شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲
۱۶:۱۹ - ۱۶ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۱۳۱۶
کتاب، شعر و ادب

ویترین‌های کتاب هنوز زنده‌اند/ راسته کتاب در یک عصر پاییزی

کتابفروشی های تهران,ویترین‌های کتاب
یکی ترجیح می‌دهد کتاب‌ها حرف اول و آخر را بزنند و دیگری به جای کتاب، بیشتر از نماد استفاده می‌کند. فرقی نمی‌کند؛‌ مهم این است که ویترین‌های کتاب هنوز زنده‌اند.

خیابان انقلاب تهران، هنوز اصلی‌ترین راسته کتاب در پایتخت به شمار می‌آید و با سراغ گرفتن از کتاب‌فروشی‌های این راسته، می‌شود حال و اوضاع صنعت نشر را نیز تا حدودی سنجید. از چهاراه ولیعیر به سمت میدان انقلاب به وارسی کتابفروشی‌های و تنوع ویترین‌های کتاب توجه می‌کنم؛ ویترین‌های عریض که سهم بیشتری از منظر شهری را در اختیار دارند و ویترین‌های کوچک‌تر، که انگار از ۳۰-۴۰ سال پیش تا امروز، هیچ تفاوتی نداشته‌اند. کارکرد امروزی این ویترین‌ها چیست؟ استراتژی‌های مختلف در چیدمان ویترین یا همان سبک و سیاق «ویترین زدن» چه نسبتی با نگاه و سلیقه‌ عابران راسته کتاب دارد؟ عابران بعضا عجولِ پیاده‌روهای پاییزی.

ساده، کوچک و در حد بضاعت

کتابفروشی صدرا، ویترین ساده‌ای دارد و تخصصاً به عرضه و نمایش کتاب‌های شهید مطهری اختصاص یافته است. اینکه سالیان سال است همه از کارکرد ویژه این ویترین خبر دارند، جای خود دارد اما این ویترین، چقدر می‌تواند نظر مخاطبان غیرتخصصی را به خود جلب کند؟ سبحان عباسپور مدیر فروش انتشارات صدرا، در گپ و گفت کوتاهمان، از علاقه‌اش به ویترین‌های جذاب و مدرن گفت و این که علاقه دارد ویترین کتاب‌فروشی، نو و جذاب باشد اما شرایط اقتصادی این اجازه را به او نداده است. 

وی در این‌باره گفت: تنوع طلبی در ذات انسان‌هاست و آدم‌ها تغییر را دوست‌دارند. من هم دوست دارم ویترینی جذاب و مدرن با طراحی زیبا و‌ امروزی داشته باشم اما امکان اقتصادی آن برایمان فراهم نیست.حتی دوست دارم داخل کتاب‌فروشی هم تغییراتی بدهم اما نمی‌شود. 

عباس‌پور، با اشاره به کسادی بازار، ادامه داد: کتاب‌های استاد مطهری بیشتر از ۱۳۰ عنوان را شامل می‌شوند. یک زمانی تیراژ آن‌ها بین۱۰ تا ۵۰ هزار نسخه بود اما اکنون این شمارگان به ۵۰۰ تا ۷۰۰ نسخه رسیده است.»

این کتاب‌فروش درباره پیشینه ویترین صدرا گفت: «در تمام ۱۰ سالی که این کتاب‌فروشی افتتاح شده، فقط سه بار ویترین کتاب‌فروشی را عوض کرده‌ام.» او معتقد است ویترین یک مغازه نشان‌دهنده میزان فعالیت انتشارات است و باید شیک باش.د: «باید نورپردازی خوبی داشته باشد و کتاب‌ها در نور کم دیده شوند. این مساله در پاییز و زمستان بیشتر خودش را نشان‌می‌دهد.» بماند که به گفته‌ او، شاخ و برگ زیاد درختان در بهار و تابستان، مانع از دیده شدن ویترین کتاب‌فروشی صدرا می‌شود.

ویترین باید همه سلیقه‌ها را پوشش دهد

به «ترجستان» رسیدم؛ فروشگاهی بزرگ با ویترین‌های کشیده که فقط کتاب‌ها را به نمایش نگذاشته‌اند و اقلام دیگر نیز در آن سهم برده‌اند؛ از خمیر بازی و اسباب بازی تا لوازم‌التحریر و مصنوعاتِ صنایع دستی.

کتابفروشی های تهران,ویترین‌های کتاب

حمید عباس‌زاده، مدیر داخلی کتابفروشی ترنج درباره معیارهای امروزی یک ویترین کتاب، گفت: «ویترین یک کتاب‌فروشی حتما باید همه سلیقه‌ها را پوشش دهد و حتما کتاب‌های چاپ جدید در آن وجود داشته‌باشد. البته باید تناسب المان‌های مرتبط با کتاب و کتاب را حفظ کرد.»

وی ادامه داد: «ویترین باید نماینده یک کتاب‌فروشی باشد, باید نشان دهد این کتاب‌فروشی چه کتاب‌هایی دارد. چون مردم همیشه دنبال آثار تازه و چاپ جدیدند و نوع چیدمان کتاب‌ها، ضمن جذابیت، باید مخاطبان را از عناوین تازه باخبر کند.»

ویترین‌ به‌روز و انتظار کتاب‌بازها

در ادامه میسر سراغ سلمان مفید، مدیر داخلی کتاب‌فروشی و انتشارات مولی رفتم. او از تغییر روزانه و لحظه‌به‌لحظه ویترین کتاب‌فروشی مولی خبر داد و تاکید کرد: «من همان لحظه که کتاب جدید برای کتاب‌فروشی می‌آید، آن را وارد ویترین می‌کنم. این کار دو دلیل دارد. اول این که برخی مخاطبان دائم ویترین کتاب‌ها را رصد می‌کنند و انتظار دارند هر وقت کتاب تازه می‌آید، آن را در ویترین ببینند. دلیل دوم این است که کتاب‌باز‌ها اگر ببینند ویترین کتاب‌فروشی به‌روز است، مشتری دائم آن کتابفروشی می‌شوند.»

 او تاکید دارد: «ویترین‌هایی که دائم عوض می‌شوند، برای مشتری تازگی دارند و اگر یک نفر طی چند روز ببیند ویترین و کتاب‌های یک کتاب‌فروشی تغییر نکرده، با خودش می‌گوید این کتاب‌فروشی به روز نیست و دیگر آن ویترین را پیگیری نمی‌کند.»

مفید درباره ویترین‌هایی که از المان‌های مرتبط با کتاب استفاده می‌کنند، گفت: «ویترین‌های مدرن فقط از کارکرد و المان‌های زیبایی‌شناسی مرتبط با کتاب استفاده می‌کنند. این ویترین‌ها تمام سرمایه‌شان را بر روی یک کتاب می‌گذارند؛ مثلا وقتی می‌خواهند کتاب پیرمرد و دریا اثر ارنست همینگوی را معرفی کنند، یک پارو و قایق می‌گذارند تا حال و هوای داستان کتاب را نشان دهند. شاید این آرایش ویترین، برای یک مدت کوتاه مخاطب را جذب کند؛ اما نباید طولانی‌مدت روی این‌جور ویترین‌ها مانور داد. مثلا برای کتاب‌های تازه چاپ‌شده می‌توان به مدت کوتاه از این المان‌ها در کنار کتاب در ویترین، استفاده کرد؛ اما از نظر من یک ویترین باید هرروز تغییر کند و کتاب‌های جدید جایگزین آثار قدیمی شوند.»

کتابفروشی های تهران,ویترین‌های کتاب

درباره تفاوت موضوع‌ها، ژانرها و حال و هوای کتاب‌های ویترین شده در کنار یکدیگر پرسیدم و با لبخند از زندگی مسالمت آمیز این کتاب‌ها در کنار هم سخن گفت و این‌که وجود این کتاب‌ها در کنار‌هم تعارضی ایجاد نمی‌کند: «یک‌زمانی برای کتاب‌های زرد هم این مطلب را می‌گفتند. نباید گفت آن‌هایی که کتاب لوکس و نفیس می‌فروشند، سطحی نگرند و کسانی که کتاب کاربردی می‌فروشند، دانشمند بازی در‌می‌آورند. مثلا ویترین ما کتاب‌های نفیس دارد و پایین آن هم کتاب کانت قرار دارد. این کتاب‌ها در کنار هم تعارضی ایجاد نمی‌کنند.»

ویترین کتاب؛ نماد، کتاب، سلیقه

ویترین‌ها، هرکدام داستانی دارند و برخاسته از نگاه و تفکر مدیران کتاب‌فروشی‌ها چیده می‌شوند. یکی ترجیح می‌دهد کتاب‌ها در ویترین حرف اول و آخر را بزنند و دیگری به جای کتاب، بیشتر از نماد استفاده می‌کند. مثلا کتاب‌فروشی انتشارات بعثت، عکس بزرگ کالسکه‌ با کالسکه‌چی و سه سرنشین را پشت شیشه ویترینش، قاب گرفته؛ ویترین سراسر قرمز به صورت ایستاده عکسی از یک زن تاریخی در دیواره کناری آن و یک پاراگراف از یک کتاب بر روی شیشه حک است: «به کالسکه نشتسته راندیم، چون راه سربالا بود کالسکه‌ای که خیلی آرام می‌رفت کوه‌های بلند،دره‌های خوب، چشمه‌ها،رودخانه‌ها ها،راه بسیار بود. هوا هم از باریدن باران مثل بهشت». این مفاهیم، می‌خواهد به ما بگوید که در این‌کتاب‌فروشی، سفرنامه‌ها و کتاب‌های دوره قاجار عرضه می‌شود. 

زندگی‌کردن در دوره‌ای که اینترنت و فضای مجازی روز‌به‌روز در آن گسترده‌تر می‌شود، معنای خیلی از مفاهیم و کاربرد آن‌ها را تغییر داده است. فروشگاه‌های مجازی، ویترین‌های مجازی را ایجاد کرده‌اند و در بازار کتاب‌ هم منشأ تغییر شده‌اند. اما به نظر می‌آید همان‌طور که کتاب الکترونیک و صوتی نتوانست بازار کتاب‌های کاغذی را از سکه بیندازد، ویترین‌های مجازی هم نمی‌توانند کارکرد ویترین را در راسته کتاب، تغییر دهند. این را می‌توان در یک گشت و گذار کوتاه از خیابان انقلاب، متوجه شد. ویترین‌های کتاب، هنوز زنده‌اند؛‌ هرچند با چهره‌های متفاوت و امروزی‌تر.

کتابفروشی های تهران,ویترین‌های کتاب

ibna.ir
  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش