یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۴۹ - ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۴۳۴۰
طبیعت و محیط زیست

با سمی‌ترین جانوران کره زمین آشنا شوید

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

آیا می‌دانستید یک مار سمی این قدرت را دارد به آسانی ۱۰۰ انسان را با زهر خود بکشد؟ یا گونه‌ای از وزغ‌ها در کره زمین وجود دارند که ما تنها با دست زدن به این حیوان، مرگ خودمان را امضا می‌کنیم؟ قرار است در این یادداشت نگاهی داشته باشیم بر ۱۵ موجود زنده که جزو سمی‌ترین جانوران کره زمین به شمار می‌روند.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۱۵- مار دریایی بلچر

یکی از سمی‌ترین مارهای دنیا، مار دریایی بلچر است. نیش این خزنده مخوف می‌تواند یک انسان را تنها در ۳۰ دقیقه روانه دیار باقی کند. خوشبختانه این مار دریایی، آنچنان خصلت تهاجمی و وحشیانه نداشته و اگر احساس خطر نکند و چیزی وی را به حمله تحریک نکند، به نیش زدن تمایلی نشان نمی‌دهد. این نوع مار دریایی تنها در صخره‌های مرجانی اقیانوس هند و سواحل تایلند و فیلیپین یافت می‌شود.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۱۴- عنکبوت پشت قرمزی

معمولا این گونه نادر عنکبوت در استرالیا دیده می‌شود. در صورت گزیده شدن توسط این عنکبوت، جان فرد به علت مسمومیت عصبی به خطر میفتد و تنها با تزریق پادزهر می‌توان قربانی را نجات داد. آمار مسمومیت توسط عنکبوت پشت قرمزی بیشتر در فصل تابستان گزارش شده و معمولا عنکبوت جنس ماده تمایل بیشتری به گزیدن دیگران از خود نشان می‌دهد. همچنین جالب است بدانید عنکبوت جنس ماده چهار برابر بیشتر از جنس نر عمر می‌کند.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۱۳- عقرب شکارچی مرگ

شکارچی مرگ جزو موجودات بسیار تهاجمی طبقه‌بندی می‌شوند که در افریقای شمالی و خاورمیانه یافت می‌شود. مسئولیت مرگ و میر بالغ بر ۷۵ درصد از انسان‌ها به واسطه نیش عقرب، بر عهده شکارچی مرگ است. قربانیان بالغ و بزرگسال درد تیزی را پس از گزش احساس می‌کنند اما بچه‌ها بیشتر احساس ضعف عضلانی و فلج پیدا می‌کنند. البته در هر دو سناریو، نهایت امر ریه‌های فرد پر از مایع شده و قربانی می‌میرد.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۱۲- عنکبوت سرگردان برزیلی

زمانی نام عنکبوت سرگردان برزیلی در کتاب رکوردهای گینس به عنوان سمی‌ترین موجود دنیا ثبت شده بود. سم این حیوان به قدری خطرناک است که تنها یک قطره از آن می‌تواند انسان را زمین بزند. به این عنکبوت «سرگردان» گفته می‌شود. چرا که در گوشه و کنارهای تاریک خانه مخفی شده و در وسایل مختلف پنهان می‌شود.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۱۱- عروس دریایی جعبه‌ای

این نوع عروس دریایی برخلاف ظاهر فریبنده‌اش نزدیک به ۵۵۰۰ نفر را از سال ۱۹۵۴ میلادی به قتل رسانده است. سم عروس دریایی جعبه‌ای مستقیم به سمت قلب و دستگاه عصبی حمله‌ور می‌شود. عروس دریایی جعبه‌ای در سواحل شمال استرالیا و منطقه اقیانوس هند یافت می‌شود.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۱۰- بومزلنگ (Boomslang)

یک مار تقریبا خجالتی که تمایلی جهت حمله به انسان از خود نشان نمی‌دهد. اما اگر بخواهد حمله کند، نیش این مار نیز مهلک خواهد بود. سم بومزلنگ حاوی ماده‌ای ضدانعقاد خون است که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. به همین علت مرگ ناشی از نیش بومزلنگ، دردناک و به آرامی انجام می‌پذیرد. مار بومزلنگ معمولا در افریقای جنوبی، بتسوانا، موزامبیک، نامیب و سوییس یافت می‌شود.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۹- اختاپوس حلقه آبی

اغلب در اعماق و زیر صخره‌های مرجانی اقیانوس آرام رویت می‌شود. برخلاف ظاهر بانمکی که این اختاپوس دارد، جزو کشنده‌ترین موجودات زمین محسوب می‌شود. با اندازه و قواره کوچکی که دارد ۲۵ نفر را قادر است در عرض یک دقیقه به قتل برساند. سم این اختاپوس به دستگاه عصبی فرد حمله‌ور شده و موجب فلج و ایست تنفسی می‌شود. جالب است بدانید هنوز پادزهری برای سم این اختاپوس کشف نشده است. با این حال اگر به فرد مسموم شده بتوان درجا تنفس مصنوعی داد، احتمال زنده ماندن فرد همچنان وجود خواهد داشت.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۸- افعی موکتی

هشت گونه افعی بر اساس نوع فلس در کره زمین تا به امروز کشف شده. افعی‌هایی با فلس شبیه به موکت در افریقای شمالی و شمال شرقی و همچنین پنینسولای عربی حضور دارند. به زبانی ساده‌تر سکونت‌گاه این افعی در نزدیکی‌های خاورمیانه و افریقا است. سم این نوع افعی در مقایسه با سایر مارها، عملکرد آرام‌تر در بدن فرد قربانی داشته و اگر مداوایی روی فرد انجام نشود، نقص عضو صورت می‌پذیرد.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۷- شاه کبرا

بلندقامت‌ترین مار سمی در دنیا، شاه کبرا است. شدت مسمومیت شاه کبرا ۵ برابر بیشتر از مامبای سیاه است و می‌تواند یک فیل عظیم الجثه را در عرض چند ساعت به قتل برساند. شاه کبرا تا ۵ متر طول دارد و در آسیای جنوبی و جنوب غربی یافت می‌شود.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۶- ماهی پفی

ماهی پفی ظاهر بانمک و در عین حال عجیبی دارد اما نام این موجود در میان لیست سمی‌ترین مهره‌داران کره زمین قرار دارد. تقریبا هر نوع ماهی پفی در کره زمین، زهری درون بدنش دارد که تترودوتوکسین نامیده می‌شود. این سم جان سایر ماهی‌ها را تهدید می‌کند اما برای از پا در آوردن انسان کافی نیست. تترودوتوکسین ۱۲۰۰ برابر بیشتر از سیانید سمی‌تر است و هنوز هیچ پادزهری برایش شناخته نشده است. بد نیست بدانید ماهی پفی در برخی از کشورهای دنیا صید و طبخ می‌شود!

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۵- حلزون مخروطی

شاید تا به امروز حتی حدس هم نمی‌زدید یک حلزون هم می‌تواند زهرآگین و سمی باشد. اما حلزون مخروطی (حلزون سیگاری نیز گفته می‌شود) یک موجود بسیار کشنده به شمار می‌رود. این حلزون در آب‌های اقیانوس آرام و هند یافت می‌شود. سم این حلزون مخلوطیست از چند توکسین مختلف. شاید به همین علت هنوز پادزهری برای سم حلزون مخروطی کشف نشده است.

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

 

۴- وزغ دارت سمی

یکی از زیباترین و در عین حال سمی‌ترین وزغ‌های کره زمین محسوب می‌شود. این موجود در رنگ‌های زرد، آبی، سبز و قرمز یافت می‌شود. اگر چه یک قطره از سم این وزغ برای کشتن ۱۰ مرد تنومند کفایت می‌کند، محلی‌ها از سم این وزغ برای سمی کردن ابزارآلات شکارشان بهره می‌برند. این سم، باتراکوتوکسین نام دارد و موجب فلج و در نهایت مرگ در موجود زنده خواهد شد.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۳- مامبا سیاه

مامبای سیاه برخلاف بومزنگ، به شدت تهاجمی است و جزو قاتلین درجه یک طبیعت به شمار می‌رود. مامبا سیاه سریع حرکت کرده و طعمه خودش را به سرعت به دام می‌اندازد. از آنجایی که مامبای سیاه تا چهار متر نیز رشد طولی دارد، از حمله به انسان‌ها هیچ ترس و ابایی نداشته و با نیش خود قادر است طعمه‌اش را در عرض ۲۰ دقیقه یا حتی کمتر به قتل برساند. مامبای سیاه در ساهارای افریقا یافت می‌شود.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۲- ماهی سنگی

سکونت‌گاه ماهی سنگی در کل خط ساحلی استرالیا گزارش شده است. این نوع ماهی زهرآگین معمولا در آب‌های کم عمق خلیجی، آن هم بدون تحرک و حرکت اضافی زندگی می‌کند. این ماهی به علت ظاهرش می‌تواند از قابلیت استتار برای به دام انداختن طعمه استفاده کرده و قربانی را با تزریق سم به قتل برساند. سم ماهی سنگی اگر درمان نشود موجب ضعف عضلانی،‌ فلج موقتی و در نهایت مرگ خواهد شد.

 

جانوران سمی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

۱- مار اینلند تایپن

سم اینلند تایپن در زمان نگارش این یادداشت، سمی‌ترین موجود زنده کره زمین تلقی می‌شود. سم این مار، مسمومیت عصبی ایجاد می‌کند. یک قطره از سم قادر است ۱۰۰ مرد بالغ را از پا بندازد و موجب فلج تدریجی و خون‌ریزی داخلی در بدن قربانی شود. این مار در بخش مرکزی استرالیا، دقیقا در مرز میان کوینزلند، استرالیای شمالی و جنوبی یافت می‌شود. البته مار اینلند تایپن حیوانی تقریبا خجالتی است و تمایلی به حمله غیرضروری از خود نشان نمی‌دهد.

 

 

  • 17
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش