شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
۱۱:۰۷ - ۲۱ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۱۰۱
مدیریت ورزش

داستان عجیب پفک آبی و بیچاره استقلال!

احمد سعادتمند,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی, مدیریت ورزش

داستان ورود و خروج احمد سعادتمند به باشگاه استقلال بعنوان مدیرعامل، از آن دست اخباری است که به سختی فراموش می شود؛ مردی که روزگاری عنوان شده بود با حمایت مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش، بر صندلی مدیریت باشگاه آبی تهران تکیه زده، پس از بوجود اوردن جنجال های ریزودرشت، با چراغ سبز همان وزیر، از کار برکنار شد تا یکی از عجيب ترين اتفاقات مدیریتی در باشگاه استقلال رقم بخورد. سعادتمند که درست در ساعات پایانی دریافت حکم اخراجش هم تلاش می کرد واژه« استقلال کهکشانی» از زبانش نیفتد از سوی هیئت مدیره باشگاه به دلیل مرتکب شدن هشت اشتباه عجیب وغریب از کار برکنار شد. البته سعادتمند، روزی که امضای مدیرعاملی باشگاه استقلال را پای نامه اش می دید هرگز تصور نمی کرد روز اخراجش، یکی از منفورترین مدیران باشگاه استقلال باشد؛ مدیری که نه تنها هواداران و سرمربی دل خوشی از آن نداشتند، بلکه رفقایش در هیئت مدیره نیز علیه او شدند تا با تلخی به کارش در باشگاه استقلال پایان دهد.

ورود بحث برانگیز به استقلال

همان قدر که رفتن سعادتمند از استقلال با حاشیه همراه شد، ورودش به این باشگاه هم بی سروصدا نبود. او قبل از آنکه مدیرعامل باشگاه استقلال شود یکی از افراد نزدیک به وزارتخانه محسوب می شد و هرجا، هر فدراسیونی در ورزش نیاز به سرپرست و رئیس داشت، نام سعادتمند به میان می آمد. همان روزها عنوان شد که رکورددار سرپرستی در فدراسیون های مختلف و البته نامزدشدن برای ریاست در فدراسیون هاست؛ از کاندیداشدن برای فدراسیون های تنیس روی میز ، وزنه برداری ، هندبال و اسکی گرفته تا حتی نجات غریق. عجیب اینکه او با وجود حمایت نسبی از سوی وزارت ورزش در هیچ کدام از فدراسیون های مربوطه نتوانسته بود رأی بیاورد و دستش از رسیدن به صندلی ریاست کوتاه مانده بود. اما سعادتمند قبل از مدیرعاملی باشگاه استقلال یک تجربه کوتاه و تلخ در پست مدیرعاملی در یکی از باشگاه های ورزشی هم داشت؛ او چندصباحی بعنوان مدیرعامل تیم والیبال بانک سرمایه، تیمی که قهرمانی جام باشگاه های آسیا را در کارنامه داشت، فعالیت کرد، ولی شرایط را به گونه ای پیش برد که این تیم منحل شد! هرچند انحلال این باشگاه را مرتبط با مشکلاتی که آن روزها گریبان گیر این بانک خصوصی بود، دانستند. با همان رزومه و هنگامی که حکم مدیرعاملی اش امضاء شد، بسیاری نگران شرایط باشگاه استقلال شدند و می گفتند او آدمی نیست که بتواند استقلال را از ورطه ای که در آن گیر افتاده نجات دهد. البته که آن زمان ، بیش از هر ورطه ای، نداشتن پول و نبودن سازوکار درست مالی، این باشگاه را آزرده کرده بود.

وعده های پوپولیستی سعادتمند

خودش می گوید از واژه پوپولیستی خوشش نمی آید و بهتر است منتقدانش از عبارت دیگری استفاده کنند ولی حقیقت امر این است که از روز اول تا زمان اخراج، سعادتمند با وعده های پوپولیستی سعی در بالابردن وجهه اش بین هواداران استقلال داشت. او آن قدر غرق در این وعده ها شد که هرگز به عواقبش فکر نکرد؛ شاید آن قدر وعده های جذابی داد که خودش هم رفته رفته باورش شد که میتواند آنها را عملی کند. فهرست وعده های عجیب وغریبی که سعادتمند به استقلالی ها داده کم نیست؛ او با حضور در برنامه فوتبال برتر خاطرنشان کرد کاری می کند باشگاه سالانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان درآمدزایی کند!« ما کفش آهنی پوشیدیم که کار کنیم و برای کاهش حواشی تلاش می کنیم. باید سالی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد از استقلال پول دربیاید». وعده جذاب تر سعادتمند اما دادن وام ازدواج به هواداران استقلال بود. او می گفت باشگاه به این بزرگی نباید از بدهکاری بنالد بلکه باید شرایط را برای تأمین نیازهای هوادارانش هم فراهم کند.« ما باکسی برای ایجاد خیریه برای باشگاه تعریف می کنیم، نه اینکه بگوییم باشگاه بدهکار است...

الان چشم یک هوادار ما تخلیه شده و جوانان برای ازدواج یا تحصیل با مشکل روبرو هستند که باید به آن ها کمک کنیم». جذاب ترین وعده او اما« پفک آبی» بود! او که عادت کرده بود با حضور در برنامه های تلویزیونی از وعده های دهن پرکن سخن بگوید، این بار به برنامه ورزش و مردم رفت و گفت قرار است به زودی پفک های آبی به بازار بیاید.« محصولات استقلال به زودی به بازار عرضه می شود و اگر به زودی پفک آبی دیدید تعجب نکنید». مردی که عادت کرده بود همه چیز را در حرف بیان کند و پشتوانه ای برای عملی کردنش نداشت، طرح های جذاب دیگری را هم در سر می پروراند؛ او می خواست کاشی های کمپ استقلال را دانه به دانه به هواداران باشگاه بفروشد تا آنها با پرداخت رقمی که کمک به باشگاه است، عکس و کدملی شان را روی آنها حک کنند. ساخت دو کمپ تمرینی مجهز در شمال و دیگری در همدان، علاوه بر کمپ باشگاه در تهران هم از دیگر وعده های جذاب مدیرعامل سابق باشگاه بود! البته سعادتمند از این هم گلایه داشت که هواداران نباید تصور کنند که این بحث ها فضایی و خیالی است و در نظر دارد که حتماً این امکانات را برای باشگاه استقلال ایجاد کند !

بیچاره استقلال

درآمد سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان، دادن وام ازدواج به هواداران، ساختن استقلال کهکشانی، ساختن چندین کمپ مجهز در شهرهای دیگر، تولید پفک آبی و دیگر اقلام خوراکی و فروش باکس های هواداری، بخشی از وعده های سعادتمند بود. او اما با این همه وعده، یک جام که نه، یک نفر را هم نتوانست در استقلال راضی نگه دارد. سعادتمند که از روز نخست با فرهاد مجیدی، مربی وقت باشگاه، به لج ولجبازی پرداخت، سرانجام در حساس ترین موقع فصل پشت او را خالی کرد و با سفر به ایتالیا، در اندیشه بازگرداندن آندره آ استراماچونی بود. او جام حذفی را از هواداران استقلال با همین اقدامش گرفت ولی سرانجام با بازی دادن همین هواداران، هرگز نشانی ملموس از اینکه قرار است استراماچونی را به تیم بازگرداند، بروز نداد.

اگرچه او چندین برگه کاغذ را به نشانه مذاکرات با استراماچونی رو کرد ولی استوری استراماچونی در اینستاگرام همه چیز را عیان کرد؛ او تمامی صحبت های سعادتمند درباره مذاکره با خودش را واهی و خیالی توصیف کرد تا مشخص شود سعادتمند هرگز راه رسیدن به سعادت در استقلال را درست طی نکرده است. مردی که می خواست سالی ۲۰۰ میلیارد تومان درآمدزایی کند، به نقل از اعضای هیئت مدیره فقط خرج تراشید و به بدهی ها افزود. او که می گفت استقلال نباید از بدهکاری بنالد، از تهیه رقم نزدیک به ۱۶ میلیارد تومان بدهی وینفرد شفر، سرمربی سابق استقلال هم درمانده ماند تا پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه بسته شود و این تیم باز هم نتواند بموقع از خریدهای تازه اش که آنها هم به گونه عجیب وغریب و در هتلی مشخص(!) جذب باشگاه شده اند، استفاده کند. سعادتمند درست در ثانیه هایی که آخرین وعده های پوپولیستی اش را می داد و می گفت می خواهد الکس نوری را به باشگاه استقلال بیاورد، از کار برکنار شد؛ حالا پیش کسوتان استقلال هستند که به درستی یادآوری می کنند:آقای سعادتمند، پفک آبی ات کو؟

.sharghdaily.com
 • 13
 • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۴ بهمن
  هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  گل گهرسیرجان - تراکتور
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  استقلال - سایپا
  ساعت: ۱۶:۴۵
 • هفته ۱۹ سری آ ایتالیا
  آاس رم - لا اسپزیا
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • هفته ۱۹ سری آ ایتالیا
  آث میلان - آتالانتا
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • هفته ۲۰ لالیگا اسپانیا
  آلاوس - رئال‌مادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۵ بهمن
  لیگ بسکتبال NBA
  یوتا جاز - گلدن استیت
  ساعت: ۰۱:۳۰
 • هفته ۱۹ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - بولونیا
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۸ بوندسلیگا
  شالکه - بایرن مونیخ
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • جام حذفی انگلیس
  منچستریونایتد - لیورپول
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • دوشنبه ۶ بهمن
  هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  آلومینیوم اراک - پرسپولیس
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - سپاهان
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • ﺳﻪشنبه ۷ بهمن
  جام حذفی ایتالیا
  اینتر - آث میلان
  ساعت: ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش