جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۳۰۰۶۰

پرورش تیلاندزیا، گیاهی بدون خاک

گیاه تیلاندزیاگیاه تیلاندزیا
تیلاندزیا که به عنوان گیاه هوا نیز شناخته می شود که از خانواده بروملیده است. این گیاهان بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری قاره آمریکا، از جنوب ایالات متحده تا آرژانتین هستند. گیاهان تیلاندزیا از این نظر منحصر به فرد هستند که برای رشد نیازی به خاک ندارند، بلکه آب و مواد مغذی را از طریق برگ های خود از هوای اطراف خود جذب می کنند.

خانواده گیاه تیلاندزیا:

تیلاندزیا یک سرده از گیاهان از خانواده بروملیده است. خانواده بروملیده گروه متنوعی از گیاهان است که شامل بیش از ۳۰۰۰ گونه، از جمله سایر گیاهان آپارتمانی محبوب مانند آناناس و گیاه عنکبوت است. بروملیده معمولاً بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری قاره آمریکا هستند و به دلیل سازگاری منحصر به فرد خود با محیط خود مانند توانایی جذب آب و مواد مغذی از طریق برگ های خود شناخته شده اند. جنس تیلاندزیا شامل بیش از ۶۵۰ گونه است که به دلیل توانایی آنها برای رشد بدون خاک معمولاً به عنوان گیاهان هوا شناخته می شوند.

پرورش گیاه تیلاندزیاخانواده گیاه تیلاندزیا

شکل گیاه تیلاندزیا:

گیاهان تیلاندزیا در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند، از گیاهان کوچک و ظریفی که می توانند در کف دست شما قرار بگیرند تا نمونه های بزرگ و گسترده که می توانند کل دیوار را بپوشانند. آنها معمولاً به رنگ سبز یا سبز مایل به خاکستری هستند، اگرچه برخی از گونه ها ممکن است دارای برگ های قرمز یا بنفش باشند. برگ ها نازک هستند و اغلب دارای پوسته ها یا کرک های کوچکی هستند که به گیاه کمک می کند رطوبت و مواد مغذی هوا را جذب کند.

یکی از بارزترین ویژگی‌های گیاه تیلاندزیا، گل‌های آن است. این گیاهان شکوفه هایی رنگارنگ را تولید می کنند که از رنگ های سفید تا صورتی تا بنفش متغیر است. گلها معمولاً بلند و لوله ای هستند و ممکن است به صورت خوشه ای قرار گیرند. برخی از گونه های تیلاندزیا فقط یک بار در طول زندگی خود شکوفا می شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چندین بار در سال شکوفا شوند.

نگهداری از گیاه تیلاندزیا:

گیاهان تیلاندزیا به دلیل ظاهر منحصر به فرد و سهولت مراقبت در بین علاقه مندان به گیاهان و مجموعه داران محبوب هستند. برخلاف بسیاری از گیاهان دیگر، گیاهان تیلاندزیا برای رشد نیازی به خاک ندارند و می توان آنها را بر روی سطوح مختلف از جمله چوب، سنگ یا حتی پوسته نصب کرد. آنها همچنین بسیار سازگار با محیط های مختلف هستند و می توانند در محیط های داخلی و خارجی رشد کنند.

نگهداری از گیاه تیلاندزیانگهداری از گیاه تیلاندزیا

نیازهای گیاه تیلاندزیا:

گیاهان تیلاندزیا نسبتاً کم نگهداری هستند و برای کسانی که تازه شروع به مراقبت از گیاهان آپارتمانی کرده اند گزینه بسیار خوبی است. در اینجا چند نکته برای مراقبت از گیاه تیلاندزیا آورده شده است:

آبیاری: 

از آنجایی که گیاهان تیلاندزیا آب را از طریق برگهای خود جذب می کنند، به معنای سنتی نیازی به آبیاری ندارند. درعوض، می توانید برگ ها را با یک بطری اسپری مه پاش کنید یا هفته ای یکبار کل گیاه را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در آب خیس کنید. پس از خیساندن، گیاه را به آرامی تکان دهید تا آب اضافی آن گرفته شود و قبل از قرار دادن دوباره در مکان خود، اجازه دهید کاملا خشک شود.

نور:

گیاهان تیلاندزیا نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهند. آنها می توانند مقداری نور مستقیم خورشید را تحمل کنند، اما بیش از حد ممکن است برگ های آنها را بسوزاند. ممکن است لازم باشد برای یافتن بهترین مکان برای گیاه خود در خانه خود آزمایش کنید.

گردش هوا: 

گیاهان تیلاندزیا برای رشد به گردش هوای خوب نیاز دارند، بنابراین مطمئن شوید که در منطقه ای با هوای راکد قرار نگیرند. در صورت نیاز می توانید از یک فن کوچک برای کمک به گردش هوا استفاده کنید.

دما:

دمای مناسب در رشد گیاهان هوازی تأثیر بسزایی دارد. این گیاهان در دمای ۱۰ تا ۳۵ درجه زندگی می کنند اما بهترین دمایی که برای آنها درنظر می گیرند ۳۲ درجه سلسیوس است.  حداقل دمایی که تیلاندزیا می تواند تحمل کند ۷ درجه سانیت گراد می باشد. 

کود: 

گیاهان تیلاندزیا به کود زیادی نیاز ندارند، اما می توانید از اردیبهشت تا شهریور ماه هر دو هفته یکبار با درصد نیم گرم در لیتر به‌صورت اسپری آنها را با کود رقیق شده و محلول در آب تغذیه کنید. از مصرف کود در ماه های زمستان که گیاه خواب است خودداری کنید.

نظافت: 

هر برگ مرده یا خشک شده را با کشیدن آرام از روی گیاه جدا کنید. همچنین می توانید برای تشویق رشد جدید، گل های مصرف شده را حذف کنید.

محیط کاشت:

در حالی که تلاندازیا برای رشد نیازی به خاک ندارد و اگر در آن کاشته شود بسیار ضعیف عمل می کند، اما برای رشد خوب به محیطی مناسب در اطراف ریشه های خود نیاز دارد.

برای مراقبت از گیاه تیلاندزیا، تامین رطوبت و مواد مغذی کافی برای آن مهم است. این گیاهان آب و مواد مغذی را از طریق برگ های خود جذب می کنند، بنابراین مهم است که آنها را به طور منظم مه پاش کنید یا هر هفته چند ساعت در آب خیس کنید. آنها همچنین باید در مکانی با نور روشن و غیر مستقیم قرار گیرند، زیرا نور مستقیم خورشید می تواند به برگ های آنها آسیب برساند.

نحوه کاشت تیلاندزیانیازهای گیاه تیلاندزیا

نحوه کاشت تیلاندزیا:

گیاهان تیلاندزیا اپی فیت هستند، به این معنی که در خاک رشد نمی کنند و در عوض خود را به گیاهان یا اشیاء دیگر در محیط طبیعی خود می چسبانند. این باعث می شود کاشت گیاهان تیلاندزیا با کاشت گیاهان گلدانی سنتی کمی متفاوت باشد. در اینجا نحوه کاشت گیاه تیلاندزیا آورده شده است:

انتخاب سطح نصب:

گیاهان تیلاندزیا را می توان بر روی سطوح مختلفی از جمله چوب، چوب پنبه یا حتی پوسته نصب کرد. اطمینان حاصل کنید که سطح انتخابی تمیز و خشک است.

گیاه تیلاندزیا خود را آماده کنید: 

به آرامی هر برگ مرده یا خشک شده را از گیاه تیلاندزیا خود جدا کنید، مراقب باشید که به برگ های سالم آسیب نرسانید. اگر گیاه شما در آب خیسانده است، بگذارید قبل از کاشت کاملا خشک شود.

گیاه تیلاندزیا خود را بچسبانید: 

راه های مختلفی برای اتصال گیاه تیلاندزیا به سطح نصب آن وجود دارد. برای چسباندن گیاه می توانید از تفنگ چسب استفاده کنید یا می توانید آن را با نخ ماهیگیری یا سیم نازک در جای خود ببندید. برخی از افراد از چسب های گیاهی ایمن مانند چسب باغبانی نیز استفاده می کنند.

گیاه تیلاندزیا را آبیاری کنید: 

پس از کاشت گیاه تیلاندزیا، آن را با یک بطری اسپری مه پاش کنید یا آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در آب خیس کنید. پس از خیساندن، گیاه را به آرامی تکان دهید تا آب اضافی آن گرفته شود و قبل از قرار دادن دوباره در صفحه ، اجازه دهید کاملا خشک شود.

از گیاه تیلاندزیا خود مراقبت کنید: 

هنگامی که گیاه تیلاندزیا شما کاشته شد، برای سالم ماندن نیاز به مراقبت منظم دارد. مطمئن شوید که نور زیاد و غیرمستقیم دریافت می کند و هفته ای یک بار آن را در آب خیس کنید. همچنین می توانید دو هفته یکبار در فصل رشد (بهار و تابستان) گیاه خود را کود دهید.

با انجام این مراحل می توانید گیاه تیلاندزیا خود را بکارید و از آن مراقبت کنید و از زیبایی منحصر به فرد آن در خانه یا محل کار خود لذت ببرید.

رشد گیاه تیلاندزیانحوه کاشت گیاه تیلاندزیا

فواید گیاه تیلاندزیا:

گیاهان تیلاندزیا علاوه بر جذابیت زیبایی شناختی، کاربردهای عملی زیادی نیز دارند. می توان از آنها برای تصفیه هوای اتاق استفاده کرد، زیرا سموم و آلاینده ها را از هوا جذب و حذف می کنند. آنها همچنین در تراریوم ها و سایر نمایشگرهای تزئینی محبوب هستند و می توان از آنها برای ایجاد چیدمان های منحصر به فرد و چشم نواز استفاده کرد.

نتیجه گیری:

در خاتمه، گیاهان تیلاندزیا گروهی جذاب و همه کاره از گیاهان هستند که تخیل علاقه مندان به گیاهان در سراسر جهان را به خود جذب کرده اند. ظاهر منحصر به فرد، سهولت مراقبت و استفاده عملی آنها را به یک انتخاب محبوب برای علاقه مندان به گیاهان تازه کار و با تجربه تبدیل می کند. گیاهان تیلاندزیا چه به عنوان یک تزئینی و چه به عنوان یک تصفیه کننده طبیعی هوا استفاده شوند، مطمئناً زیبایی و جذابیت را به هر فضایی اضافه می کنند.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش