چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
۱۲:۲۶ - ۳۰ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۱۹۱۵
خاورمیانه

سفر الکاظمی به عربستان لغو شد / نخست وزیر عراق فردا تهران است

نقش الکاظمی در میانجیگری احتمالی میان ایران و عربستان/ هشدار درباره استیضاح نخست وزیر عراق

نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

با گذشت حدود سه ماه از آغاز نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی، نخستین سفر خارجی او به مقصد عربستان امروز انجام می‌شود و پس از آن هم ایران و ایالات ‌متحده میزبان نخست‌وزیر ۵۵‌ساله عراق خواهند بود. آن‌گونه که دفتر نخست‌وزیری عراق اعلام کرده افزایش همکاری‌های عراق و عربستان در حوزه انرژی و سرمایه‌گذاری عربستان در زیرساخت‌ها و صنایع عراق که توافق‌های اولیه آن در ابتدای ماه جاری میلادی حاصل شده بود و نیز بازگشایی گذرگاه مرزی «عرار» میان دو کشور، از موضوعات مهمی است که در مذاکرات الکاظمی با رهبران عربستان مورد توجه قرار خواهد گرفت. با این حال در کنار این موضوعات، با نگاهی به شرایط امروز عراق و نیز تحولات منطقه و موقعیت شخص الکاظمی می‌توان دریافت که هدف اصلی از سفر نخست‌وزیر عراق به سه کشور مهم و تأثیرگذار بر تحولات داخل عراق، تنها موضوعات اقتصادی نیست.

او پیش از آنکه در ماه می ‌۲۰۲۰ به عنوان نخست‌وزیر عراق برگزیده شود، حدود چهار سال ریاست سرویس اطلاعات ملی عراق را در دست داشت و در این سمت توانست رابطه‌ای نزدیک با محمد بن‌سلمان، ولیعهد پرنفوذ خاندان سعودی ایجاد کند. نشریه عرب‌نیوز می‌نویسد: «نخست‌وزیر عراق به همان میزان هم با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایران و مقام‌های رده‌بالای این کشور» رابطه‌ای محترمانه دارد. این در حالی است که کاظمی در واشنگتن نیز مورد حمایت مقام‌های دولت ایالات ‌متحده قرار دارد و انتظار می‌رود در جریان سفر او به واشنگتن، مذاکرات استراتژیک میان دو کشور از سر گرفته شود. سفر کاظمی به واشنگتن در شرایطی انجام می‌شود که در سه سال اخیر نخست‌وزیر عراق به ایالات‌ متحده سفر نکرده بود. آمریکا با این ادعا که عادل عبدالمهدی تحت نفوذ ایران است، از دعوت نخست‌وزیر سابق عراق به واشنگتن خودداری کرده بود.

توافق پنهان ایران و ایالات  متحده

در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی از سوی رسانه‌های غربی و عربی منتشر و ادعا شد که روی‌کارآمدن کاظمی محصول توافق پنهان ایران و ایالات‌ متحده است؛ به‌گونه‌ای که تهران حاضر به حمایت از نخست‌وزیری کاظمی در عراق شد و در مقابل واشنگتن نیز به برخی کشورها اجازه داد تا بخشی از دارایی‌های مسدودشده بانک مرکزی ایران برای خرید دارو آزاد شود. این گزارش البته مورد تأیید مقام‌های رسمی ایران قرار نگرفته است. با این حال تردیدی نیست که ایران نفوذ زیادی در میان شیعیان عراقی دارد و عربستان هم در سال‌های پس از سقوط حکومت صدام، با اقدامات متعددی تلاش کرده نقش ایران در این کشور را کمرنگ و جای پای خود را محکم کند؛ تلاشی که تاکنون نتیجه‌ای مثبت نداشته است. از سوی دیگر ایالات ‌متحده نیز علاقه‌ای ندارد تا دولتی در بغداد روی کار بیاید که کاملا تحت فرمان قدرت‌های منطقه‌ای باشد.

در چنین شرایطی که عراق در میدان رقابت قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفته، مصطفی الکاظمی می‌خواهد در مذاکرات خود با مقام‌های ریاض، تهران و واشنگتن نوعی تعادل قدرت در عراق ایجاد کند تا در کنار آن بتواند بحران‌های گسترده از جمله بی‌کاری، فرقه‌گرایی، فساد دولتمردان و ضعف‌های شدید در زیرساخت‌ها که از سال گذشته مردم عراق را به خیابان‌ها کشانده، مدیریت و حل‌وفصل کند. کاظمی برای آنکه بتواند پایه‌های قدرت خود را در بغداد مستحکم کند و در انتخابات بعدی به نخست‌وزیر منتخب تبدیل شود، باید این مأموریت دشوار را که نخست‌وزیران پیشین عراق تا حد زیادی در آن ناکام بودند، با موفقیت به انجام برساند.

میانجگیری احتمالی بغداد

موضوع دیگری که در آستانه این سفر مورد اشاره رسانه‌ها قرار گرفته، نقش کاظمی در میانجیگری احتمالی میان ایران و عربستان است. از ماه‌ها پیش این گمانه در رسانه‌ها مطرح شده که عربستان قصد دارد برای بهبود روابط خود با تهران از رابطه حسنه عراق با ایران استفاده کند. یک روز قبل از سفر کاظمی به عربستان، بغداد میزبان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران بود. آن‌طور که برخی رسانه‌های عربی ادعا کرده‌اند، ایران اصرار داشت تا کاظمی قبل از سفر به عربستان به تهران سفر کند که در نهایت موفق به عملی‌کردن خواسته خود نشد. نشریه «عرب ویکلی» به نقل از تحلیلگران خود درباره دلایل این تمایل تهران می‌نویسد: «برای ایران بسیار مهم است که بداند نخست‌وزیر جدید عراق چه رویکردی در قبال گروه‌های مورد حمایت تهران در عراق در پیش می‌گیرد و نیز اینکه نخست‌وزیر جدید عراق برای تحکیم موقعیت خود در عراق چگونه تعادلی را می‌خواهد در رابطه بغداد با عربستان، ایران و ایالات ‌متحده برقرار کند. احتمالا به همین دلیل وزیر خارجه ایران قبل از سفر کاظمی به ریاض رهسپار بغداد شده است».

با وجود تلاش‌های کاظمی برای ایجاد ثبات در داخل و خارج عراق، برخی تحولات اخیر در این کشور نشان می‌دهد او در گام‌های اولیه ایجاد ثبات حتی در داخل عراق هم ناکام بوده و راهی طولانی و دشوار در پیش دارد.

انتظارها از  کاظمی

کاظمی در شرایطی قدرت را در بغداد به دست گرفت که مردم به‌خصوص شیعیان عراقی، چهار خواسته مشخص از او داشتند؛ پیشرفت محسوس در مبارزه با فساد و محاکمه مقام‌های ارشدی که در این فسادها دست داشتند، معرفی و مجازات آمران و عاملان کشتار معترضان عراقی در ماه‌های گذشته، اعمال کنترل واقعی نهادهای رسمی دولتی و حکومتی بر تصمیم‌گیری‌ها و تعیین سیاست‌ها در عراق و قطع نفوذ نهادها و گروه‌های غیرسمی که به آنها «دولت پنهان» می‌گویند و در نهایت هم موفقیت کاظمی و دولتش برای برگزاری انتخاباتی زودهنگام و عادلانه همان‌گونه که وعده داده بود.

با این حال، اخیرا دو واقعه نشان داد که او چالش‌هایی جدی برای عمل به وعده‌های خود و ایجاد ثبات در داخل عراق دارد. کاظمی در ماه ژوئن به سرویس ضدتروریسم عراق (CTS)‌ دستور داد تا عاملان حمله به نیروهای آمریکایی در عراق را که بر اساس اطلاعات ارائه‌شده از اعضای کتائب حزب‌الله بودند، دستگیر کند. اما با اعتراض و تهدید‌ها از سوی اعضای این گروه، بازداشت‌شدگان سه روز بعد آزاد شدند و تنها یک نفر از آنان در حبس ماند. این واقعه نشان می‌دهد که دولت رسمی عراق هنوز هم قدرت رویارویی با گروه‌های غیررسمی در عراق را ندارد. اما ضربه جدید به قدرت کاظمی، قتل هشام الهاشمی، مشاور برجسته امنیتی حکومت عراق، در ابتدای ماه جاری میلادی بود.

تحقیقات و تفسیرهای هاشمی، گروه‌های شبه‌نظامی غیررسمی در عراق را عصبانی کرده بود و به نظر می‌رسد این قتل پیامی از سوی این گروه‌ها برای کاظمی باشد تا بیش از این پا در کفش این گروه‌ها نکند. اکنون فشار زیادی روی کاظمی وجود دارد که عاملان قتل هاشمی را به عدالت بسپارد. اگر او در داخل عراق موفق به انجام این مسئولیت نشود، بسیار خوش‌بینانه است که انتظار داشته باشیم ‌بتواند تعادلی در رقابت قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در کشورش برقرار کند.

سفر الکاظمی به عربستان سعودی لغو شد / نخست وزیر عراق فردا تهران است

وزیر خارجه عربستان از لغو سفر نخست وزیر عراق به عربستان پس از آنکه ملک سلمان راهی بیمارستان شد، خبر داد.

نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

 حازم کلاس، رئیس دفتر شبکه خبری العربیه عربستان در تهران در حساب توئیتری خود نوشت: وزیر خارجه عربستان: عقب انداختن سفر نخست وزیر عراق الکاظمی به عربستان بعد از اینکه ملک سلمان راهی بیمارستان شد / قرار بود الکاظمی به عربستان و ایران و امریکا از امروز سفری شروع کند / الکاظمی سه شنبه در تهران است.

هشدار کمیسیون امنیتی پارلمان عراق درباره استیضاح الکاظمی

کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد، سکوت نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح کشور در قبال نفوذ ترکیه و نقض حاکمیت عراق، پارلمان را مجبور خواهد کرد او را استیضاح کند.

نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت المعلومه، مهدی تقی، عضو این کمیسیون گفت: موضع دولت فعلی و قبلی درباره نقض حاکمیت عراق ضعیف است و دولت به نقض های ترکیه و آمریکا پایان نداد. پارلمان به لایحه خارج کردن نیروهای بیگانه رای داد اما دولت در اجرای آن با جدیت عمل نکرد.

وی افزود: سکوت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در مقابل نفوذ ترکیه و نقض حاکمیت کشور، پارلمان را مجبور خواهد کرد او را استیضاح کند. عراق به دلیل مداخله های خارجی در امور داخلی حاکمیت ارضی ندارد.

پیش از این فاضل جابر، نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان گفته بود، ۱۸۰ نماینده به صورت اینترنتی درخواست ارائه شده به ریاست پارلمان درباره حضور نخست وزیر در پارلمان را امضا کردند.

  • 14
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
پرچم ایران چرا اصلا در تصاویر منتشر شده نبوده؟!!
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش