سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
۱۹:۱۶ - ۲۵ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۱۴۸۴
نجوم و فضا

زمان تشکیل منظومه شمسی به اندازه بارداری ۱۲ ساعته طول کشیده است

زمان تشکیل منظومه شمسی,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
زمان تشکیل منظومه شمسی به اندازه بارداری ۱۲ ساعته بوده است!

قدیمی ترین عناصر جامد موجود در منظومه شمسی، عناصر "غنی از کلسیم- آلومینیوم" (CAI) هستند که این عناصر نیز قطرات فلزی کوچکی هستند که سال ها پس از تشکیل در درون شهاب سنگ ها قرار گرفته اند. سن عناصر مذکور با سن منظومه شمسی در نظر گرفته می شوند اما این موضوع که دقیقاً آنها با کدام گروه از ستارگان مطابقت دارند، مشخص نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از تک اکسپلوریست، محققان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور (Lawrence Livermore National Laboratory) مشهور به LLNL آمریکا در مطالعه اخیرشان با بررسی ایزوتوپ های عنصر مولیبدن (molybdenum، نماد:Mo) موجود در شهاب سنگ ها، اظهار کردند که خورشید و منظومه شمسی ما طی یک مدت زمان کوتاه ۲۰۰ هزار ساله تشکیل شده اند.

با مشاهده سایر سیستم های ستاره ای که از نظر شکل گیری مشابه سیستم منظومه شمسی ما هستند و با انجام اندازه گیری های دقیق محققان گفتند که احتمالاً حدود ۱- ۲ میلیون سال طول میکشد تا یک ابر از هم پاشیده شود و یک ستاره متولد شود. این نخستین مطالعه ای است که طی آن محققان اعداد مربوط به منظومه شمسی (Solar System) ما را ارائه می دهند.

"گرگ برنکا" (Greg Brennecka) کیهان شیمیدان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور و نویسنده اصلی این مطالعه گفت:نتایج این مطالعه نشان می دهد این فروپاشی که منجر به شکل شکل گیری منظومه شمسی شده، خیلی سریع و در کمتر از ۲۰۰ هزار سال اتفاق افتاده است. اگر بخواهیم این زمان را بر اساس طول عمر انسان مقایسه کنیم باید شکل گیری منظومه شمسی با بارداری یک خانم در عرض ۱۲ ساعت (به جای ۹ ماه) مقایسه شود که این امر نشان دهنده سریع بودن این روند است.

اندازه اجزای عناصر "غنی از کلسیم- آلومینیوم" در یک محیط با درجه حرارت بالا (بیش از ۱۳۰۰ کلوین)، احتمالاً در نزدیکی خورشید جوان از میکرومتر تا سانتیمتر متغیر بوده است. سپس این عناصر به خارج از آن محیط و به منطقه ای که شهاب سنگ (Meteorite) های کندریت کربن دار تشکیل شده است و مکانی که امروزه این عناصر در آن جا یافت شده اند منتقل شده اند. اکثر عناصر "غنی از کلسیم- آلومینیوم" ۴.۵۶۷ میلیارد سال پیش و در بازه زمانی ۴۰ هزار تا ۲۰۰ هزار ساله تشکیل شده اند.

زمان تشکیل منظومه شمسی,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

در این مطالعه دانشمندان مقدار ایزوتوپ مولیبدن( Mo) و عناصر کمیاب انواع عناصر "غنی از کلسیم- آلومینیوم" (CAI) گرفته شده از شهاب سنگ های کندریت کربن دار از جمله " آلنده" (Allende) که بزرگترین کندریت کربن دار موجود در زمین است را اندازه‌گیری کردند. آن ها دریافتند که ترکیبات ایزوتوپی مولیبدن از عناصر "غنی از کلسیم- آلومینیوم" (CAI)، طیف وسیعی از مواد را که در قرص پیش سیاره ای قرار گرفته اند، می پوشانند و این اجزا احتمالاً در بازه زمانی فروپاشی ابر شکل گرفته اند.

از آنجا که مدت زمان برافزایش ستارگان (۱- ۲ میلیون سال) بسیار بیشتر از تشکیل عناصر" غنی از کلسیم- آلومینیوم" است، پژوهشگران توانستند تشخیص دهند که تشکیل کدامیک از عناصر "غنی از کلسیم- آلومینیوم" یک مرحله نجومی را در شکل گیری منظومه شمسی ثبت کرده است و در نهایت هم توانستند دریابند آن موادی که منظومه شمسی را ایجاد کرده اند با چه سرعتی رشد کرده اند.

در اختر فیزیک واژه برافزایش (Accretion) حداقل در مورد دو فرایند مختلف به کار رفته است. نخستین و معمول ترین کاربرد برافزایش به فرایند رشد اجسام پرجرم از طریق جذب گرانشی مادهٔ بیشتر- معمولاً گازی شکل- در یک قرص برافزایشی اشاره دارد.

وجود قرص های برافزایشی در اطراف ستاره های کوچک یا بقایای ستاره ای در ستارگان دوتایی و همچنین اطراف سیاهچاله هایی که در مرکز کهکشان های مارپیچی قرار دارند، بسیار معمول است. در کنار این کاربرد در نظریه سحابی، برافزایش به برخورد و چسبیدن الکترواستاتیک ذرات میکروسکوپی غبار و یخ سرد شده در قرص های پیش سیاره ای یا سیستم های پیش سیاره ای غول های گازی، اشاره دارد که در نهایت به پیدایش سیاره های خرد منجر می شود که ذرات کوچک و سیارات خرد دیگر را جذب می کنند.

  • 11
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش