پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۸:۵۳ - ۰۴ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۱۸۸
محیط زیست و گردشگری

جنگل‌کُشی در قلب هیرکان؛ قطع گسترده درختان برای ساخت پارکینگ

جنگل های هیرکان,جنگل‌کُشی در قلب هیرکان
هزاران اصله درخت در قلب جنگل‌های هیرکانی نور و به بهانه ایجاد پارکینگ برای یک پروژه گردشگری قطع شده است.

به گزارش مهر، ماجرای درخت کشی و قطع درختان جنگلی در قلب هیرکان در شهرستان نور از روزهای پایانی سال گذشته و به بهانه ایجاد پارکینگ برای یک پروژه گردشگری شروع شده است.

در قالب این پروژه گردشگری به اذعان متولیان صیانت از جنگل، درختان عرصه‌ای به وسعت حدود یک هکتار به بهانه ایجاد پارکینگ برای پروژه گردشگری در قلب جنگل در نور قطع شده است.

برخی از منابع محلی و مردمی این قتل و عام درختان جنگلی را با چراغ سبز متولیان امر می‌دانند. آنان مدعی هستند در یک حرکت کاملاً غیرقانونی، اقدام به تخریب و تسطیح مسیر سیم کشی و تیر برق‌های فشار قوی شده و عرصه جنگلی در مساحتی به طول ۵۰۰ متر و عرض ۴۰ متر شخم و شیار و تخریب شده است.

به گفته آنان در این عملیات، حدود ۴ هزار اصله درخت و نهال هیرکانی پاکتراشی، دفن شده و کاملاً از بین رفته است. همچنین گفته می‌شود در اثر این خاکبرداری و تسطیح، دهانه آبریز مسدود شده است.

گزارش‌های رسیده حاکی است مأموران حفاظتی از ادامه این عملیات ممانعت به عمل آورده و گزارش این تخریب، به مقامات قضائی ارجاع شده است.

هرساله به بهانه اجرای طرح‌های گردشگری و عمرانی شمار قابل توجهی درختان جنگلی در مناطق مختلف کشور و شمال ایران قطع می‌شود و این اقدام تهدیدی فراروی جنگل‌های هیرکانی است.

«محمد محمدی» فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی نور با بیان اینکه گزارش قطع درختان به مسؤولان منابع طبیعی شهرستان و استان اعلام شده است، افزود: آنان در پاسخ اعلام کرده بودند که این مساله هماهنگ شده است.

وی  با بیان اینکه گزارش تخریب و قطع درخت به مدیرکل منابع طبیعی نیز اعلام شد و وی در پاسخ گفته بود که به دلیل آنکه در زیر سیم فشار قوی است، موردی ندارد، ادامه داد: پیش بینی‌ها بر این است که میزان تخریب و قطع درختان بیش از چهار هزار اصله باشد.

گونه‌های قطع شده جنگلی هستند

وی با بیان اینکه ۱۵ اصله درخت در ورودی پارکینگ قطع شده بود، افزود: در مجموع میزان قطع به بیش از چهار هزار اصله در سطح یک هکتار می‌رسد و بیشتر گونه‌ها از نوع جنگلی شامل ممرز، توسکا و غیره است.

محمدی در پاسخ به اینکه فرایند قطع درختان در چه بازه زمانی صورت گرفته است، زمان آن را یکی دو ماه اخیر اعلام کرد و گفت: علاوه بر قطع درختان شاهد تخریب اراضی ملی نیز هستیم.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی نور یادآور شد: هیچ قراردادی برای ایجاد پارکینگ در حاشیه این پروژه گردشگری وجود نداشت و گزارش به مدیر شهرستان و مدیرکل داده شده است.

وی درباره عمر و قطر درختان گفت: آنچه که ما مشاهده کردیم قطر درختان از ۲۵ سانتی متر به پایین بوده و علاوه بر اینکه شیار آبراه نیز پر شد که دارای تخلف ماده ۶۹۰ است و باید جریمه آن پرداخته شود زیرا در صورت بروز سیل، احتمال خطر در آن منطقه وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی نور با اشاره به ورود مقامات قضائی برای جلوگیری از تخلف گفت: در حال حاضر جلوی این تخلف گرفته شده است.

ماجرا قطع درختان در جنگل‌های هیرکانی پیشینه قدیمی دارد و هرساله شاهد تخریب و تجاوز به عرصه‌های طبیعی در گوشه و کنار استان به بهانه اجرای طرح‌های مختلف و یا اقدامات سودجویانه متخلفان هستیم.

براساس اعلام منابع طبیعی مازندران - ساری طی سال گذشته چندین فقره قطع درخت در حوزه‌های تحت پوشش اعلام شده بود که در یک مورد در راستای تشدید اقدامات حفاظتی، گشت و کنترل حوزه‌های استحفاظی، با حضور فرمانده یگان حفاظت اداره به همراه سرجنگلبان‌های جامخانه و دارابکلا و همچنین مأمورین حفاظتی دارابکلا و مأموران حفاظتی شرکت نکاچوب، فرد متخلف در حین قطع و تبدیل درخت افتاده از گونه راش واقع در سری ۷ بخش یک جامخانه شناسایی و دستگیر شده بود.

همچنین در سال گذشته سه باند بزرگ سازمان یافته قاچاق چوب در جنگل‌های مازندران شناسایی شده بود و طبق اعلام سید علی علوی مدیرکل منابع طبیعی مازندران بیش از ۵۰ نفر که برخی تبعه خارجی بودند شناسایی و دستگیر شدند.

قطع و تخریب درختان و عرصه‌های جنگلی معضل دیرینه جنگل‌های هیرکانی و شمال کشور است و هر ساله درختان، بی گناه و بی پناه زیر تیغ اره موتوری و یا بولدوزها قرار می‌گیرند.

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش