سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۰۱

حکم تلقیح مصنوعی چیست؟

حکم تلقیح مصنوعی,تلقیح مصنوعی,تلقیح مصنوعی در انسانکاشت نطفه در رحم از طریق روش غیر آمیزشی را تلقیح مصنوعی گویند
تلقیح مصنوعى درباره نباتات و حیوانات از سابقه دیرینه اى برخوردارست درحالیکه تلقیح مصنوعى در انسان به تازگى ایجاد شده است و براین اساس ، افراد انگیزه دارند تا براى کسانى که قدرت تولید مثل ندارند، شبستان زندگى آن ها را بوجود فرزند روشن کنند و با انجام این روش، باردار شوند.

حکم تلقیح مصنوعی

تلقیح مصنوعی به زمانی اطاق میشود که نطفه در رحم از غیر طریق آمیزش، کاشته میشود. هرگاه شوهر بخواهد اسپرم تولید کند ولی زن به دلایل جسمانی یا روانی، از طریق عادی و به وسیله مقاربت، باردار نشود؛ از روش تلقیح مصنوعی استفاده می شود. در این زمان، اسپرم شوهر به زن با استفاده از تکنیک های کمکی تولید مثل، تلقیح می شود تا باردار شود.

انواع تلقیح مصنوعى

تلقیح مصنوعى به دو صورت زیر می باشد:

* صورت اوّل:

نطفه مرد را در روش اول تلقیح مصنوعی، به همسرش تزریق می کنند که از نظر دلیل فقهى، چنین تلقیحی بلامانع است؛ به این دلیل که طرفین از نظر شرعى و قانونى با یکدیگر همسرند و می توانند صاحب فرزند شوند. در این قسمت، انجام این کار از طریق آمیزش یا وسایل طبّى، فرقی ندارد. البتّه توجه کنید که در انجام امر تلقیح مصنوعى نباید مرتکب حرام شوید; مثلا امر تلقیح مصنوعی توسط مرد بیگانه انجام نشود بلکه خود شوهر، آنرا انجام دهد.

* صورت دوّم:

نطفه ى مرد بیگانه را در روش دوم تلقیح مصنوعی به همسر شخص دیگر تزریق می کنند؛ از نظر اسلام و فقهاى بزرگ اسلام، چنین تلقیحی بطور مسلّم، غیر مجاز است و برطبق برخى از روایات مى توان تحریم آن که در باب ازدواج وارد شده را استفاده نمود.

تاریخچه تلقیح مصنوعی

تلقیح مصنوعی به عنوان یک موضوع جدید از نظر علمی محسوب میشود که از این طریق به رفع مشکلات خانواده ها پرداختند. تلقیح مصنوعی برای نخستین بار به منظور تکثیر نسل حیوانات، استفاده شد و در سال ۱۷۶۵ میلادی یک دانشمند آلمانی، نخستین آزمایش تلقیح مصنوعی را بر روی ماهی ها انجام داد که Lud wig Jacobi نام داشت. سپس تلقیح مصنوعی در نیمه اول قرن نوزدهم بر روی ماریان و گاو وگوسفند انجام شد و نتیجه ی آن مثبت شد. Elie Ivenoff که یک دانشمند روسی بود؛ تلقیح مصنوعی را در اواخر قرن نوزدهم با متد خاصی بر روی چهار پایان انجام داد و این روش با گذشت زمان بطور گسترده مورد عمل قرار گرفت.

دامنة تلقیح مصنوعی با پیشرفت صنایع و فنون، به انسان منتقل شد. سپس برای توالد موجود انسانی از تکنیک های جدید تلقیح مصنوعی استفاده شد و دنبالة ازمایش ها روی انسان انجام پذیرفت.

بارداری تلقیح مصنوعی,حکم تلقیح مصنوعی چیست,تلقیح مصنوعیتلقیح مصنوعی باعث شده تا مشکلات خانواده ها برطرف شود

احکام تلقیح

> این نکته را در نظر داشته باشید که حکم تلقیح مصنوعی تخمک و اسپرم زن و مرد نامحرم در محیط آزمایشگاهی به خودی خود حرام نیست و حتی می توان آن را در رحم زوجه کاشت ولی درصورتی تلقیح مصنوعی حرام است که همراه با کشف عورت یا لمس و نگاه به آن باشد. بنابراین اگر ضرورت نداشته باشد، مراجعه کننده حق ندارد که عورت را کشف کند.

انتساب بچه به دنیا آمده به زوجه یا اهدا کننده تخمک، اشکال دارد و باید بنابر احتیاط واجب، بین آن ها در مسأله ارث، مصالحه صورت گیرد و همچنین اهدا کننده تخمک باید در مسأله محرمیت احتیاط کند که حجاب خود را درصورت پسر بودن آن بچه رعایت کند و دخترانش با او ازدواج نکنند اما زوجه از نظر محرمیت( زنی که جنین در رحم او کاشته شده) به مانند مادر بچه میباشد و چون محرم است؛ الزامی به پوشش حجاب نیست.

با اینکه این بچه به عنوان فرزند شرعی اهدا کننده اسپرم شناخته می شود ولی با زوج ( شوهر زنی که بچه در رحم او پرورش یافته) هیچ نسبتی ندارد ولی درصورت هم بسترشدن زن با همسرش، نوزاد دختر در چنین شرایطی حکم ربیبه را خواهد داشت و با زوجه محرم می شود ولی ارثی از یکدیگر نمی برند و این بچه به عنوان فرزندخوانده ی او محسوب نمیشود و شرح این واقعیت برای او به گونه ای باشد که تأثير بدی بر روان او نگذارد و نباید در شناسنامه خود، اسم بچه را ثبت کند.

> چنانچه زن از طریق مساحقه و مانند آن ، نطفه شوهرش را به رحم زن دیگری منتقل کند و آن زن باردار شود؛ فرزند متولد شده به صاحب نطفه و زنی ملحق می گردد که او را به دنیا آورده است با این که حرام است.

> گاهی اوقات در عمل تلقیح تخمک در داخل دستگاه مصنوعی، چندین جنین تشکیل میشود و درصورت خطرناک بودن کاشت همه ی آن ها در رحم مادر، میتوان یک جنین را از بین همه ی آن ها انتخاب کرد و بقیه را تلف کرد.

> زن می تواند از طریق عمل تلقیح مصنوعی با نطفه مرد نامحرم، باردار شود ولی نباید مرتکب مقدمات حرام نظیر نگاه و لمس حرام و غیر آن ها شود و کودک متولد شده با این روش به شوهر آن زن، ملحق نمی‏شود بلکه به صاحب نطفه و به زنی ملحق میشود که صاحب رحم و تخمک است.

> درصورت انجام عمل تلقیح مصنوعی تخمک زن و نطفه شوهرش در بیرون از رحم و قرار دادن مجدد آن در داخل رحم زن، اگر بچه متولد شود به عنوان فرزند شرعی زوجین تلقی میگردد و احکام شرعی مانند محرمیت و ارث در بینشان ثابت میشود.

حکم شرعی تلقیح مصنوعی,تلقیح مصنوعی در انسان,حکم تلقیح مصنوعیدر عمل تلقیح تخمک در داخل دستگاه مصنوعی، گاهی چندین جنین شکل می یابد

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش