سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۹:۲۱ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۵۰۳۶۲۷
اختراعات و پژوهش های علمی

هر تیپ شخصیتی به چه چیزی علاقه دارد

عادات روزمره‌، شخصیت شما را لو می‌دهد

تیپ شخصیتی,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش
از خوردن غذاهای تند تا آواز خواندن در زیر دوش حمام، شاید باورتان نشود ولی همین رفتارهای ساده می توانند بیانگر موارد مختلفی از شخصیت شما باشند.

به گزارش میزان، سبک زندگی ما بازگوکننده خصوصیات شخصیتی ما به عنوانی مفهمومی مهم در روانشناسی است. به عنوان نمونه، چنانچه شما فردی وظیفه شناس باشید، به احتمال زیاد دارای سلامت جسمانی خواهید بود و ارتباط عاطفی پایداری خواهید داشت، افراد برونگرا، افرادی شادتری هستند؛ افراد عصبانی، مشکلات روانی بیشتری را تجربه خواهند کرد، افراد پذیرا و باز از درآمد بالاتری برخوردارند؛ و همانگونه که انتظار دارید، افراد سازگار، بسیار محبوب‌اند و دوستان فراوانی دارند.

 

خصوصیات شخصیتی ما تنها بازگو کننده موفقیت و شکست ما در آینده نیستند بلکه با زندگی روزمره و سبک زندگی ما هم رابطه روشنی دارند. براساس مطالعه تازه منتشر شده ای که به خصوصیات اخلاقی و تفاوت های فردی می پردازد، پنج تیپ شخصیتی بالا با جزییات بیشتری ترسیم شده است و البته نتایج این مطالعه شگفت انگیز است.

 

همانگونه که مشهود است، افراد برونگرا بیشتر تمایل دارند که به مهمانی بروند و همینطور افراد وظیفه شناس کمتر از خود تنبلی نشان می دهند اما شاید به ذهنتان خطور هم نکند که افراد برونگرا زمان بیشتری را در جکوزی های بسیار لوکس می گذرانند.

 

بنیامین چپمن از دانشگاه روچستر و لوییز گلدبرگ از موسسه تحقیقاتی ارگان، دو تن از پژوهشگرانی هستند که در حدود ۸۰۰ فرد را در ارگان در ایالات متحده، مورد مطالعه قرار داده اند. بیشتر این افراد سفید پوست و میانگین سنی آنها ۵۱ سال بوده است.

 

در این مطالعه که بر پایه یک آزمایش شخصیتی بوده است، از شرکت کنندگان در رابطه با ۱۰۰ صفت شخصیتی و رفتاری آنها سوال شد، و در جواf به کلماتی نظیر خجالتی، مهربان، آرام، دمدمی مزاج و هنرمند گنجانده شد. ۴ سال پس از این آزمایش، این پژوهشگران آزمایش دیگری را از همین شرکت کنندگان گرفتند. در این آزمایش از شرکت کنندگان در رابطه با ۴۰۰ فعالیت متفاوتی که در یک سال گذشته انجام داده اند، سوال شد؛ این فعالیت ها شامل کارهای مختلفی از خواندن کتاب گرفته تا آواز خواندن در زیر دوش حمام بود. سپس محققان به مقایسه نتایج این دو آزمایش پرداختند.

 

افراد برونگرا تمایل زیادی به خالکوبی کردن دارند.

 

از نتایج این تحقیق این بود که افراد برونگرا، جدا از گذراندن اوقات فراغتشان در جکوزی های لوکس، زمان های بیشتری را به مهمانی رفتن و مهمانی گرفتن می گذرانند. همچنین آنها علاقه به خوردن نوشیدنی در میخانه ها، بحث کردن در رابطه با پول در آوردن، صحبت کردن با تلفن در حال رانندگی، تزئینات، و برنزه کردن دارند.

 

در نقطه مقابل افراد وظیفه شناس با دوری کردن از یک سری از فعالیت ها از گروه قبلی متمایز می شوند. فعالیت هایی از قبیل کتاب خواندن، فحش دادن، و یا جویدن مداد از این گونه فعالیت ها هستند.

 

افرادی که امتیاز بالایی در رابطه با افراد سازگار گرفتند، اظهار می کردند که بیشتر اوقاتشان را به اتو کردن، بازی کردن با کودکان، و شستن ظرف ها می گذراندند – احتمالا بدین خاطر که انگیزه بالای آنها در خشنود نگه داشتن دیگران، باعث این می شد که به جای فکر کردن به غم و غصه هایشان، به فکر انجام اموری از قبیل آنچه ذکر شد، بپردازند. جالب تر آنکه بیشتر این افراد تمایل به آواز خواندن در ماشین هایشان نیز داشتند.

 

در آن سوی داستان، افراد عصبی بیشتر تمایل دارند که کارهایی را انجام دهند که از استرس آنها می کاهد، فعالیت هایی از قبیل خوردن قرص های آرام بخش و ضد افسردگی. اما آنها دست به رفتارهای ضد اجتماعی بیشتری نیز می زنند، مانند از کوره در رفتن، یا دست انداختن دیگران – شاید به این علت که مدام در جدال با خودشان برای درک احساساتشان هستند.

 

سرانجام به افراد باز و پذیرا می رسیم. این قشر با فعالیت هایی نظیر خواندن کتاب های شعر، رفتن به اپرا، استعمال برخی مواد مخدر مانند ماری‌جوآنا، و آفریدن اثرهای هنری گره خورده است. اما این تمام مشخصه های اخلاقی آنها نیست. در کنار این ها می توان از کارهای نظیر، فحش دادن به دیگران، خوردن غذاهای تند در صبحانه، یا لم دادن بدون لباس در گوشه ای از خانه نیز نام برد. آنها همچنین تمایلی به طرفداری از تیم های ورزشی ندارند.

 

این مطالعه به علت پوشش دامنه وسیعی از فعالیت ها، مطالعه ای چشمگیر است، هر چند که ممکن است در برخی فرهنگ ها یا کشورها، اخلاق و رفتارهایی وجود داشته باشند که در این مطالعه گنجانده نشده است. از دیگر نتایج این مطالعه این بود که نشان داد، افراد وظیفه شناس تمایل زیادی دارند که ساعت مچی به دور دستشان بیندازند، موهایشان را شانه کنند و کفش هایشان را واکس بزنند؛ افراد برونگرا خالکوبی های بیشتری دارند؛ افراد درونگرا در صحبت هایشان بیشتر از زبان احساسی صحبت می کنند، افراد سازگار کمتر به مسابقات سرعت از قبیل اتومبیلرانی یا موتورسواری می روند و بیشتر غذاهای شیرین می خورند؛ و افراد باز و پذیرا تمایل زیادی به خوردن میوه و سبزیجات، تماشای فیلم های هنری، و نوشیدن شراب سفید خشک به جای شراب سفید شیرین دارند.

 

اضافه کردن مواد تند در وعده صبحانه، نشان از اجتماعی بودن شما است.

 

بخش مهم و جدی این گونه مطالعات در رابطه با شناخت بهتر از رفتارهای زیان باری است که هر روزه در گوشه ای از جهان اتفاق می افتند. هدف این مطالعات این است که چطور می توان این رفتارها را اصلاح کرد و چه راهکارهایی در جهت بهبود آنها می توان پیشنهاد نمود. نکته دیگری که به آن نیز می توان اشاره نمود، صداقت افراد در پاسخ دهی است. بعضی افراد تصور می کنند که با دادن پاسخ صحیح به این پرسشنامه ها، شخصیت آنها مورد قضاوت قرار می گیرد، در صورتیکه این گونه نیست. این پرسشنامه ها تنها و تنها در جهت بهبود زندگی افراد در جامعه تبیین شده اند.

 

 

 

 

 

 

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش