سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۰۱

حکم تلقیح مصنوعی چیست؟

حکم تلقیح مصنوعی,تلقیح مصنوعی,تلقیح مصنوعی در انسانکاشت نطفه در رحم از طریق روش غیر آمیزشی را تلقیح مصنوعی گویند
تلقیح مصنوعى درباره نباتات و حیوانات از سابقه دیرینه اى برخوردارست درحالیکه تلقیح مصنوعى در انسان به تازگى ایجاد شده است و براین اساس ، افراد انگیزه دارند تا براى کسانى که قدرت تولید مثل ندارند، شبستان زندگى آن ها را بوجود فرزند روشن کنند و با انجام این روش، باردار شوند.

حکم تلقیح مصنوعی

تلقیح مصنوعی به زمانی اطاق میشود که نطفه در رحم از غیر طریق آمیزش، کاشته میشود. هرگاه شوهر بخواهد اسپرم تولید کند ولی زن به دلایل جسمانی یا روانی، از طریق عادی و به وسیله مقاربت، باردار نشود؛ از روش تلقیح مصنوعی استفاده می شود. در این زمان، اسپرم شوهر به زن با استفاده از تکنیک های کمکی تولید مثل، تلقیح می شود تا باردار شود.

انواع تلقیح مصنوعى

تلقیح مصنوعى به دو صورت زیر می باشد:

* صورت اوّل:

نطفه مرد را در روش اول تلقیح مصنوعی، به همسرش تزریق می کنند که از نظر دلیل فقهى، چنین تلقیحی بلامانع است؛ به این دلیل که طرفین از نظر شرعى و قانونى با یکدیگر همسرند و می توانند صاحب فرزند شوند. در این قسمت، انجام این کار از طریق آمیزش یا وسایل طبّى، فرقی ندارد. البتّه توجه کنید که در انجام امر تلقیح مصنوعى نباید مرتکب حرام شوید; مثلا امر تلقیح مصنوعی توسط مرد بیگانه انجام نشود بلکه خود شوهر، آنرا انجام دهد.

* صورت دوّم:

نطفه ى مرد بیگانه را در روش دوم تلقیح مصنوعی به همسر شخص دیگر تزریق می کنند؛ از نظر اسلام و فقهاى بزرگ اسلام، چنین تلقیحی بطور مسلّم، غیر مجاز است و برطبق برخى از روایات مى توان تحریم آن که در باب ازدواج وارد شده را استفاده نمود.

تاریخچه تلقیح مصنوعی

تلقیح مصنوعی به عنوان یک موضوع جدید از نظر علمی محسوب میشود که از این طریق به رفع مشکلات خانواده ها پرداختند. تلقیح مصنوعی برای نخستین بار به منظور تکثیر نسل حیوانات، استفاده شد و در سال ۱۷۶۵ میلادی یک دانشمند آلمانی، نخستین آزمایش تلقیح مصنوعی را بر روی ماهی ها انجام داد که Lud wig Jacobi نام داشت. سپس تلقیح مصنوعی در نیمه اول قرن نوزدهم بر روی ماریان و گاو وگوسفند انجام شد و نتیجه ی آن مثبت شد. Elie Ivenoff که یک دانشمند روسی بود؛ تلقیح مصنوعی را در اواخر قرن نوزدهم با متد خاصی بر روی چهار پایان انجام داد و این روش با گذشت زمان بطور گسترده مورد عمل قرار گرفت.

دامنة تلقیح مصنوعی با پیشرفت صنایع و فنون، به انسان منتقل شد. سپس برای توالد موجود انسانی از تکنیک های جدید تلقیح مصنوعی استفاده شد و دنبالة ازمایش ها روی انسان انجام پذیرفت.

بارداری تلقیح مصنوعی,حکم تلقیح مصنوعی چیست,تلقیح مصنوعیتلقیح مصنوعی باعث شده تا مشکلات خانواده ها برطرف شود

احکام تلقیح

> این نکته را در نظر داشته باشید که حکم تلقیح مصنوعی تخمک و اسپرم زن و مرد نامحرم در محیط آزمایشگاهی به خودی خود حرام نیست و حتی می توان آن را در رحم زوجه کاشت ولی درصورتی تلقیح مصنوعی حرام است که همراه با کشف عورت یا لمس و نگاه به آن باشد. بنابراین اگر ضرورت نداشته باشد، مراجعه کننده حق ندارد که عورت را کشف کند.

انتساب بچه به دنیا آمده به زوجه یا اهدا کننده تخمک، اشکال دارد و باید بنابر احتیاط واجب، بین آن ها در مسأله ارث، مصالحه صورت گیرد و همچنین اهدا کننده تخمک باید در مسأله محرمیت احتیاط کند که حجاب خود را درصورت پسر بودن آن بچه رعایت کند و دخترانش با او ازدواج نکنند اما زوجه از نظر محرمیت( زنی که جنین در رحم او کاشته شده) به مانند مادر بچه میباشد و چون محرم است؛ الزامی به پوشش حجاب نیست.

با اینکه این بچه به عنوان فرزند شرعی اهدا کننده اسپرم شناخته می شود ولی با زوج ( شوهر زنی که بچه در رحم او پرورش یافته) هیچ نسبتی ندارد ولی درصورت هم بسترشدن زن با همسرش، نوزاد دختر در چنین شرایطی حکم ربیبه را خواهد داشت و با زوجه محرم می شود ولی ارثی از یکدیگر نمی برند و این بچه به عنوان فرزندخوانده ی او محسوب نمیشود و شرح این واقعیت برای او به گونه ای باشد که تأثير بدی بر روان او نگذارد و نباید در شناسنامه خود، اسم بچه را ثبت کند.

> چنانچه زن از طریق مساحقه و مانند آن ، نطفه شوهرش را به رحم زن دیگری منتقل کند و آن زن باردار شود؛ فرزند متولد شده به صاحب نطفه و زنی ملحق می گردد که او را به دنیا آورده است با این که حرام است.

> گاهی اوقات در عمل تلقیح تخمک در داخل دستگاه مصنوعی، چندین جنین تشکیل میشود و درصورت خطرناک بودن کاشت همه ی آن ها در رحم مادر، میتوان یک جنین را از بین همه ی آن ها انتخاب کرد و بقیه را تلف کرد.

> زن می تواند از طریق عمل تلقیح مصنوعی با نطفه مرد نامحرم، باردار شود ولی نباید مرتکب مقدمات حرام نظیر نگاه و لمس حرام و غیر آن ها شود و کودک متولد شده با این روش به شوهر آن زن، ملحق نمی‏شود بلکه به صاحب نطفه و به زنی ملحق میشود که صاحب رحم و تخمک است.

> درصورت انجام عمل تلقیح مصنوعی تخمک زن و نطفه شوهرش در بیرون از رحم و قرار دادن مجدد آن در داخل رحم زن، اگر بچه متولد شود به عنوان فرزند شرعی زوجین تلقی میگردد و احکام شرعی مانند محرمیت و ارث در بینشان ثابت میشود.

حکم شرعی تلقیح مصنوعی,تلقیح مصنوعی در انسان,حکم تلقیح مصنوعیدر عمل تلقیح تخمک در داخل دستگاه مصنوعی، گاهی چندین جنین شکل می یابد

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X