چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
۰۰:۲۳ - ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۰۵۹۱
مجلس

بذرپاش: ترک فعل سازمان هواشناسی درباره سیل رسیدگی می‌شود

نماینده مجلس: هشدار سیل کن جدی و مقتدرانه نبود/ چرا بارش ۵ برابری سال ۹۸ منجر به حادثه نشد؟

تلفات سیل امامزاده داوود,سیل امامزاده داوود
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مدیریت جدی و قاطع برای پیشگیری از بحران و حوادث در کشور وجود ندارد، تاکید کرد: آنچه که در بررسی های اولیه مشخص است، بهتر بود سازمان مدیریت بحران بنا به وظیفه و تجربه اش در پیش بینی حوادث هشدارهای حادثه احتمالی را فراگیرتر اعلام می کرد و در هماهنگی با دیگر نهادی مربوط و اعمال مقتدرانه قانون مانع از حضور و تجمع مردم در مکان های پرخطر و آسیب دیده می شد.

به گزارش ایسنا، محسن پیرهادی در جمع خبرنگاران با اشاره به بازدید از مناطق سیل زده امام زاده داوود؛ بیان کرد: ضمن اعلام تسلیت به خانواده‌های داغدار و ابراز همدردی با خانواده هایی که عزیزانشان مفقود یا مصدوم شده‌اند، امیدوارم با هماهنگی هرچه بیشتر و تسریع در روند خدمت رسانی به مردم و آسیب دیدگان، مانع از افزایش حجم و عمق حادثه شویم.

وی در ادامه با اشاره به ابعاد و چرایی وقوع این حادثه؛ بیان کرد: در حادثه بامداد امروز، پنج شنبه منطقه کن و حریم امام زاده داوود اگرچه در همان ساعات اولیه وقوع حادثه حضور نیروهای امدادی و مسئولان ذیربط چشم گیر بود و سازمان های مربوطه برای امداد و نجات در صحنه حضور داشتند اما زنجیره ای از اهمال کاری ها سبب افزایش میزان آسیب ها و قربانی شدن جمعی از هموطنانمان شد.

رییس فراکسیون مدیریت شهری مجلس با اشاره به اینکه در بررسی های ابتدایی مشخص شد که وقوع حادثه تلخ سیلاب امام زاده داوود و مناطق همجوار آن دلایل متعددی دارد؛ تصریح کرد: عدم لای روبی و گابیون بندی  حریم رودخانه، عدم اعمال مقتدرانه قانون در مورد هشدارها و تعطیلی و تخلیه محل و توقف یک خودرو دریچه  کانال رودخانه از جمله عواملی بودند که در کنارهم سبب طغیان سیل شدند و این فاجعه را به بار آوردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: وزارت نیرو و به صورت ویژه سازمان منابع طبیعی موظف به لای روبی حریم رودخانه بوده اما در لای روبی سهل انگاری و تعلل داشته است و همین تعلل یکی از علت های اصلی خسارت بار شدن سیل کن شد، چرا که به گفته کارشناسان این حوزه در سال ۹۸ چون لای روبی مسیر رودخانه به موقع انجام شده بود،ب ارش که ۵ برابر میزان اخیر بود به راحتی کنترل و مانع از بروز چنین حادثه ای شده بود، بنابراین ضروری که مسئولان شرح دهند چرا سیل امروز که یک پنجم  سال ۹۸ بوده چنین خسارت بار شده است؟

وی در ادامه تاکید کرد: در کنار سهل انگاری سازمان منابع طبیعی برای بستر سازی لازم جهت کنترل و مدیریت سیل دلیل دیگری که سبب شکل گیری این حادثه شده، عدم اعمال قانون است. زمانی که خطری شناسی می شود و نسبت به وقوع آن هشدار داده می شود باید اعمال دقیق و جدی قانون صورت گیرد و دستگاه های مربوطه موظف می شوند با دادن هشدار جدی به مردم و کسبه منطقه  و همچنین تخلیه و مسدود کردن راه های منطقه از حضور افراد در این موقعیت جلوگیری کنند اما متاسفانه اعمال قانون مقتدرانه قانون ازسوی ناجا و به طور مشخص راهداری برای منع مردم از حضور در منطقه و حتی خود امام زاده  صورت نگرفته بود و مردم غفلت کردند و منجر به تلفات جانی هم شد.

نقش یک پراید در طغیان سیلاب کن

وی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه یکی از پیامدهای عدم اعمال مقتدرانه قانون مسدود شدن مسیر رودخانه بود، خاطر نشان کرد: در حادثه بامداد امروز منطقه امام زاده داوود توقف یک دستگاه خودروی پراید در مسیر کانال رودخانه یکی از علت های اصلی خسارت بار شدن آن بود چرا که سیلاب سبب شده بود که این خودرو به صورت کامل دریچه کانال را سد کند و سیلاب از بستر رودخانه طغیان کند و وارد محوطه شود و در نهایت مردم و منطقه را به صورت گسترده درگیر کنند.

نماینده تهران با اشاره به اینکه متاسفانه مردم نیز در جدی گرفتن هشدارها غفلت کردند،افزود: آنچه که در بررسی های اولیه عیان است اینکه بهتر بود سازمان مدیریت بحران بنا به وظیفه ،تخصص، ماهیت و تجربه اش در پیش بینی حوادث سطح و تعدد و میزان دسترسی به هشدارهای حادثه احتمالی را فراگیرتر اعلام می کرد و در هماهنگی با دیگر نهادی مربوط و مسئول و اعمال مقتدرانه قانون  مانع از حضور و تجمع مردم در مکان های پرخطر و آسیب دیده می شدند.

این عضوکمیسیون امورداخلی و شوراها در ادامه تصریح کرد: هشدارهای پیامکی و بستن مکان های عمومی در این منطقه، دادن فراخوان و هشدارها به مردم منطقه ابتدایی ترین و در دسترس ترین راهکارهایی بودند که با تاکید و توجه ویژه بر آن از شمار آسیب جانی بکاهد و با مدیریت بهتری پیامد حادثه را کنترل و به حداقل برساند، همچنان که در هشدارهای به موقع و فراگیر امروز شاهد بستن پارک ها، بوستان ها در اطراف و حتی سطح شهر تهران هستیم و نکات و هشدارهای ایمنی هم مکرر برای تردد درامکان پرخطر در حال بروزرسانی است.

مسئولانی که تخلف کرده اند باید پاسخگو باشند

وی در ادامه خاطر نشان کرد:به عنوان نماینده مردم تهران در گام اول در کنار دیگر مسئولان مربوطه پیگیر روند امداد رسانی به آسیب دیدگان این حادثه تلخ خواهم بود و در گام دوم برای ممانعت از بروز حوادث مشابه  خواستار توضیح نهادها و سازمان های مسئول درباره،علل وقوع چنین فاجعه ای ،حجم آسیب و روند امداد و نجات خواهم شد، مسئول یا مسئولانی که با اهمال یا تخلف در اجرای قانون سبب بروز حادثه شده اند باید بخاطر خسارت های جانی و داغدار شدن و آسیب دیدن مردم پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه تعدد و تکرار حوادث مشابه و قربانی شدن هموطنانمان در جریان حوادث  این چنینی روند نامطلوبی است که اهمیت به روز شدن و برخط بودن سازمان مدیریت بحران برای پیشگیری از حوادث یا به حداقل رساندن آسیب های آن  را دوچندان می کند، خاطر نشان کرد:متاسفانه مدیریت حوادث و سوانح در سالهای اخیر بیش از آنکه مبتنی بر مدیریت و پیشگیری  از بحران باشد به سمت  مدیریت پس از وقوع بحران سوق پیدا کرده است و عملا مدیریتی برای پیشگیری از بحران و حوادث و فجایع نداریم، شتاب و جدیت در مدیریت حادثه به پس از بروز آن و امداد رسانی محدود شده است ،روندی پرهزینه و خسران آفرین که باید هرچه سریعتر برای آن تدبیری اندیشید.

وی در پایان بیان کرد:به کلیه عوامل امدادرسان از شهرداری واستاندرای تهران جمعیت هلال احمر،ناجا،سپاه و سیج گرفته تا و جمعی از مسئولان  که برای تسهیل روند امدادرسانی و نجات ،بدون فوت وقت در محل حضور داشتند خدا قوت می گویم و ازحضورو پیگیری آنها صمیمانه تشکر می کنم.

بذرپاش: ترک فعل سازمان هواشناسی درباره سیل رسیدگی می‌شود 

مهرداد بذرپاش رییس کل دیوان محاسبات کشور با انتشار این تصویر از سیل اخیر در امامزاده داوود در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

تلفات سیل امامزاده داوود,سیل امامزاده داوود

«علیرغم گذشت ۵ سال از تصویب قانون هوای پاک، مطابق ماده ۲۶ قانون، سازمان هواشناسی مکلف بود ظرف دوسال شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی رخدادهای سیل، طوفان و گردوغبار را تکمیل نماید، این مهم انجام نشده است.

‏⁧‫

ترک فعل‬⁩ صورت‌گرفته، بزودی در دستور کار دیوان محاسبات قرارخواهد گرفت.»

  • 17
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش