یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۰۹

ویژگی های استاندارد سالن آمفی تئاتر چیست؟

آمفی تئاتر,ایده های طراحی آمفی تئاتر,سقف کاذب برای آمفی تئاترآمفی تئاتر، اغلب به عنوان مکانی برای تجمع مردم شهر و سخنرانی ها استفاده میشود
آمفی تئاتر دارای قدمتی بسیار تاریخی است و در ادوار بسیار دور، استفاده از آمفی تئاترها رونق فراوانی داشت. این مکان ها اکثراً بعنوان مکانی برای تجمع مردم شهر و سخنرانی و مراسمات پادشاهان روم، جنگ گلادیاتورها، اجرای برنامه های سرگرمی و… به کار می رفت.  

آمفی تئاتر

تماشاخانه یا آمفی تئاتر (برگرفته از کلمه یونانی amphitheatron) مکانیست در فضای باز که برای اجرای نمایش و سرگرمی از آن استفاده می شود. در زبان فارسی در یک معنی، تماشاخانه، بکار می رود. این واژه نیز برای جایی که در آن هنرپیشگان داستانی را به نمایش درمی آورند و همچنین برای تئاتر به کار می رود.

معرفی چند ویژگی سالن آمفی تئاتر

معمولاً ساختمان آمفی تئاترها به علت اهمیت هنرهای نمایشی و تأثیر آن در زندگی افراد، دارای طراحی های خاص و نمایی متفاوت نسبت به دیگر سازه ها دارند. ویژگی های متعددی را برای آمفی تئاتر میتوان در نظر گرفت که موارد زیر بخش کوچکی از ویژگی های سالن آمفی تئاتر است:

> ورودی سالن آمفی تئاتر:

طراحی سالن آمفی تئاتر یکی از پر چالش ترین موضوعات طراحی می باشد. مقررات سالن آمفی تئاتر و استاندارهای طراحی آن بسیار پیچیده است و احتیاج به بررسی ریزفضاها و سرانه مجموعه دارد. مثلا ارتفاع سالن سینما یکی از مهم ترین خصوصیت های طراحی میباشد که سالن آمفی تئاتر یا سالن نمایش بر اساس ارتفاع آن داخل فرم ساختمان تعبیه می شود. همچنین ایجاد یک فضای آکوستیک جزء مهم ترین ویژگی های یک سالن آمفی تئاتر می باشد. طراحی آکوستیک سالن آمفی تئاتر هم دارای ضوابط و شرایط خاص خود است.

طراحی آمفی تئاتر,آمفی تئاتر,استاندارد طراحی آمفی تئاترآمفی تئاتر کولوسئوم یکی از بهترین آثار باقیمانده از معماری روم باستان است

> شکل سالن آمفی تئاتر:

شکل سالن آمفی تئاتر همانند اندازه و حجم آن اهمیت زیادی دارد. شکل چهار گوش قابل انعطاف و ترجیحا پنکه ای برای سالنهای بزرگ تر مناسب است. فرم پلان این سالنها به خطوط دید کافی در نمایشهای سمعی و بصری مربوط می شود. سالن سخنرانی با ظرفیت کم (تا حدود ۸۰ نفر) با کف مسطح کاملاً رضایتبخش است.

کف سالنهای بزرگتر آمفی تئاتر برای حصول دید کامل به صورت شیبدار یا پلکانی ساخته می شود. تغییر تراز از دید چشم در ردیف صندلی ها باید یکسان باشد. حداقل این تغییر ۶ سانتیمتر بوده و تراز دید بطور متوسط ۵/۱۲ سانتیمتر خواهد بود.

> استفاده از سقف کششی در سالن آمفی تئاتر:

با انعطاف پذیری سقف های کششی در شخصی سازی، از جمله طیف رنگ، طرح های مختلف پارچه، چاپ تصویر دلخواه و نورپردازی های گوناگون، این محصول توانایی پیاده سازی در هر سالن آمفی تئاتر با هر طراحی داخلی را دارا می باشد. همچنین خاصیت آکوستیک سقف های کششی، سبب می شود که صداهای تولید شده در سالن آمفی تئاتر انعکاس پیدا نکنند، این ویژگی یکی از علل اصلی استفاده از سقف های کاذب کششی در سالن های همایش، سالن های کنفرانس و سالن های آمفی تئاتر است.

البته در طول زمان به جز نمایش ها و کنسرت ها، ما شاهد حوادث ناگوار در این سالن های آمفی تئاتر نیز بوده ایم، ازجمله آتش سوزی سالن اپرای سلطنتی لندن و سالن همایش وزارت کشور، که خسارت متعددی به این سالن ها وارد نمود.

> راهروهای سالن آمفی تئاتر:

برای ایمنی و راحتی تماشاگران حداقل به ازای هر ۱۰۰ تماشاچی، ۷۰ سانتی متر عرض برای راهروی سالن آمفی تئاتر در نظر گرفته شود. حداقل عرض مناسب برای راهرو ۱۲۰ سانتیمتر میباشد و با توجه به اینکه حداقل عرض لازم برای عبور صندلی چرخدار ۷۰ سانتیمتر و برای عبور شخصی که دو عصا در زیر بغل دارد ۸۳ سانتیمتر است این اندازه میتواند جوابگوی حرکت معلولین هم باشد.

طراحی داخلی آمفی تئاتر,استاندارد فضای آمفی تئاتر روباز,آمفی تئاتردر برخی از کشورها سازه‌های آمفی تئاتری به صورت نمادین ساخته میشوند

در راهروهایی که از جلوی ردیف صندلیها می گذرد (راهروهای عرضی سالن) باید ۲۰ سانتیمتر به این ابعاد اضافه نمود. به این ترتیب عرض حداقل راهروهای سالن آمفی تئاتر به ۱۴۰ سانتیمتر می رسد. حداقل عرض راهروهای کنار دیوار ۱۰۰ سانتیمتر می باشد. در این حالت پله باید تمام عرض راهرو را اشغال کند.

> صندلی های آمفی تئاتر:

معمولا آنچه که در زمان همایش ها خسته کننده و کسالت آور می شود تحمل صندلی است که روی آن نشسته اید. صندلی آمفی تئاتر و همایش بکار رفته در سالن آمفی تئاتر در صورتیکه استاندارد نباشد نه تنها سبب رنجش شرکت کنندگان همایش می شود بلکه مجریان نیز نمی توانند آنطور که باید اجرای مناسبی ارائه دهند. بودن در یک فضایی که میهمانان به ناچار آنجا را تحمل می کنند به خودی خود استرس زا است.

اگر صندلی همایش آمفی تئاتر برای سالنی است که برای استفاده عموم قرار می گیرد بهتر است از مدل هایی استفاده گردد که چوب و MDF کمتری در تولید آن استفاده شده باشد، زیرا چوب و MDF دارای ضریب اشکال بیشتر هستند و با اشیا نوک تیز میتواند باعث خراشیده شدن قسمت های چوبی گردد. به همین علت پیشنهاد می شود برای چنن سالن هایی از صندلی همایش و صندلی آمفی تئاتر و صندلی سینمایی با کف و پشت ABS و دسته انتگرال استفاده شود، چون این متریال در مقابل اشیا نوک تیز مقاوم بوده و آسیب جدی نخواهد دید.

آمفی تئاتر,صندلی آمفی تئاتر,فضاهای آمفی تئاترمهمترین نکات در زمان طراحی صندلی آمفی تئاتر توجه به راحتی تماشاچیان است

> نورپردازی و صدابرداری سالن آمفی تئاتر:

در طراحی سالن آکوستیک آمفی تئاتر مهمترین مسئله این است که صدا در تمام نقاط سالن به صورت یکسان شنیده شود و تعادل صوتی به صورت مناسب برقرار شود. آکوستیک صدا کمک می کند تا ارتعاش یا اکو صدا در سالن ایجاد نشود. یک ویژگی سالن آمفی تئاتر دارا بودن یک اتاق صدابرداری و نورپردازی مجزا رو به روی صحنه اجرا میباشد که سبب می شود اپراتورها با اشراف کامل بر روی صحنه، نور و صدا را در تمام سالن مدیریت کنند.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش