جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۱۸

همه چیز درباره مراحل کاشت برنج

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,درباره کاشت برنجکاشت برنج
برنج از جمله مواد غذایی پر کاربرد برای سفره ایرانی ها است و در ضیافت ها، مهمانی ها، عروسی و عزاداری و... از غذاهای اصلی است. این محصول زراعی برای کشت به آب و هوای مرطوب و پرباران نیاز دارد. زمان کاشت و برداشت این محصول زراعی اهمیت زیادی دارد.

کاشت برنج:

یکی از قدیمی ترین و مشهورترین غذاهای سراسر جهان برنج است. این محصول زراعی در برخی کشورها مانند ژاپن و اندونزی خدای خود را دارد و بسیار سودآور است. برنج در ایران نیز بسیار پرطرفدار است و به عنوان غذای اصلی ایرانی ها شناخته می شود به طوری که بسیاری از غذاها بدون برنج کامل نمی شوند. در شمال ایران کاشت برنج مرسوم است و حتی رسم و رسوم خاصی را به خود اختصاص می دهد. برای کاشت این محصول شرایطی لازم است که در ادامه به آنها اشاره شده است:

دما:

برنج از جمله محصولات مناطق گرمسیر است و در مکانی رشد می کند که میانگین درجه حرارت آن در طول فصل رشد بین ۲۰ تا ۲۷ درجه سانتی گراد باشد. برای چهارماه کشت برنج آفتاب فراوان ضروری است. جوانه زنی در دمای های پایین تر از ۱۵ درجه سانتیگراد اتفاق نمی افتد، بنابراین باید به درجه حرارت توجه کرد.

بارندگی:

این محصول زراعی بیشتر از هر محصول دیگری به آب نیاز دارد، بنابراین فقط مناطقی که حداقل بارندگی ۱۱۵ سانتی متر دارند توانایی کاشت این محصول را دارند. البته باید اشاره کرد مناطقی که میانگین بارندگی سالانه بین ۱۷۵ تا ۳۰۰ سانتی متر می باشد، مناسب تر هستند.

نوع خاک:

برنج می تواند در طیف گسترده ای خاک ها رشد کند برای مثال خاک آبرفتی چین یا خاک رسی غیرقابل نفوذ تایلند هم می توانند برای رشد برنج مناسب باشند. البته باید توجه کرد بهترین خاک برای کشت برنج خاک آبرفتی رودخانه است و بهترین عملکرد را خواهد داشت.

ظرفیت نگهداری آب در خاک گل مانند در اراضی موسمی بسیار زیاد است از این رو می تواند بهترین نوع خاک برای کشت برنج باشد.

سطح خاک:

از آنجا که برای کاشت برنج نیاز است در دوره رشد سطح مزارع پوشیده از آب شود، برخلاف سایر محصولات زراعی است.باید یک زمین مسطح و صاف برای کاشت برنج انتخاب کرد. همین موضوع سبب شده برنج اکثرا در دلتاهای مسطح آبرفتی و حوضه های رودخانه ای کاشته شود، مکانی که عملا هیچ شیبی ندارد.

کود:

این محصول زراعی برای رشد به سه ماده مغذی اساسی نیاز دارد که شامل موارد زیر می باشند:

- ازت

- فسفر

- پتاسیم

مقدار متوسطی از این مواد مغذی در بیشتر اراضی وجود دارد، اما اگر با کمبود آنها مواجه شدید باید کود آلی یا کودهای مصنوعی بهره بگیرید.

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,کاشت برنج در ایرانکاشت برنج در ایران آسیا

مراحل کاشت برنج:

مرحله اول؛ کاشت برنج:

۱) استفاده از بذر مناسب:

شما می توانید بذر مناسب را از فروشگاه باغبانی یا کشاورزان تهیه کنید، به این جهت از افراد مطلع و باتجربه در این زمینه کمک بگیرید.

۲) گزینش محل مناسبی برای کاشت برنج:

باید مطمئن شوید منطقه ای که برای کاشت برنج انتخاب کرده اید خاکی مناسب داشته باشد، گل رس کمی اسیدی شرایطی است که می تواند بهترین نتیجه ها را به همراه داشته باشد. از طرفی شما می توانید دانه های برنج را در سطل های پلاستیکی که از گل رس پر شدند نیز بکارید.

مکانی که انتخاب کردید باید نور کامل خورشید را دریافت کند، زیرا برنج برای رشد نیاز به نور و دمای تقریباً ۲۱ درجه سانتیگراد نیاز دارد تا بهترین رشد را داشته باشد. تغییرات فصل ها را در نظر داشته باشید زیرا کاشت برنج به یک فصل رشد طولانی و نسبتا گرم نیاز دارد، زمان آن به طور تقریبی ۳ تا ۶ ماه است.

۳) بذرها را برای جوانه زنی آماده کنید:

برای کاشتن برنج باید حداقل ۳۰ تا ۵۵ گرم بذر آماده کنید. شما باید بذرها را در آب بخیسانید تا برای کاشتن آماده شوند. باید توجه داشته باشد برنج ها برای خیس خوردن به حداقل ۱۲ ساعت نیاز دارند اما این زمان نباید بیشتر ۳۶ ساعت شود، بعد از آن بذرها را از آب خارج کنید.

۴) آماده کردن زمین برای کاشت برنج ها:

بسیاری از کشاورزان ترجیح می دهند، بذرها را به شکل ردیفی بکارند، از این طریق می توان آب را بهتر کنترل کرد و علف های هرز را راحت تر کند. شما برای سد شدن آب در محل کاشت برنج می توانید محل کاشت برنج سنگرهایی ایجاد کنید، به این ترتیب آب سطح زمین را خواهد پوشاند.

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,مناطق مناسب برای کاشت برنجکاشت دانه های برنج در زمین مناسب

۵) کاشتن برنج ها در خاک:

بذرهای برنج را در طول فصل پاییز یا بهار، در سرتاسر خاک بکارید. باید به یاد داشته باشید برای کاشتن برنج در محل مورد نظر به مقدار زیادی آب نیاز دارید. فضاهای کوچکتر بسیار ساده تر از فضای بزرگتر از آب پر می شوند. استفاده از تقسیم بندی زمین، اگر در زمین بزرگی کاشت برنج انتخاب کرده اید، رای مدیریت و نگهداری آب به شما بسیار کمک می کند. در صورتی که قصد دارید برنج ها را در فصل پاییز بکارید باید بهار علف های هرز را دربیاورید. برنج برای رشد نیاز به تمام مواد مغذی و همچنین فضای رشد کافی نیاز دارد، بنابراین نباید این فرصت را به علف های هرز داد.

مرحله دوم؛ کاشت نشا برنج:

۱)  آبیاری:

همانطور که اشاره شد برنج به آب زیاد نیاز دارد، بنابراین باید حداقل تا ۵ سانتی متر سطح زمین را با آب بپوشانید. البته برخی مردم بر این باور هستند که مرطوب نگه داشتن خاک برای کاشت برنج کفایت می کند و نیازی به روش غرقابی نیست. 

در این مرحله باید کمپوست را به خاک اضافه کنید تا مقداری روی بذرهای برنج را بگیرد، این کار موجب می شود که دانه های برنج به خاک منتقل شوند. در مناطق خشک استفاده از کمپوست آلی مناسب است، زیرا می تواند رطوبت را در خود نگه دارد. 

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,آبیاری برنجکاشت برنج؛ آبیاری مناسب

۲) نگهداری:

باید توجه داشته باشید تا خاک دائما مرطوب بماند و آب همیشه تا ۵ سانتی متر باشد. بعد از گذشت حدود ۱ هفته شاخه های غلات رشد می کنند. بعد از آن برنج، در فصل گرما شکوفا خواهد شد. بعد از اینکه رشد و بلند شدن ساقه های گیاهی را مشاهده کردید، می توانید سطح آب را بالاتر ببرید.

۳) نشا کاری:

بعد از ایجاد نشاها می توانید آنها را برای کاشت منتقل کنید. نشاها را باید در ردیف هایی که ۳۰-۲۵ سانتی متر از هم فاصله دارند و در فاصله حدودا ۱۰ سانتی متر بکارید، از این طریق می توانید فضای کافی برای رشد نشا ایجاد کنید. حدود یک ماه بعد نشاهای شما حدود ۱۸-۱۷ سانتی متر رشد کرده اند.

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,انتقال نشا برای کاشت برنجکاشت برنج؛ انتقال نشا به زمین مورد نظر

۴) صبر کردن:

در این مرحله باید صبر داشته باشید تا برنج ها بالغ شوند. شما به ۳ الی ۴ ماه زمان نیاز دارید تا برنجتان به اندازه کافی رشد کند، در این مدت شما گیاهانی با طول حدودی ۴۵-۴۳ سانتی متر خواهید داشت. در این مرحله باید اجازه دهید تا آب زمین خشک شود یا آب اضافی را از زمین تخلیه کنید تا آماده مرحله برداشت شوید. گیاه شما در مدت ۲ هفته از سبز به طلایی تغییر رنگ می دهد. این مدت همان زمانی است که آنها آماده برداشت هستند.

مرحله سوم؛ برداشت:

۱)برداشت برنج:

در این مرحله باید ساقه های طلایی شده برنج را بریده، دسته کرده و کنار بگذارید تا خشک شوند. برش باید از زیر جایی صورت بگیرد که دانه های برنج قرار می گیرند. شما باید به مدت ۲ الی ۳ هفته ساقه ها را در مکانی خشک و آفتابی نگه دارید تا خشک شوند.

کاشت برنج,مراحل کاشت برنج,برداشت برنجکاشت برنج؛ مرحله برداشت محصول

۲) فرآوری دانه های برنج:

برای اینکه بتوانید پوسته برنج را به راحتی جدا کنید نیاز است آنها را در دمای ۸۲ درجه به مدت یک ساعت نگه دارید. بعد از این گرمادهی شما برنج هایی دارید که رنگ پوسته دانه های آنها کمی تیره تر هستند. 

۳) جداسازی پوسته:

بعد از اینکه به دانه ها حرارت دادید زمان خنک شدن آنها فرا می رسد. بعد از آن با مالیدن دانه بین دستان می تواند پوسته را از برنج جدا کرد. اکنون دانه های برنج قابل مصرف هستند.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش