یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
۱۲:۰۷ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۵۰۳۲۵۷
فرهنگ و حماسه

سید کمال قریشی قبل از شهادت برای خود مجلس ختم گرفت

اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,فرهنگ و حماسه,شهید سید کمال قریشی
 شهید سید کمال قریشی تنها شهیدی است که قبل از شهادت برای بعد از شهید شدنش با تهیه نواری آماده شده تلقین خواند، مراسم شام غریبان و ختم گرفته و سوره الرحمن را قرائت کرد.

به گزارش ایرنا، وقتی هنگام دفن و در مراسم شام غریبان وختم، نوار تلقین ومراسم او از بلندگو پخش می شد که خودشهید برای خودش مداحی می کرد باعث حیرت همگان شده بود. 

در روز ۱۴ مرداد ۱۳۶۰ساعت دوبعد از ظهر اولین ترور منافقین در کرج به هدف نشست واین سید مظلوم بعداز عمری مجاهدت در راه اسلام به هدف دیرینه اش رسید ودر محل کارگاه نجاری خویش بدست منافقین کور دل ترور وبه درجه رفیع شهادت نائل وبه اجداد طاهرینش پیوست . 

مدح و یاد امام زمان(عج) وذکر مصائب مادرش فاطمه زهرا (س) از علاقه های غیر قابل وصفش بود ودر تمام برنامه های او نمایان بود. 

همیشه این دعا ورد زبانش بود که خدایا از مال ومنال دنیا آنقدر به من عطا کن که باز بگویم بده آنقدر به من نده که ترا فراموش کنم. 

وصیت کرده بود اگر من در جبهه شهید شدم مخارج انتقال جنازه و مراسم مرا پرداخت کنید تا به دولت اسلامی هزینه ای تحمیل نشود. 

در سی و هشتمین سالگرد شهادت مجاهد انقلابی شهید ترور کرج بدست منافقین ، فرصتی دست داد تا به مرور زندگی نامه این شهید بزرگوار بپردازیم ' سید کمال قریشی ' هنگام صلات ظهر روز ۲۴ فروردین ۱۳۱۳ در روستای برغان از توابع بخش ساوجبلاغ کرج در یک خانواده مذهبی و از دامن مادری پاک وپرهیز کارششمین کودک خانواده چشم به جهان گشود . 

پدرش که از سلاله رسول اعظم ومداح وموذن مسجد بود کودک را در آغوش کشید وبه مسجد برد و اذان و اقامه در گوش راست وچپش قرائت کرد ونام سیدکمال را بروی نهاد. 

در کنار پدر ومادر دوران کودکی را سپری کرد، همراه پدر به مسجد می رفت و دعا وقرآن را با او زمزمه می کرد به صورتی که کمتر از هفت سال داشت که دعای افتتاح وسوره هایی از قران را از حفظ می خواند وفریضه نماز را به صورت کامل انجام می داد . 

هنوز هفت سالش تمام نشده بود که مرگ بین او وپدر فاصله انداخت وگرد یتیمی بر چهره اش نشست وبه ناچاراز همان دوران کودکی با کار وکوشش آشنا شد.وبه علت فقر خانواده همراه با مادر کشاورزی وباغداری را تجربه کرد. 

تا کلاس سوم دبستان درس خواند وهمزمان به مکتب می رفت ولی به علت وضعیت نامناسب مالی از ادامه تحصیل بازماند ونزد برادر بزرگتر حرفه نجاری را فراگرفت وبا توجه به علاقه وافرش به اهل بیت عصمت وطهارت، مدیحه سرائی نیز می کرد . 

به سن هجده سالگی که رسید جهت خدمت سربازی فرا خان شد ولی به علت مشکلات خانوادگی از رفتن به خدمت وظیفه سر، باز زد تا اینکه توسط مأمورین جلب وبه سربازی اعزام شد ودرهمان شب اول از پادگان فرار و به کرج بازگشت و از ترس مأمورین به تهران رفت ودر یک کارگاه قالب سازی کفش مشغول به کار شد سپس مدتی در سد کرج بعنوان آتشبار حفر تونل فعالیت کرد. 

با پیگیری بستگان از خدمت سربازی به خاطر کفالت مادر معاف شد وبا اجاره مغازه ای در کرج مشغول حرفه نجاری شد ،در سال ۱۳۳۷با خانواده ای مذهبی از اهالی روستای برغان وصلت نمود که ثمره این ازدواج چهار فرزند(دو پسر ودو دختر) بودکه یکی از فرزندان بنام سید محمود در عملیات خیبر به درجه رفیع شهادت نائل شد. 

مداح وموذن مسجدجامع کرج بود . در مجالس مختلف مذهبی شرکت و بدون هیچ گونه چشم داشتی به ذکر مناقب اهل بیت می پرداخت. 

وی مقلد آیت الله بروجردی بود وخمس مالش را به ایشان می داد .بعداز رحلت آقای بروجردی به تقلید از امام خمینی رجوع کرد وهمیشه خود را سرباز ایشان می دانست. 

در سال ۱۳۴۲ جزء طرفداران حضرت امام خمینی بود واعلامیه ایشان را پخش می کرد درهمان ایام ۱۵ خرداد در وصف امام شعری سرود ودر مجلسی با حضور حضرت امام در قم قرائت کرد چندین بار به علت پخش اعلامیه وحمایت از نهضت حضرت امام توسط شهربانی دستگیر ومورد باز جویی فرار گرفت . 

بسیار اهل انجام کار های خیر بود وبا کمک مالی از مستمندان وکودکان یتیم دلجویی می کرد.در سال های ستم شاهی با برپایی مجالس وعظ وسخنرانی ودعوت از وعاظ انقلابی هم چون حجج اسلام شجونی ،ناطق نوری،حاج حسین انصاریان،صالحی خوانساری وآقای فخرالدین حجازی اقدام می کرد. 

در برگزاری جشن های مذهبی خصوصا نیمه شعبان در راه ترویج شعائر اسلامی فعالیت می کرد.باشروع انقلاب اسلامی بعنوان یکی از پایه گذاران نهضت امام خمینی در کرج فعالیت وبا سرودن اشعار وسرودهای حماسی در تهیج مردم می کوشید. 

بعداز پیروزی انقلاب سر از پا نمی شناخت وبا حضور در عرصه های مختلف هم چون کمیته انقلاب ، فدائیان اسلام ،ستادمبارزه با قاچاق موادمخدروساماندهی راهپیمای ها وبرگزاری انتخابات فعالیت می کرد. 

در زمان درگیری های گروهک های الحادی ومنافقین به مبارزه با آنان پرداخت وبا سرودن اشعار وتوجیه مرد م در مجالس ، مراسم مختلف ومناظرات خیابانی پرده از چهره منافقانه آنان بر می داشت. 

با شروع جنگ تحمیلی در چهارم مهر ۱۳۵۹تنها چهار روز بعداز آغاز جنگ به جبهه عزیمت کرد ودر حماسه بستان وسوسنگرد در کنار نیروهای شهید چمران حضور داشت . 

بعداز بازگشت از جبهه دوباره به مبارزه با منافقین پرداخت و در فروردین سال۱۳۶۰ برای بار دوم به جبهه عزیمت کرد ودر گروه های شهید چمران سازماندهی ودر جبهه دهلاویه حضور یافت. 

باشروع درگیری های مسلحانه منافقین وشهادت ۷۲ شهید حزب جمهوری اسلامی مبارزه بی امان ب این گروهک آمریکایی توسط ایشان با شدت هرچه بیشتر ادامه یافت وچندین بارنیز مورد تهدید آنان واقع شد. 

همزمان بافعالیت های انتحاباتی ریاست جمهوری شهید رجایی در ماه مبارک رمضان به علت تبلیغ و نصب عکس های شهید رجایی بر روی خودروی سواری خود، خودرو توسط منافقین به آتش کشیده شد ولی آتش کینه آنان خاموش نگشت. 

این شهید بزرگوار امروز در کنار فرزند شهیدش سیدمحمود قریشی و و برادر زاده های شهید ش ' سیدعلی اصغر' ، ' سید عباس ' و ' سید جمال'، 'سیدمحمد' آرام گرفته است تا راه پر رهرواش ادامه یابد. 

  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش