صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گزارش فرهنگی

گزارش فرهنگی

سرپوش - گزارش فرهنگی

گزارش یک سرقت؛ فارابی دانشمند جهان ترک؟! طی روزهای قبل از حضورم در استانبول، از افتتاح خانه فارابی در ترکیه باخبر بودم اما تهیه گزارش از این مرکز فرهنگی زمانی برایم جدی شد که هر بار پس از سوار شدن در مترو، در بخش های خبری تلویزیون های داخل مترو، خبر افتتاح خانه فارابی را می دیدم.

کتاب جزئی از دکوراسیون منزل شده است متاسفانه سرانه مطالعه در کشور طی سال‌های گذشته به طرز قابل تأملی کاهش یافته است که این خود می‌تواند پیامدهای منفی بسیاری را به‌دنبال داشته باشد.

در مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری کشور چه خبر است؟ افزایش تعداد بازداشتی‌های مدیران کل و کارکنان سازمان میراث فرهنگی در استان‌های مختلف از یک سو و انتصاب پزشک‌ها در مدیریت بخش‌های تخصصی میراث فرهگی از دیگر سو این شائبه را ایجاد می‌کند که ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نگرش متفاوتی درخصوص انتخاب مدیران کل استان‌ها و زیرمجموعه‌های خو

مهم‌ترین آثار ادبی که در سال ۲۰۱۹ منتشر می‌شوند نشریه گاردین طبق سنت هرساله در آغاز سال جدید میلادی فهرستی از مهم‌ترین کتاب‌ها را اعلام کرده که قرار است امسال منتشر شوند.

ارقامی عجیب از کاغذ مصرفی در کارتخوان‌ها چاپ کاغذ برای هرتراکنش از دستگاههای کارتخوان، سالانه هزینه هنگفتی را به کشورتحمیل می‌کندوبرخی پیشنهاد می‌کنندبرای صدور رسید، حداقل رقم تراکنش تعیین شده و صدور غیرکاغذی در دستورکار قرار گیرد.

چه بر سر خانه نیما یوشیج می‌آید؟ / میراث فرهنگی بودجه ندارد شهرداری عجله ندارد ۱۳ دی ماه، سالروز فوت نیمایوشیج بهانه‌ای شد تا وضعیت خانه پدر شعر نو ایران که در تهران قرار دارد را مورد بررسی قرار دهیم و از چرایی‌های نابسامانی وضعیت آن سخن گوییم. به گزارش ایلنا، امروز ۱۳ دی ماه؛ مصادف با سالروز درگذشت نیمایوشیج است.

برای حفظ خانه‌ی نیما چه کرده‌اید؟ یک عضو هیئت راهبردی موزه نیما در یوش می‌گوید: نگرانی های اجتماعی و فرهنگی برای حفظ آثار و خانه‌های تاریخی در ایران، به دردی مدام تبدیل شده است که بیش از مسئولان، توسط دوستداران میراث فرهنگی کشور مطرح و پیگیری می‌شود.

مشکلات صنفی قهوه خانه داران؛ میراث فرهنگی یا پاتوق مجرمان؟ سال‌هاست با صدای به هم خوردن استکان‌های کمرباریک که روی هم در سینی گرد بزرگ چیده شده و بین میزها جابجا می‌شوند، اخت گرفته‌اند. رزق و روزی‌شان از همین راه به دست آمده؛ قهوه خانه‌داری. شغلی که معمولاً آبا و اجدادی است. از پدر به پسر می‌رسد.

با ۱۰ کتاب برتر سال ۲۰۱۸ بیشتر آشنا شوید ده کتاب داستانی و غیرداستانی برتر سال ۲۰۱۸ میلادی در گزارشی معرفی شده‌اند.

مرمت‌های غيركارشناسی در ديوار حمام تاريخی مشیر داراب سال گذشته در گزارشي نسبت به تخريب گرمابه داراب در اثر بارندگي‌ها هشدار داده شده بود اما هنوز چند ماهي از اين هشدار نگذشته كه اين كابوس به واقعيت پيوست و بارندگي موجب تخريب دیوار کاه‌گلی خانه مشیر داراب شده است.

بزرگترین مشوّقم  توران میرهادی بود وقتی از امیرحسین آریان‌پور، عبدالله انوار و در آخر مهدی محقق، همسرش صحبت می‌کند لبخندی به پهنای صورتش نقش می‌بندد و از عهدی قدیمی که روزگاری میان این سه تن بوده می‌گوید:«عهد بسته بودند هیچگاه ازدواج نکنند، قول و قراری که تنها استاد انوار به آن پایبند ماند ولی هم مهدی و هم زنده یاد آریان‌پور به آن و

نگاهی به پرفروش‌های کتاب آبان آبان، ماه رقابت نویسندگان پیشکسوت و کلاسیک ایرانی و خارجی در پرفروش‌های کتاب بود. دومین ماه از فصل پاییز برای کتاب و کتاب‌دوستان هم خوشایند بود و هم ناخوشایند، در واقع نیمه نخست آبان اوضاع بازار کتاب تا حدودی نامساعد بود و تئوری رونق بازار کتاب در فصل پاییز را به کلی رد کرد.

وضعیت شغلی روزنامه‌نگاران در جهان چگونه است؟ در حالی که رکود اقتصادی سراسر جهان را فرا گرفته است و هر روز اخبار مختلف در مورد اخراج کارمندان به گوش می‌رسد، مرکز تحقیقاتی «پیو ریسرچ» بر اساس آخرین بررسی‌های خود اعلام کرد کاهش نیروهای کاری در روزنامه‌های سراسر جهان طی یک سال گذشته فراتر از انتظار بوده و رسانه‌های خبری دیجیتال نیز شرایط مشابهی ر

نگاهی به تغییرات لباس عروس در ایران زمانی برای متفاوت‌ شدن عروس، لباس نوعی از رنگ قرمز یا سبز با توجه به ویژگی‌های قومی هر منطقه دوخته می‌شد، تا اینکه پای خارجی‌ها به ایران باز و این لباس دستخوش تغییرات شد. به گزارش ایسنا، هنوز هم پوشاک سنتی برای نمایش مراسم عروسی اقوام مختلف نقش مهمی ایفا می‌کنند.

مثل برج پیزا کج شده +عکس سرپرست پایگاه میراث‌فرهنگی مجموعه تاریخی بسطام و خرقان با اشاره به کج شدن مناره سلجوقی شهر بسطام گفت: انحراف ایجاد شده در بنا مربوط به چند سال اخیر نیست و به نظر می رسد که این انحراف ایجادشده به مرور و از گذشته‌های دور شروع شده است.

بهم‌ریختگی سیستم با چند عکس‌ لیلای «پدر»؛ نشانه‌ جدید تناقض شرایط تولید محصول فرهنگی به ویژه در سینما و تلویزیون ایران شرایط پیچیده ای شده است.یک سریال پرحاشیه تولید شده است و حالا حاشیه‌هایش، اصل آن را به فراموشی سپرده است.

علت کاهش اعتماد مردم به اخبار تلویزیون چیست؟ به گزارش ایران، از حدود یک نسل قبل بررسی‌های تخصصی در گوشه و کنار جهان آغاز شد تا مشخص شود چه چیز مردم را ترغیب می‌کند تا به اخباری که از گیرنده تلویزیون پخش می‌شود اعتماد کنند.

چرا ایرانی‌ها کتاب نمی‌خوانند؟ یک نظرسنجی اینترنتی که توسط یک موسسه نشر انجام شده است نشان می‌دهد که اقبال عمومی ایرانی‌ها به شاهکارهای ادبی کاهش پیدا کرده است.

روزنامه‌های ایرانی چقدر تیراژ دارند و چقدر فروش؟ عباس عبدی، رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در این باره پیشنهاد تشکیل یک کارگروه ویژه را مطرح کرده است. عبدی در واکنش به اینکه «آمار برخی از روزنامه‌ها غیر شفاف و غیر واقعی است و بر اساس این آمار یارانه و تبلیغات می‌گیرند» به انصاف نیوز گفت: «متاسفانه از گذشته چنین مواردی بوده است.

«گودل، اشر؛ باخ» پس از چهل سال ترجمه و منتشر شد به گزارش گروه اندیشه، در دهه هفتاد میلادی کتابی در آمریکا منتشر و خیلی زود به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شد.

۱۲۳۴۵آرشیو
خانه موزه فارابی در استانبول,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
کتاب,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
میراث فرهنگی و گردشگری کشور,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
کتاب های سال 2019,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
کارتخوان‌,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
خانه نیما یوشیج,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
خانه‌ی نیما,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
قهوه خانه,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
بهترین کتاب های 2018,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
حمام تاريخی مشیر داراب,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
نوش آفرین انصاری,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
پرفروش‌های کتاب آبان,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
روزنامه‌نگاری,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,رسانه
عروسی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
مجموعه تاریخی بسطام,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
ریحانه پارسا,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,رسانه
تماشای اخبارتلویزیون,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,رسانه
کتاب خواندن ایرانی ها,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
روزنامه,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,رسانه
گودل، اشر؛ باخ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
شاید از دست داده باشید
ویزای آمریکا یا اروپا بگیرید و به عربستان سفر کنید
خرید گوشت قرمز از دامداران داخلی در دولت روحانی ۴۲ درصد کاهش یافت
بازیگران زن ایرانی که منافق شده‌اند!
این کندو با همه کندوهایی که دیده اید، فرق دارد!
۱۵ حقیقت جالب درباره آداب و رسوم عجیب کشورهای مختلف دنیا
زمان ثبت‌نام وام‌های دانشجویی علوم پزشکی ایران اعلام شد
عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال: فضا امنیتی نیست ، تیم‌ها کیفیت ندارند
احتمال واگذاری خودروهای مانده در گمرک به سازمان اموال تملیکی
آیا صداوسیما شریک مافیای کنکور است؟/مافیای کنکور چه کسانی هستند؟
زیر خاکی هایی که ۳ نفر را به کشتن داد
این چه وقت مصدومیت بود کاپیتان؟
ضرب‌وشتم دانش‌آموز پیش‌قلعه توسط سرپرست خوابگاه
درخشش ایرانی‌ها در مسابقات جهانی اختراعات انگلستان
۷ تکنولوژی نگران کننده مبتنی بر هوش مصنوعی که باید به اثرات منفی آن‌ها توجه داشت
اطلاعیه سازمان سنجش درباره کدقبولی نهایی داوطلبان برخی کدرشته‌های کنکور