پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
۰۸:۳۷ - ۰۸ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۱۴۹۳
میراث فرهنگی و صنایع دستی

برج آزادی پس از شلیک توپ/تصاویر

برج آزادی,تخریب برج آزادی
تَرَک های تازه ای در قسمت بالایی برج آزادی پدید آمده است. مسؤولان این برج احتمال میدهند این تخریب ها ناشی از موج شلیک توپ های تحویل سال ۱۴۰٠ باشد.

به گزارش ایسنا، ساعت ۱۳ و ۷ دقیقه روز شنبه ۳۰ اسفندماه شلیک هشت توپ مشقی در پای برج تاریخی آزادی سر و صدای زیادی به پا کرد. اکنون حدود یک هفته از آن ماجرا گذشته است، ولی هنوز مسؤولان شهرداری و میراث فرهنگی واکنش و یا توضیحی در برابر انتقادها نداشته اند. کارشناسان میراث فرهنگی نیز هنوز برای بررسی خسارت های احتمالی از این مجموعه بازدید نکرده اند. حتی مشخص نیست برای اجرای این مراسم در حریم بنایی که جز اثرهای ملی کشور به شمار می آید از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استعلامی گرفته شده باشد!

حمید خاکباز ـ مدیر اجرایی مجموعه برج آزادی ـ به ایسنا می گوید:همانطور که می دانید در لحظه تحویل سال مراسمی در محوطه برج آزادی برگزار و شلیک توپ انجام شد. ولی برای اجرای این مراسم هیچ گونه هماهنگی با مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و بنیاد رودکی( متولی برج آزادی) انجام نشده بود و ما اساساً از مسئله بی خبر بودیم.

بنا بر گفته مسؤولان و راهنمایان برج آزادی، این مجموعه روز ۳۰ اسفندماه ۹۹ تعطیل بوده و هیچ کسی داخل بنا حضور نداشته است.

در محوطه و نمای بیرونی برج به سختی میتوان ردپای تخریب های ناشی از ارتعاشات شلیک توپ های تحویل سال نو را پیدا کرد. اما در طبقه آخر برج که به بام منتهی می شود، ترک های تازه ای مشاهده شده است. در پی این موضوع تعدادی از خبرنگاران به دعوت و با همراهی مجموعه برج آزادی از این بنا بازديد کردند. این تَرَک های تازه که مسؤولان برج و راهنمای مستقر در آن طبقه احتمال میدهند به ارتعاشات شلیک توپ ها ربط داشته باشد، در حاشیه پنجره های ضلع غربی ـ در امتداد محلی که توپ ها مستقر شده بودند ـ دیده می شود. راهنمای طبقه آخر برج که تازه متوجه این ترک ها شده بود، تائید می کند که این ترک ها جدید هستند و احتمال دارد بر اثر ارتعاشات شلیک توپ ها ایجاد شده باشد. این ترک ها تقریباً در اطراف سه پنجره میانی به وضوح قابل مشاهده است.

برج آزادی,تخریب برج آزادی پنجره‌های ضلع غربی که ترک‌های جدید در این بخش قابل مشاهده است
برج آزادی,تخریب برج آزادی ترک‌های جدید در طبقه منتهی به بام برج آزادی
برج آزادی,تخریب برج آزادیمسؤولان و راهنمایان برج آزادی این ترک‌ها را نتیجه احتمالی ارتعاشات شلیک توپ می‌دانند

سیداحمد محیط طباطبایی، تهران شناس، پژوهشگر میراث فرهنگی و رئیس کمیته ملی موزه های ایران( ایکوم) که خبرنگاران را در بازدید از برج آزادی همراهی میکرد نیز احتمال وارد شدن خسارت حاصل از موج و ارتعاشات شلیک توپ ها را به قسمت های بالایی برج ـ با توجه به ارتفاع آن ـ قوی تر می داند.

او توپ دَر کردن را سنتی قدیمی و مختص ایران می داند ولی معتقد است جای درستی برای زنده کردن آن سنت انتخاب نشده است و تأکید می کند که نباید در این مکان ( برج آزادی) توپی شلیک شود.

برج آزادی,تخریب برج آزادی

محیط طباطبایی توضیح می دهد:توپ در فرهنگ ایرانی معنای متفاوتی دارد. شاید مفهوم آن از زمان جنگ چالداران، که وجود توپخانه های عثمانی عامل شکست ایران شد، تغییر کرده باشد؛ به این معنی که اگر در شهرهای اروپایی میدان هایی برای ساعت وجود دارد ، در ایران میدان هایی به عنوان توپخانه وجود داشته است. در واقع توپ کار ساعت را انجام می داد. با شلیک توپ زمان افطار و سحر و اتفاقات مهم را خبر می دادند. برای این کار میدان توپخانه را درست کرده بودند که روبه روی کاخ گلستان بود و در زمان ناصرالدین شاه با گسترش شهر محل آن تغییر کرد، تا زمان پهلوی اول که توپ را به میدان مشق جابجا کردند که حالا جزئی از ساختمان وزارت امور خارجه است.

وی ادامه می دهد:توپ دَر کردن سنتی قدیمی است، ولی اینکه کجا توپ را دَر کنند هم مهم است. توپ وسط میدانی که اطراف آن سازه مهمی مثل برج آزادی است نباید شلیک شود. مثل این می ماند که در میدان نقش جهان توپ دَر کنند که کلی بنای باارزش در اطراف آن است. این کار را باید در میدان توپخانه انجام دهند. حالا که قصد زنده کردن این سنت را دارند چه خوب است که در جریان گسترش شهر در ورودی های غربی و یا شرقی، محلی را به میدان توپ اختصاص دهند یا حداقل توپ کوچک شلیک کنند، مثل همان توپ مروارید.

برج آزادی,تخریب برج آزادیترک‌های جدیدی که احتمالا پس از شلیک توپ مشقی تحویل سال نو پدید آمده

مجموعه آزادی هنوز بررسی دقیقی از میزان خسارت واردشده از امواج و ارتعاشات حاصل از شلیک هشت توپ مشقی نداشته است. نظر محیط طباطبایی بر این است که کارشناس میراث فرهنگی باید قبلا بنا را با جزئیات و تخریب های قبل دیده باشد تا بتواند تخریب های تازه را تشخیص دهد و ارزیابی کند.

برج آزادی که امسال ۵۰ سالگی اش را جشن می گیرد، روند فرسایشیِ بدون مرمت را سال هاست شروع کرده؛ ریزش کاشی های فیروزه ای در برخی قسمت ها بسیار شدید است، نفوذ رطوبت در بخش های زیادی از بنا دیده می شود، اگرچه مسؤولان برج آزادی اعتقاد دارند بعد از فضاسازی و محوطه سازی های سال های ۹۱- ۹۰ وضعیت بهتر شده است، ولی هنوز نفوذ آب در بخش های مختلف بنا به ویژه طبقه آخر کاملاً مشهود است و آبیاری های فضای سبز به داخل بنا همچنان نفوذ می کند و نقص هایی دیده می شود. در بخش هایی از پای برج آثار انفجارهایی که احتمالا به چهارشنبه سوری اخیر مربوط می شود، در کنار ردِ موتورسیکلت قابل مشاهده است. دیوارنویسی به وفور دیده می شود، حتی در داخل بنا و راه پله ها. حالا ترک های جدیدی به همه این ها اضافه شده که چهره برج ۵۰ ساله را با عنوان نماد دروازه تهران بیشتر از نیم قرن نشان می دهد.

برج آزادی,تخریب برج آزادی محوطه برج آزادی و آثاری از آتش‌بازی
برج آزادی,تخریب برج آزادی اثر آتش‌بازی و نارنجک‌ها روی بدنه برج آزادی
برج آزادی,تخریب برج آزادی اثر آتش‌بازی روی بدنه برج آزادی
برج آزادی,تخریب برج آزادی رطوبت و نشت آب که در بخش‌های مختلف بنا دیده می‌شود
برج آزادی,تخریب برج آزادی
برج آزادی,تخریب برج آزادی یادگاری‌نویسی که تقریبا در همه قسمت‌های برج دیده می‌شود. تاریخ بیشتر نوشته‌ها به دهه‌های ۶۰ و ۷۰ مربوط می‌شود
برج آزادی,تخریب برج آزادی
برج آزادی,تخریب برج آزادی ریزش سنگ‌های فیروزه‌ای در بدنه بیرونی برج
برج آزادی,تخریب برج آزادی گنبد برج آزادی که به صورت آب‌نما برای گذر آب باران به این شکل ساخته شده است
برج آزادی,تخریب برج آزادی

  • 21
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رضا میرزایی,بیوگرافی رضا میرزایی,زندگینامه رضا میرزایی بیوگرافی رضا میرزایی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

محل تولد:کردکوی

تاریخ تولد:۲۶/۱/۱۳۷۵

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

قد:۱٫۷۷ متر

ادامه
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
خشم حجاج بر کمیل بن زیاد,بیوگرافی کمیل بن زیاد,شهادت کمیل بن زیاد زندگینامه کمیل بن زیاد ؛ زاهدی عابد و سلحشور

زاده: ۷ پیش از هجرت یا ۱۲ پیش از هجرت

ملیت: یمنی

دین: اسلام

مذهب: شیعه اثنی عشری

وفات:  ۸۲ق ، کوفه

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه

داستان های کوتاه از نویسندگان بزرگ در اوایل قرن نوزدهم، نخستین داستان های کوتاه نوشته شدند. داستان کوتاه به مانند دریچه ای بر روی زندگی شخصیت یا شخصیت هایی باز می شود و خواننده میتواند از این دریچه به اتفاق های رخ داده برای مدت کوتاهی نگاه کند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش