پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
۰۹:۴۴ - ۰۳ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۱۴۰
کتاب، شعر و ادب

واکنش‌ها به استعفای شاعران از خانه‌شان پس از ابلاغ حکم تخلیه

استعفای شاعران از خانه‌شان,استعفای بیوک ملکی

خبر استعفای بیوک ملکی؛ مدیرعامل دفتر شعر جوان، محمدرضا محمدی‌نیکو، ساعد باقری، عبدالجبار کاکایی و آرش شفاعی؛ اعضای هیئت‌مدیره این دفتر و مصطفی رحمان‌دوست؛ عضو هیئت‌مدیره انجمن شاعران ایران چند روزی است که در فضای مجازی می‌چرخد. استعفایی دسته‌جمعی ازسوی «مجموعه خانه شاعران مشتمل بر انجمن شاعران ایران و دفتر شعر جوان» که با بیانیه‌ای تندوتیز هم همراه بود.

در بخشی از متن استعفای اعضای این مجموعه تاکید شده است که آنها «به‌رغم همه بی‌مهری‌ها و کم‌لطفی‌ها، در طول چندین دهه تلاش کردند تا محیطی برای رشد و اعتلای شعر امروز فراهم آورند.» و ازجمله مصادیق این تلاش به «جلسات حضوری نقد و بررسی شعر در حوزه‌های متنوع بزرگسال و کودک‌و‌نوجوان، بازشناخت میراث گران‌بهای ادب فارسی، همچنین فراهم آوردن عرصه برای شناخت جریان‌های نوین شعر فارسی و ترغیب شاعران جوان به نوگویی و نوجویی» اشاره شده است.

مصادیقی که شاعران مستعفی بر وجهه همت آن بودن از سوی بانیان و اعضای ادوار هیئت‌مدیره‌ها طی این سال‌ها تاکید کرده‌اند و افزوده‌اند: «منت خدای را که با همه فرازوفرودها و تنگناها و فشارها، خانه شاعران هماره بر حفظ استقلال خود در پیمودن این راه پای تاکید فشرده‌ است.»

اما به‌‌رغم تمام این تلاش‌ها چه اتفاقی رخ داد که ملکی، رحماندوست، محمدی‌نیکو، باقری، کاکایی و شفاعی را مجاب به استعفا کرد؟ آنها در ادامه بیانیه‌شان در این مورد چنین نوشته‌اند: «و اما مدت‌هاست که به علل گونه‌گون، تداوم این مسیر در عین حفظ گوهر استقلال و آزادگی و نیز نگاه‌داشت میراث معنوی مشفق و قیصر، سخت‌ دشوار و بلکه ممتنع است.

از سویی افزایش تضییقات و فشارها و از دیگرسو برخی بدعهدی‌ها گلوی خانه شاعران را می‌فشارد و این‌همه در شرایطی است که بی‌رسمی‌های متولیان و مدیران در عرصه فرهنگ و هنر کشور نیز- همچون دیگر عرصه‌ها- نسبتی با سرزمین فردوسی و نظامی و مولانا و سعدی و حافظ ندارد و دریغا رنج‌ها و تلخکامی‌ها که از این رهگذر بر مردم این سرزمین تحمیل می‌شود و کیست که نداند آزادی‌بیان همچون نفس است برای بقای هنر و ادبیات.»

آنها که نام و سِمَت‌شان به شرح و با تفصیل جزئیات در پایان این بیانیه ذکر شده است، ادامه داده‌اند: «ما امضاکنندگان که در شمار موسسان یا اعضای هیئت‌مدیرهو یا هردوآنیم، اعلام می‌کنیم که راه مواجهه با این فشارها، تضییقات و بدعهدی‌ها، نه رفتن بر در ارباب ... و فرهنگ‌ستیز، بلکه در کناره‌گیری داوطلبانه از اداره خانه شاعران است و دیگر چه با اصحاب زر وزور توانیم گفت جز آنکه: بدین راه و روش می‌رو، که با دلدار پیوندی!» این شاعران سپس به ذکر نام و نشان خود به این شرح پرداخته‌اند: «بیوک‌ملکی، مدیرعامل دفتر شعر جوان و عضو هیئت‌مدیره انجمن شاعران ایران. مصطفی رحماندوست، عضو هیئت‌مدیره انجمن شاعران ایران. محمدرضا محمدی‌نیکو، عضو موسس و عضو هیئت‌مدیره دفتر شعر جوان. ساعد باقری، عضو موسس و عضو هیئت‌مدیره انجمن شاعران ایران و دفتر شعر جوان. عبدالجبار کاکایی، عضو هیئت‌مدیره دفتر شعر جوان و آرش شفاعی، عضو هیئت‌مدیره دفتر شعر جوان.» لازم به ذکر است مصطفی رحماندوست، ساعد باقری و بیوک ملکی پیش از این از عضویت در هیئت‌‌مدیره انجمن شاعران ایران استعفاء داده بودند که با تشکیل‌ نشدن مجمع عمومی در موعد مقرر، بررسی استعفاهای‌شان در آن هنگام میسر نشد.

خانه‌ای که قرار است گرفته شود

بیانیه این شاعران و کناره‌گیری داوطلبانه از اداره خانه‌شان در حالی روز چهارشنبه، ۳۰ آذرماه رسانه‌ای شد که پیش‌ازاین و در تاریخ ۱۶ آذرماه حکم تخلیه دفتر انجمن شاعران از سوی شهرداری صادر شده بود. شهرداری‌ای که در ظاهر و در تاریخ ۱۰ آبان‌ماه ۱۴۰۰ با ابداع سِمَتی جدید، مرتضی امیری‌اسفندقه را به‌عنوان دستیار ویژه در حوزه ادبیات و شعر فارسی منصوب کرد. انتصاب دستیار ویژه در حوزه ادبیات و شعر فارسی برای شهردار و صدور حکم تخلیه برای انجمن شاعران ایران به فاصله یک‌سال، دوگانه‌ای غیرقابل تحلیل است که به هیچ وجه نمی‌توان از آن سر درآورد. در این میان هیچ‌کس اظهارنظری رسمی نمی‌کند. اعضای مستعفی هیئت‌مدیره دفتر شعر جوان؛ عبدالجبار کاکایی و آرش شفاعی به هم‌میهن می‌گویند، در جریان جزئیات نیستند، تلفن بیوک ملکی و ساعد باقری در دسترس نیست و مصطفی رحماندوست می‌گوید، یک‌سال از استعفایش از انجمن شاعران ایران گذشته و اکنون برای همراهی دوباره با دیگر اعضا استعفا داده است. در این بین می‌توان عبارت «راه مواجهه با فشارها، تضییقات و بدعهدی‌ها، نه رفتن بر در ارباب ... و فرهنگ‌ستیز، بلکه در کناره‌گیری داوطلبانه از اداره خانه شاعران است» را واکنشی به آن حکم‌تخلیه تلقی کرد. 

حکمی که ۱۶ آذرماه صادر و مهلت یک‌هفته‌ای ذکرشده در آن ۲۳ آذرماه به پایان رسید. در این نامه با موضوع «اخطار تخلیه ملک پلاک ثبتی ۱۸۴۵ به نشانی خیابان شریعتی، خیابان شهید کلاهدوز (دولت سابق)، نبش خیابان نعمتی» آمده است «به شما اخطار می‌گردد ظرف مدت یک‌هفته از تاریخ ابلاغ این اخطار، نسبت به تخلیه ملک مذکور و تحویل آن به این منطقه اقدام نمایید. بدیهی است درصورت عدم تخلیه وفق ضوابط و مقررات اقدام قانونی رفتار خواهد شد.» آنچه را در متن حکم مرتضی امیری‌اسفندقه آمده است، با اخطاریه فوق کنار هم بگذارید تا به عمق تناقض موجود در ذهن و زبان مدیران شهرداری تهران درخصوص شعر و شاعران پی ببرید: «امید است با استعانت از پروردگار یکتا و با نگاهی نو به ظرفیت بی‌بدیل شعر مومنانه و انقلابی و شناسایی و حمایت از استعدادهای این عرصه در محلات، مساجد، محافل دینی و هنری، مسیر تحقق گفتمان انقلاب اسلامی هموارتر گردد.»

مجموعه خانه شاعران از کجا آمد؟

مجموعه خانه شاعران، مشتمل بر انجمن شاعران ایران و دفتر شعر جوان درنتیجه تلاش‌های مستمر شماری از شاعران کشور و به یاری اداره معاونت اجتماعی ـ فرهنگی شهرداری وقت تهران و نیز اداره معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیِ وقت در سال ۱۳۷۸ تاسیس شد و به این ترتیب از آن تاریخ، انجمن شاعران ایران، همچنین دفتر شعر جوان که تا آن زمان، مکان ثابت و مناسبی برای گردهمایی و پرداختن به فعالیت‌های خود نداشتند، در خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، نبش خیابان شهید نعمتی مستقر شدند.

به‌موجب اساسنامه این انجمن، هدف از تشکیل این مرکز فرهنگی، حمایت و تشویق شاعران ایران در راستای ارتقای کیفی و کمی آثار آنها، انعکاس مناسب این آثار در مجامع و رسانه‌های فرهنگی کشور، ترجمه و نشر شعر فارسی به زبان‌های دیگر و برعکس، ارتباط با شاعران دیگر کشورها، بررسی آثار شاعران برای تطبیق آنها با نظام ارزیابی مشاغل فرهنگی و پیشنهاد اعطای نشان‌های هنری و سرانجام تاسیس مرکز انتشارات انجمن برای چاپ و نشر آثار برگزیده سخنوران معاصر بیان شده بود. در آن زمان، مشفق کاشانی، رئیس هیئت‌مدیره و قیصر امین‌پور، محمود شاهرخی، محمدرضا عبدالملکیان و ساعد باقری، اعضای هیئت‌مدیره را تشکیل می‌دادند و فاطمه راکعی، مدیرعامل انجمن بود. هرچند اکنون و با نامه تخلیه ابلاغ‌شده و استعفای صورت‌گرفته، مشخص نیست چه بر سر این انجمن ۲۳ساله خواهد آمد و وظایف ذکرشده در اساسنامه‌اش چگونه اجرایی خواهد شد.

نرگس کیانی

hammihanonline.ir
  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
خوب آقای اسفندقه که روزی به عنوان عضو منافقین در زندان جمهوری اسلامی بودند حالا به برکت معاشرت با سعید حدادیان تطهیر شده اند و طبیعی است که باید پاداش همراهی و استاد استاد گفتن به خرد و کلان را بگیرند. بقیهدهم باید بپذیرند که بالاخره گهی پشت بر زین گهی زین به پشت
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش