چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
۱۱:۰۷ - ۲۱ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۱۰۱
مدیریت ورزش

داستان عجیب پفک آبی و بیچاره استقلال!

احمد سعادتمند,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی, مدیریت ورزش

داستان ورود و خروج احمد سعادتمند به باشگاه استقلال بعنوان مدیرعامل، از آن دست اخباری است که به سختی فراموش می شود؛ مردی که روزگاری عنوان شده بود با حمایت مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش، بر صندلی مدیریت باشگاه آبی تهران تکیه زده، پس از بوجود اوردن جنجال های ریزودرشت، با چراغ سبز همان وزیر، از کار برکنار شد تا یکی از عجيب ترين اتفاقات مدیریتی در باشگاه استقلال رقم بخورد. سعادتمند که درست در ساعات پایانی دریافت حکم اخراجش هم تلاش می کرد واژه« استقلال کهکشانی» از زبانش نیفتد از سوی هیئت مدیره باشگاه به دلیل مرتکب شدن هشت اشتباه عجیب وغریب از کار برکنار شد. البته سعادتمند، روزی که امضای مدیرعاملی باشگاه استقلال را پای نامه اش می دید هرگز تصور نمی کرد روز اخراجش، یکی از منفورترین مدیران باشگاه استقلال باشد؛ مدیری که نه تنها هواداران و سرمربی دل خوشی از آن نداشتند، بلکه رفقایش در هیئت مدیره نیز علیه او شدند تا با تلخی به کارش در باشگاه استقلال پایان دهد.

ورود بحث برانگیز به استقلال

همان قدر که رفتن سعادتمند از استقلال با حاشیه همراه شد، ورودش به این باشگاه هم بی سروصدا نبود. او قبل از آنکه مدیرعامل باشگاه استقلال شود یکی از افراد نزدیک به وزارتخانه محسوب می شد و هرجا، هر فدراسیونی در ورزش نیاز به سرپرست و رئیس داشت، نام سعادتمند به میان می آمد. همان روزها عنوان شد که رکورددار سرپرستی در فدراسیون های مختلف و البته نامزدشدن برای ریاست در فدراسیون هاست؛ از کاندیداشدن برای فدراسیون های تنیس روی میز ، وزنه برداری ، هندبال و اسکی گرفته تا حتی نجات غریق. عجیب اینکه او با وجود حمایت نسبی از سوی وزارت ورزش در هیچ کدام از فدراسیون های مربوطه نتوانسته بود رأی بیاورد و دستش از رسیدن به صندلی ریاست کوتاه مانده بود. اما سعادتمند قبل از مدیرعاملی باشگاه استقلال یک تجربه کوتاه و تلخ در پست مدیرعاملی در یکی از باشگاه های ورزشی هم داشت؛ او چندصباحی بعنوان مدیرعامل تیم والیبال بانک سرمایه، تیمی که قهرمانی جام باشگاه های آسیا را در کارنامه داشت، فعالیت کرد، ولی شرایط را به گونه ای پیش برد که این تیم منحل شد! هرچند انحلال این باشگاه را مرتبط با مشکلاتی که آن روزها گریبان گیر این بانک خصوصی بود، دانستند. با همان رزومه و هنگامی که حکم مدیرعاملی اش امضاء شد، بسیاری نگران شرایط باشگاه استقلال شدند و می گفتند او آدمی نیست که بتواند استقلال را از ورطه ای که در آن گیر افتاده نجات دهد. البته که آن زمان ، بیش از هر ورطه ای، نداشتن پول و نبودن سازوکار درست مالی، این باشگاه را آزرده کرده بود.

وعده های پوپولیستی سعادتمند

خودش می گوید از واژه پوپولیستی خوشش نمی آید و بهتر است منتقدانش از عبارت دیگری استفاده کنند ولی حقیقت امر این است که از روز اول تا زمان اخراج، سعادتمند با وعده های پوپولیستی سعی در بالابردن وجهه اش بین هواداران استقلال داشت. او آن قدر غرق در این وعده ها شد که هرگز به عواقبش فکر نکرد؛ شاید آن قدر وعده های جذابی داد که خودش هم رفته رفته باورش شد که میتواند آنها را عملی کند. فهرست وعده های عجیب وغریبی که سعادتمند به استقلالی ها داده کم نیست؛ او با حضور در برنامه فوتبال برتر خاطرنشان کرد کاری می کند باشگاه سالانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان درآمدزایی کند!« ما کفش آهنی پوشیدیم که کار کنیم و برای کاهش حواشی تلاش می کنیم. باید سالی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد از استقلال پول دربیاید». وعده جذاب تر سعادتمند اما دادن وام ازدواج به هواداران استقلال بود. او می گفت باشگاه به این بزرگی نباید از بدهکاری بنالد بلکه باید شرایط را برای تأمین نیازهای هوادارانش هم فراهم کند.« ما باکسی برای ایجاد خیریه برای باشگاه تعریف می کنیم، نه اینکه بگوییم باشگاه بدهکار است...

الان چشم یک هوادار ما تخلیه شده و جوانان برای ازدواج یا تحصیل با مشکل روبرو هستند که باید به آن ها کمک کنیم». جذاب ترین وعده او اما« پفک آبی» بود! او که عادت کرده بود با حضور در برنامه های تلویزیونی از وعده های دهن پرکن سخن بگوید، این بار به برنامه ورزش و مردم رفت و گفت قرار است به زودی پفک های آبی به بازار بیاید.« محصولات استقلال به زودی به بازار عرضه می شود و اگر به زودی پفک آبی دیدید تعجب نکنید». مردی که عادت کرده بود همه چیز را در حرف بیان کند و پشتوانه ای برای عملی کردنش نداشت، طرح های جذاب دیگری را هم در سر می پروراند؛ او می خواست کاشی های کمپ استقلال را دانه به دانه به هواداران باشگاه بفروشد تا آنها با پرداخت رقمی که کمک به باشگاه است، عکس و کدملی شان را روی آنها حک کنند. ساخت دو کمپ تمرینی مجهز در شمال و دیگری در همدان، علاوه بر کمپ باشگاه در تهران هم از دیگر وعده های جذاب مدیرعامل سابق باشگاه بود! البته سعادتمند از این هم گلایه داشت که هواداران نباید تصور کنند که این بحث ها فضایی و خیالی است و در نظر دارد که حتماً این امکانات را برای باشگاه استقلال ایجاد کند !

بیچاره استقلال

درآمد سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان، دادن وام ازدواج به هواداران، ساختن استقلال کهکشانی، ساختن چندین کمپ مجهز در شهرهای دیگر، تولید پفک آبی و دیگر اقلام خوراکی و فروش باکس های هواداری، بخشی از وعده های سعادتمند بود. او اما با این همه وعده، یک جام که نه، یک نفر را هم نتوانست در استقلال راضی نگه دارد. سعادتمند که از روز نخست با فرهاد مجیدی، مربی وقت باشگاه، به لج ولجبازی پرداخت، سرانجام در حساس ترین موقع فصل پشت او را خالی کرد و با سفر به ایتالیا، در اندیشه بازگرداندن آندره آ استراماچونی بود. او جام حذفی را از هواداران استقلال با همین اقدامش گرفت ولی سرانجام با بازی دادن همین هواداران، هرگز نشانی ملموس از اینکه قرار است استراماچونی را به تیم بازگرداند، بروز نداد.

اگرچه او چندین برگه کاغذ را به نشانه مذاکرات با استراماچونی رو کرد ولی استوری استراماچونی در اینستاگرام همه چیز را عیان کرد؛ او تمامی صحبت های سعادتمند درباره مذاکره با خودش را واهی و خیالی توصیف کرد تا مشخص شود سعادتمند هرگز راه رسیدن به سعادت در استقلال را درست طی نکرده است. مردی که می خواست سالی ۲۰۰ میلیارد تومان درآمدزایی کند، به نقل از اعضای هیئت مدیره فقط خرج تراشید و به بدهی ها افزود. او که می گفت استقلال نباید از بدهکاری بنالد، از تهیه رقم نزدیک به ۱۶ میلیارد تومان بدهی وینفرد شفر، سرمربی سابق استقلال هم درمانده ماند تا پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه بسته شود و این تیم باز هم نتواند بموقع از خریدهای تازه اش که آنها هم به گونه عجیب وغریب و در هتلی مشخص(!) جذب باشگاه شده اند، استفاده کند. سعادتمند درست در ثانیه هایی که آخرین وعده های پوپولیستی اش را می داد و می گفت می خواهد الکس نوری را به باشگاه استقلال بیاورد، از کار برکنار شد؛ حالا پیش کسوتان استقلال هستند که به درستی یادآوری می کنند:آقای سعادتمند، پفک آبی ات کو؟

.sharghdaily.com
 • 13
 • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • ﺳﻪشنبه ۲۹ مهر
  لیگ قهرمانان اروپا
  دیناموکیف - یوونتوس
  ساعت: ۲۰:۲۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچستریونایتد - پاری سن ژرمن
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  چلسی - سویا
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۳۰ مهر
  لیگ قهرمانان اروپا
  رئال‌مادرید - شاختار
  ساعت: ۲۰:۲۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آژاکس - لیورپول
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  بایرن مونیخ - اتلتیکومادرید
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • پنجشنبه ۱ آبان
  لیگ اروپا
  راپید وین - آرسنال
  ساعت: ۲۰:۲۵
 • لیگ اروپا
  سلتیک - آث میلان
  ساعت: ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش