جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۳۲ - ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۲۴۷۵
خاورمیانه

وزیر خارجه سوریه: از عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین حمایت می‌کنیم

حمایت روسیه از جنایت پوتین,جنایت جنگی پوتین در اوکراین
فیصل المقداد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی RT روز یکشنبه گفت که دمشق از عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا،فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه با اشاره به اینکه ارتش روسیه پیروزی‌های بزرگی را محقق می‌کند، افزود: « بر حمایت خود از عملیات نظامی ویژه روسیه مجددا تاکید می‌کنیم».

وی افزود: آمریکا و کشورهای غربی کسانی بودند که اوضاع را تشدید کردند و در بسیاری از موارد دروغ می‌گفتند و همین امر باعث شد مسکو دست به این اقدام بزند و دمشق از آن حمایت می‌کند.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد که آنچه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رهبری این کشور در این زمینه انجام داده‌اند شایسته قدردانی و احترام است.

روابط با ترکیه

وزیر امور خارجه سوریه اعلام کرد که دمشق روابط خود را با ترکیه که اراضی در سوریه را اشغال کرده است عادی نخواهد کرد.

فیصل المقداد تایید کرد که دیدار اسد رئیس جمهوری اسد با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای به خروج نیروهای ترکیه از خاک سوریه بستگی دارد.

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

این دیپلمات سوری با بیان اینکه احساساتی که در اجلاس سران کشورهای عربی در جده مشاهده کردند، احساسات دائمی و مستمر نسبت به مردم سوریه و رهبری این کشور است، گفت، همچنان احساس می‌کنند که کشورهای عربی رهبران و مردمی دارند که عشق را با یکدیگر رد و بدل می‌کنند. دمشق به اهداف ملت عرب متعهد است و بیش از همه به خاطر ملت عرب فداکاری می‌کند.

وی گفت: دیدار رئیس جمهوری سوریه و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در اجلاس سران کشورهای عربی در جده بسیار گرم بود و نشان دهنده روابط تاریخی است که پادشاهی عربستان و سوریه را در سطوح مختلف به هم پیوند داده است.

وی با بیان اینکه در دوره‌های گذشته اختلاف نظر و توافق داشتیم؛ اما روابط به حدی نرسید قطع شود و آنطور که  ولیعهد سعودی بیان کرد، این احساس وجود دارد که آینده امیدوارکننده است و روابط به حالت عادی بازگشته است.

وزیر سوری درباره دست دادن بین اسد و تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر اظهار داشت: نباید به گذشته برگردیم، ما فرزندان حال هستیم و باید به آینده نگاه کنیم.

المقداد با اشاره به اینکه ممکن است مشاهدات و ارزیابی‌های متفاوتی از شرایط ملت عرب و روابط کشورهای عربی وجود داشته باشد، افزود: دمشق امیدوار است این ابر همچنان که در فضای عربی وجود دارد، کنار برود.

وی در این زمینه تاکید کرد که مسائل دیپلماتیک باید مدتی طول بکشد.

وی در خصوص دیدار با رئیس جمهوری مصر اشاره کرد که اسد و سیسی قبل از نشست سران کشورهای عربی و پس از زلزله سوریه صحبت کرده و توضیح دادند که تماس‌ها بین آنها ادامه دارد و قطع نشده است.

وزیر خارجه سوریه در این زمینه با اشاره به اینکه نمی‌توان تنها به تصاویر تلویزیونی و پخش اخبار بسنده کرد، تاکید کرد: در روابط دیپلماتیک بسیاری از امور گفته می‌شود و بسیاری ناگفته می‌ماند.

وزیر سوری گفت: اتحادیه عرب که در سال ۱۹۴۶ قبل از سازمان ملل متحد تأسیس شد، نیاز مبرمی به اصلاحاتی دارد که توسط رئیس جمهوری اسد پیشنهاد شده است.

المقداد تصریح کرد که سوریه گفته و تایید کرده است که قطعنامه ۲۲۵۴ را در مورد کشور اجرا خواهد کرد و این نشان می‌دهد که سوریه به دنبال راه حلی سیاسی است که به تروریسم و ​​تحریم‌های غرب پایان دهد.

بازگشت آوارگان سوری

وزیر خارجه در خصوص آوارگان سوری تاکید کرد: آنچه از سوی کشورهای برادر و دوست مطرح می‌شود که سوریه فرزندان خود را نپذیرفته است، من به آنها می‌گویم: «این صحبت‌های مباح ربطی به واقعیت ندارد» وی اشاره کرد، آنها چندین کنفرانس درباره بازگشت آوارگان به سوریه برگزار کردند.

وی افزود: "شرایط سوریه مناسب است... شهروند سوری برای بازگشت به وطن خود نیازی به کارت بازگشت ندارد."

المقداد برای پناهندگان سوری در لبنان، منطقه شمالی یا اردن پیامی فرستاد و به آنها گفت: "به کشور خود بازگردید... من تصمیمات و احکامی صادر کرده‌ام که تضمین کننده زندگی شماست... شما خوش آمدید و سوریه آماده پذیرایی از همه فرزندانش است."

حملات اسرائیل

المقداد با بیان اینکه دلایل بمباران سوریه توسط اسرائیل دروغ و توهم است، به تل‌آویو هشدار داد از اقدامات و جنایات تجاوزکارانه خود دست بکشد.

وی در این زمینه اظهار داشت که دمشق روی کشورهای عربی برای ایستادن در کنار سوریه در این زمینه حساب باز کرده است.

عادی سازی روابط بین عربستان و ایران

وزیر خارجه سوریه تصریح کرد: دمشق از توافق عادی سازی روابط بین عربستان سعودی و ایران در پکن و تحت نظارت چین استقبال کرده و مجدداً استقبال می‌کند.

وی در این زمینه با تاکید بر اینکه کسانی که خواهان شر برای منطقه عربی هستند، آمریکا، اسرائیل و ابزار آنها در منطقه و خارج از کشور هستند، افزود: دمشق به دنبال روابط بیشتر کشورهای عربی با تهران است.

کپتاگون

المقداد درباره پرونده قاچاق کپتاگون و حمله اردن به جنوب سوریه گفت: زمانی که دولت سوریه ضعیف شد و جنگ علیه ارتش سوریه و نیروهای امنیتی که امنیت مرزها را تامین می‌کردند، ایجاد شد، از این خلأ به شکلی سوءاستفاده شد. به نحوی که افراد ضعیف النفس از این خلأ برای قاچاق این چیزها بهره بردند.

وی با تاکید بر اینکه دولت سوریه قاچاق کپتاگون را تسهیل نمی‌کند، تاکید کرد که این بزرگترین خطر برای مردم سوریه است.

وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه کشورش از این مشکل رنج می‌برد، خاطرنشان کرد: در نشست‌های امان با تشکیل کمیته سوری-عراقی و کمیته سوری-اردنی برای همکاری جهت رفع این پدیده موافقت شد.

  • 9
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش