یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۳:۲۶ - ۱۸ دي ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۰۱۱۶۴
محیط زیست و گردشگری

ماجرای قطع درختان در منطقه 'ناژوان' اصفهان چه بود؟

قطع درختان در ناژوان,ماجرای قطع درختان در منطقه ناژوان اصفهان
مدیر ناژوان شهرداری اصفهان گفت: قطع درخت در عرصه ناژوان شهرداری اصفهان فقط با مجوز کمیسیون حفظ و گسترش سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان انجام می‌شود، البته شاهد قطع غیرمجاز درخت نیز هستیم که با آن برخورد می‌کنیم.

انتشار ویدئویی از قطع درختان در محدوده ناژوان با واکنش‌هایی همراه بود.

در همین رابطه مهدی قائلی، مدیر ناژوان شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با ایمنا اظهار کرد: روز یکشنبه، هفدهم دی سال جاری نسبت به انتشار فیلمی مربوط به قطع درختان بودیم که برای اطلاع افکار عمومی باید به این نکته اشاره کنم که عرصه ناژوان شهر اصفهان با مساحتی بالغ بر ۱۲۰۰ هکتار توسط شهرداری این کلان‌شهر در حال مدیریت است.

وی افزود: این عرصه که با کاربری اراضی کشاورزی و باغ‌ها و با رویکردهای باغی، کشاورزی توسط مالکان محلی و خصوصی در عرصه‌ای بالغ بر ۹۰۰ هکتار و زیست‌محیطی و گردشگری عرصه‌ای بالغ بر ۳۰۰ هکتار توسط مدیریت ناژوان شهرداری اصفهان در حال نگهداشت است، مملو از سبزینگی در پهنه‌ها و گونه‌های مختلف است.

مدیر ناژوان شهرداری اصفهان تصریح کرد: مشابه انسان‌ها ممکن است درختان نیز به علل مختلف گرفتار بیماری‌هایی شوند که مدیریت ناژوان در این خصوص تحت نظارت اداره محیط زیست و خدمات شهری ناژوان به عنوان عوامل اجرایی و نظارتی مستقیم و نظارت عالی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با بهره‌مندی از توان بخش خصوصی (شرکت‌های پیمانکار فضای سبز) نسبت به حفظ، حراست و نگهداشت عرصه و اعیان فضای سبز، تجهیزات و تأسیسات مرتبط اقدام می‌کند که هر یک وظایف خود را دارند.

قائلی ادامه داد: در این خصوص مدیریت ناژوان ضمن دفع آفات از فضای سبز تحت عملکرد خود با اقدامات کارشناسی و تخصصی مرتبط، در مواقعی به کمک مالکان و نیز سازمان جهاد کشاورزی می‌رود و نسبت به پشتیبانی آن‌ها در امر سمپاشی‌های موردی در برابر برخی آفات از جمله مگس مدیترانه‌ای اقدام می‌کند.

وی گفت: در مورد محتوای فیلم منتشر شده نیز باید تاکید کنم با توجه به بررسی همکارانم در اداره خدمات شهری و محیط زیست و اعلام ایشان، بخش‌هایی از فیلم منتشر شده مربوط به عرصه تحت عملکرد مدیریت ناژوان نیست و البته در موارد مرتبط نیز همان‌طور که در دوره‌های مختلف طی دو سال اخیر اخبار و دغدغه‌هایی در این خصوص ارائه شده است و این مدیریت نیز در مقام پاسخگویی مواردی را اعلام کرده است، در عرصه ناژوان با دو نوع قطع درخت با مجوز کمیسیون حفظ و گسترش سازمان پارک‌ها و فضای سبز مواجه هستیم.

مدیر ناژوان شهرداری اصفهان اظهار کرد: نوع اول مواجهه با درختانی است که توسط مدیریت ناژوان و با تأیید کمیسیون یاد شده به علت آفت‌زدگی و بیماری به منظور جلوگیری از شیوع آفت و بیماری یا به جهت رفع خطر به دلایل مختلف قطع می‌شود که مستندات آن موجود و قابل ارائه به مراجع ذی‌صلاح است و نوع دوم قطع درخت در ملک خصوصی توسط مالکانی است که به دلیل آفت‌زدگی بیماری و سایر موارد با رعایت ضوابط و قوانین مربوطه ضمن مراجعه به اداره محیط زیست و خدمات شهری ناژوان و سیر مراحل قانونی مربوطه منتهی به دریافت مجوز و تاییدیه کمیسیون حفظ و گسترش سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان و در نهایت با نظارت همکاران فضای سبز این مدیریت قطع و منتقل می‌شود.

قائلی تصریح کرد: در مواردی خارج از موارد یاد شده متأسفانه با قطع درخت توسط افراد چوب‌بر و برخی مالکان در عرصه مواجه هستیم که بعضی از آن‌ها در حاشیه مادی‌ها، جوی‌ها و عرصه‌های تحت عملکرد مدیریت ناژوان و در بعضی مواقع نیز در املاک خصوصی و جوی‌های صحرایی موجود در عرصه‌های مالکیتی محلی و خصوصی صورت می‌پذیرد که موجب آزردگی خاطر شهروندان و نگرانی و ایجاد زحمت برای همکاران ما در شهرداری اصفهان می‌شود.

وی افزود: همکاران ما بر اساس وظایف قانونی بی‌تفاوت نیستند و در این خصوص با تاکید به پیمانکار مربوطه و نظارت مستمر بر عملکرد پیمانکار و کارکنان وی، همچنین گشت‌زنی‌های مستمر و با همکاری سایر ضابطان قضائی از جمله کلانتری‌های ۱۸ و ۲۸ در شمال و جنوب عرصه، همچنین ظرفیت نیروی مقاومت بسیج و بر اساس احکام قضائی دریافت شده از مقام قضائی، نسبت به توقیف خودروهای حامل چوب غیرمجاز و دستگیری افراد متخلف و پیگیری و سیر مراحل قضائی با طرح شکایت از آن‌ها از طریق مراجع قضائی اقدام کرده‌ایم و با این تخلف برخورد می‌کنیم.

مدیر ناژوان شهرداری اصفهان گفت: از شهروندان، ساکنان محلی و مالکان خصوصی درخواست می‌کنیم با اطلاع‌رسانی به‌موقع این تخلفات و افراد خاطی به مدیریت ناژوان شهرداری اصفهان از طریق سامانه ارتباط مردمی ۱۳۷ و نیز کلانتری‌های مرتبط فرماندهی انتظامی، مدیریت شهری به‌ویژه مدیریت ناژوان را در حفظ و حراست از فضای سبز و درختان عرصه که به‌عنوان سرمایه‌های عمومی و امانتی در دستان ما است، یاری کنند.

  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش