دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۱:۴۱ - ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۱۱۶۷
حقوقی، قضایی و انتظامی

مجازات آزار جنسی در ایران چیست؟ / در تجاوز به عنف دو شرط لازم است

مجازات آزار جنسی در ایران,تجاوز در ایران
امروزه آزار جنسی در بسیاری از جوامع جرم شناخته شده است. این رفتارها جزء رفتارهای مجرمانه بوده و برای آن مجازات‌هایی تعیین شده است. البته در بعضی جوامع مردسالار، آزار جنسی تا حدودی پذیرفته شده است که موجب می‌شود بسیاری از زنان و کودکان مورد آزار جنسی قرار بگیرند که این مسئله می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

امروزه آزار جنسی در بسياري از جوامع جرم شناخته شده است. این رفتارها جز رفتارهای مجرمانه بوده و برای آن مجازات هایی مقرر است. البته در برخی جوامع مردسالار، آزار جنسی تا حدودی پذیرفته شده است که باعث می شود بسیاری از زنان و کودکان مورد آزار جنسی قرار بگیرند که این مسئله می تواند بسیار خطرناک باشد. در جامعه اسلامی ایران نیز این جرم شناخته شده و برای آن مجازات هایی تعیین شده است. از جمله جرائم شناخته شده در قانون مجازات اسلامی، جرم آزارهای جنسی است. آزار جنسی خود شامل رفتار های گوناگونی می شود.

آزار جنسی و رفتارهایی که شامل آن می شوند

آزار جنسی دربرگیرنده رفتارهای گوناگون و زیادی است که از مزاحمت های خیابانی تا سوءاستفاده و تجاوز جنسی را دربر می گیرد. کلاً هرگونه رفتاری که باعث تعرض به شخصیت معنوی و مادی و همچنین تعرض به حیثیت و آبروی اشخاص شود، آزار جنسی محسوب می شود. این تعرض می تواند به صورت کلامی، لمس کردن، بغل کردن، بوسیدن و تجاوز جنسی باشد. برخلاف آنچه در ذهن افراد شکل گرفته و عرف نیز تا حدودی آن را پذیرفته است، آزار جنسی جرمی مختص به مردان و علیه زنان نیست، بلکه این جرم می تواند از سوی زنان یا مردان و علیه زنان یا مردان یا کودکان صورت پذیرد. همچنان که می تواند در این جرم هر دو طرف از یک جنس نیز باشند. در نظام حقوقی ایران، رفتارهای جنسی به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

۱. تجاوز در حد زنا یا تجاوز به عنف

۲. تجاوز غیر از زنا مانند لمس بدن، بوسه، بغل کردن و....

تجاوز به عنف:عنف در لغت به معنای خشونت است. منظور از تجاوز به عنف یعنی زنایی که به واسطه زور و اجبار صورت بگیرد. البته باید توجه داشت که اجبار می تواند به معنای اغفال و فریب دادن نیز باشد. منظور از زنا طبق ماده ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی، دخول است؛ یعنی واردشدن آلت مرد در ون واژن یا مقعد زن.

ماده ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی:زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آنها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد.

تبصره ۱- جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قُبُل یا دُبُر زن محقق می شود.

پس بر اساس قانون در تجاوز به عنف دو شرط لازم است:

۱. دخول صورت بگیرد.

۲. این دخول به زور و اجبار باشد.

همچنین طبق تبصره ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی، تجاوز به زن در حالت بیهوشی، خواب یا مستی در حکم زنای به عنف است؛ یعنی همان مجازات زنای به عنف را به دنبال دارد.

علاوه بر آزار جنسی تجاوز، آزارهای جنسی غیر از زنا و تجاوز نیز وجود دارد؛ از جمله بوسیدن، لمس کردن یا بغل کردن به زور که مجازات خاصی برای آنها تعیین شده است.

همچنین آزار جنسی می تواند شامل رفتارهای ناشایستی شود که فرد در مکان های عمومی انجام می دهد یا اعمالی که عفت عمومی را جریحه دار می کند.

از طرفی امروزه با توجه به پیشرفت فضای مجازی و ایجاد سایت های مختلف و برنامه های چت، امکان مزاحمت و آزار جنسی نیز فراهم شده است که در این خصوص نیز می توان مجازات هایی را بیان کرد.

مجازات آزار جنسی در ایران,تجاوز در ایران

مجازات های تعیین شده برای انواع آزارهای جنسی:

در مورد مجازات زنای به عنف می توان به بند ت ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی مراجعه کرد. به موجب آن، در صورتی که اجبار از سوی مرد باشد، موجب اعدام مرد می شود.

همچنین تبصره ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی که از موارد زنای به عنف است.

تبصره ۲- هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید یا ترساندن زن، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است که مطابق صدر ماده، مجازات آن اعدام است.

در مورد آزارهای جنسی به جز تجاوز جنسی مانند بغل کردن، لمس کردن، بوسیدن و... به موجب ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی به ۹۹ ضربه شلاق محکوم می شوند و اگر به عنف باشد، فقط اکراه کننده تعزیر می شود. درمورد رفتارهای ناشایست در مکان های عمومی و مزاحمت ها می توان به ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مراجعه کرد که در این خصوص حرام بودن یا حرام نبودن عمل ارتکابی مؤثر است که در صورت حرام بودن فعل ارتکابی، علاوه بر کیفر عمل ارتکابی، به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می شود و اگر عمل ارتکابی حرام نباشد ولی عفت عمومی را جریحه دار کند، فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

در این ماده در مورد زنانی که بدون حجاب شرعی در اجتماع ظاهر می شوند نیز تعیین مجازات شده است که طبق آن به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد. در مورد مزاحمت های تلفنی، طبق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم می شود و در نهایت در مورد مزاحمت های رایانه ای یا فضاهای مجازی، مجازات خاصی تعیین نشده است، اما شاید بتوان گفت حداقل باید مطابق حکم تعیین شده در مورد مزاحمت های تلفنی عمل و مجازات تعیین شده در ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی را برای آن اعمال کرد.

نتیجه آن می شود که انواع آزارهای جنسی در نظام حقوقی ما شناخته شده و در قانون مجازات اسلامی نیز مجازات هایی برای آن تعیین شده است.

شاید بتوان یکی از قدرتمندترین قوانین در این باب را قانون مجازات اسلامی ایران دانست؛ هر چند درمورد آزارهای جنسی از طریق فضای مجازی و برنامه های چت کماکان نیاز به رسیدگی دارد و لازم است مجازات هایی برای این نوع مزاحمت ها نیز تعیین شود؛ چرا که امروزه کاربردهای فضای مجازی و ارتباطات در این گونه فضاها بسیار زیاد شده است که به دنبال آن می تواند مزاحمت های گوناگونی را ایجاد کند.

البته باید توجه داشت که ثابت کردن آزار جنسی من جمله امور مشکل است و راه های خاص خود را دارد؛ از جمله پزشکی قانونی، اقرار و.... سپس درباره آن جایگاه خاص خود را می طلبد. بااین حال ، مجازات های سنگین درمورد این جرائم سبب شده است از وقوع بسیاری از این جرائم جلوگیری شود؛ هرچند همان طورکه گفته شد، راه های اثبات آن به ویژه در مواردی مانند زنای به عنف بسیار مشکل است و می طلبد که تدبیرهایی در این باره به عمل آید.

sharghdaily.com
  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
ویژه سرپوش