چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۱۸

همه چیز درباره مراحل کاشت برنج

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,درباره کاشت برنجکاشت برنج
برنج از جمله مواد غذایی پر کاربرد برای سفره ایرانی ها است و در ضیافت ها، مهمانی ها، عروسی و عزاداری و... از غذاهای اصلی است. این محصول زراعی برای کشت به آب و هوای مرطوب و پرباران نیاز دارد. زمان کاشت و برداشت این محصول زراعی اهمیت زیادی دارد.

کاشت برنج:

یکی از قدیمی ترین و مشهورترین غذاهای سراسر جهان برنج است. این محصول زراعی در برخی کشورها مانند ژاپن و اندونزی خدای خود را دارد و بسیار سودآور است. برنج در ایران نیز بسیار پرطرفدار است و به عنوان غذای اصلی ایرانی ها شناخته می شود به طوری که بسیاری از غذاها بدون برنج کامل نمی شوند. در شمال ایران کاشت برنج مرسوم است و حتی رسم و رسوم خاصی را به خود اختصاص می دهد. برای کاشت این محصول شرایطی لازم است که در ادامه به آنها اشاره شده است:

دما:

برنج از جمله محصولات مناطق گرمسیر است و در مکانی رشد می کند که میانگین درجه حرارت آن در طول فصل رشد بین ۲۰ تا ۲۷ درجه سانتی گراد باشد. برای چهارماه کشت برنج آفتاب فراوان ضروری است. جوانه زنی در دمای های پایین تر از ۱۵ درجه سانتیگراد اتفاق نمی افتد، بنابراین باید به درجه حرارت توجه کرد.

بارندگی:

این محصول زراعی بیشتر از هر محصول دیگری به آب نیاز دارد، بنابراین فقط مناطقی که حداقل بارندگی ۱۱۵ سانتی متر دارند توانایی کاشت این محصول را دارند. البته باید اشاره کرد مناطقی که میانگین بارندگی سالانه بین ۱۷۵ تا ۳۰۰ سانتی متر می باشد، مناسب تر هستند.

نوع خاک:

برنج می تواند در طیف گسترده ای خاک ها رشد کند برای مثال خاک آبرفتی چین یا خاک رسی غیرقابل نفوذ تایلند هم می توانند برای رشد برنج مناسب باشند. البته باید توجه کرد بهترین خاک برای کشت برنج خاک آبرفتی رودخانه است و بهترین عملکرد را خواهد داشت.

ظرفیت نگهداری آب در خاک گل مانند در اراضی موسمی بسیار زیاد است از این رو می تواند بهترین نوع خاک برای کشت برنج باشد.

سطح خاک:

از آنجا که برای کاشت برنج نیاز است در دوره رشد سطح مزارع پوشیده از آب شود، برخلاف سایر محصولات زراعی است.باید یک زمین مسطح و صاف برای کاشت برنج انتخاب کرد. همین موضوع سبب شده برنج اکثرا در دلتاهای مسطح آبرفتی و حوضه های رودخانه ای کاشته شود، مکانی که عملا هیچ شیبی ندارد.

کود:

این محصول زراعی برای رشد به سه ماده مغذی اساسی نیاز دارد که شامل موارد زیر می باشند:

- ازت

- فسفر

- پتاسیم

مقدار متوسطی از این مواد مغذی در بیشتر اراضی وجود دارد، اما اگر با کمبود آنها مواجه شدید باید کود آلی یا کودهای مصنوعی بهره بگیرید.

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,کاشت برنج در ایرانکاشت برنج در ایران آسیا

مراحل کاشت برنج:

مرحله اول؛ کاشت برنج:

۱) استفاده از بذر مناسب:

شما می توانید بذر مناسب را از فروشگاه باغبانی یا کشاورزان تهیه کنید، به این جهت از افراد مطلع و باتجربه در این زمینه کمک بگیرید.

۲) گزینش محل مناسبی برای کاشت برنج:

باید مطمئن شوید منطقه ای که برای کاشت برنج انتخاب کرده اید خاکی مناسب داشته باشد، گل رس کمی اسیدی شرایطی است که می تواند بهترین نتیجه ها را به همراه داشته باشد. از طرفی شما می توانید دانه های برنج را در سطل های پلاستیکی که از گل رس پر شدند نیز بکارید.

مکانی که انتخاب کردید باید نور کامل خورشید را دریافت کند، زیرا برنج برای رشد نیاز به نور و دمای تقریباً ۲۱ درجه سانتیگراد نیاز دارد تا بهترین رشد را داشته باشد. تغییرات فصل ها را در نظر داشته باشید زیرا کاشت برنج به یک فصل رشد طولانی و نسبتا گرم نیاز دارد، زمان آن به طور تقریبی ۳ تا ۶ ماه است.

۳) بذرها را برای جوانه زنی آماده کنید:

برای کاشتن برنج باید حداقل ۳۰ تا ۵۵ گرم بذر آماده کنید. شما باید بذرها را در آب بخیسانید تا برای کاشتن آماده شوند. باید توجه داشته باشد برنج ها برای خیس خوردن به حداقل ۱۲ ساعت نیاز دارند اما این زمان نباید بیشتر ۳۶ ساعت شود، بعد از آن بذرها را از آب خارج کنید.

۴) آماده کردن زمین برای کاشت برنج ها:

بسیاری از کشاورزان ترجیح می دهند، بذرها را به شکل ردیفی بکارند، از این طریق می توان آب را بهتر کنترل کرد و علف های هرز را راحت تر کند. شما برای سد شدن آب در محل کاشت برنج می توانید محل کاشت برنج سنگرهایی ایجاد کنید، به این ترتیب آب سطح زمین را خواهد پوشاند.

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,مناطق مناسب برای کاشت برنجکاشت دانه های برنج در زمین مناسب

۵) کاشتن برنج ها در خاک:

بذرهای برنج را در طول فصل پاییز یا بهار، در سرتاسر خاک بکارید. باید به یاد داشته باشید برای کاشتن برنج در محل مورد نظر به مقدار زیادی آب نیاز دارید. فضاهای کوچکتر بسیار ساده تر از فضای بزرگتر از آب پر می شوند. استفاده از تقسیم بندی زمین، اگر در زمین بزرگی کاشت برنج انتخاب کرده اید، رای مدیریت و نگهداری آب به شما بسیار کمک می کند. در صورتی که قصد دارید برنج ها را در فصل پاییز بکارید باید بهار علف های هرز را دربیاورید. برنج برای رشد نیاز به تمام مواد مغذی و همچنین فضای رشد کافی نیاز دارد، بنابراین نباید این فرصت را به علف های هرز داد.

مرحله دوم؛ کاشت نشا برنج:

۱)  آبیاری:

همانطور که اشاره شد برنج به آب زیاد نیاز دارد، بنابراین باید حداقل تا ۵ سانتی متر سطح زمین را با آب بپوشانید. البته برخی مردم بر این باور هستند که مرطوب نگه داشتن خاک برای کاشت برنج کفایت می کند و نیازی به روش غرقابی نیست. 

در این مرحله باید کمپوست را به خاک اضافه کنید تا مقداری روی بذرهای برنج را بگیرد، این کار موجب می شود که دانه های برنج به خاک منتقل شوند. در مناطق خشک استفاده از کمپوست آلی مناسب است، زیرا می تواند رطوبت را در خود نگه دارد. 

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,آبیاری برنجکاشت برنج؛ آبیاری مناسب

۲) نگهداری:

باید توجه داشته باشید تا خاک دائما مرطوب بماند و آب همیشه تا ۵ سانتی متر باشد. بعد از گذشت حدود ۱ هفته شاخه های غلات رشد می کنند. بعد از آن برنج، در فصل گرما شکوفا خواهد شد. بعد از اینکه رشد و بلند شدن ساقه های گیاهی را مشاهده کردید، می توانید سطح آب را بالاتر ببرید.

۳) نشا کاری:

بعد از ایجاد نشاها می توانید آنها را برای کاشت منتقل کنید. نشاها را باید در ردیف هایی که ۳۰-۲۵ سانتی متر از هم فاصله دارند و در فاصله حدودا ۱۰ سانتی متر بکارید، از این طریق می توانید فضای کافی برای رشد نشا ایجاد کنید. حدود یک ماه بعد نشاهای شما حدود ۱۸-۱۷ سانتی متر رشد کرده اند.

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,انتقال نشا برای کاشت برنجکاشت برنج؛ انتقال نشا به زمین مورد نظر

۴) صبر کردن:

در این مرحله باید صبر داشته باشید تا برنج ها بالغ شوند. شما به ۳ الی ۴ ماه زمان نیاز دارید تا برنجتان به اندازه کافی رشد کند، در این مدت شما گیاهانی با طول حدودی ۴۵-۴۳ سانتی متر خواهید داشت. در این مرحله باید اجازه دهید تا آب زمین خشک شود یا آب اضافی را از زمین تخلیه کنید تا آماده مرحله برداشت شوید. گیاه شما در مدت ۲ هفته از سبز به طلایی تغییر رنگ می دهد. این مدت همان زمانی است که آنها آماده برداشت هستند.

مرحله سوم؛ برداشت:

۱)برداشت برنج:

در این مرحله باید ساقه های طلایی شده برنج را بریده، دسته کرده و کنار بگذارید تا خشک شوند. برش باید از زیر جایی صورت بگیرد که دانه های برنج قرار می گیرند. شما باید به مدت ۲ الی ۳ هفته ساقه ها را در مکانی خشک و آفتابی نگه دارید تا خشک شوند.

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,برداشت برنجکاشت برنج؛ مرحله برداشت محصول

۲) فرآوری دانه های برنج:

برای اینکه بتوانید پوسته برنج را به راحتی جدا کنید نیاز است آنها را در دمای ۸۲ درجه به مدت یک ساعت نگه دارید. بعد از این گرمادهی شما برنج هایی دارید که رنگ پوسته دانه های آنها کمی تیره تر هستند. 

۳) جداسازی پوسته:

بعد از اینکه به دانه ها حرارت دادید زمان خنک شدن آنها فرا می رسد. بعد از آن با مالیدن دانه بین دستان می تواند پوسته را از برنج جدا کرد. اکنون دانه های برنج قابل مصرف هستند.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
لبیبی,زندگینامه لبیبی,لبیبی کیست زندگینامه لبیبی شاعر قرن پنجم

تاریخ تولد: اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم

محل تولد: ایران

حرفه: شاعر 

لبیبی,زندگینامه لبیبی,بیوگرافی لبیبیبیوگرافی لبیبی

زندگینامه لبیبی:

لبیبی از جمله شاعران معروف اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری است و مسعود سعد او را اوستاد و سیدالشعرا عنوان می دهد. این شاعر در یکی از قصیده های خون با اطلاع از لبیبی تضمین کرده است به این شکل که: 

ادامه
محمد خاتمی,بیوگرافی سید محمد خاتمی,زندگینامه سید محمد خاتمی بیوگرافی سید محمد خاتمی

تاریخ تولد: ۲۱ مهر ۱۳۲۲

محل تولد: اردکان، استان یزد، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

آغاز فعالیت سیاسی: سال ۱۳۴۱ 

حزب سیاسی: مجمع روحانیون مبارز

تحصیلات: دارای دکترای افتخاری 

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ویژه سرپوش
X