چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳
۲۱:۵۵ - ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۱۹۲۹
چهره ها در سینما و تلویزیون

روایت یکی از امضاکنندگان بیانیه آزار جنسی بازیگران:

کارگردان متاهل ما هر روز دلباخته یکی از بازیگران خانم می‌شد

آزار جنسی,روایت یکی از امضاکنندگان بیانیه آزار جنسی بازیگران
یاسمن عشقی، فیلمساز می گوید: سال ۸۸ بود و یکسال از شروع کارم به عنوان دستیار کارگردان می گذشت که در یک پروژه پر بازیگر در شمال کشور مشغول کار بودیم که کارگردان متاهل ما هر روز دلباخته یکی از بازیگران خانم یا دیگر عوامل میشد و اگر به مراد دلش نمیرسید عصبی میشد و داد و بیداد راه می انداخت و تنش درست می‌کرد.

روزنامه همشهری نوشت: برنامه رادیویی سینمامعیار در اولین برنامه سال جدید به بررسی حواشی و اتفاقات پیرامون انتشار بیانیه ۳۰۰ بازیگر و عوامل پشت صحنه در اعتراض به خشونت جنسی در سینمای ایران با حضور منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، حسین فرحبخش تهیه کننده، دانش اقباشاوی رئیس انجمن صنفی برنامه ریزان، یاسمن عشقی فیلمساز و یکی از امضا کنندگان بیانیه و رضا اورنگ پرداخت.

در ادامه اظهارات هر کدام از این افراد را خواهید خواند:

یاسمن عشقی:

-به امید ایجاد یک فضای امن بیانیه را امضا کردم.

-آنچه در بیانیه برایم مهم بود ابتدا بحث آگاهی بخشی و سپس نگاه به خانم ها به عنوان یک انسان و نه ابزار بود که شخص آزارگر بدانند کارهایشان عواقب دارد و برایشان رسوایی به همراه خواهد آورد

-جنبش me too به ما آگاه بخشید و به ما جسارت داد که بتوانیم راجع به حقوق خود صحبت کنیم و اعلام کنیم نمی خواهیم در محیط کارمان این اتفاقات رخ دهد

-خشونت جنسی صرفا تجاوز جنسی نیست و هرگونه آزار کلامی، روحی، روانی و تبعیض جنسیتی را شامل می شود

-سال ۸۸ بود و یکسال از شروع کارم به عنوان دستیار کارگردان می گذشت که در یک پروژه پر بازیگر در شمال کشور مشغول کار بودیم که کارگردان متاهل ما هر روز دلباخته یکی از بازیگران خانم یا دیگر عوامل میشد و اگر به مراد دلش نمیرسید عصبی میشد و داد و بیداد راه می انداخت و تنش درست می‌کرد و اگر هم قرار بود به مراد دلش برسد بدون توجه به‌ راکورد و بقیه موارد، کار را سریع جمع می کرد و شب وقتی برای روز بعد مشغول برنامه ریزی بودیم تهیه کننده تماس می گرفت و می پرسید امروز کارگردان دنبال چه کسی بوده !!! و در این فضای پرتنش همه به فکر این بودند که الان چه کسی دنبال چه فردی ست!!!

-امیدوارم این بیانیه ها و مسیری که در آن قرار گرفته ایم، باعث امنیت فضای کار خانم ها شود

منوچهر شاهسواری:

-شورای صیانت خانه سینما تحت تاثیر هیچ قدرتی نیست و در طول ۱۷، ۱۸ سال گذشته به دفعات تشکیل جلسه داده و در مواردی افراد را جریمه و در مواردی هم پرونده را به قوه قضائیه ارجاع داده است و به لحاظ حقوقی کاملا کیفری ست.

-مساله اصلی که برای من اهمیت دارد طرح این پرسش است این حواشی یک امر اجتماعی ست و یا مساله ای مختص به سینماست؟ که پاسخ روشن است که مساله کاملا جنبه عمومی دارد و چیزی نیست که دیروز و امروز اتفاق افتاده باشد.

- اگر وارد اتفاقی شدیم که در جهان رخ داده اما تن به آداب آن نمی دهیم حتما دچار بی انصافی محض خواهیم شد!

-شورای صیانت خانه سینما پرونده ها را با قید محرمانه مطلق بررسی می کند چون اینجا پای آبرو افراد میان است و هیچ کدام از این افراد در هیچ مدلی به ما مراجعه نکرده اند که پاسخ نگرفته باشند!

-به آنهایی که این بیانیه را امضا کرده اند می گویم اگر می خواهید فضای سینمای ایران را از هر گونه شبهه ای ناشی از بی اخلاقی پاک و منزه کنید، چاره ای ندارید جز اینکه مسئولیت آنچه می گویید را بپذیرید و به میدان بیایید، این مساله با کمپین درست کردن فرق دارد و باید وارد عمل شوید و جز خانه سینما و سازمان سینمایی و البته قوه قضائیه گزینه دیگری نداریم!

-نباید ماجرایی را قبل از طرح در مجازی قانونی ، به رسانه ها بکشیم و من امروز نگران این هستم که این تصور برای مردم به وجود آید که برای همه این افراد مشکل اینچنینی بوجود عمده در حالیکه می دانیم اینگونه نیست

-اعتقاد دارم باید یک بند یا منشور اخلاقی در دفاع از حق تمام افراد (مرد، زن، بچه و …) به تمام قراردادهای سینمایی اضافه شود و همه آن را بپذیرند

-این گونه حواشی و اتفاقات در پروژه ای که به معنای واقعی صاحب داشته باشد، رخ نخواهد داد!

-اگر تعرض به فردی برایمان مسجل شد هیچ گونه مصلحت اندیشی و ملاحظه ای نخواهیم داشت!

- در خصوص اظهارات یکی از خانم های نویسنده درباره آنچه به ادعای ایشان سالها پیش برایش رخ داده باید بگویم که از شکل، ماهیت و چگونگی اتفاق افتادن آن مطلقا بی اطلاع ام.

حسین فرحبخش:

-با دادن این بیانیه موافق نیستم و به نظرم اینگونه مسائل را اگر اتفاق افتاد باید در زمان وقوع خودش اتفاق واکنش نشان داد نه اینکه ۱۰ سال از اتفاقی گذشته باشد و حرفی را به دروغ به کسی نسبت دهیم که فرد ثابت شده ای است و اهل این حواشی نیست

- در همه حرفه ها آدم ناباب است و سینما هم از این مساله مستثنی نیست.

-نمی خواهم تهمت بزنم در این فهرست امضا کنندگان بیانیه برخی افراد با مقاصد سیاسی فعالیت دارند و حیثیت سینما را نشانه گرفته اند و نیم نگاهی هم به جشنواره کن دارند

-بازیگری که مورد اتهام قرار گرفته را بالای ۲۰ سال است که می شناسم و می دانم پشت صحنه آن فیلم چه اتفاقاتی افتاده و مساله این طور نبوده، یک درگیری لفظی و اختلاف پیش آمده که حالا سر یک موضوعی برای انتقام و تلافی به این شکل مطرح شده است و من با همین بازیگر هم صحبت کردم خودش هم متعجب است.

- من با برخی از این خانم هایی که این بیانیه را امضا کرده اند (هم آنهایی که متاهل بودند و هم آنهایی که مجرد بودند) صحبت کردم و حرفه‌ای همگی شبیه به هم بود که به من گفتند ما را تحت فشار گذاشتند و ما نمی خواستیم امضا کنیم و وقتی از آنها راجع به صحت این صحبت ها سوال کردم قسم خوردند که ما چنین چیزی ندیده ایم!

-من با زبان روزه و رو به قبله می گویم که در طول چهار دهه فعالیت در سینما و ۶۰ فیلمی که ساختم حتی یک مورد اینچنینی هم در فیلم های خودم اتفاق نیوفتاده و در فیلم های دیگر هم به ندرت چیزی شنیدم و اگر هم موردی بوده برای آدم های چیپ و دسته چندم بوده است

-آنهایی که بیانیه را امضا کردند کار اشتباهی مرتکب شدند که اگر رو به روی من بنشینند من به آنها ثابت می کنم و حرفشان را پس خواهند گرفت، من منکر همه چیز و برخی مشکلات نمی شوم اما در حدی نیست که عده ای با مقاصد سیاسی کار را دست گرفتند و برخی هم از سر نادانی همراه آنها شدند و بعدا متوجه این اشتباه خود خواهند شد که شاید جبران آن سخت باشد!

دانش اقباشاوی:

- ما در صنف برنامه ریزان و دستیاران اولین صنفی بودیم که نسبت به اظهارات خانم شمسی پور واکنش نشان دادیم و علاوه بر تایید راستگویی ایشان گفتیم به مساله فراتر از یک بحث جنسیتی و به عنوان موضوعی در تکریم کرامت انسانی نگاه کنیم و نسبت به آن واکنش نشان دادیم

- ما در موارد گذشته هر گونه شکایتی را پیگیری کردیم و در یکی از موارد که فردی از پشت صحنه هم از یک بازیگر مرد و هم از بازیگر زن کتک خورده بود، شکایت را به مدیرعامل خانه سینما ارجاع دادیم و درخواست ورود شورای صیانت به موضوع را دادیم که متاسفانه به شکل ریش سفیدی مساله را حل کردند !

-متاسفم که مساله به این مهمی در حد یک موضوع تک جنسیتی تنزل داده شده است و از رسانه ها می خواهم به این‌ موضوع ضریب ندهند

-در حال حاضر سه روز است که *کارزار ایجاد امنیت روانی* برای تمام صنوف را تشکیل دادیم که در حال حاضر ۵۲۰ نفر آن را امضا کرده اند.

رضا اورنگ:

-این بیانیه جدید است اما اتفاقات جدید نیست و سالهای سال است که وجود دارد اما متاسفانه مسئولان همیشه صورت مساله را پاک کردند و گفته اند در سینمای ما فساد وجود ندارد و در چنین شرایطی چطور یک خانم حرفش را بزند و شکایت کند؟

-شورای اخلاقی که سازمان سینمایی پیشنهاد داده یک واکنش احساسی و نه منطقی ست که جنبه شعاری دارد و در موازی کاری با شورای صیانت خانه سینماست و کلا این شورا ها حتی در یک مورد هم مشکلی را حل نکرده اند

-زمانی که آقای سلحشور آن حرف ها را ( که متاسفانه خیلی تند و کلی بیان کرد که شکل طرح عن درست نبود) مطرح کرد بهتر بود به این ادعا رسیدگی میشد و آن را جدی می گرفتیم

-تهیه کننده اگر تهیه کننده باشد مسی جرات انجام این رفتارها را نخواهد داشت

-در هالیوود این مساله باعث کنار گذاشتن و به زندان رفتن یکی از بزرگترین تهیه کنندگان شد اما در اینجا وقتی جای فاعل با مفعول برخورد می کنند ترس بوجود می عید و روی مساله سرپوش گذاشته می شود

-چرا حراست سازمان سینمایی که بابت چاپ یک مطلب راجع به بازیگری با رسانه ها تماس می گیرد و واکنش نشان می دهد در این مورد ورود نمی کند و نمی گوید که آیا شکایتی شده یا نه؟

- باید با موارد حداقلی برخورد درست کرد کلیت سینمای ما پاک است اما در عن هم فساد داریم و هم اعتیاد و هم چیزهای دیگر که باید با همین موارد برخورد شود.

گقتنی است سینمامعیار با اجرا و سردبیری امیرعباس صباغ و تهیه کنندگی محمدجواد طالبی پنجشنبه ها ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۵:۴۰ بصورت زنده از رادیو گفتگو پخش می شود.

***

پنج سینماگر رسیدگی‌کننده به سوء رفتارهای جنسی بازیگران انتخاب شدند

ایرنا نوشت: نتیجه رای‌گیری زنان امضاکننده بیانیه‌ اعتراض به خشونت جنسی در سینما و تئاتر مشخص شد. هانیه توسلی، ترانه علیدوستی، سمیه میرشمسی، غزاله معتمد و مارال جیرانی پنج زن سینماگری هستند که تشکیل یک کمیته مستقل جهت بررسی سوء رفتارهای جنسی را پیگیری می‌کنند.

تعداد ۵۱۶ نفر از زنان دست‌ اندر کار سینما و تئاتر امضاکننده، در بازه زمانی دو روز در یک انتخابات مجازی شرکت کردند که در نهایت ۵ نفر یاد شده حائز اکثریت آرا شدند.

این پنج نفر بناست با کمک حقوقدانان و مشاوران راهکارهای تشکیل یک کمیته مستقل را بررسی کنند و اگر نیاز به حضور رسانه‌ای یا اقدامات حقوقی و اداری بود مقدمات آن را انجام دهند تا مسیر برای مطالبات بیانیه هموار شود.

این مجمع برای پیگیری خواست بیانیه (رسیدگی به خشونت و آزار علیه سینماگران زن توسط کمیته مستقل) تشکیل شده است.

اسامی نامزدهای این انتخابات عبارت بود از: نیکی کریمی، آیدا پناهنده، غزاله معتمد، غزاله سلطانی، ترانه علیدوستی، منصوره یزدان جو، هانیه توسلی، ریحانه طراوتی، مهین صدری، آزاده صمدی، سمیه میرشمسی، مارال جیرانی و ثمین مهاجرانی.

شش روز پیش شماری از سینماگران زن با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به آنچه که رواج خشونت و آزار جنسی در سینمای ایران خواندند، نوشتند: هرگونه خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی در محیط کار از نظر ما محکوم است و برای توقف آن خواستار عواقب قانونی جدی برای متخلفان هستیم.

آزار جنسی,روایت یکی از امضاکنندگان بیانیه آزار جنسی بازیگران

  • 15
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش