چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
۱۴:۱۶ - ۰۶ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۵۸۱
محیط زیست و گردشگری

آبخوان اصفهان در کما

فرونشست زمین,دشت ها ومنابع زیرزمینی آب اصفهان
دشت‌ها و منابع زیرزمینی آب استان اصفهان در وضعیت بحرانی و فوق‌بحرانی قرار دارند و به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی شاهد فرونشست زمین در دشت‌های مهیار، دامنه و اصفهان هستیم. 

بنابر آمار رسمی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، از ۳۵ دشت موجود استان که ۹۱ درصد وسعت استان اصفهان را در بر می‌گیرند، ۲۷ دشت ممنوعه و از بین آن‌ها ۱۰ دشت در وضعیت ممنوعه فوق بحرانی به سر می‌برند. با توجه به اینکه تنها ورودی آب به حوضه آبخوان دشت اصفهان، زاینده‌رود است تا زمانی که آبی در رودخانه جاری نشود، به‌طورقطع آبخوان‌ها تغذیه نمی‌شود و تا مادامی که برداشت‌ها از منابع آبی ادامه داشته باشد، نگرانی برای فرونشست زمین همچنان به‌جا خواهد بود.رئیس گروه حفاظت آب‌های زیرزمینی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در این باره با اشاره به اینکه به‌شدت درگیر شرایط ناپایدار منابع آب‌های زیرزمینی در اصفهان هستیم، به «اصفهان زیبا» می‌گوید: سالانه افت متوسط سطح آب‌های زیرزمینی در استان حدود ۳۹ سانتیمتر و کسری مخزن تجمعی آب‌های زیرزمینی استان، بالای ۱۲ میلیارد مترمکعب است.

مینا بَگی با تأکید بر اینکه کسری مخزن نشان‌دهنده عدم برقراری تعادل بین منابع و مصارف است، تصریح می‌کند: طی سال‌های گذشته از آبخوان‌ها برداشت آب زیادی شده است و همین هم وضعیت آبخوان‌ها را وخیم کرده است. از سوی دیگر یک منبع تغذیه همچون رودخانه زاینده‌رود از آبخوان گرفته شده است. درنتیجه طی سال‌های اخیر کسری مخزن آب‌های زیرزمینی استان بسیار بحرانی شده است.رئیس گروه حفاظت آب‌های زیرزمینی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه از حدود سال‌های ۶۰ و ۶۱ نه فقط در اصفهان بلکه در کل کشور سطح آب‌های زیرزمینی افت و سیر نزولی داشته است، می‌گوید: در این شرایط باز هم مجوزهای جدید برای برداشت‌های جدید آب صادر شده است. او با بیان اینکه به دنبال این وضعیت برنامه تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی نه فقط به استان اصفهان، بلکه به تمام استان‌ها ابلاغ شده، توضیح می‌دهد: به نظر می‌رسد با وضعیت بحرانی اصفهان، نیازمند عزم و همت جدی در کل استان هستیم تا با همراهی تمام ارگان‌ها، علاوه بر تخصیص اعتبارات لازم، برای جلوگیری از تشدید این وضعیت اقدام عاجلی انجام دهیم.

نیازمند علاج قبل از فاجعه هستیم

بگی با بیان اینکه امسال حدود یک هزار کنتور حجمی هوشمند روی چاه‌های مجاز استان نصب و حدود ۴۳۰ چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شده است، تصریح می‌کند: با توجه به وضعیت فعلی این تعداد راهگشا نخواهد بود؛ بنابراین نیازمند اقدام عاجلی هستیم تا جلوی وقوع فاجعه‌های بعدی گرفته شود. او با اشاره به آب قابل‌برنامه‌ریزی در آبخوان‌های استان می‌گوید: برای هر محدوده مطالعاتی از سمت وزارت نیرو مقادیر آب قابل‌برنامه‌ریزی برای مصارف گوناگون ابلاغ شده که لازم است برنامه‌ریزی در راستای بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی در چارچوب این آب قابل‌برنامه‌ریزی صورت گیرد.

رئیس گروه حفاظت آب‌های زیرزمینی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اضافه می‌کند: اکنون حدود ۹۶۰۰ چاه غیرمجاز فعال در استان اصفهان داریم و لازم است با همکاری شرکت آب منطقه‌ای، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی، استانداری و سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها در سطح استان، این چاه‌های غیرمجاز را پر و مسلوب المنفعه کنیم. از سوی دیگر برداشت چاه‌های مجاز دارای اضافه برداشت نیز باید طریق نصب کنتورهای هوشمند کنترل شوند.او با اشاره به کسری آبخوان و پیشروی فرونشست زمین در اصفهان توضیح می‌دهد: امروزه با توجه به وضعیت بحرانی منابع آب زیرزمینی در استان و افت شدید سطح آب در آبخوان‌های استان، ۲۹ دشت از ۳۵ دشت استان اصفهان ممنوعه و ممنوعه بحرانی اعلام شده‌اند و اکنون تنها شش محدوده آزاد داریم؛ البته این محدوده‌ها ظرفیت بهره‌برداری چندانی ندارند؛ بنابراین محدوده‌های مطالعاتی که قابل بهره‌برداری است، ممنوعه اعلام شده‌اند.

بگی تصریح می‌کند: فرونشست زمین پدیده‌ای غیرقابل‌برگشت و آخرین مرحله از وقوع پدیده بیابان‌زایی است؛ اما برای کاهش روند پیشروی این پدیده باید اقدام عاجل انجام دهیم تا شرایط بدتر نشود؛ در غیر این صورت وقتی فرونشست زمین رخ دهد، مسیر خود را طی خواهد کرد.او با تأکید بر اهمیت تأمین معیشت بهره‌برداران چاه‌های غیرمجاز، می‌گوید: باید توجه داشت که ممکن است معیشت افرادی به منابع آبی غیرمجاز وابسته باشد و لازم است علاوه بر عمل به قانون، جوانب اجتماعی و اقتصادی آن را نیز در نظر گرفت.

زاینده‌رود باید جریان دائمی داشته باشد

بگی با تأکید بر ضرورت تأمین حقابه محیط‌زیست در حوضه زاینده‌رود، به این نکته اشاره می‌کند که یکی از راهکارهای مواجهه با این بحران، برقراری جریان پایدار و دائمی رودخانه زاینده‌رود است.او با اشاره به اینکه در استان اصفهان ۹۶۰۰ چاه غیرمجاز فعال و همچنین ۴۱ هزار و ۲۰۰ حلقه چاه مجاز فعال وجود دارد، می‌گوید: از این تعداد چاه مجاز بسیاری از آن‌ها حتی به اندازه پروانه بهره‌برداری خود برداشت آب ندارند؛ اما آن درصدی که بیش از پروانه برداشت، اضافه برداشت آب دارند، باید مجهز به کنترل هوشمند شوند تا برداشت آب آن‌ها کنترل شود.

بگی همچنین درباره آب‌های ژرف به‌عنوان منبعی برای تأمین آب، توضیح می‌دهد: آب‌های ژرف منبع پایدار و دائمی برای تأمین کمبود آب در کشور نیستند و اکنون برآورد دقیق و درستی از آب‌های ژرف در کشور وجود ندارد. او می‌گوید: با توجه به شرایط موجود و مسئله دشوار بهره‌برداری از این منابع آبی و کیفیت آن، به نظر می‌رسد اگر فکری به حال برقراری تعادل بین منابع و مصارف آبخوان‌های در دسترس کنیم، بهتر از آن است که به فکر بهره‌برداری از منابع آب ژرف باشیم.

isfahanziba.ir
  • 16
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
ویژه سرپوش
X