یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
۱۷:۰۹ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۱۴۰
محیط زیست و گردشگری

بچه شامپانزه ایرانی که در کنیا عاقبت به خیر شد

بچه شامپانزه یتیم باغ وحش ارم ,دامپزشک حیات وحش کنیا
دامپزشک حیات وحش کنیا گفت: باران بچه شامپانزه یتیم باغ وحش ارم در محیط محدود نگهداری شده و بر توانایی ذهنی‌اش اثر گذاشته است.

استفان آنگولو دامپزشک باران در مرکز نگهداری سوییت واترز کنیا گفت: به تازگی این بچه شامپانزه یتیم ۴ ساله از باغ وحش ارم تهران به مرکز نگهداری از شامپانزه‌ها منتقل شده است، باران ۳ ماه در قرنطینه می‌ماند و این قرنطینه حیوانات با روش‌های معمول متفاوت و برای محدودیت ارتباطی میان حیوانات است، ممکن است یک حیوان ناقل بیماری باشد و یا از جای دیگری آمده باشد و در قرنطینه تحت نظر قرار می‌گیرد.

آنگولو افزود: برای حفظ سلامتی باران و سایر شامپانزه‌ها ابتدا آن را به مدت ۳ ماه قرنطینه می‌کنیم و در طول این مدت آزمایش‌ها، تست‌های سلامت، تغذیه و رفتار باران را مورد بررسی قرار می‌دهیم و پس از صادر شدن تاییدیه سلامت، باران را به سایر شامپانزه‌ها معرفی خواهیم کرد.

دامپزشک باران تصریح کرد: این قرنطینه و مراقبت در قوانین کنیا اجباری است که برای جلوگیری از انتقال و انتشار بیماری بین حیوانات است و با روش‌های معمول قرنطینه تفاوت دارد.

استفان آنگولو در مورد شرایط باران گفت: اکنون باران ۴ سال و ۱ ماه سن دارد که متاسفانه نارس متولد و توسط یک پرستار بزرگ شده و قبل از آن که بتوانند او را به مادرش معرفی کنند، مادرش مرد و شرایط بدی برای مقامات باغ وحش به وجود آورد،بنابراین در نهایت آن‌ها انتقال باران به پناهگاه حیوانات را انتخاب کردند.

آنگولو ادامه داد: در جولای ۲۰۲۰ از باغ وحش ارم ایران یک ایمیل دریافت کردیم که از ما درخواست شده بود تا یک شامپانزه ماده ۳ ساله با نام باران را قبول کنیم.ابتدا با دولت کنیا مشورت‌هایی را انجام دادیم و قبول کردیم و در حال حاضر برای نگهداری از ۱۴ یا ۱۵ شامپانزه دیگر جا و منابع لازم را داریم به دلیل محدودیت‌های مسافرت و پاندمی کووید ۱۹ و دیگر چالش‌ها و دریافت مجوزها از ایران و کنیا در ۵ جولای ۲۰۲۱ باران جا به جا شد و ما آن را قرنطینه کردیم.

وی که تمام سال‌های کاری خود را در این مرکز نگهداری حیات وحش فعالیت کرده است، افزود: من بخشی از سازمان حفظ محیط زیست کنیا بوده‌ام، اینجا هم یک محوطه حفاظت شده است که از حیوانات مراقبت می‌کند و به عنوان پناهگاه حیوانات است.

وی ادامه داد: پناهگاه شامپانزه سوئیت واترز برای شامپانزه‌هایی است که نجات داده شده اند و یا بر اثر تهدیدات جنگل در سکونتگاه این حیوانات والدین خودشان را از دست داده‌اند.

دامپزشک حیات وحش مرکز نگهداری از حیوانات سوییت واترز بیان کرد: پناهگاه سوییت واترز یک پناهگاه ۲۵۰ هکتاری است و محیطی مانند طبیعت را شبیه سازی کرده که شامپانزه‌ها به طور طبیعی در آن زندگی کنند، وقتی قرنطینه باران تمام شود ما شروع به اضافه کردن او به شامپانزه‌هایی که اینجا داریم می‌کنیم.

دامپزشک باران خاطرنشان کرد: نگهداری باران در فضای محدود قفس در توانایی ذهنی اون تاثیر گذاشته و اکنون ما متوجه شدیم باران فاقد رفتارهایی است که شامپانزه‌ها باید یاد گرفته باشند، در این میان باران هم مقصر نیست مثلا نمی‌تواند از طناب بالا و به جاهای مرتفع برود، او همچنین نمی‌تواند با برگ برای خودش لانه بسازد، در این ۳ ماه به مرور این موارد را به او آموزش می‌دهیم و اگر در این مدت این آموزش‌ها را نیاموخت، از دیگر شامپانزه‌ها برای آموزش او استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: ما نسبت به این بچه شامپانزه دیدگاه مثبتی داریم و متوجه شدیم او صداهایی را که شامپانزه‌ها ایجاد می‌کنند ادا می‌کند و می‌تواند رفتار شامپانزه‌ها را بیاموزد و تقلید کند، این نشانه خوبی است که نشان می‌دهد او یک شامپانزه است و در صورتی که بیشتر با شامپانزه‌های دیگر ارتباط برقرار کند آینده خوبی خواهد داشت.

 آنگولو همچنین برنامه معرفی باران به گروه شامپانزه‌ها را این طور بیان کرد: ابتدا باید یک مادر خوانده برای باران پیدا کنیم، اکنون ما ۲ شامپانزه مادر در پرورشگاه داریم که تجارب عالی را با آن‌ها داشتیم، نام یکی از آن‌ها جنی است و نام دیگری آکیلا که تجربه خوبی با بچه شامپانزه‌ای به نام مامول دارد که از عراق در سال ۲۰۱۷ به این مرکز منتقل شده بود.

وی افزود: به احتمال زیاد ما جنی را برای مادر خواندگی باران انتخاب خواهیم کرد، بعد از اینکه باران در کنار مادر خوانده‌اش پذیرفته شد، سایر بچه شامپانزه‌ها به‌نام‌های دلا، بوی و مانو که نهایت ۱ تا ۳ سال از باران بزرگتر هستند را به باران و مادر خوانده او اضافه می‌کنیم، با این کار باران را در یک گروه ایده‌آل قرار داده ایم.

آنگولو در پایان گفت: این گروه اولیه توسط مربیان کم کم به گروه بزرگتر شامپانزه‌ها معرفی خواهند شد و امیدوارم به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی کنند.

  • 17
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش