جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
۱۵:۴۰ - ۰۸ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۰۴۴۱
مجلس

خادمی، نماینده پیشین مجلس: افرادی رد صلاحیتم کردند که تفاوت میدان نفتی با میدان‌تره بار را نمی‌دانند

رد صلاحیت هدایت‌الله خادمی,واکنش هدایت‌الله خادمی به رد صلاحیتش
هدایت‌الله خادمی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط هیات اجرایی و این دولت می‌نوشتند ما نماینده کر و لال می‌خواهیم لااقل ما شرکت نمی‌کردیم.

به گزارش ایلنا؛ هدایت‌الله خادمی درباره رد صلاحیتش‌ از سوی هیات‌های اجرایی گفت: نخستین بار است چنین وضعیت بدی را می‌بینیم، یعنی وضعیت استثنایی را مشاهده کرده‌ام. حداقل من در ۲ الی ۳ دوره از انتخابات شرکت کردم ولی چنین چیزی را تا حالا نه خودم دیده‌ام، نه مطالعه کرده‌ام و نه از کسی شنیده‌ام، معمولا هیات‌های اجرایی تا این حد ورود نمی‌کردند. 

وی خاطرنشان کرد: هیات‌های اجرایی را فرماندارها تعیین می‌کنند؛ آن هم بر اساس سفارشات دوستان‌، کسانی را به عنوان نماینده مردمی انتخاب می‌کنند که در بین آن‌ها ساعت‌ساز، مغازه‌دار و غیره وجود دارد. این افراد هم هیچ‌گونه مسئولیتی ندارند. افراد در هیات‌های اجرایی هر ۴ سال یکبار انتخاب می‌شوند، یعنی در طول زندگی‌شان احتمالاً یکبار چنین شانسی به آن‌ها داده می‌شود و آن‌ها هم احیاناً و خدایی ناکرده هرچه دلشان می‌خواهد می‌توانند در این یک دوره‌ انجام دهند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان این‍‌که در دوره‌های قبل هیات اجرایی معمولاً مدارک را می‌گرفت و به شورای نگهبان می‌فرستاد، خاطرنشان کرد: شورای نگهبان به دلیل این‌که سال‌هاست این کار را انجام می‌دهد، افراد با تجربه‌تر و متخصص‌تری دارد. زیرا چندین سال و دوره است این کار را انجام می‌دهد و از سوی دیگر افراد اصلی آن ثبات بیشتر دارد، افرادی هستند که به قول معروف سرد و گرم چشیده‌اند. اما هیات‌های اجرایی خیر.

خادمی گفت: تا قبل از این دولت، هیات‌های اجرایی آنقدر اختیار نداشتند، استعلامات را می‌گرفتند به شورای نگهبان می‌دادند، هیات‌های اجرایی بیشتر کارشان این بود که هنگام برگزاری انتخابات افرادی را بالای صندوق‌ها بگذارند و تیمی تشکیل دهند که رأی‌ها را به کمک فرمانداری بشمارند.

وی یادآور شد: این دوره فردی که مثل من آزاده و جانباز هستم و ۲ دوره توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌ام، سازنده خمپاره و کاشف نفت در خزر هستم، رد شدم. ما با دوستانمان نفت را در آب‌های عمیق خزر کشف کرده‌ایم. ۷ سال فقط مدیرعامل شرکت حفاری بوده‌ام. ۲۰سال عضو هیات مدیره شرکت‌های نفتی و حفاری بودم؛ به خاطر نطقی که در مجلس دهم در رابطه با نفت و میادین مشترک فاز یازده پارس جنوبی داشتم که آن‌هم جزو وظایفم بود چراکه نایب رئیس کمیسیون انرژی بودم، بابت آن من را رد کردند. اصلا این‌ها ( هیات‌های اجرایی) نه می‌دانند نفت چیست. نه می‌دانند میدان نفتی چیست، این‌ها  تفاوت میدان نفتی  با میدان‌تره بار را نمی‌دانند!

وی افزود: آیا نماینده باید لال باشد؟ خب در شرایط هیات اجرایی و این دولت می‌نوشتند ما نماینده کر و لال می‌خواهیم لااقل ما شرکت نمی‌کردیم. این افتضاحی است که صورت گرفته است. گرچه شورای نگهبان این‌ افتضاحی که هیات‌های اجرایی به بارآورده‌اند را اصلاح می‌کند، منتهی متاسفانه شاید یک حالت مافیایی هم باشد که عده‌ای بخواهند فرصت را از بعضی‌ها بگیرند؛ چراکه به جز تهران در شهرستان‌های دیگر حتی کلان شهرها کسانی که کاندیدا می‌شوند حداقل به خانه‌های مردم می‌روند و صحبت می‌کنند تیم‌های خودشان را تشکیل می‌دهند و در صحنه هستند، گرچه انتخابات شروع نشده است اما کارهایی را انجام می‌دهند که مغایرت با انتخابات نداشته باشد و خلاف موضوع نباشد، اما به این شکل این فرصت را از ما گرفته‌اند.

وی ادامه داد: با این روند، مطمئن باشید حداقل در منطقه‌ای که من هستم مشارکت بسیار کاهش پیدا می‌کند. مردم یک مقداری دلگرم شده بودند و فکر کردند افراد مختلفی وجود دارند، حداقل آنهایی به صحنه آمده‌اند که پاکدست هستند و نشان داده‌اند که برای مردم می‌خواهند، کار کنند نه برای جیب‌شان و قرار نیست هنگامی که نماینده شدند، بروند از شهرداری و فولاد قرارداد برای دایی و عمه‌ و خاله‌شان بگیرند.

خادمی تاکید کرد: با آمدن برخی‌ها مردم دلگرم شده بودند، می‌توانستیم رای‌های خاکستری را به صحنه بیاوریم و یک شور و شوقی را ایجاد کنیم. مطمئن باشید یک ضربه اساسی زده‌اند و حتی ما اگر بعد هم تایید شویم به هر حال ضربه را زدند.

این نماینده مجلس دهم مدعی شد: اگر ما هم تایید شویم این هیات اجرایی نمی‌تواند انتخاب برگزار کند. این هیات‌های اجرایی به چه اطمینانی می‌خواهند رأی‌ها را بخواند؟ یا به نفع دیگران نخواند؟ این هیات اجرایی چگونه می‌خواهد به صورت عادلانه صندوق‌ها را کنترل کند و بچیند و نفرات را بالای سر صندوق‌ها بگذارد؟ این هیات اجرایی که من دیده‌ام نه شایستگی این کار را دارند نه از نظر عدالت آدم‌هایی هستند که بتوانند عدالت را برقرار کنند و نه بی‌طرف هستند. هیات اجرایی باید بی‌طرف باشند خودشان لیدر کاندیداها نباشند، هیات اجرایی که تشکیل شده است خودشان لیدر بعضی از کاندیدای فعلی و به خصوص بخشی از نمایندگان دوره یازدهم هستند و این نتیجه‌اش مشخص است!

وی افزود: هیچ زمانی ما اینگونه نداشتیم. در دوره قبل من به خاطر دارم، نماینده در آستانه انتخابات هیچ‌گونه ارتباطی نمی‌توانست با فرمانداران داشته باشد. هیات اجرایی تشکیل می‌شد که یک هیات اجرایی مستقلی باشد. 

وی گفت: این سازوکارهایی که دیگران را رد کنند و فرصت را از آنها بگیرند به ضرر نظام، مردم و کشور است و بر ضد فرمایشات مقام معظم رهبری است که انتظار دارند مشارکت بیشتر باشد و مردم در صحنه باشد.

خادمی تاکید کرد: مشکل این است در این دوره رحمی به خود اصولگراها نمی‌کنند، یک زمانی بحث داشتیم شاید اصلاح‌طلب‌ها و مستقلین باشند. یک تعدادی تایید می‌شدند یک تعدادشان رد می‌شدند، الان اصولگرایان پاکدست و سالم که هیچ چیز را برای خودشان نمی‌خواهند را هم رد می‌کنند.

وی یادآور شد: جالب این است که من یک اصولگرا هستم اما دوبار در دولت اصلاحات من تایید صلاحیت شدم. من در دولت اصلاحات بیشترین نطق‌ها را علیه‌شان داشتم که به دلیل چپ یا راست بودن نبود، من وظیفه داشتم به عنوان یک نماینده درباره میادین مشترک و نفت از وزرا سوال کنم جالب است آنها من را تایید کردند اما در این دولت اصولگرا من اصولگرا بابت نطقم در رابطه با وزیر دولت اصلاحات رد شدم! گرچه می‌دانم این کار بابت نطقم نیست چراکه نطقم همان فرمایشات مقام معظم رهبری بوده است یعنی نطق من طرح سوالی بود که فرمایشات مقام معظم رهبری را تبدیل به سوال کردم و در مجلس مطرح کردم و وزیر هم آمد جواب داد. یعنی یک نماینده نمی‌تواند از وزیر طرح سوال کند و بپرسد؟ بهتر است همان موقع یک زیپ بر دهان کاندیدا بزنند و بعد به مجلس بفرستند.

وی ادامه داد: در  آن نطق من در رابطه با بدی نظام نگفته‌ام چرا یک آدم وطن پرست و طرفدار نظام هستم. آزاده و جانبازم، ولایی هستم. عضو فراکسیون ولایی و قرآن و عترت مجلس هستم، اما همین آقایانی که معلوم نیست برای کجا هستند و هدفشان چیست؟ (گرچه می‌دانیم هدفشان چیست و روزی هم خواهم گفت) متاسفانه کاری کردند انتخابات مانند یک تجارت و بیزنس شود و هیات‌های اجرایی بدموقع و زودتر از هنگام کارش را شروع کرده است. انگار شهر خلوت و هیچ کس به هیچ کس نیست، بالاخره یا به این نتیجه رسیده‌اند در کشور هر کسی هر کاری دلش بخواهد می‌تواند انجام دهد و هیات اجرایی کار خودش را انجام می‌دهد یا اشتباه می‌کنم.

خادمی در پایان مدعی شد: این هیات اجرایی، شایستگی تعیین نفرات برای صندوق‌ها را ندارد، شایستگی شمارش آرا را ندارد و صلاحیت جمع بندی را ندارد. امیدوارم سریعتر عوض شوند و آدم‌های بی‌طرف جایگزین‌شان شوند.

  • 9
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش