سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
۱۱:۳۴ - ۲۶ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۲۲۸۳
چهره ها در سینما و تلویزیون

اعتصاب هالیوودی

اعتصاب بازیگران هالیوود,تهدید بازیگران هالیوود به اعتصاب
افزایش تولیدات تلویزیونی، نگرانی از پیامدهای استفاده از هوش مصنوعی و وضعیت دستمزدها محورهای اصلی اعتراض بزرگ بازیگران سینمای آمریکاست.

به گزارش هم میهن، برای ارائه هر تحلیلی در این رابطه، ابتدا باید سراغ مهمترین پرسش‌هایی برویم که باعث دغدغه بسیاری در آمریکا و جهان شده است: دقیقاً این اعتصاب چه مشکلاتی برای هالیوود پیش می‌آورد؟ چه خواسته‌هایی بیشتر از همه مطرح شده‌اند؟ آیا همه مشکلات زیر سر استریم‌ها و هوش مصنوعی است؟ چه زمانی دوباره بازیگران را روی صفحه نمایش خواهیم دید؟ درنهایت پیامدهای این اعتصاب به آمریکا محدود می‌ماند یا کشورهای دیگری را نیز در بر خواهد گرفت؟

چه کسانی در اعتصاب هستند؟

پس از چندین‌هفته مذاکره ناموفق بین «اس‌ای‌جی افترا» (SAG-AFTRA)، بزرگترین اتحادیه بازیگران آمریکایی (که در سال ۲۰۱۲ پس از ادغام انجمن بازیگران سینما و اتحادیه هنرمندان تلویزیون و رادیو آمریکا تشکیل شد)، با «ای‌ام‌پی‌تی‌پی» (AMPTP) (اتحادیه تهیه‌کنندگان سینما و تلویزیون) که نماینده رؤسای استودیوها محسوب می‌شوند، اعتصاب از روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز شد. اتحادیه بازیگران حدود ۱۶۰هزار عضو دارد و متشکل از بازیگران سینما و تلویزیون، همچنین عوامل بازی‌های ویدئویی، مجریان رادیو، مدل‌ها و اینفلوئنسرهای یوتیوب. ازنظرفنی، اتحادیه فقط ایالات‌متحده را پوشش می‌دهد اما قانون جهانی یک (Global Rule One)، اساساً اعضای انجمن بازیگران سینما را از کار روی تولیدات غیراتحادیه در سراسر جهان منع می‌کند.

چه کسی پشت پردۀ این اعتصاب‌هاست؟

رئیس و شخصیت اصلی اتحادیه بازیگران سینما، فرن درشر است که ممکن‌است او را بیشتر به دلیل کاراکتر فرن فاین در مجموعه تلویزیونی نانی (پرستار بچه) به‌یاد داشته باشید. همچنین ازجمله فیلم‌هایی که او در آن بازی کرده می‌توان به جک، برداشتن قطعات و مرد کادیلاک اشاره کرد. به‌این‌خاطر که در اوج گفت‌وگوهای انجمن بازیگران با اتحادیه تهیه‌کنندگان، درشر به‌همراه کیم کارداشیان به جنوب ایتالیا رفته بود، آماج انتقادات قرار گرفت. اما درشر باهوش‌تر از این حرف‌هاست؛ او بلافاصله سخنرانی تندوتیزی علیه رؤسای استادیوها انجام داد و مجدداً توجهات را به خود جلب کرد: «آنها مدام می‌گویند که بی‌پولیم و بودجه نداریم اما در عوض صدها میلیون دلار به مدیران و رؤسای خود می‌دهند. آنها نفرت‌انگیزند. شرم بر آنها باد.» در ادامه به انقلاب فرانسه متوسل می‌شود و می‌گوید: «سرانجام مردم دروازه‌های ورسای را درهم‌می‌شکنند و آنگاه همه‌چیز تمام می‌شود!»

کدام‌یک از ستاره‌ها حامی اعتصاب هستند؟

دوهفته پیش، نامه انجمن بازیگران سینما که در آن صراحتاً از تهدید به اعتصاب صحبت شده بود را ستاره‌هایی مانند مریل استریپ، جنیفر لارنس، شارلیز ترون، واکین فینیکس، جیمی لی کرتیس اولیویا وایلد و ایوان مک گرگور امضاء کردند. روز جمعه جورج کلونی اعلام کرد که به اعتصاب پیوسته است و آن را «نقطه‌عطفی در صنعت ما» خواند، همچنین گفت که برای «بقای صنعت ما» به این تغییر نیاز داریم. جان کیوساک و مارک رافلو از دیگر بازیگران شناخته‌شده‌ای هستند که در ۲۴ساعت گذشته از این اقدام حمایت کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد همه بازیگران آمریکایی با این اقدام موافق هستند و تابه‌حال هیچ‌کدام از آنها در مخالفت با این اقدام حرفی نزده است.

اتحادیه بازیگران آمریکایی چه می‌خواهد؟

یکی از وظایف و نقش‌های مهم اتحادیه، مذاکره با استودیوهاست: آخرین توافق بزرگ در جولای ۲۰۲۰ امضاء شد، اما بلافاصله به‌دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ تضعیف شد. این توافق قرار بود در ۳۰ژوئن سال جاری منقضی شود، ازاین‌رو مذاکرات از چندهفته پیش آغاز شده بود. ظاهراً سه مشکل اصلی وجود دارد که توافق در مورد آنها دشوار به‌نظر می‌رسد: نخست، درصد پرداخت‌هایی است که بازیگران برای بازپخش فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی دریافت می‌کنند. اتحادیه بازیگران سینما به‌دنبال آن است که براساس میزان بیننده در استریم‌ها این درصد را مطالبه کند اما آمازون، نتفلیکس، دیزنی و هیچ‌یک از شرکت‌های فیلم‌سازی تمایلی به افشای این اطلاعات ندارند. مسئله دیگری که دراین‌باره وجود دارد، مخالفت بازیگران با افزایش تولیدات تلویزیونی است زیرا با این افزایش فزاینده دیگر فرصتی برای بازپخش باقی نمی‌ماند. پس از این راه پولی هم به بازیگران پرداخت نخواهد شد. درنهایت با پیشرفت هوش مصنوعی، می‌توان حالت‌های صورت، حرکات بدن و حتی صدای یک فرد را هرطور که دوست دارید تغییر بدهید. پس طبیعی است که بازیگران نگران این باشند که در آینده، شرکت‌های فیلم‌سازی دیگر به وجود آنها نیازی نداشته باشند. آنها تضمین می‌خواهند، تضمین اینکه به‌هیچ‌وجه هوش مصنوعی را جایگزین آنها نکنند. برای مثال، تام کروز و کیانو ریوز از بازیگرانی هستند که اخیراً از چهره‌شان در نرم‌افزار دیپ فیک استفاده شده است. همین شش‌ماه پیش، هیچ‌کس به هوش مصنوعی فکر نمی‌کرد، اما به این سرعت همه‌چیز تغییر کرده است: از صفر به یک تهدید وجودی. درحال‌حاضر تصاویر تولیدشده با هوش مصنوعی به اندازه کافی پیچیده به‌نظر نمی‌رسند تا جایگزین فیلم‌سازی سنتی شود، اما سرعت یادگیری ماشینی همه را نگران کرده است.

آیا استریم‌ها همه چیز را تغییر داده‌اند؟

استریم‌ها نه‌تنها فیلم‌های با بودجه متوسط یا سریال‌های تلویزیونی خطی را از بین برده است، بلکه نحوه ارائه فیلم و سایر برنامه‌های تلویزیونی را به مخاطبان نیز تغییر داده و در ازای آن از آنها پول می‌گیرد. استریم‌ها از مشترکین کسب درآمد می‌کنند و فیلم‌ها و سایر برنامه‌ها اساساً تبلیغاتی برای حق اشتراک هستند. به‌علاوه فیلم‌ها و سریال‌ها به‌طور دائم در استریم‌ها وجود دارند و دیگر چیزی به‌نام «تکرار» بی‌معنی شده است. بحث بر سر پاداش بازیگر بابت هربار بازپخش یک فیلم یا یک برنامه تلویزیونی به‌دلیل عدم تمایل پخش‌کننده‌ها به افشای تعداد افرادی که آنها را تماشا می‌کنند، سخت‌تر شده است.

آیا آنها به آنچه می‌خواهند دست می‌یابند؟

ایالات‌متحده به‌طور سنتی به‌ندرت با بحران اعتصاب کارگران و مناقشات مرتبط با اتحادیه‌های کارگری مواجه بوده است. بااین‌حال، اتحادیه بازیگران سینما، همچنین اتحادیه نویسندگان تاحدی استثنا محسوب می‌شوند. البته اعتصاب بازیگران بسیار بیشتر از اعتصاب نویسندگان که از ماه مه ‌شروع شد، خبرساز خواهد شد و عملاً هالیوود را به تعطیلی می‌کشاند. درواقع تأثیرات این اعتصاب فوراً آشکار نمی‌شود و شباهتی به اعتصاب کارگران پسماند یا راه‌آهن ندارد. در اینجا هر دو طرف در حال انجام یک بازی طولانی هستند؛ بازیگران و نویسندگان می‌خواهند استودیوها را مجبور کنند که به سر میز مذاکره بازگردند، درحالی‌که رؤسا در مسیر تلاش برای تسلیم شدن اتحادیه‌ها هستند.

تأثیرات فوری این اعتصاب چیست؟

علاوه بر توقف بیشتر فیلمبرداری‌ها، بازیگران دیگر نمی‌توانند نمایش‌ها و فیلم‌هایی را که قبلا ساخته‌اند تبلیغ کنند. ممنوعیت تبلیغاتی به رسانه‌های اجتماعی نیز گسترش می‌یابد و ستاره‌ها اکنون در مورد کارهای آینده‌شان واهمه دارند. همچنین تداوم اعتصاب به این معناست که هرگونه گفت‌وگو با بازیگران تا مدت‌زمان قابل پیش‌بینی محدود خواهد بود و هر مصاحبه مطبوعاتی یا تلویزیونی که قرار بود از جمعه به بعد انجام شود، لغو شده است.

این اعتصاب چه معنایی برای بریتانیا خواهد داشت؟

اتحادیه بازیگران بریتانیا گفته است که در «همبستگی تزلزل‌ناپذیر» با اتحادیه بازیگران آمریکا خواهد بود، به‌این‌معنی که آنها اهداف مشترکی دارند که باید برای تأمین آنها با یکدیگر همکاری کنند. بزرگترین استودیوهای بریتانیا میزبان تولیدات مهم ایالات‌متحده هستند که همه آنها اکنون متوقف شده‌اند و در معرض تعطیلی کامل قرار دارند، برای مثال، می‌توان به ددپول ۳ که در استودیوهای پاین‌وود فیلمبرداری شده است، دنباله بیتل‌جوس تیم برتون، نسخه سینمایی شرور، همچنین سریال‌های تلویزیونی سندمن، اندور و روز شغال اشاره کرد. 

  • 19
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش