دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
۱۶:۲۶ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۸۸۰
حقوقی، قضایی و انتظامی

روایت علی مجتهدزاده از احضارهای اخیر وکلا و امضای تعهدنامه

احضار وکلا,احضار وکلا به دادسرای امنیت شهید مقدس (اوین)
علی مجتهد‌زاده نوشت: دستگاه قضایی فضا را با وکلای دادگستری تلطیف کرده و جو فعلی را تغییر دهد، چراکه این وضعیت نه تنها به نفع وکلا نیست بلکه به نفع خود دستگاه قضایی هم نیست.

پس از اینکه از اردیبهشت ماه تعداد زیادی از وکلا بدون ذکر عناوین اتهامی به دادسرای امنیت شهید مقدس (اوین) احضار شده‌اند، علی مجتهد‌زاده یکی از وکلایی که در موج اخیر احضار وکلا، به دادسرای امنیت احضار شده بود، در یادداشتی کوتاه گزارشی از این جلسه ارایه داده است.

به گزارش اعتماد، مجتهد‌زاده در این گزارش از برخورد محترمانه مسوول پرونده و تغییر متن تعهدنامه سخن گفته و در ادامه بر تغییر رویه دستگاه قضایی و لزوم پذیرش انتقادات تاکید کرده است. مجتهد‌زاده در این زمینه نوشت: «در پی احضار هفته‌های اخیر، امروز به دادسرای امنیت مراجعه و ساعتی را در حضور بازپرس شعبه هفتم بودم. اول از هر چیز باید به این نکته اشاره کنم که برخورد صورت گرفته و گفت‌وگوهای انجام شده در این جلسه در کمال ادب و احترام انجام شد و تاکید مقام قضایی نیز بر حداکثر امکان حفظ شأن و منزلت متقابل بود. اکثر بخش‌های این تعهدنامه را شخصا تغییر داده و چیزی را که مدنظر خود بود، نوشتم. آن‌طور که از روایت دیگر همکاران وکیل نیز شنیدم، همین جو و فضا در جریان حضور آن عزیزان در دادسرای امنیت برقرار بوده است.

در این جلسه تعهدنامه‌ای برای امضا به بنده داده شده که اکثر بخش‌های این تعهدنامه را شخصا تغییر داده و چیزی را که مدنظر خود بود، نوشتم و مقام قضایی هم ایرادی نگرفت. در جریان این احضار در برابر مقام محترم قضایی تاکید کردم که تمام اقدامات قبلی خود را در چارچوب قانون و منطبق با مصالح و امنیت عمومی می‌دانم و اصرار دارم که تمام انتقاداتم با هدف حراست از قانون، دفاع از حقوق اساسی شهروندان و تامین منافع عمومی بوده و خواهد بود. همچنان نیز تاکید می‌کنم که انتقاد به رویه‌های غلط، رفتارها و اقدامات فراقانونی و گاه غیرقانونی، تضییع غیرشرعی و غیرقانونی حقوق شهروندان و مواردی از این دست را مصداق عملی دفاع از منافع و امنیت عمومی کشور می‌دانم.

هیچ عاملی بیش از بی‌توجهی به قانون مصالح و امنیت عمومی را به خطر نمی‌اندازد، چراکه بر این باور هستم هیچ عاملی بیش از بی‌توجهی به قانون، وضع قوانین بی‌کیفیت و مغایر خواست عمومی و اجرای ناصحیح و بد قوانین، مصالح و امنیت عمومی را به خطر نمی‌اندازد. بر همین اساس هم به عنوان یک وکیل که برای پاسداری از حقوق عمومی و حریم قانون سوگند خورده و هم در قامت شهروندی که نگران آینده کشور است و هیچ آینده‌ای جز در ایران برای خود متصور نیست، سعی می‌کنم بر مدار انصاف و قانون نقطه نظراتم را درباره مسائل مختلف بیان کنم. درخواست کردم همکاران وکیلی که پرونده‌هایی داشتند از ظرفیت «عفو» بهره‌مند شوند. به ‌طور مثال باید به آقای کامفیروزی اشاره کنم که متاسفانه دهم باید در دادگاه حاضر شوند یا آقای بابک پاک‌نیا. این دست از همکاران وکیل قاعدتا باید مشمول «عفو» می‌شدند که نشدند. چراکه شعب رسیدگی‌کننده «عفو» این عزیزان را اعمال نکرده‌اند.

بهتر است دستگاه قضایی جو فعلی را  تغییر دهد

مجتهد‌زاده در بخش دیگری از این گزارش می‌نویسد: «به نظر می‌رسد بهتر است دستگاه قضایی فضا را با وکلای دادگستری تلطیف کرده و جو فعلی را تغییر دهد، چراکه این وضعیت نه تنها به نفع وکلا نیست بلکه به نفع خود دستگاه قضایی هم نیست. مهم‌تر از این، مردم و شهروندان عادی هستند که از چنین فضایی متضرر می‌شوند و هزینه تضعیف نهاد وکالت را خواهند پرداخت. اما مساله دیگر این بود که تاکید کردم ‌ای کاش به جای احضار وکلا، آن هم با این حجم بالا و تعداد زیاد، همکاران وکیل و حقوقدان را با روشی بهتر و وزین‌تر دعوت کرده و به همفکری با آنها پرداخته می‌شد. جامعه حقوقی کشور مانند بسیاری از اقشار دیگر نگرانی‌هایی از باب برخی رویه‌های فعلی و آینده کشور دارد و دلسوزانه آماده هر نوع همکاری، تبادل‌نظر و بیان دیدگاه‌های خود در این زمینه‌هاست و از هر نوع گفت‌وگویی استقبال می‌کند.

دعوت محترمانه از وکلا و جامعه حقوقی برای همفکری و استمرار و البته موثر بودن آن حداقل در حوزه اقدامات قضایی می‌توانست زمینه اتفاقاتی بسیار مثبت و امیدوارکننده در کشور باشد. کما اینکه گفت‌وگوی انجام شده در دادسرای امنیت نیز در کمال احترام و تعامل انجام شد. اما واقعیت این است که صرفا همان خبر «احضار» جوی بسیار منفی و تصویری نامطلوب ایجاد کرد که می‌شد با اندکی درایت و تدبیر از آن جلوگیری به عمل آورد. 

اینکه تعداد زیادی وکیل در مقام «متهم» و با قید «جلب در صورت عدم حضور» به دادسرای امنیت «احضار» شوند، بدون شک نه مدبرانه است و نه دارای وجاهت حقوقی کافی. ایجاد پی در پی تصویری خشن و متکی به رفتارهای سلبی در حوزه اقدامات قضایی، قطعا به نفع هیچ کس و در راس آن خود دستگاه قضایی نیست. خصوصا وقتی امکان تعامل مثبت و محترمانه به صورت گسترده وجود دارد. بنابراین اندکی تدبیر بیشتر در این دست امور حتما و قطعا می‌تواند تاثیری بسیار عمیق و مثبت، قبل از هر چیز بر شأنیت عمومی خود دستگاه قضایی بگذارد. کما اینکه سابق بر این نیز بارها شاهد احضارها یا فرامین غیرضروری از این دست بودیم که هیچ سودی نمی‌شد در آن یافت. به هر تقدیر امیدوارم توجه بیشتر به تدبیر در امور مختلف کشور و البته پذیرش انتقاداتی که در کشور نسبت به رویه‌های فعلی وجود دارد، راه را برای ترسیم آینده‌ای متفاوت پیش روی همه ما فراهم کند.

  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش