پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۰۹:۰۴ - ۲۰ مهر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۷۱۵۲۱
مدیریت ورزش

التهاب مالی؛ شریک دائمی سرخ‌ها

پرسپولیس, مدیرعامل تازه پرسپولیس

موکول شدن زمان معرفی اعضای جدید هیأت مدیره و بخصوص مدیرعامل تازه پرسپولیس به بعد از بازی حساس ۲۴ مهرماه این تیم پرطرفدار تهرانی با الهلال عربستان در لیگ فوتبال قهرمانان آسیا اگرچه اقدامی مفید و کاری در راستای پرهیز از تنش‌های جدید احتمالی در جمع سرخ‌ها است اما این سؤال بنیادین همچنان خودنمایی می‌کند که ملاک‌های انتخاب سران این باشگاه (و همچنین استقلال) چیست و گزینش‌کنندگان چه شروط و خصلت‌هایی را در دستور کار قرار می‌دهند و چه چیزهایی از نظر آنها برای برگرداندن امور این دو باشگاه پرطرفدار و پرحاشیه الزامی است.

 پس از استعفای اخیر جعفر سمیعی از سمت مدیرعاملی پرسپولیس و آن هم در شرایطی که او در کارش چندان ناموفق هم نبود، وزارت ورزش و هیأت مدیره سرخ‌ها توافق کردند که تا زمان انتصاب یک مدیرعامل جدید مجید صدری که چندی پیش به عنوان رئیس هیأت مدیره به این باشگاه ورود کرد، وظایف سرپرستی و به واقع مدیرعاملی را هم بر‌عهده گیرد.

 در ۶۰ روزی که از این انتصاب موقتی می‌گذرد، قرمزها از شرایط مالی موجود بارها ابراز نارضایتی کرده و حتی چند بار جلسات تمرینی خود را تا مرز تعطیل شدن به پیش برده و حتی یک روز آن را واقعاً تعطیل کرده‌اند و فقط به سبب حسن‌نیت و علاقه فراوان‌شان به پرسپولیس و اهمیت دیدار با الهلال و مسابقه احتمالی با برنده بازی النصر عربستان - الوحده امارات (که سه روز بعد از بازی نخست برگزار می‌شود) از تعطیل کردن‌های طولانی‌تر کارشان صرفنظر کرده و همچنان به کار و تمرین و تدارک ادامه داده‌اند.

 این در حالی است که مجید صدری بعد از روزها و هفته‌ها وعده دادن در‌خصوص پرداخت قسمتی از حق‌الزحمه فصل جدید قرمزها سرانجام دو هفته پیش بخشی از این مبلغ را به حساب آنها ریخت و تازه روز گذشته بود که بعد از چندین بار اعتراض و غر زدن اعضای کادر فنی و بازیکنان که رسانه ای هم شد موفق به تسویه حساب مطالبات فصل قبل شد که اگر اطلاعیه قرمزها را در این باب باور داشته باشیم، به حدود ۴۰ درصد از کل مبلغ فصل می‌رسد ولی اگر کمتر از این باشد و به هیچ شکل با چنین درصدی نزدیکی هم نداشته باشد، جای تعجبی نخواهد داشت و بیشتر هم به واقعیت نزدیک نشان خواهد داد.

 

بهره‌گیری از مزایای شهرت

نحوه کار صدری و روش ورود او به جمع سرخ‌ها در حالی که هیچ پیشینه مشخصی در فوتبال و کلاً در کارهای میدانی و تشکیلاتی ورزش ما ندارد، قرمزها و بسیاری از اهالی ورزش را به مطرح کردن این سؤال واداشته که چرا یک‌ بار دیگر عنان کار در یکی از دو باشگاه پرطرفدار کشورمان به افرادی سپرده شده که سبقه مشخص و روشنی در ورزش ندارند و به چه دلیل از افراد آشناتر به نفس و جوهره واقعی ورزش ما در این زمینه‌ها و پست‌ها استفاده نمی‌شود.

 مدتی پیش گفته شد که صدری از شهرت نسبی که بابت انتصابش در پرسپولیس به‌دست آورده، به عنوان وسیله‌ای مناسب برای جمع‌آوری آرا در برخی انتخابات غیر‌ورزشی و امثال آن بهره گرفته است، ولی چه این موضوع را بپذیریم یا خیر و چه نتایج انتخاباتی از این دست را مبنا قرار بدهیم یا ندهیم، این موضوع و سؤال به قوت خود باقی است که آیا واقعاً ضرورت دارد این همه افراد نا‌آشنا با کارهای تخصصی عرصه ورزش را به دل جامعه ورزش بفرستیم و پست‌های خطیر و مهم مانند مدیریت در سرخابی‌ها را به آنان بسپریم تا در پی هر ناکامی تازه‌ای از سوی آنها مجبور به تغییر و انتصاب مجدد باشیم.

 

دیگران چاه‌ها را پر می‌کنند

البته چنین افرادی از انتصاب‌های فوق ضرری نمی‌کنند و به لطف شناخته شدن در جامعه و افتادن نام‌شان بر سر زبان‌ها به پست‌های اصلی‌تر و اهداف جدی‌تر خود که معمولاً احراز سمت‌های سیاسی است، نایل می‌شوند، اما در این میان دو باشگاه بزرگ پایتخت و ماهیت فوتبال و کل ورزش لطمه می‌بینند، زیرا مدیران پرشماری می‌آیند و می‌روند بدون اینکه خروجی مثبتی داشته باشند و دو باشگاه مذکور و جامعه فوتبال از وجود آنها بهره‌ای برده باشند.

 این مدیران به سبب فعالیت‌های اقتصادی و بخصوص پرداخت حقوق نفرات تیم کلی بدهکاری هم به جای می‌گذارند اما باکی ندارند زیرا می‌دانند حداکثر ظرف پنج شش ماه از باشگاه مربوطه می‌روند و جانشین آنها و به‌واقع وزارت ورزش است که حساب‌های مالی پرایراد باقی‌مانده را جمع و جور کرده و چاه‌های ایجاد شده را پر کنند اما وقت زیادی که از این طریق بی‌ثمر به هدر می‌رود و اطمینانی که از ورزشکاران و از مردم بابت این انتصاب‌ها و رفت و آمدهای کم‌اثر سلب می‌شود، خسران بزرگی است که به آسانی نمی‌توان آن را جبران کرد.

انواع التهاب‌ها و کمبودها

یک سوی دیگر قضیه تأخیری است که دائماً در خصوصی‌سازی دو باشگاه بزرگ و منجمله پرسپولیس صورت می‌گیرد و به‌تبع آن بر میزان درآمدسازی آنان چیزی اضافه نمی‌شود، ولی از آنجا که دو باشگاه بزرگ مذکور به این ایراد عادت کرده و به زندگی در کنار آن خو گرفته‌اند، نمی‌توان نقص اصلی را متوجه مدیران منتصب و افراد منصوب‌کننده آنان ندانست.  این مدیران بر‌خلاف آنچه در بدو انتصاب‌شان گفته شده، مهارتی در درآمدزایی نداشته‌اند و به‌تبع آن پولی ولو کم نیز محصول حضورشان در این باشگاه‌ها نبوده و چون تخصص‌های ورزشی هم نداشته‌اند، چیزی از این بابت و راهبردهای درست و مدیریت‌های مؤثر فوتبالی را هم به باشگاه محل استقرارشان اضافه نکرده‌اند.  آنها مدتی در بالاترین هرم سرخابی‌ها مانده‌اند و همان‌طور که پیش‌تر آمد، سودهای لازم را که عمده‌ترین آن کسب شهرت برای فعالیت‌های اجتماعی مهم در آینده نزدیک است، برگرفته و سپس از باشگاه رفته‌اند. طی این مدت، باشگاه با انواع التهاب‌ها و کمبودهای مالی که محصول هزینه‌های نجومی به قصد رسیدن به توفیق‌های بیشتر و فقدان زمینه و امکان برای تأمین و بازپرداخت این مخارج است، سر کرده و رنج برده و خروجی نهایی و اصلی کار، فقط انباشته شدن هرچه بیشتر دیون دو باشگاه بوده است.  باشگاه‌هایی که حسابرسی صحیح و دقیق روی آمار مالی‌شان صورت پذیرد و اعداد حاصله بدون پرده‌پوشی اعلام شود، شاید میزان بدهکاری‌شان به این و آن و زمین و زمان از ۲۰۰ و حتی ۳۰۰ میلیارد تومان هم فراتر برود و با گذشت زمان نیز بیش از آنکه از این حجم هولناک کاسته شود، به سبب عدم دلسوزی مدیران منتصب فاقد اهلیت در ورزش دائماً بر آن افزوده می‌شود.  اکثر مدیران ادوار اخیر پرسپولیس نفراتی از همین دست بوده‌اند. کسانی که به باشگاه کمک ماندگاری نکرده و فقط بر جایگاه اجتماعی خود افزوده و در نهایت سر از جاهای غیر‌ورزشی مهم‌تری درآورده و به پشت‌سرشان نگاه هم نکرده‌اند.

newspaper.inn.ir
 • 12
 • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش