پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۴۱ - ۰۴ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۰۳۷۹
نجوم و فضا

معمای حیات در مریخ توسط سنگ‌های آتشفشانی کشف شد

حیات در مریخ,مریخ
معمای حیات در مریخ با سنگ‌های آتشفشانی کشف شد.

بررسی سنگ های آتشفشانی شگفت انگیزی که توسط مریخ نورد" استقامت" کشف شده اند، ممکن است بتواند امکان وجود حیات در گذشته سیاره سرخ را آشکار کند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، تجزیه و تحلیل جامع یافته های به دست آمده توسط مریخ نورد "استقامت" (Perseverance) ناسا و کشف سنگ های آتشفشانی آذرین در بستر "دهانه جیزرو" (Jezero Crater) میتواند کلیدی برای حل کردن معمای آب و هوای گذشته مریخ (Mars) و نشان دادن زمان دقیق مرطوب بودن و احتمالا قابل سکونت بودن آن باشد.

"کن فارلی" (Ken Farley)، استاد ژئوشیمی "موسسه فناوری کالیفرنیا" (Caltech) گفت: ما از یافتن سنگ های آذرین، بسیار هیجان زده شدیم.

کشف سنگ های آتشفشانی، کاملاً غافلگیرکننده بود، زیرا انتظار می رفت که مریخ نورد استقامت، روی سنگ های رسوبی متشکل از گل و خاک فرود بیاید که حدود ۳.۷ میلیارد سال قبل در دریاچه باستانی محل فرود مریخ نورد تشکیل شده بودند. فارلی گفت: مدت زیادی طول کشید تا با این واقعیت کنار بیاییم که سنگ های موجود در بستر دهانه، آذرین هستند.

استقامت در ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ روی مریخ فرود آمد و دهانه جیزرو به عنوان محل فرود آن انتخاب شد. دانشمندان سیاره شناسی و اخترزیست شناسان باور دارند که چنین محیطی، میلیاردها سال پیش برای حیات سودمند بوده است. در واقع ، برخی از سنگ های یافت شده در دهانه جیزرو، ترکیبی مشابه سنگ های زیر سطح زمین دارند؛ جایی که اکسیداسیون آهن از طریق تعامل با آب میتواند هیدروژن مولکولی و هیدروکربن ها را تولید کند.

به گفته فارلی، منشا سنگ های آذرین جیزرو همچنان یک راز باقی مانده است زیرا هیچ ویژگی آتشفشانی آشکاری در این دهانه یا در نزدیکی آن وجود ندارد. استقامت، دو شکل از سنگ آذرین به نام های Séítah و Máaz را بررسی کرده است که دومی روی اولی را پوشانده است. Séítah سرشار از الیوین است که یک ماده معدنی آتشفشانی رایج متشکل از سیلیکات آهن- منیزیم است. از سوی دیگر، پژوهشگران بر این باورند که Máaz از گدازه ای تشکیل شده که روی Séítah جاری شده است.

در پژوهشی که به سرپرستی "سوین اریک هارمان" (Svein- Erik Hamran)، استاد "دانشگاه اسلو" (University of Oslo) انجام شده است، نتایج حاصل از رادار نفوذ به زمین مریخ نورد استقامت نشان می دهند که کل واحد زمین شناسی شامل Séítah و Maaz، در زیر زمین گسترش یافته و تا اندازه ای بالا رفته است. بدین ترتیب، به آن زاویه داده است. فارلی تأکید کرد: واقعا در مورد این موضوع گیج شده ایم. این یک ویژگی بسیار متمایز به شمار می رود؛ یک صخره به طول تقریباً یک کیلومتر که حدود ۱۰ درجه کج شده است.

این موضوع، یافته ای غیرمنتظره به شمار میرود، زیرا برای بلند کردن واحدهای زمین شناسی مانند آن ، به نیروهای تکتونیکی استثنایی نیاز است، ولی مریخ دارای تکتونیک صفحه ای نیست و شواهد محکمی هم در مورد آن وجود ندارد. فارلی افزود:به جرات می توان گفت که سنگ ها توسط پدیده ای که هنوز مشخص نشده است، کج شده اند.

یکی از نکاتی که استقامت را از مریخ نوردهای پیشین متمایز می کند، توانایی آن در ذخیره نمونه هایی از سنگ و خاک برای مأموریت آینده بازیابی و بازگشت به زمین است. ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) در حال کار کردن روی یک ماموریت بازگشت نمونه هستند که برای پرتاب در سال ۲۰۲۸ برنامه ریزی می شود. فارلی به نوبه خود نمی تواند برای این کار صبر کند زیرا در یک آزمایشگاه زمینی، سنگ های آذرین را می توان به راحتی تاریخ گذاری کرد. دانشمندان می توانند تاریخ هایی را برای جدول زمانی دهانه جیزرو ارائه دهند که بسیار دقیق تر هستند.

یکی دیگر از بررسی های کلیدی که نمونه ها می توانند ارائه کنند، مدت زمانی است که مریخ یا حداقل دهانه جیزرو، مرطوب بوده است. در بستر دهانه، فقدان مشخصی از رس وجود دارد که معمولا زمانی که سنگ طی یک دوره طولانی در معرض آب زیادی قرار می گیرد، تشکیل می شود. این بدان معناست که یا آب در جیزرو عمر طولانی داشته، اما کم عمق بوده یا این که دریاچه برای مدت طولانی وجود نداشته است.

از سوی دیگر، امکان دارد که آب های زیرزمینی برای مدت طولانی تری باقی مانده و نشانه ای از خود را روی نمونه های جمع آوری شده توسط استقامت باقی گذاشته باشند. این مریخ نورد پیشتر نمک هایی را در شکاف های بین سنگ ها شناسایی کرده است که میتوانند ناشی از تعامل با آب های زیرزمینی یا حتی ذوب شدن یخ باشند. بنابراین، میتوانند بسیار جوان تر از دریاچه باشند.

اکنون که Séítah و Maaz به بهترین شکل ممکن توصیف شده اند، استقامت بسوی مناطق جدیدی در دلتای رودخانه رفته که دلیل اصلی فرود آن در دهانه جیزرو در وهله اول است.

فارلی اظهار‌کرد: ما انتظار داشتیم خیلی نزدیک به دلتا فرود بیاییم و اکتشاف خود را در آنجا آغاز کنیم، ولی کاملاً اینگونه نشد. بنابراین، استقامت پس از کاوش در سنگ های آذرین، سفری پنج کیلومتری را برای رسیدن به دلتای غنی از خاک آغاز کرد و توانایی های پیشرفته خود را به نمایش گذاشت. اکنون در دلتا هستیم. طی چند ماه گذشته در آن جا کار کرده ایم و اکنون روی سنگ های رسوبی کار می کنیم که در دریاچه رسوب کرده اند.

  • 15
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش