پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۰۹

ویژگی های استاندارد سالن آمفی تئاتر چیست؟

آمفی تئاتر,ایده های طراحی آمفی تئاتر,سقف کاذب برای آمفی تئاترآمفی تئاتر، اغلب به عنوان مکانی برای تجمع مردم شهر و سخنرانی ها استفاده میشود
آمفی تئاتر دارای قدمتی بسیار تاریخی است و در ادوار بسیار دور، استفاده از آمفی تئاترها رونق فراوانی داشت. این مکان ها اکثراً بعنوان مکانی برای تجمع مردم شهر و سخنرانی و مراسمات پادشاهان روم، جنگ گلادیاتورها، اجرای برنامه های سرگرمی و… به کار می رفت.  

آمفی تئاتر

تماشاخانه یا آمفی تئاتر (برگرفته از کلمه یونانی amphitheatron) مکانیست در فضای باز که برای اجرای نمایش و سرگرمی از آن استفاده می شود. در زبان فارسی در یک معنی، تماشاخانه، بکار می رود. این واژه نیز برای جایی که در آن هنرپیشگان داستانی را به نمایش درمی آورند و همچنین برای تئاتر به کار می رود.

معرفی چند ویژگی سالن آمفی تئاتر

معمولاً ساختمان آمفی تئاترها به علت اهمیت هنرهای نمایشی و تأثیر آن در زندگی افراد، دارای طراحی های خاص و نمایی متفاوت نسبت به دیگر سازه ها دارند. ویژگی های متعددی را برای آمفی تئاتر میتوان در نظر گرفت که موارد زیر بخش کوچکی از ویژگی های سالن آمفی تئاتر است:

> ورودی سالن آمفی تئاتر:

طراحی سالن آمفی تئاتر یکی از پر چالش ترین موضوعات طراحی می باشد. مقررات سالن آمفی تئاتر و استاندارهای طراحی آن بسیار پیچیده است و احتیاج به بررسی ریزفضاها و سرانه مجموعه دارد. مثلا ارتفاع سالن سینما یکی از مهم ترین خصوصیت های طراحی میباشد که سالن آمفی تئاتر یا سالن نمایش بر اساس ارتفاع آن داخل فرم ساختمان تعبیه می شود. همچنین ایجاد یک فضای آکوستیک جزء مهم ترین ویژگی های یک سالن آمفی تئاتر می باشد. طراحی آکوستیک سالن آمفی تئاتر هم دارای ضوابط و شرایط خاص خود است.

طراحی آمفی تئاتر,آمفی تئاتر,استاندارد طراحی آمفی تئاترآمفی تئاتر کولوسئوم یکی از بهترین آثار باقیمانده از معماری روم باستان است

> شکل سالن آمفی تئاتر:

شکل سالن آمفی تئاتر همانند اندازه و حجم آن اهمیت زیادی دارد. شکل چهار گوش قابل انعطاف و ترجیحا پنکه ای برای سالنهای بزرگ تر مناسب است. فرم پلان این سالنها به خطوط دید کافی در نمایشهای سمعی و بصری مربوط می شود. سالن سخنرانی با ظرفیت کم (تا حدود ۸۰ نفر) با کف مسطح کاملاً رضایتبخش است.

کف سالنهای بزرگتر آمفی تئاتر برای حصول دید کامل به صورت شیبدار یا پلکانی ساخته می شود. تغییر تراز از دید چشم در ردیف صندلی ها باید یکسان باشد. حداقل این تغییر ۶ سانتیمتر بوده و تراز دید بطور متوسط ۵/۱۲ سانتیمتر خواهد بود.

> استفاده از سقف کششی در سالن آمفی تئاتر:

با انعطاف پذیری سقف های کششی در شخصی سازی، از جمله طیف رنگ، طرح های مختلف پارچه، چاپ تصویر دلخواه و نورپردازی های گوناگون، این محصول توانایی پیاده سازی در هر سالن آمفی تئاتر با هر طراحی داخلی را دارا می باشد. همچنین خاصیت آکوستیک سقف های کششی، سبب می شود که صداهای تولید شده در سالن آمفی تئاتر انعکاس پیدا نکنند، این ویژگی یکی از علل اصلی استفاده از سقف های کاذب کششی در سالن های همایش، سالن های کنفرانس و سالن های آمفی تئاتر است.

البته در طول زمان به جز نمایش ها و کنسرت ها، ما شاهد حوادث ناگوار در این سالن های آمفی تئاتر نیز بوده ایم، ازجمله آتش سوزی سالن اپرای سلطنتی لندن و سالن همایش وزارت کشور، که خسارت متعددی به این سالن ها وارد نمود.

> راهروهای سالن آمفی تئاتر:

برای ایمنی و راحتی تماشاگران حداقل به ازای هر ۱۰۰ تماشاچی، ۷۰ سانتی متر عرض برای راهروی سالن آمفی تئاتر در نظر گرفته شود. حداقل عرض مناسب برای راهرو ۱۲۰ سانتیمتر میباشد و با توجه به اینکه حداقل عرض لازم برای عبور صندلی چرخدار ۷۰ سانتیمتر و برای عبور شخصی که دو عصا در زیر بغل دارد ۸۳ سانتیمتر است این اندازه میتواند جوابگوی حرکت معلولین هم باشد.

طراحی داخلی آمفی تئاتر,استاندارد فضای آمفی تئاتر روباز,آمفی تئاتردر برخی از کشورها سازه‌های آمفی تئاتری به صورت نمادین ساخته میشوند

در راهروهایی که از جلوی ردیف صندلیها می گذرد (راهروهای عرضی سالن) باید ۲۰ سانتیمتر به این ابعاد اضافه نمود. به این ترتیب عرض حداقل راهروهای سالن آمفی تئاتر به ۱۴۰ سانتیمتر می رسد. حداقل عرض راهروهای کنار دیوار ۱۰۰ سانتیمتر می باشد. در این حالت پله باید تمام عرض راهرو را اشغال کند.

> صندلی های آمفی تئاتر:

معمولا آنچه که در زمان همایش ها خسته کننده و کسالت آور می شود تحمل صندلی است که روی آن نشسته اید. صندلی آمفی تئاتر و همایش بکار رفته در سالن آمفی تئاتر در صورتیکه استاندارد نباشد نه تنها سبب رنجش شرکت کنندگان همایش می شود بلکه مجریان نیز نمی توانند آنطور که باید اجرای مناسبی ارائه دهند. بودن در یک فضایی که میهمانان به ناچار آنجا را تحمل می کنند به خودی خود استرس زا است.

اگر صندلی همایش آمفی تئاتر برای سالنی است که برای استفاده عموم قرار می گیرد بهتر است از مدل هایی استفاده گردد که چوب و MDF کمتری در تولید آن استفاده شده باشد، زیرا چوب و MDF دارای ضریب اشکال بیشتر هستند و با اشیا نوک تیز میتواند باعث خراشیده شدن قسمت های چوبی گردد. به همین علت پیشنهاد می شود برای چنن سالن هایی از صندلی همایش و صندلی آمفی تئاتر و صندلی سینمایی با کف و پشت ABS و دسته انتگرال استفاده شود، چون این متریال در مقابل اشیا نوک تیز مقاوم بوده و آسیب جدی نخواهد دید.

آمفی تئاتر,صندلی آمفی تئاتر,فضاهای آمفی تئاترمهمترین نکات در زمان طراحی صندلی آمفی تئاتر توجه به راحتی تماشاچیان است

> نورپردازی و صدابرداری سالن آمفی تئاتر:

در طراحی سالن آکوستیک آمفی تئاتر مهمترین مسئله این است که صدا در تمام نقاط سالن به صورت یکسان شنیده شود و تعادل صوتی به صورت مناسب برقرار شود. آکوستیک صدا کمک می کند تا ارتعاش یا اکو صدا در سالن ایجاد نشود. یک ویژگی سالن آمفی تئاتر دارا بودن یک اتاق صدابرداری و نورپردازی مجزا رو به روی صحنه اجرا میباشد که سبب می شود اپراتورها با اشراف کامل بر روی صحنه، نور و صدا را در تمام سالن مدیریت کنند.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
سنایی,زندگینامه سنایی غزنوی,سنایی غزنوی زندگینامه زندگینامه سنایی غزنوی و آثار او

زاده: ۴۷۳ هـ.ق

زادگاه: غزنی (افغانستان امروزی)

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر

درگذشت: ۵۴۵ هـ.ق

ادامه
اخوان ثالث,مهدی اخوان ثالث,زمستان اخوان ثالث زندگینامه اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۰ اسفند ۱۳۰۷

زادگاه: مشهد

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، نوازنده تار

بیوگرافی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث (م- امید) در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در مشهد قدم به عرصه ی هستی نهاد. پدر وی که علی نام داشت، یکی از سه برادری بود که از استان یزد به مشهد نقل مکان کرد و از این جهت آنان نام خانوادگیشان را اخوان ثالث به معنی برادران سه گانه گذاشتند و نام مادرش مریم بود.

ادامه
صمد نیکخواه بهرامی,عکسهای صمد نیکخواه بهرامی,زندگینامه صمد نیکخواه بهرامی بیوگرافی صمد نیکخواه بهرامی بازیکن بسکتبال ایران + تصاویر

تولد: ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۶۲

زادگاه: تهران

قد: ۱۹۸ متر

پُست: مهاجم ریزتک

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
دیالوگ های خنده دار,دیالوگ های خنده دار فیلم ها,انواع دیالوگ های خنده دار

بهترین دیالوگ های خنده دار خواندن دیالوگ های خنده دار همیشه و در هر حال سبب دلخوشی و خندیدن خیلی از ما می شود و لحظاتی دلنشین و مفرح برای هرکسی به ارمغان می آورد. دیالوگ های خنده دار و کوتاه در این بخش گلچینی از دیالوگ های خنده دار را میخوانید: ۱. دیالوگ های خنده دار  یه وقتایی حسش نیست غصه بخوری، غصه رسماً تورو می خوره! ۲. دیالوگ های خنده دار فیلم True Detective:  نمیتونی اینجوری زندگی کنی. میدونی آدمایی که نصیحتم میکنن  انگار دارن با خودشون حرف میزنن ... ۳. دیالوگ های ماندگار فیلم The Truman Show:  کریستوف:« من تو رو بهتر از خودت می‏شناسم.» ترومن:« تو هرگز یه دوربین توی سر من نداشتی.» ۴. دیالوگ های خنده دار کتاب لایم لایت: زن: فکر می کردم از تئاتر متنفری مرد: متنفرم، من از دیدنِ خون هم متنفرم ولی توی رگ هام هست... (چاپلین) ۵. دیالوگ های خنده دار فیلم خفه گی: این روزا مگه کسی عاشق میشه - ولی من تو همین روزا عاشقت شدم! ۶. دیالوگ های خنده دار: شانس یکبار در خونه آدم رو میزنه، بداقبالی دستش رو از رو زنگ بر نمیداره، بدبختی هم که کلا کلید داره! ۷. دیالوگ های خنده دار کتاب خانم های جنگل بولونی: گاهی نمیدونی مشغول انجام چه کاری هستی… ولی آنچه انجام میدی، بهترین کاره! … به این میگن “الهام” ۸. دیالوگ های خنده دار سریال مردگان متحرک: آدم بدگمان همیشه پایینو نگاه میکنه و سرش ضربه میخوره، آدم خوشبین همیشه بالا رو نگاه میکنه و میلغزه، واقعگرا جلو رو نگاه میکنه و راه درست رو انتخاب میکنه. ۹. دیالوگ های خنده دار فیلم Amores Perros: مادربزرگم می گفت: اگر می خوای خدا رو بخندونی، از برنامه هات برای آینده بهش بگو! ۱۰. دیالوگ های خنده دار فیلم جیب بر خیابان جنوبی: رعنا: نگاه یه زن، حواس جمع ترین مردا رو هم بی حواس میکنه. کاوه: همه اینقدر ابله نیستن. رعنا: آدما ابله تر از اونین که تو فکرشو میکنی. دیالوگ های خنده دار فیلم ها ۱۱. دیالوگ های خنده دار فیلم شب های روشن: رویا: می دونی همه فکر می کنن  اگه حس واقعیشون رو نشون بدن همه چی به هم میریزه، هیچ کس حرف دلش رو راحت نمی زنه خوب اگه نمی خواد می تونه همون شب اول، همون لحظه اول بیاد و بگه… استاد: فکر نمی کنی آدما واسه مخفی کردن احساسشون دلیل دارن؟ رویا: دلیلشون از هم دورشون می کنه، چه دلیلی از عشق مهم تره! ۱۲. دیالوگ های خنده دار سریال کلاه قرمزی: کلاه قرمزی: معذرت از ته دل… آقای مجری: چرا نمیری خونه؟ کلاه قرمزی: آخه… دلم تنگ میشه… آقای مجری: تنهایی؟ کلاه قرمزی: اِهنین… آقای مجری: منم تنهام، همه فکر می‏کنن فامیل من شهرستانن؛ یعنی خودم اینجوری گفتم. ولی من هیشکیو ندارم، عین تو… کلاه قرمزی: کاشکی من دایناسورت بودم… ۱۳. دیالوگ های خنده دار فیلم حکم: عاشقها آدمای متوسطی هستن که با تعریف و تمجید کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. (مسعود کیمیایی) ۱۴. دیالوگ های خنده دار فیلم ها: نانا: می دونی؛ به قدر کافی عمر می کنی، به قدر کافی آدم از دست می دی و یاد می گیری که چه طور باید از خاطراتی که داری تشکر کنی ۱۵. دیالوگ های خنده دار فیلم The Lucky On: كاش زندگی ماند جعبه ی موسیقی بود... صداها اهنگ بود، حرف ها ترانه! دلشدگان_ علی حاتمی_ ١٣٧١ ۱۶. دیالوگ های خنده دار:  آقای مجری ما بی تربیت نیستیم، تربیت داریم منتها صلاح نمیدونیم ازش استفاده کنیم! دیالوگ های خنده دار و کوتاه گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش