد کرد و حکم او را برای ۱۱ژوئیه تعیین کرد، درست چند روز قبل از تشکیل کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان و انتخاب او به‌عنوان نامزد ریاست‌جمهوری.

آلوین ال.براگ، دادستانی که این پرونده را مطرح کرد، روز پنج‌شنبه از افشای اینکه آیا به‌دنبال مجازات زندان است یا خیر، خودداری کرد. قاضی می‌تواند ترامپ را تا چهار سال پشت میله‌های زندان قرار دهد، اما رئیس‌جمهور سابق می‌تواند در عوض به شکل مشروط آزاد شود و ممکن است هرگز داخل یک سلول زندان را نبیند. درخواست تجدیدنظر او ممکن است ماه‌ها یا بیشتر طول بکشد و او تا زمانی که منتظر مجازاتش است، آزاد خواهد بود تا برای انتخابات ریاست‌جمهوری مبارزه کند. ۱۲نیویورکی که هیات منصفه را تشکیل می‌دادند، نزدیک به ۱۰ساعت زمان نیاز داشتند تا درباره ترامپ تصمیم بگیرند. این پرونده همه‌چیز داشت و آن را به واترگیتی دیگر تبدیل کرد؛ از توطئه علیه روزنامه‌نگاران تا پرداخت‌های مخفیانه. تمام این موارد مورد توجه دادگاه قرار گرفت.

حکم چگونه صادر شد؟

به نظر می‌رسید که پنج‌شنبه، دومین روز رایزنی، به سمت یک نتیجه‌گیری آرام پیش می‌رود. سپس ناگهان از قاضی این پرونده، خوان‌ام.مرچان خبر رسید: «حکمی در راه است.» کمتر از یک ساعت بعد، تیترهایی با عنوان «گناهکار» روی صفحات آنلاین روزنامه‌ها نقش بست. این تصمیم تنها چند ساعت پس از آن گرفته شد که هیات منصفه با درخواست شنیدن شهادت اولین شاهد، دیوید پکر- ناشر سابق نشنال انکوایرر- موافقت کرد. آنها همچنین می‌خواستند شهادت مایکل کوهن را بشنوند که روایت وی با روایت پکر ارتباط داشت. این دو شاهد ممکن است برای دفاع از ترامپ به دردسر بیفتند.

ترامپ و حامیانش خشمگین هستند

دونالد ترامپ ۷۷ساله هنگام قرائت حکم، با حالتی عبوس، مطیع رای شد. اما آن ماسک فرد آرام در بیرون دادگاه از چهره‌اش افتاد. پس از اینکه ترامپ این پرونده را متهم به سیاسی‌کاری کرد، طرفداران ترامپ هم پیرو او چنین خطی را دنبال کردند. چارلی کرک، بنیان‌گذار «نقطه عطف ایالات متحد»ه، یک گروه محافظه‌کار، پیشنهاد داد که دادستان‌های منطقه جمهوری‌خواه باید از دموکرات‌ها تحقیق کنند. او در یک پست آنلاین نوشت: «چپ‌ها را متهم کنید یا آمریکا را از دست بدهید.»

آلوین براگ تبرئه شد

آلوین ال.براگ، دادستان منطقه منهتن، شهرت خود را به خطر انداخته بود و پرونده‌ای را احیا کرده بود که توسط برخی از آن با عنوان «پرونده زامبی» یاد شده بود: «زنده بود، بعد مرد و دوباره زنده شد.» اکنون، آلوین براگ، به‌عنوان اولین دادستانی که رئیس‌جمهور سابق را مجرم شناخته و جایگاه خود را در تاریخ تثبیت کرده است. این پیروزی پس از آن به دست آمد که او بارها و بارها توسط ترامپ مورد حمله سخت قرار گرفت و او را متهم به سیاسی‌کاری کرد و گاهی حتی شخصا به او توهین می‌کرد. در یک کنفرانس خبری اواخر بعدازظهر پنج‌شنبه، براگ در اظهارات خود از هیات منصفه تشکر کرد و خدمات آنها را «سنگ بنای سیستم قضایی ما» خواند. او همچنین تکرار کرد که «این نوع پیگرد، هسته اصلی کاری است که ما در دفتر دادستانی منطقه منهتن انجام می‌دهیم.» او در پایان تاکید کرد: «من کار خودم را انجام دادم.»

ترامپ برای ریاست‌جمهوری نامناسب است؟

تیم سردبیری روزنامه نیویورک‌تایمز که نزدیک به دموکرات‌ها هستند، در یادداشتی پس از ارائه حکم نوشتند: «در یک دادگاه محقر در مرکز منهتن روز پنج‌شنبه، یک رئیس‌جمهور سابق و پرچمدار فعلی جمهوری‌خواهان به ۳۴مورد اتهامات کیفری به‌دلیل جعل سوابق و اسناد تجاری محکوم شد. تصمیم هیات منصفه و حقایق ارائه‌شده در محاکمه، یادآوری دیگری از دلایل بسیاری برای ناتوانی دونالد ترامپ برای ریاست‌جمهوری است.»

در ادامه این مطلب آمده است: «آمریکایی‌ها ممکن است درباره اهمیت این لحظه در شگفت باشند. قانون اساسی کسانی را که محکومیت کیفری دارند از انتخاب شدن یا خدمت به‌عنوان فرمانده کل منع نمی‌کند، حتی اگر پشت میله‌های زندان باشند. بنیان‌گذاران آمریکا این تصمیم را به دست رای‌دهندگان سپرده‌اند. بسیاری از کارشناسان نیز نسبت به اهمیت این پرونده و زیربنای حقوقی آن ابراز تردید کرده‌اند و ترامپ بدون شک درخواست تجدید نظر خواهد کرد. با این حال، بزرگ‌ترین خوبی که از این پرونده کثیف به‌دست می‌آید، اثبات این است که حاکمیت قانون، همه، حتی روسای جمهور سابق را ملزم به تمکین می‌کند؛ اینکه ۱۲آمریکایی می‌توانند درباره رئیس‌جمهور سابق و بالقوه آینده قضاوت کنند، نمایش قابل توجهی از اصول دموکراتیک است که آمریکایی‌ها در کار به آن توجه می‌کنند.»

تیم سردبیری نیویورک‌تایمز سپس، زندگی رئیس‌جمهوری سابق آمریکا را زیر ذره‌بین می‌برد و می‌نویسد: «رئیس‌جمهور سابق هرگز درستی اخلاقی زیادی از خود نشان نداده است، اما حقایق ارائه‌شده در دادگاه نیویورک اطلاعات بیشتری را نشان می‌دهد که عموم مردم باید درباره شیوه غیراخلاقی زندگی و تجارت ترامپ بدانند.»

 این روزنامه سپس این‌گونه نتیجه‌گیری می‌کند: «ترامپ برای اینکه مانع پخش رسوایی اخلاقی خود شود، ۱۳۰هزار دلار به بازیگر فیلم‌های مستهجن می‌دهد. پرداختی مانند این به خودی خود غیرقانونی نیست. چیزی که آن را غیرقانونی می‌کند، ثبت سوابق تجاری برای پنهان کردن هدف واقعی آن است که به گفته دادستان‌ها مخفی کردن ماجرا از مردم آمریکا برای کمک به انتخاب ترامپ بود. دادستان‌ها باید نشان می‌دادند که این پرداخت به دستور ترامپ انجام شده است و ترامپ می‌دانست که بازپرداخت وجه پرداختی به کوهن به دروغ به‌عنوان هزینه قانونی، چیزی جز دور زدن قانون نیست. شواهدی که آنها ارائه کردند، چه مستقیم و چه غیرمستقیم، دخالت شخصی ترامپ را در این توطئه نشان می‌دهد.»

ترامپ ,حکم مجرمیت دونالد ترامپ, رئیس‌جمهوری سابق آمریکا
  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
حالا اونها اسلام را اجرا می کنند یا ما با پرونده دبش و
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش