سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱
۱۱:۴۱ - ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۱۱۶۷
حقوقی، قضایی و انتظامی

مجازات آزار جنسی در ایران چیست؟ / در تجاوز به عنف دو شرط لازم است

مجازات آزار جنسی در ایران,تجاوز در ایران
امروزه آزار جنسی در بسیاری از جوامع جرم شناخته شده است. این رفتارها جزء رفتارهای مجرمانه بوده و برای آن مجازات‌هایی تعیین شده است. البته در بعضی جوامع مردسالار، آزار جنسی تا حدودی پذیرفته شده است که موجب می‌شود بسیاری از زنان و کودکان مورد آزار جنسی قرار بگیرند که این مسئله می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

امروزه آزار جنسی در بسياري از جوامع جرم شناخته شده است. این رفتارها جز رفتارهای مجرمانه بوده و برای آن مجازات هایی مقرر است. البته در برخی جوامع مردسالار، آزار جنسی تا حدودی پذیرفته شده است که باعث می شود بسیاری از زنان و کودکان مورد آزار جنسی قرار بگیرند که این مسئله می تواند بسیار خطرناک باشد. در جامعه اسلامی ایران نیز این جرم شناخته شده و برای آن مجازات هایی تعیین شده است. از جمله جرائم شناخته شده در قانون مجازات اسلامی، جرم آزارهای جنسی است. آزار جنسی خود شامل رفتار های گوناگونی می شود.

آزار جنسی و رفتارهایی که شامل آن می شوند

آزار جنسی دربرگیرنده رفتارهای گوناگون و زیادی است که از مزاحمت های خیابانی تا سوءاستفاده و تجاوز جنسی را دربر می گیرد. کلاً هرگونه رفتاری که باعث تعرض به شخصیت معنوی و مادی و همچنین تعرض به حیثیت و آبروی اشخاص شود، آزار جنسی محسوب می شود. این تعرض می تواند به صورت کلامی، لمس کردن، بغل کردن، بوسیدن و تجاوز جنسی باشد. برخلاف آنچه در ذهن افراد شکل گرفته و عرف نیز تا حدودی آن را پذیرفته است، آزار جنسی جرمی مختص به مردان و علیه زنان نیست، بلکه این جرم می تواند از سوی زنان یا مردان و علیه زنان یا مردان یا کودکان صورت پذیرد. همچنان که می تواند در این جرم هر دو طرف از یک جنس نیز باشند. در نظام حقوقی ایران، رفتارهای جنسی به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

۱. تجاوز در حد زنا یا تجاوز به عنف

۲. تجاوز غیر از زنا مانند لمس بدن، بوسه، بغل کردن و....

تجاوز به عنف:عنف در لغت به معنای خشونت است. منظور از تجاوز به عنف یعنی زنایی که به واسطه زور و اجبار صورت بگیرد. البته باید توجه داشت که اجبار می تواند به معنای اغفال و فریب دادن نیز باشد. منظور از زنا طبق ماده ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی، دخول است؛ یعنی واردشدن آلت مرد در ون واژن یا مقعد زن.

ماده ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی:زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آنها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد.

تبصره ۱- جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قُبُل یا دُبُر زن محقق می شود.

پس بر اساس قانون در تجاوز به عنف دو شرط لازم است:

۱. دخول صورت بگیرد.

۲. این دخول به زور و اجبار باشد.

همچنین طبق تبصره ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی، تجاوز به زن در حالت بیهوشی، خواب یا مستی در حکم زنای به عنف است؛ یعنی همان مجازات زنای به عنف را به دنبال دارد.

علاوه بر آزار جنسی تجاوز، آزارهای جنسی غیر از زنا و تجاوز نیز وجود دارد؛ از جمله بوسیدن، لمس کردن یا بغل کردن به زور که مجازات خاصی برای آنها تعیین شده است.

همچنین آزار جنسی می تواند شامل رفتارهای ناشایستی شود که فرد در مکان های عمومی انجام می دهد یا اعمالی که عفت عمومی را جریحه دار می کند.

از طرفی امروزه با توجه به پیشرفت فضای مجازی و ایجاد سایت های مختلف و برنامه های چت، امکان مزاحمت و آزار جنسی نیز فراهم شده است که در این خصوص نیز می توان مجازات هایی را بیان کرد.

مجازات آزار جنسی در ایران,تجاوز در ایران

مجازات های تعیین شده برای انواع آزارهای جنسی:

در مورد مجازات زنای به عنف می توان به بند ت ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی مراجعه کرد. به موجب آن، در صورتی که اجبار از سوی مرد باشد، موجب اعدام مرد می شود.

همچنین تبصره ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی که از موارد زنای به عنف است.

تبصره ۲- هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید یا ترساندن زن، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است که مطابق صدر ماده، مجازات آن اعدام است.

در مورد آزارهای جنسی به جز تجاوز جنسی مانند بغل کردن، لمس کردن، بوسیدن و... به موجب ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی به ۹۹ ضربه شلاق محکوم می شوند و اگر به عنف باشد، فقط اکراه کننده تعزیر می شود. درمورد رفتارهای ناشایست در مکان های عمومی و مزاحمت ها می توان به ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مراجعه کرد که در این خصوص حرام بودن یا حرام نبودن عمل ارتکابی مؤثر است که در صورت حرام بودن فعل ارتکابی، علاوه بر کیفر عمل ارتکابی، به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می شود و اگر عمل ارتکابی حرام نباشد ولی عفت عمومی را جریحه دار کند، فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

در این ماده در مورد زنانی که بدون حجاب شرعی در اجتماع ظاهر می شوند نیز تعیین مجازات شده است که طبق آن به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد. در مورد مزاحمت های تلفنی، طبق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم می شود و در نهایت در مورد مزاحمت های رایانه ای یا فضاهای مجازی، مجازات خاصی تعیین نشده است، اما شاید بتوان گفت حداقل باید مطابق حکم تعیین شده در مورد مزاحمت های تلفنی عمل و مجازات تعیین شده در ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی را برای آن اعمال کرد.

نتیجه آن می شود که انواع آزارهای جنسی در نظام حقوقی ما شناخته شده و در قانون مجازات اسلامی نیز مجازات هایی برای آن تعیین شده است.

شاید بتوان یکی از قدرتمندترین قوانین در این باب را قانون مجازات اسلامی ایران دانست؛ هر چند درمورد آزارهای جنسی از طریق فضای مجازی و برنامه های چت کماکان نیاز به رسیدگی دارد و لازم است مجازات هایی برای این نوع مزاحمت ها نیز تعیین شود؛ چرا که امروزه کاربردهای فضای مجازی و ارتباطات در این گونه فضاها بسیار زیاد شده است که به دنبال آن می تواند مزاحمت های گوناگونی را ایجاد کند.

البته باید توجه داشت که ثابت کردن آزار جنسی من جمله امور مشکل است و راه های خاص خود را دارد؛ از جمله پزشکی قانونی، اقرار و.... سپس درباره آن جایگاه خاص خود را می طلبد. بااین حال ، مجازات های سنگین درمورد این جرائم سبب شده است از وقوع بسیاری از این جرائم جلوگیری شود؛ هرچند همان طورکه گفته شد، راه های اثبات آن به ویژه در مواردی مانند زنای به عنف بسیار مشکل است و می طلبد که تدبیرهایی در این باره به عمل آید.

sharghdaily.com
  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه
ویژه سرپوش