دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۱۱:۴۸ - ۱۷ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۱۳۵۱
چهره ها در سینما و تلویزیون

درباره کیومرث پوراحمد که ناگهان به زندگی‌اش پایان داد

سیلی سهمگینی که کیومرث پوراحمد با مرگ خودخواسته‌اش به صورت‌مان کوبید...

کیومرث پوراحمد فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان,مرگ فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان
سیلی سهمگینی که کیومرث پوراحمد با مرگ خودخواسته‌اش به صورت‌مان کوبید حرف‌های دیگری را هم در توئیتر پیش آورد. از جمله اشاره به امنیت روانی ناموجود که اگر بود شاید می‌توانست مانع از این اتفاق شود.

ساعت یک ظهر روز چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ هنگامی که خبر آمد کیومرث پوراحمد، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان سرشناس سینما و تلویزیون ایران، دیگر در این جهان نیست، هنوز عمق فاجعه مشخص نبود. توئیتر و اینستاگرام بودند که سهمگینی خبر را به صورت هر که در حال بالا‌وپایین کردن‌شان بود کوبیدند. خبر، لحظه به لحظه تکمیل و صحنه، ثانیه به ثانیه هولناک‌تر شد. سیدعلی قائم‌مقامی، تهیه‌کننده «پرونده باز است»، آخرین ساخته کیومرث پوراحمد برای پیشگیری از تاثیر آنچه پوراحمد کرده بود علت را سکته قلبی عنوان کرد اما مگر در وضعیت فعلی و به‌واسطه گستردگی استفاده از فضای مجازی، امکان پنهان کردن وجود داشت؟

کانال تلگرامی «ماهنامه سینمایی فیلم امروز» و دوستان پوراحمد، هوشنگ گلمکانی و عباس یاری ترجیح دادند پرده‌پوشی را کنار بگذارند؛ حتی اگر طیف عظیمی از شنوندگان خبر به تکرار آن بیندیشند. آنها نوشتند: «کیومرث پوراحمد خودکشی کرد، همین‌قدر سهمگین و باورنکردنی، وحشتناک و تکان‌دهنده، از سر افسردگی و ناامیدی، بی‌آیندگی و بیهودگی. فعلا همین.» کمی بعد سیدمهدی فلاح میری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان با تایید خبر گفت: «بازپرس ویژه قتل در محل، یکی از واحد‌های دهکده ساحلی انزلی حاضر شده و با بررسی‌های اولیه نظر بر خودکشی این کارگردان سینما داشته است که واکاوی جزئیات، مستلزم رسیدگی قضایی است.»

با این‌همه داغی که بر دل داریم

یادآوری آخرین حرف‌های کیومرث پوراحمد پیش از صحنه هولناکی که جزئیاتش را با دقت چید و پیش رویمان گذاشت، تلاشی ناکام است برای یافتن چرایی آنچه کرد. او که فیلم آخرش‌ «پرونده باز است» به‌رغم میل باطنی‌اش در چهل‌و‌یکمین جشنواره فیلم فجر شرکت داده شد ساعتی پس از اعلام نام اثرش به‌عنوان یکی از فیلم‌های راه‌یافته به بخش سودای سیمرغ این رویداد در صفحه اینستاگرامش که اکنون باید به remembering تغییر وضعیت دهد، نوشته بود: «با این‌همه داغى که بر دل داریم دیگر چه جشنى، چه جشنواره‌اى!؟...».

سیلی سهمگینی که کیومرث پوراحمد با مرگ خودخواسته‌اش به صورت‌مان کوبید حرف‌های دیگری را هم در توئیتر پیش آورد. از جمله اشاره به امنیت روانی ناموجود که اگر بود شاید می‌توانست مانع از این اتفاق شود.

مهدی کوهیان، کارشناس‌ارشد حقوق ارتباطات اسفند سال گذشته در توئیتی نسبت به وضعیت روحی و روانی هنرمندان بخصوص هنرمندان معترض هشدار داد‌ و از تشکل‌های صنفی خواسته بود امکان ارتباط آنها با تراپیست‌های امین را فراهم کنند. او در همین مورد می‌گوید: «این نکته‌ای بود که با توجه به ارتباط نزدیکم با هنرمندان به‌وضوح مشاهده می‌کردم و کیومرث پوراحمد فقط یکی از مصادیق آن بود. یکی از مصادیق شرایطی که از جمله ویژگی‌های آن بسته بودن فضا، عدم امکان فعالیت و بالتبع ناامیدی است. من نمی‌گویم کاش شرایط ایده‌آل بود؛ می‌گویم کاش دست‌کم مانند ۱۵ - ۱۰ سال پیش یا حتی مانند دهه ۶۰ بود. مانند زمانی که کیومرث پوراحمد بهترین آثارش را تولید می‌کرد، نه مثل حالا که خالق «قصه‌های مجید» را به چنین نقطه‌ای رسانده و به انجام چنین کاری واداشته است.»

کوهیان با اشاره به مواجهه دولت با هنرمندان و تولیدات فرهنگی و هنری، سانسور شدید و فضای بسته کنونی، این عوامل را موجب افزایش ناامیدی و به خطر افتادن امنیت روانی به‌عنوان حق مسلم انسان‌ها دانست و افزود: «هرچند امیدوارم شاهد تکرار چنین اتفاقی در میان هنرمندان نباشیم اما نشانه‌ها حکایت از افسردگی بسیار گسترده در میان همه مردم و البته هنرمندان دارد. یکی از حقوق مسلم بشری، برخورداری از امنیت روانی است. این حق مسلم، مطالبه‌ای عمومی است که همه مردم و از جمله هنرمندان خواهان آن‌ هستند و حاکمیت موظف به تضمین آن است. خواهش مکرر من از نهادهای صنفی؛ خانه سینما، خانه تئاتر، خانه موسیقی و... در نظر گرفتن این هشدار است که در کنار نگرانی برای وضعیت معیشتی هنرمندان، باید نگران وضعیت روحی و روانی‌شان هم بود و چاره‌ای برای آن اندیشید.»

حفظ جان، مقدم بر ارزش‌های خبری

یافته‌های پلیس حاکی از آن است که کیومرث پوراحمد دست‌نوشته‌ای از خود به‌جا گذاشته است. دست‌نوشته‌ای که شاید بتواند گره از راز اقدام هولناکش بردارد و وجه اعتراضی را از آن بزداید. وجهی که امیرحسین جلالی، روان‌پزشک اجتماعی بر نسبت ندادن آن به خودکشی، تاکید می‌کند و در موردش می‌گوید: «خودکشی می‌تواند تبدیل به امری مسری شود و به همین خاطر است که سازمان‌های جهانی حوزه بهداشت و کشورهای مختلف از جمله ایران، از پروتکل‌هایی مشخص برای نحوه درج اخبار خودکشی در رسانه‌ها پیروی می‌کنند. مسئله این نیست که اخبار خودکشی منتشر نشود، مسئله این است که اگر به شیوه‌هایی نادرست منعکس شود، منجر به افزایش احتمال خودکشی در افراد آسیب‌پذیر خواهد شد. ضمن اینکه در مورد افراد مشهور، این امر می‌تواند منجر به تقلید دیگران از آنها شود.‌

به‌عبارت دیگر افراد مشهور یکی از گروه‌هایی هستند که انتشار اخبار خودکشی آنها به شیوه‌های دراماتیک، همراه با گمانه‌زنی در مورد علت آن و اعتراضی نشان دادن اقدام‌شان، می‌تواند موجب تقلید ‌شود. به‌طور مشخص در مورد کیومرث پوراحمد، افرادی در محدوده سنی ایشان با وضعیت حرفه‌ای و شغلی مشابه او، ممکن است اقدام به همذات‌پنداری با او کنند. این وضعیت زمانی خطرناک‌تر می‌شود که این افراد در موقعیتی آسیب‌پذیر

قرار داشته باشند.»

‌جلالی در جواب اینکه با توجه به موارد ذکرشده، شیوه صحیح انتشار این خبر چگونه است، می‌گوید: «ما در اینجا با دو مسئله مواجه‌ایم و ناچاریم دست به انتخاب بزنیم. آزادی بیان در مورد مسئله خودکشی محدودیت دارد و این مسئله‌ای پذیرفته‌شده در تمام جهان است؛ چراکه در برابر آن مسئله نگهداشت جان آدم‌ها مطرح است.

پس، ارزش حفظ جان آدم‌ها در برابر آزادی بیان قرار می‌گیرد. هر زمان که در مورد اقدام به خودکشی فردی صحبت می‌کنیم باید بر راهکارهای موجود برای افرادی که از وضعیتی مشابه رنج می‌برند تاکید کنیم و بگوییم که افکار خودکشی ممکن است در ذهن هر‌کدام‌مان شکل بگیرد و هر‌کس زمانی که در شرایطی بغرنج قرار می‌گیرد ممکن است مرگ را راه حل بداند اما پیشنهاد ما این است که اگر چنین شرایطی را تجربه می‌کنید حتما کمک حرفه‌ای بگیرید.»

اگر به خودکشی فکر می‌‌کنید با شماره تلفن ۱۲۳(اورژانس اجتماعی)، ۱۱۵(اورژانس شهری)،‌ ۱۴۸۰ (صدای مشاور) و‌ ۴۴۵۰۸۲۰۰ (اورژانس روان‌پزشکی تهران) تماس بگیرید. اگر مایل به گفت‌و‌گو با مشاور بحران در قالب نوشتاری هستید هم سامانه «طعم گیلاس» به آدرس irancrisisline.org در دسترس‌تان است.

نرگس کیانی

hamshahrionline.ir
  • 10
  • 8
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش