پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
۱۱:۵۴ - ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۰۰۴۱
میراث فرهنگی و صنایع دستی

نابودی شهر رویایی ایران

تخریب تمدن هزاران ساله شیراز,تخریب باقت تاریخی
تخریب راحت‌ترین کار دنیاست. ساختن دشوار است. از ساختن که قطع امید کردیم، ولی می‌توانیم متوقع باشیم که حداقل از آنچه داریم حفظ و نگهداری کنید؟ به‌عنوان یک شهروند ایرانی در کنار صد‌ها و هزاران و میلیون‌ها شهروند ایرانی دیگر خواستار حفظ میراث فرهنگی کشورم هستم که از تخریب آن بوی دغدغه دین به مشام‌مان نمی‌رسد که دین نیازی به زمین و پاساژ برای عرضه محصولات وارداتی بی‌کیفیت ندارد.

فکر می‌کنید چرا اروپایی‌ها خانه‌های قدیمی ۳۰۰-۲۰۰ ساله‌شان را تخریب نمی‌کنند به جایش ساختمان‌های جدید یا مراکز خرید بسازند؟ عقل‌شان نمی‌رسد؟ خودشان را از پول محروم می‌کنند؟ قاعدتا نه. نگهداری خانه‌ها با همان سر و شکل قرن نوزدهم برای‌شان دو سر برد است. هم اهمیت به تاریخ و فرهنگ‌شان است، هم پولی که از توریست‌ها درمی‌آورند به‌مراتب بیشتر از گشت و گذار در پاساژهاست. اینجا، ولی گویا نه فرهنگ و تاریخ اهمیت دارند، نه در معادلات مالی مهم است که چقدر پول به شهر تزریق می‌شود. تزریق پول به افراد اهمیت بیشتری دارد! ماجرای تخریب بافت قدیمی شیراز حرف امروز و دیروز نیست، ولی مسئله هر روز است.

به گزارش هم‌میهن، شیراز هم صاحب سومین حرم بزرگ بعد از مشهد و قم است، هم صاحب تمدن هزاران ساله ایرانی. واقعا سخت است که هر دوی این‌ها را کنار هم حفظ کرد؟ مگر نه اینکه خود مردم ایران از زمان اسلام آوردن تا همین امروز حتی در چیدن سفره هفت‌سین‌شان هم هر دو را حفظ کرده‌اند؟ به‌نظر می‌رسد کار را به خود مردم بسپارید همه‌چیز درست‌تر پیش می‌رود. طرح تخریب بافت قدیمی به اسم گسترش حرم‌ها با مخالفت مردم شیراز، علاقمندان به شیراز، معماران و فعالان حوزه میراث فرهنگی روبه‌رو شده است. اینکه عزت حرم‌ها را در گروی گسترش آن‌ها بدانیم، توهین به مقدسات است. حرم حریم امن، آرامش و نیایش آدم‌هاست. تخریب خانه‌های مردم به اسم حرم، حرمتش را به خطر می‌اندازد. در شیراز دو حرم وجود دارد.

حرم حضرت شاهچراغ که مشهور است و حرم برادر ایشان، سیدعلاءالدین حسین یکی دیگر از پسران امام موسی کاظم (ع). نمی‌دانم اولین‌بار چه کسی این فکر به سرش زد که دو حرم را به هم وصل کند و با تخریب بافت قدیمی و خانه‌های مردم و به جایش ساختن مرکز خرید مدرن، مسیر بین‌الحرمین ایجاد کند. هر کسی بوده نه دغدغه دین داشته، نه ایران. در فاصله این دو حرم مردم در خانه‌های قدیمی زندگی می‌کنند که بعضی از آن‌ها حتی ثبت تاریخی شده. ساکنان در طول این سال‌ها اجازه نداشتند به ترکیب خانه‌شان دست بزنند و چیزی اضافه و کم کنند، چون هر بار به آن‌ها گوشزد می‌شده که این خانه جزو میراث فرهنگی است و حالا به یک‌باره ارزش میراث فرهنگی این خانه‌ها شده نزدیک به متری حداکثر ۸میلیون تومان که به ساکنان پیشنهاد شده و حتی در گفتگو با ساکنان برخی از این خانه‌ها معلوم شد که ارعاب هم صورت گرفته که اگر خانه را نفروشند، آب و گاز و برق‌شان را قطع می‌کنند! واقعا باید به مسئولان دست‌مریزاد گفت و گر مسلمانی ازین است که حافظ دارد/آه اگر از پی امروز بود فردایی.

در این شرایط است که استاندار سابق فارس، سیدمحمدرضا رضازاده که از قضا جزو هیئت‌امنای آستان‌های مقدس در شیراز و مشاور تولیت حرم شاهچراغ است به مخالفان طرح تخریب بافت قدیمی شیراز اینطوری انگ می‌زند: «بعضی هم که چه‌بسا شیراز را همان شیراز برگزاری جشن هنر در ماه مبارک رمضان و شیراز برپایی جشن‌های دو هزار و ۵۰۰ ساله می‌پسندند، توجه به ظرفیت والای معنوی سومین حرم اهل بیت (ع) را برنمی‌تابند و مایل نیستند ساماندهی پیرامون حرم‌های مطهر به نتیجه مطلوبی برسد.»

برای آقای رضازاده حفظ بافت تاریخی و تقاضا برای احیای آن بافت به‌جای تخریبش که کاری اصولی و مطابق با ارزش‌های فرهنگی و حتی انسانی است، معنایش نادیده گرفتن ارزش‌های مذهبی است و تهمت و افترا هم می‌زنند که اگر مخالفید پس وابسته‌اید. یک شورای سه‌نفره هم تشکیل شده که در آن از وزارت راه‌و‌شهرسازی و میراث و استانداری نماینده حضور داشته باشد، اما خود این شورای سه‌نفره محل پرسش است. گیرم که یک رأی نماینده میراث فرهنگی در نظر گرفته شود، اینکه چرا و چطور این یک نفر انتخاب شده، چرا هیچ معمار و فعال فرهنگی‌ای از شیراز یا حتی هیچ راهنمای گردشگری‌ای در این گروه حضور ندارد و چرا در مسئله‌ای که مستقیم مربوط به میراث فرهنگی است رأی میراث باید یکی باشد در مقابل دو رأی دیگر برای‌تان جای سوال و شبهه نمی‌شود که مقصود فقط اجرای این طرح است و ایجاد گروه‌های تحقیقاتی فقط برای ساکت کردن مخالفان طرح است؟ بافت قدیمی را احیا و مرمت نکردند که تبدیل شود به مکانی برای جمع شدن معتادان و بعد بگویند منطقه ناامن است که حکم تخریبش را سریع‌تر بگیرند.

به‌جای اینکه بازخواست شوند که چرا در طول این سال‌ها از میراث فرهنگی و تاریخی ما حفاظت نکردند که می‌توانست تبدیل به قطب گردشگری شود و رفاه زندگی اهالی را هم تامین کنند. درحالی‌که بازارچه منصوریه درست چسبیده به بافتی که الان قرار است تخریب شود یا در همان حوالی کوچه مسجد نصیرالملک و باغ قوام مرمت شدند و تاثیر مثبت آن در شهر و زندگی ساکنانش و البته جلب توریست‌های داخلی و خارجی دیده شد. تخریب راحت‌ترین کار دنیاست. ساختن دشوار است. از ساختن که قطع امید کردیم، ولی می‌توانیم متوقع باشیم که حداقل از آنچه داریم حفظ و نگهداری کنید؟ به‌عنوان یک شهروند ایرانی در کنار صد‌ها و هزاران و میلیون‌ها شهروند ایرانی دیگر خواستار حفظ میراث فرهنگی کشورم هستم که از تخریب آن بوی دغدغه دین به مشام‌مان نمی‌رسد که دین نیازی به زمین و پاساژ برای عرضه محصولات وارداتی بی‌کیفیت ندارد.

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش