دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۹۳

نحوه نگهداری، تربیت و آموزش فرمان های نمایشی به گربه ها

نگهداری گربه,تربیت گربه ها,آموزش نگهداری گربهنگهداری گربه
رابطه ای که میان انسان و گربه شکل می گیرد؛ احساسی و دوطرفه است که هم انسان و گربه از آن لذت می برند، اما نگهداری از گربه ها نسبت به سگ ها نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد، لذا نکاتی را باید مدنظر داد تا در این مسیر بهترین عملکرد ایفا شود. 

نگهداری از گربه ها:

رابطه ای که میان گربه ها و انسان شکل می گیرد عمیق و احساسی است، همچنین هر دوطرف از داشتن چنین رابطه ای لذت خواهند برد. زیبایی، پاکیزگی، استقلال و شخصیت منحصر به فرد گربه ها سبب شده به موجوداتی همدم و دوست داشتنی تبدیل شوند. 

زندگی های پر از استرس امروزی سبب شده افراد برای یافتن احساس شادی و آرامش به نگهداری از حیوانات خانگی روی بیاورند. از آنجایی که بسیاری از افراد برای امرارمعاش مدت زمان زیادی را بیرون از خانه می گذرانند، شاید نگهدایر گربه گزینه مناسبی باشد زیرا این موجودات می توانند ساعات طولانی بدون حضور صاحبشان در خانه بمانند بدون اینکه مشکل بی تابی یا تنهایی داشته باشند، از طرفی گربه به پیاده روی در بیرون از منزل نیازی ندارد و برای دفع ادرار و مدفوع وابسته به خارج شدن از خانه نمی باشد.

انتخاب کردن گربه ای دارای سن، جنس و نژاد مناسب اهمیت دارد زیرا این موجودات می توانند تا ۸۱ سال همدم و دوست شما باشند. 

نگهداری گربه,تربیت گربه ها,روندهای نگهداری از گربهروندهای نگهداری از گربه

آموزش های بهداشتی در تربیت گربه:

همانطور که پیش از این هم اشاره شد؛ گربه ها موجودات مستقلی هستند با این حال باید به مسائل بهداشتی آنها توجه شود تا هم سلامت انسان و هم خود حیوان به خطر نیوفتد. از جمله این مسائل می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

آموزش ادرار به گربه:

غریزه گربه ها سبب می شود به آنها مشکلی با دسشویی نداشته باشند زیرا می دانند که باید این کار را در خاک انجام دهند، پس تنها کافی است آنها را با مکان ظرف خاکشان آشنا کنید. 

درصورتی که گربه شما با محل دسشویی آشنا نیست می توانید بعد از بیدار شدن از خواب یا بعد از بازی و غذاخوردن وی را داخل خاکش قرار دهید تا درصورت نیاز از آن استفاده کرده و سریع تر به محل ادرار خود عادت کنند. گاهی نیز ممکن است گربه در خاک دسشویی نکند که در این صورت می توانید از قطره ها تعلیم ادرار استفاده کنید. 

آموزش برس کشیدن گربه:

شما باید به صورت روزانه موهای گربه را برس کنید، البته می توانید از نژاد گربه های موکوتاه استفاده کنید تا این کار کمتر شود. اگر نژاد گربه شما موبلند است باید روزانه دو الی سه مرتبه این کار را انجام دهید. بهتر است از اولین روز گربه تان را به برس عادت دهید تا بعدها مقاومت نکند.

بهترین زمان برای برس کشیدن بعد از غذاخوردن یا بیدار شدن است. باید اشاره شود زمانی که فصول ریزش مو است باید روزانه این دفعات بیشتر شوند. 

نگهداری گربه,تربیت گربه ها,آموزش برس کشیدن گربهنگهداری گربه؛ آموزش برس کشیدن گربه

آموزش مسواک زدن به گربه:

سلامت دهان و دندان گربه ها بسیار اهمیت دارد که باید از همان دوران کودکی به آن توجه کرد، در غیر این صورت دهان گربه بوی نامطبوغ می گیرد، دندان ها زرد شده و جرم می گیرند در این صورت مجبور خواهید بود از دامپزشک کمک بگیرید. 

تا برای جرمگیری گربه تان را بیهوش و حتی امکان دارد مجبور شوند دندانی را بکشند، پس برای پیشگیری از تحمیل هزینه های بیشتر مسواک روزانه را فراموش نکنید و هرچه سریعتر گربه تان را با مسواک آشنا کنید. 

مراحل صحیح مسواک زدن گربه:

اولین مرحله برای مسواک زدن استفاده از مدل انگشتی است که به دلیل سهولت در استفاده و دارا بودن دو سر تمیز پیشنهاد می شود. دقت داشته باشید که مرحله به مرحله گربه را با مسواک آشنا کنید به این صورت که چند روز اول فقط مسواک را با دهانش تماس دهید، بعد از چند روز می توانید آن را به لثه هایش بزنید و سپس دندان ها را با استفاده از خمیر دندان تمیز کنید. 

باید توجه کرد اگر از همان ابتدا شروع به مسواک زدن کنید، گربه مقاومت خواهد کرد و دیگر به راحتی اجازه این کار را به شما نمی دهد. همچنین میتوانید از ژل دندان، دهانشویه، تشویقی های دنتال و غذای دنتال نیز برای جلوگیری از جرم دندان کمک بگیرید.

گرفتن ناخن گربه:

درصورتی که تابه حال این کار را انجام نداده اید به تنهایی برای انجام آن اقدام نکنید و دامپزشک کمک بگیرید، زیرا امکان دارد با مقداری خطا به اندازه ناخن ها صدمه وارد شده و خونریزی ایجاد شود. بهترین زمان برای گرفتن ناخن زمان استراحت گربه است و از یک نفر کمک بگیرید.

اوایل این کار فقط ابتدای ناخن را کوتاه کنید و به گربه تشویقی دهید. 

نگهداری گربه,تربیت گربه ها,گرفتن ناخن گربه هانگهداری گربه؛ گرفتن ناخن ها

حمام کردن گربه:

گربه ها ذاتا موجودات تمیزی هستند و روزانه با لیس زدن این کار را انجام می دهند، از آنجایی که بزاق گربه ها دارای آنتی باکتریال است خاصیت تمیزکنندگی دارند، به همین دلیل به گردش در بیرون از خانه احتیاجی ندارند. همه این موضوعات سبب می شود که نیاز به استحمام به حداقل کاهش پیدا کند. 

می توانید گربه را به صورت فصلی یعنی هرسه ماه یکبار حمام کنید تعداد بیشتر ممکن است موجب خشکی پوست و درنتیجه ریزش مو یا بیماری های پوستی شود. 

مراحل حمام گربه:

برای حمام کردن گربه ابتدا با دستمال خیس بدن گربه را نم دار کنید تا به رطوبت عادت کند، سپس آب را باز کرده و به تدریج پنجه ها وسپس بدن گربه را بشویید. برای این کار می توانید از تشویقی استفاده کنید. توجه داشتهب باشید که برای استحمام باید از شامپوی مخصوص گربه ها استفاده شود. 

خیس ماندن گربه کار درستی نیست و باید با سشوار و حرارت متوسط بدنش را خشک کرد. در صورتی که گربه شما از آب می ترسد و کنترلش در خمام دشوار است می توانید برای شستوشو به کلینیک مراجعه داشته باشید، در غیر این صورت ممکن است به خودتان یا گربه صدمه وارد شود برای مثال هنگام استحمام آب داخل گوش برود یا شما را چنگ بزند. 

نکات پیش از آموزش فرمان های نمایشی به گربه:

مکانی را برای تمرین انتخاب کرده به طوری که از هرگونه سروصدا و حواس پرتی به دور باشد. 

مدت زمانی که برای هر تمرین در نظر می گیرید در بازه زمانی ۵ دقیقه و روزانه ۴ الی ۵ مرتبه باشد. درصورتی که مدت زمانی طولانی تر درنظر داشته باشید ممکن است گربه خسته شود یا از یادگیری اجتناب کند. 

برای تشویق کردن گربه می توانید کنسروها را جایگزین تشویقی را انتخاب کنید و با استفاده از قاشق کوچک مخصوص برای گربه خود، از تشویقی بهره بگیرید. 

توجه داشته که پیش از شروع تمرین باید کلیکر تهیه کرده باشد، 

درصورتی که کلیکر در دسترس شما نبود می توانید خودکارهای فنردار خریداری کنید. 

توجه داشته باشید که زمان انجام فرمان درست و پیش از دادن تشویقی از صدای کلیکر یا خودکار استفاده کنید تا گربه بفهد که حرکت درست موجب تشویقی بوده است و به اصطلاح شرطی شود. 

زمانی می توانید فرمان بعدی را آموزش دهید که گربه فرمان فعلی را آموخته باشد و آن را درهر موقعیتی بدون دریافت تشویقی یا صدای کلیکر انجام دهد. 

زمانی که گربه شما تمامی فرامین را بدون تشویقی انجام داد شما یک گربه تربیت شده خواهید داشت. 

نگهداری گربه,تربیت گربه ها,آموزش فرمان های نمایشی به گربهنگهداری گربه؛ نکات مربوط به فرمان های نمایشی

آموزش فرمان های نمایشی به گربه: 

فرمان “بشین” و “پاشو” به گربه:

در ابتدا باید روی یک صندلی یا اسکرچر تمرین را آغاز کنید، همان محلی که گربه احساس آرامش و امنیت دارد.

یک قاشق کنسرو را به آهستگی بالای سرش ببرید و همزمان بگویید بشین سپس با نشستن گربه دکمه کلیکر را فشار دهید و بعد از آن غذا را داخل دهان ببرید. برای بلند کردن گربه دست خود را زیر شکم آن ببرید و سپس به آرامی به سمت بالا هدایت کنید و بگویید پاشو، سپس مجددا کلیکر را فشار داده و غذا دهید.

این روند را چند دقیقه و چند مرتبه تکرار کنید. بعد از آنکه گربه تان فرمان را برروی صندلی به خوبی انجام داد باید تمرین بر روی زمین را شروع کنید. ممکن است یادگیری گربه چندین هفته زمان احتیاج داشته باشد زیرا اولین فرمانی که می تواند مسیر هموارتری به شما ارائه دهد همین است. 

فرمان “دست بده” به گربه:

برای اجرای این فرمان تربیتی باید فرمان نشستن را به گربه آموزش داده باشید، پس از آنکه گربه شما نشست دستتان را مقابل او قرار داده و از او بخواهید دست بدهد. درصورت عدم دریافت واکنش دست را عقب برده و مجددا جلویش بگیرید. 

امکان دارد اوایل کار واکنشی دریافت نکنید یا حتی گربه سعی داشته باشد دست شما را گاز بگیرد. در این صورت تعجب نکنید این موارد کاملا عادی هستند. پس مجددا سعی کنید به آرامی پنجه گربه را لمس کنید و دفعه بعد پنجه اش را در دست بگیرید، سپس پنجه را دست دست گرفته و چند ثانیه نگه دارید. 

همزمان که دست بده را می گویید کلیکر را فشار داده و غذا بدهید. (گربه ها غالبا دوست ندارند پنجه شان را بگیرید پس اگر اوایل مقاومت کردند عادی می باشد).

بعد از چند روز تمرین مجددا دست را جلوی گربه ببرید و بگویید دست بده این مرتبه ایجاد دهید 

بعد از چند روز تمرین دوباره دستتان را جلوی گربه تان ببرید و بگویید “دست بده” اینبار اجازه دهید خودش پنجه اش را داخل دستتان قرار دهد و شما به آرامی پنجه اش را بگیرید و تکان دهید سپس کلیکر را زده و غذا.

فرمان”بزن قدش” به گربه:

در ابتدا باید از گربه درخواست کنید که بنشیند سپس می توانید برای شروع دستتان را از حالت دست بده طی چند مرحله به حالت بزن قدش تبدیل کنید یا اینکه یک مرتبه دست را روبروی گربه برده و بگویید بزن قدش، به دلیل آموزش های قبلی گربه معمولا سریع تر این فرمان را می آموزد.

نگهداری گربه,تربیت گربه ها, آموزش بزن قدش به گربه هانگهداری گربه؛ آموزش بزن قدش

لوازم جانبی مورد نیاز جهت نگهداری از گربه:

- غذای گربه (خشک و مرطوب)

- ظرف خاک

- محل خواب

- ناخن گیر

- میکروچیپ

- اسباب بازی

- ظرف آب و غذا

- غذای تشویقی

- خاک گربه

- باکس حمل و نقل

- مسواک و خمیر دندان مخصوص گربه

- برس و شانه

- شناسنامه

مضرات نگهداری از گربه:

ریزش موها:

اگر دوست دارید که گربه را به خانه خودتان ببرید آماده باشید که موهایش را در هر مکانی از خانه مشاهده کنید. زمانی که یک گربه را به سرپرستی قبول می کنید ممکن است مجبور شوید بیشتر از قبل به تمیزکاری خانه بپردازید. 

نظافت ظرف خاک گربه:

باید آماده باشید که ظرف خاک گربه را مرتبا تمیز کنید، درصورتی که خواستار گربه هستید باید با این مسئله هم کنار آمده باشید. 

نگهداری گربه,تربیت گربه ها,ریزش موی گربهنگهداری گربه؛ ریزش موی گربه

خراب کردن وسایل منزل:

شاید بتوانید با خرید اسکرچر گربه مقداری از خراش دادن چیزهایی که به شما مربوط می شود را کاهش دهید اما باید بدانید که خیلی از موارد مبل یا سایر وسایل ممکن است آسیب ببینند. 

جلوگیری از ورود برخی افراد به خانه:

تعداد زیادی از مردم به گربه ها آلرژي دارند یا حتی ممکن است فوبیای گربه داشته باشند، پس نگهداری از گربه ها می تواند زندگی اجتماعی را تحت تاثیر قرار دهد. 

بالا بودن هزینه های دامپزشکی:

درصورتی که گربه بیمار شود یا آسیب ببیند، مجبور به مراجعه به دامپزشکی می شوید، علاوه بر این چکاپ های سالانه و واکسیناسیون گربه ها اهمیت زیادی دارند پس ممکن است شما را از لحاظ هزینه ها تحت فشار قرار دهد. 

شـکار:

درصورتی که گربه ای دارید و برای تفریح به بیرون می فرستید، زمانی که همراه با یک جسد به خانه برمی گردد نباید متعجب شوید. گربه ها علاقه بسیار زیادی به شکار دارند و ممکن است به دلیل دوست داشتن شما برایتان هدیه ای از بیرون بیاورند، چه بهتر که این هدیه را خودشان شکار کرده باشند. 

حرف گوش کن نیستند:

برخلاف آنچه در تربیت سگ ها وجود دارد، گربه ها غالبا اراده خودشان را دارند و تمایل به گوش دادن به دستورات دیگران ندارند.

نگهداری گربه,تربیت گربه ها,فرمان ناپذیری گربه هانگهداری گربه؛ فرمان ناپذیری گربه ها

استفراغ:

گربه ها نیز ممکن است بیمار شوند در نتیجه احتمال داشتن استفراغ را دارند و شما کسی هستید که باید آنها را تمیز کنید. بیشتر اوقات استفراغ گربه ها مربوط به گلوله ی مو است، گاهی نیز ممکن است چیزی آلوده خورده باشند. 

در هر صورت، شما مسئولیت یک موجود زنده را بر عهده گرفته اید و نباید در مریضی و سختی پشت او را خالی کنید.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش