چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
۱۶:۳۵ - ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۰۷۹۱
مجلس

همه تلاش بهمن خودرو برای حفظ وزیر بود اما فاطمی امین برای ماندن آنها را هم متهم کرد | کدام معاون وزیر کتک خورد؟

احمد علیرضابیگی,صحبت های احمد علیرضابیگی درباره فاطمی امین
وزیر سابق صمت در جلسه استیضاح خود انگشت اتهام را به سمت خودروسازی که چندین خودروی شاسی بلند به نمایندگان واگذار کرده گرفت و این شرکت خودرو سازی را به صرف هزینه برای تخریب خودش متهم کرد. این در حالی است که به اذعان نمایندگان مجلس، خودروسازان به دلیل مخالفت با واردات خودرو، همگی حامی فاطمی امین بوده‌اند.

صبح روز ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ دومین استیضاح فاطمی امین انجام شد و به این ترتیب وزیر صنعت، معدن و تجارت از مجلس رای اعتماد نگرفت و برکنار شد. یکی از عواملی که بر عدم رای اعتماد نمایندگان تاثیر داشت، افشاگری نماینده تبریز درباره واگذاری خودرو‌های شاسی بلند به چندین نماینده مجلس برای قانع کردن آن‌ها جهت رای اعتماد به فاطمی امین بود.

احمد علیرضابیگی نماینده تبریز با ذکر جزئیات دیگری از اهدای خودرو به نمایندگن برای انصراف از استیضاح وزیر صمت گفت: «۷۵ دستگاه خودروی فیدلیتی و دیگنیتی در ماجرای استیضاح قبلی وزیر صمت توسط شرکت بهمن خودرو و با مباشرت معاون اجرایی مجلس برای انصراف از استیضاح به نمایندگان اهدا شد»؛ اتهامی که فاطمی امین در دفاعیات خود در مجلس آن‌ها را رد کرد و در عوض شرکت خودروساز را به صرف چندین میلیارد ریال با هدف تخریب خود متهم کرد.  

احمد علیرضابیگی نماینده مجلس در گفت‌گو با رویداد۲۴ درباره دفاعیات رضا فاطمی‌امین وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و رد اتهام پخش کردن رانت بین نمایندگان با واگذاری خودرو به آن‌ها توضیح داد.

ماجرای اتهامات وزیر به بهمن خودرو درباره هزینه میلیارد‌ها ریالی این شرکت خودروساز برای تخریب فاطمی امین چه اطلاعاتی دارید؟

چنین اطلاعاتی از طرف شرکت بهمن خودرو دریافت نکردیم. ضمن اینکه همه تلاش شرکت بهمن خودرو در پشتیبانی از وزیر بوده، کما اینکه این شرکت حاضر نشد کمترین اطلاعاتی را درباره واگذاری خودرو‌ها به نمایندگان در اختیار ما بگذارد. اگر حتی چنین فرضی (فرض تخریب فاطمی امین توسط شرکت بهمن خودرو) را بشود لحاظ کرد، باز هم باید بگویم بهمن خودرو حاضر به کمترین همکاری برای توضیح درباره آنچه اتفاق افتاده، نشد اما وزیر برای حفظ خود این شرکت را هم متهم کرد.

وزیر سابق گفت شرکت بهمن خودرو چندین هزار میلیارد پرونده در تعزیرات دارد و میلیارد‌ها ریال برای تخریب او هزینه کرده است ضمن اینکه پیوند زدن ماجرای واگذاری خودرو‌ها به استیضاح را هم کاملا رد کرد و گفت تاریخش مربوط به قبل از روی کار آمدن دولت رئیسی بوده است؟

برای این ادعا چه قرینه‌ای وجود دارد؟ ایشان فقط تلاشش این بود که این شائبه را از ذهن‌ها پاک کند و بگوید این‌ها (شرکت بهمن خودرو) روبروی من بوده‌اند. بخش عمده اثرگذاری بر نتیجه استیضاح نتیجه همین ماجرای واگذاری خودرو‌ها بوده که طی یک فرآیند ناصواب به مجلس داده شده است. وزیر سابق هم برای اینکه این شائبه را برطرف کند، آدرس اشتباه داده است.

ماجرای لایحه دقیقه نودی واردات خودروی دسته دوم چه بود؟ آیا شما موافق این طرح هستید؟

ما با هر اقدامی که بتواند بازار عرضه را از انحصار دربیاورد موافقیم. این انحصار سبب ظلم به مردم شده است. حتی اگر بتوانیم ماشین دسته دوم هم بیاوریم، مردم به حق انتخاب خواهند رسید. اما ارسال دقیقه نودی لایحه واردات خودروی دسته دوم توسط فاطمی امین هم تلاشی برای رفع فشار بود.

این یعنی همه نماینده‌های مخالف فاطمی امین، موافق واردات خودروی دسته دوم بودند؟

لزوما اینطوری نیست. به عنوان نماینده مردم معتقدم هر اقدامی باید به انحصار بازار خاتمه دهد. چه ماشین داخلی یا نو یا دسته دوم، باید به مردم حق انتخاب داده شود که به فراخور خواست و ذائقه‌شان بتوانند انتخاب کنند.

ماجرای رابطه نماینده بهمن خودرو و معاون اجرایی مجلس و برکناری معاون به خاطر این زد و بند چه بود؟

این‌ها می‌گفتند شما گفتید قطعا یک بده‌بستانی رخ داده است در صورتی که من گفته بودم به عنوان نماینده من اطلاعاتی دارم که نشان می‌دهد در اثنای استیضاح، خودرو‌هایی واگذار شده است. اینها در حالی می‌گویند جملات خلاف واقع است که من خودم پیاده شدن این ماشین‌ها را هنگامی که عازم تعطیلات تابستانی مجلس بودیم، مشاهده کرده بودم. به عنوان نماینده سوال کردم چه نسبتی بین اسیتضاح و واگذاری خودرو‌ها وجود داشته است؟

این دقیقا زمانی بود که قالیباف در شهریور ماه به دولت برای تغییرات در ساختار وزارت صمت وقت داده بود که وزارت بازرگانی تشکیل شود به دولت فرصت داده بود که دو وزیر معرفی کند، یک وزیر صنعت و معدن و یک بازرگانی. جالب اینجاست که این وقت هم خودش زیر سوال بود. وقتی مجلس هنوز مصوبه‌ای در این زمینه نداشت، چطور رئیس مجلس می‌گوید یک وزیر بازرگانی معرفی کنید یک وزیر صنعت؟ درحالی که هیچ پشتوانه قانونی نداشت دو ماه به دولت فرصت داد و بعد از اینکه از تعطیلات برگشتیم، استیضاح انجام شد. از خرداد تا مهر این خودرو‌ها واگذار شدند. این ارتباطش با استیضاح چه بود؟ بیایید بگویید ارتباطی نداشته، من قانع شوم.

فاطمی امین در جریان استیضاح گفت ماجرای واگذاری خودرو‌ها به نیمه اول سال ۱۴۰۰ و قبل از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی برمی گشته. چه کسی تاریخ‌ها را اشتباه می‌کند؟

اینطور نبود. ایشان حرف راست که نداشت بزند. بالاخره مجلس یک امتحانی را از سر گذارند.

با حذف فاطمی امین تکلیف لایه واردات خودروی دست دوم چه خواهد شد؟

این کار فاقد اصالت بود. خود وزارتخانه به آن اعتقاد نداشت و فقط امکانی برای فرار از استیضاح بود، اما در نهایت در ماندن یا نماندن وزیر تعیین‌کننده نبود. نمایندگان احساس می‌کردند به هیچ عنوان فاطمی‌امین قابل دفاع نیست. این را در استیضاح گذشته تجربه کرده بودند. وقتی در استیضاح قبلی فاطمی امین تثبیت شد، نمایندگان بازتاب آن را در موکلانشان حس کردند. مردم می‌گفتند اینهمه گرانی خودرو پیش آمده، باز شما به وزیر رای اعتماد دادید. من همان موقع گفتم مجلس با این کارش در واقع مسئولیت همه خطا‌های فاطمی امین را به گردن گرفت.

با توجه به اینکه گفتید بهمن خودرو با شما همکاری نمی‌کند، در دفاع از خودتان در مقابل مقام قضایی که پیگیر ادعای شما درباره واگذاری خودروهاست چه خواهید گفت؟

مقام قضایی در مقام تحقیق وارد می‌شود و جزییات را باید در بیاورد. آنچه مسجل است اینکه الان موضوع واگذاری خودرو‌ها برای همه روشن شده است. در نظر بگیرید پیش از این کمیسیون اصل نود بالکل این پرونده را نفی می‌کرد، اما شرایط الان فرق می‌کند. می‌گویند اتفاق افتاده، اما مال چند سال پیش است، در حالی مال چند ماه پیش است. آقای فاطمی امین هم گفته به من نسبت ناروا زدید. الان دیگر احتمالا بهمن خودرو هم همکاری می‌کند، چون شرایط فرق کرده است.

***

کدام معاون وزیر فاطمی‌امین کتک خورد؟

روزنامه جهان صنعت نوشت: یکم- آقای فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت دیروز در جریان پاسخگویی به منتقدان و دفاع از کارنامه خود در جریان استیضاحش خبر داد یک شرکت خودروساز کسانی را اجیر کرده و آنها با ماموریت مشخص معاون او را مضروب کرده‌اند. پرسش از فاطمی‌امین این است که چرا تا روز استیضاح این خبر بااهمیت را منتشر نکرده است؟

دوم- آیا رییس‌جمهوری در جریان مضروب شدن معاون یک وزارتخانه قرار گرفته و او نیز مصلحت دانسته داستان با سکوت و مماشات پیش برود؟

سوم- فاطمی‌امین حتی دیروز نیز نام این شرکت خودروساز را به اطلاع عموم نرساند و به صورت دربسته خبر داد که این اتفاق افتاده است. چرا؟ آیا وزیر یک مملکت از یک شرکت خودروساز هراس دارد؟ این شرکت چقدر نیرومند است که وزیر حتی در روز استیضاح نیز نام آن را نمی‌برد؟

چهارم- آیا این معاون مضروب‌شده از ضاربان شکایت کرده و پس از دستگیری آنها معلوم شده از سوی یک شرکت خودروساز اجیر شده‌اند؟ این شکایت در کدام دادگاه ثبت شده و چرا هیچ خبری در این‌باره به صورت رسمی اعلام نشده است؟

پنجم- آیا معاون وزیر مضروب‌شده اختیار دارد بگوید از سوی اجیرشدگان کدام شرکت خودروساز زیر ضرب قرار گرفته است. اگر نگوید شهروندان از کجا می‌توانند سخنان فاطمی‌امین را راستی‌آزمایی کنند و تصورشان این نباشد که داستان چندان هم جدی نبوده است؟

  • 9
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش