چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۲۳:۴۲ - ۱۸ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۱۴۵۵
سایر حوزه های اجتماعی

استفاده «هفت میلیون نفر» در طی یک سال از برنامه بهزیستی برای پیشگیری از خودکشی

خودکشی,استفاده هفت میلیون نفر در طی یک سال از برنامه بهزیستی برای پیشگیری از خودکشی
معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اجرای برنامه پیشگیری از خودکشی در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره اقدامات پیشگیری از خودکشی گفت: با توجه به اینکه موضوع خودکشی یکی از موضوعات بسیار مهم است که با جان و حیات انسان سروکار دارد و مداخلات به موقع می‌تواند در این زمینه بسیار موثر باشد و نکته حائز اهمیت این است که خودکشی از جمله آسیبها و مسائل اجتماعی است که قابل پیشگیری است و در صورتی که علائم خطر شناسایی شود و حمایت‌ها، کمک‌ها و مداخلات لازم به موقع صورت پذیرد، می‌تواند قابل پیشگیری باشد؛ از همین رو یکی از برنامه‌هایی که در دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی انجام شد برنامه جامع پیشگیری از خودکشی بود که در دو بخش انجام شد.

ذکایی فر خاطرنشان کرد: بخش اول از این اقدامات برای جمعیت عمومی در نظر گرفته شده و شامل برنامه‌های آگاه‌سازی، برگزاری کمپین‌ها و کارزارها در سطح محله و در سطح شهر انجام شد تا جمعیت عمومی تحت پوشش قرار بگیرد، بخش دیگر این اقدامات برای محلات یا افراد پرریسک برگزار شد. از همین رو نوع برنامه و مداخلات در این بخش متفاوت بود، ابتدا کسانی که به عنوان سوپروایزر برنامه انتخاب شده بودند که عمدتا از اساتید دانشگاه و افرادی بودند که مهارت، دانش و تجربه کافی و موثر در حوزه آسیب‌های اجتماعی به ویژه خودکشی را داشتند و با حضور آنها یک گروه نخبگانی و خبرگانی در استان‌ها تشکیل و یک کمیته اجرایی راه اندازی شد تا دستگاه‌ها به ویژه دستگاههایی که در رابطه با این موضوع مرتبط هستند در این گروه گرد هم جمع شده و اطلاعات متقن و صحیح و درستی جمع آوری شد و وضعیت شیوع خودکشی و روند آن احصاء شد و شهرها و شهرستان‌ها و مناطقی که درگیر این موضوع هستند در استان‌ها شناسایی شد.

ذکایی‌فر خاطرنشان کرد: آمارها به ویژه آمارهای پزشکی قانونی نشان می‌دهد که همواره ۵ الی ۶ استان در چند سال اخیر در این زمینه رتبه‌ دارند و در سال‌های اخیر نیز وضعیت این استانها به همین شکل بوده است. بنابراین در سال اول برنامه که در سال ۱۴۰۰ برگزار شد برای این استان‌ها برنامه ویژه و مداخلات ویژه طراحی شد اما در سال۱۴۰۰ با توجه به اینکه این روند متغیر بود و جای استان‌ها جابجا می‌شد تصمیم گرفته شد که در کلیه استان‌ها این برنامه اجرا شود و در واقع در سال گذشته حدود ۷۰۰۰۰۰۰ نفر از آموزش‌های و کمپین‌ها و کارزار این برنامه استفاده کرده و تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند.

معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: برنامه دیگری که در حوزه برنامه‌های اجتماع محور انجام شد؛ پروژه‌های رشد و توسعه محلات است که با اولویت محلات کمتر برخوردار و آسیب‌خیز انجام شده است با توجه به اینکه یکی از بخش‌هایی که در محلات فعال است پایگاه‌های سلامت اجتماعی است و در حال حاضر ۷۱۱ پایگاه سلامت اجتماعی در سطح کشور فعالیت می‌کنند و برخی از این پایگاه‌ها به شکل کانکس و برخی دیگر به شکل مکان‌های ثابت هستند و همچنین جمعیت همیار سلامت روان است که ۲۶۵ همیار ثبت شده در سراسر کشور وجود دارد و این افراد از گروه‌های مردمی شکل گرفته و در حال فعالیت محله محور با تاکید بر برنامه‌های آگاهسازی و مشارکت اجتماعی هستند.

ذکایی‌فرد خاطرنشان کرد: پایگاه‌های سلامت اجتماعی وظیفه شناسایی مسائل و مشکلات محلاتی که در آن مستقر هستند را برعهده دارند، به این صورت که در ابتدا گروه‌های محلی و گروه داوطلب از معتمدین و مطلعین محلات تشکیل و به تدریج این گروه‌ها یک شناسایی و تحلیل وضعیت از مسائل و مشکلات محله را ارائه می‌دهند. این گروه‌ها مشکلات را اولویت‌بندی کرده و در نهایت براساس اولویت‌ها برای محله پروژه‌هایی را ارائه می‌دهند. این پروژه‌ها در بخش‌های مختلف ارائه شده است.

  • 18
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش