سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۴۰۰۵۳

همه چیز درباره ساز تومبا، انواع، کاربرد و نحوه ساخت

ساز تومباساز تومبا
ساز تومبا یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین سازهای ضربی در موسیقی است. در این مقاله از سرپوش ، به بررسی ویژگی‌ها، تاریخچه و کاربردهای ساز تومبا در موسیقی می‌پردازیم.

ساز تومبا چیست؟

ساز تومبا، یکی از سازهای جذاب و خاص است که در بسیاری از سبک‌های موسیقی به کار می‌رود. این ساز از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که با هم ترکیبی زیبا و خاص را ایجاد می‌کنند. در این مقاله، قصد داریم همه چیز درباره ساز تومبا را به شما آموزش دهیم. از تاریخچه و نحوه ساخت این ساز تا نحوه نواختن آن و آثار معروفی که با استفاده از آن ساخته شده‌اند. پس با ما همراه باشید تا با ساز تومبا بهتر آشنا شوید.

تاریخچه ساز تومبا

ساز تومبا، از سازهایی است که در بسیاری از فرهنگ‌ها و سبک‌های موسیقی به کار می‌رود. تاریخچه این ساز به قدمت‌های بسیاری در گذشته بازمی‌گردد. این ساز در قرن ۱۲ میلادی در آمریکای جنوبی گسترش پیدا کرد. در آن زمان، تومبا از بخش‌های مختلفی تشکیل شده بود که هر بخش، صدایی خاصی را تولید می‌کرد. این ساز در آغاز برای نواختن موسیقی محلی به کار می‌رفت و پس از آن به سبک‌های موسیقی دیگری همچون سامبا و بوسانووا نیز اضافه شد.

ساز تومبا چیستهمه چیز درباره ساز تومبا

ساختار ساز تومبا

ساز تومبا، از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: بدنه (shell) و پوست (head). بدنه ساز تومبا، از یک لوله چوبی تهیه شده است که در بالای آن یک پوسته بزرگ قرار دارد. پوسته‌ی بالایی ساز تومبا، به عنوان پوست (head) شناخته می‌شود و به کمک چوب‌هایی که به طور افقی در بالای آن قرار دارند، به بدنه‌ی ساز متصل می‌شود. بخش پایینی بدنه‌ی ساز تومبا، به صورت مخروطی شکل است و در بالای آن با یک پوسته کوچک تحت عنوان پوسته‌ی برشی (cutting head) پوشیده شده است. این پوسته در کنار پوسته‌ی بالا، به عنوان سطح نواختن (playing surface) استفاده می‌شود و صدای ساز را تولید می‌کند. برای نواختن ساز تومبا، از دو ملق استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها بسیار بزرگتر از دیگری است. نوازنده برای نواختن ساز تومبا، به کمک دستان خود به پوسته‌ی بزرگتر ضربه می‌زند و با دست دیگر به پوسته‌ی کوچکتر ضربه می‌زند.

ساختار ساز تومباساختار ساز تومبا

انواع ساز تومبا

در طول تاریخ، بسیاری از انواع ساز تومبا ساخته شده‌اند که هر کدام از آن‌ها دارای صدا و شکل متفاوتی هستند. برخی از انواع رایج ساز تومبا شامل موارد زیر هستند:

کونگا (Conga):

کونگا یکی از انواع رایج ساز تومبا است که در سبک‌های موسیقی آفریقایی، کوبایی و لاتین به کار می‌رود. این ساز از یک بدنه یکپارچه و پوسته‌ی بزرگی که در بالای آن نصب شده است، تشکیل می شود. نوازنده برای نواختن کونگا از دستان خود استفاده می‌کند و با ضربه‌ی دادن به پوسته‌ی بالایی ساز، صدای آن را تولید می‌کند.

بونگو (Bongo):

بونگو، یکی از ساز‌های کوچکتر سبک لاتین است که از دو قطعه ساخته شده است. قطعه‌ی بزرگتر، به عنوان بونگو مادری (hembra) و قطعه‌ی کوچکتر، به عنوان بونگو پدری (macho) شناخته می‌شود. نواختن بونگو به کمک دستان انجام می‌شود و صدایی بسیار زیبا و ریتمیک تولید می‌کند.

تیمبال (Timbale):

ساز تیمبال یا همان پایلا کریولا جایگزین سبک تر و قابل حمل تری برای طبل های کاسه ای بزرگ و دست و پا گیر است و گزینه ای بسیار عالی برای استفاده در راهپیمایی ها و رژه های نظامی محسوب می شود. تیمبال های اولیه از از ظروف آهنی یا مسی که در خیلی از کارخانه های نیشکر اطراف جزیره کوبا وجود داشتند ساخته می شدند. نوازنده برای نواختن تیمبال، به کمک چوب‌هایی که در دستان خود دارد، به پوسته‌ی سطحی ساز ضرب می گیرد.

پاندیرو (Pandeiro):

پاندیرو نیز یک ساز تومبا است که در سبک‌های مختلف موسیقی به کار می‌رود. این ساز از یک بدنه گرد و پوسته‌ی بزرگی که در بالای آن نصب شده است، تشکیل می شود. پوسته‌ی بالایی پاندیرو، دارای چندین روکش کوچکی است که به صورت دایره‌ای به هم متصل شده‌اند. نوازنده برای نواختن پاندیرو، از دستان خود استفاده می‌کند و با ضربه‌ی دادن به پوسته‌ی بالایی ساز، صدایی ریتمیک و ملایم تولید می‌کند.

کالاباش (Kalimba):

کالاباش، یک ساز تومبا کوچک شکل است که در بسیاری از سبک‌های موسیقی به کار می‌رود. این ساز از یک بدنه چوبی کوچک و پوسته‌ی بزرگی که در بالای آن نصب شده است، تشکیل می شود. پوسته‌ی بالایی کالاباش، دارای چندین روکش کوچکی است که به صورت دایره‌ای به هم متصل شده‌اند. نوازنده برای نواختن کالاباش، با کمک انگشتان خود به پوسته‌ی بالایی ساز ضربه می‌زند و با ایجاد ویبره‌های صوتی، صدایی بسیار زیبا و ملایم را تولید می‌کند.

انواع ساز تومباانواع ساز تومبا

نحوه نواختن ساز تومبا

نوازندگان ساز تومبا برای نواختن این ساز، از دستان خود به همراه چوب‌هایی که در دستان دارند، استفاده می‌کنند. برای نواختن ساز تومبا، نوازنده با دستی که چوب را در دست دارد، به پوسته‌ی بزرگتر ضربه می‌زند و با دست دیگر به پوسته‌ی کوچکتر ضربه می‌زند. همچنین برای تولید صداهای متنوع‌تر، می‌توانند با انگشتان یا پلاستیک‌هایی که بر روی انگشتان خود قرار داده‌اند، به پوسته‌ی ساز ضربه بزنند.

در نواختن ساز تومبا، تکنیک‌های مختلفی نیز به کار می‌رود. برای مثال در کانگا، می‌توان با ضربه‌های متوالی به پوسته‌ی ساز، یک ریتم پایه را تولید کرد. همچنین با ترکیب ضربه‌های قوی و ضعیف به پوسته‌ی ساز، می‌توان صداهای مختلف و دلخواه را تولید کرد.

در کل، نواختن ساز تومبا نیاز به تمرین و تسلط بر تکنیک‌های مختلف دارد. با تمرین و تلاش، می‌توانید در نواختن این سازهای زیبا و جذاب، مهارت بیشتری پیدا کنید و لذت بیشتری را از موسیقی خود ببرید. 

کاربردهای ساز تومبا

ساز تومبا در بسیاری از سبک‌های موسیقی به کار می‌رود و در ریتم و تنظیم آن‌ها نقش مهمی دارد. در موسیقی لاتین، ساز تومبا به عنوان یکی از سازهای اصلی شناخته می‌شود و در گروه‌های موسیقی لاتین، نوازنده‌ی تومبا به عنوان یکی از اعضای مهم گروه شناخته می‌شود.

در موسیقی برزیلی نیز، ساز تومبا به عنوان یکی از سازهای اصلی شناخته می‌شود و در سبک‌هایی مانند سامبا و فورو به کار می‌رود. همچنین در موسیقی آفریقایی، ساز تومبا به عنوان یکی از سازهای اصلی شناخته می‌شود و در گروه‌های موسیقی آفریقایی، نوازنده‌ی تومبا به عنوان یکی از اعضای مهم گروه محسوب می‌شود.

علاوه بر سبک‌های موسیقی فوق، ساز تومبا در بسیاری از سبک‌های موسیقی دیگر نیز به کار می‌رود و در ریتم و تنظیم آن‌ها نقش مهمی دارد. به طور کلی، ساز تومبا به عنوان یکی از سازهای اصلی در موسیقی جهانی شناخته می‌شود و در بسیاری از قسمت‌های موسیقی، نقش حیاتی دارد.

کاربرد ساز تومباکاربرد ساز تومبا

تفاوت ساز تومبا و پرکاشن

ساز تومبا و پرکاشن دو ساز موسیقی از دسته‌ی سازهای ضربی هستند و در بسیاری از قطعات موسیقی به کار می‌روند. با این حال، هر دو ساز تفاوت‌هایی در مورد ساختار، نوع صدا و کاربرد دارند.

ساز تومبا یک ساز ضربی با ساختاری بزرگ و پوستی است که به وسیله‌ی چوب‌هایی به نام ملاتون و به وسیله‌ی دستان نوازنده نواخته می‌شود. صدای تومبا قطعات پرقدرت و ریتمیک موسیقی را تحریک می‌کند و به خاطر صدای بلند و پرقدرتش در گروه‌های بزرگ موسیقی از آن استفاده می‌شود. همچنین، نوازنده‌ی تومبا با تغییر نوع ضربه‌ها روی پوست ساز، می‌تواند صدای متفاوتی از خود بدهد و در نتیجه تنوع بیشتری در موسیقی ایجاد کند.

از سوی دیگر، پرکاشن‌ها شامل یک مجموعه از سازهای ضربی هستند که متشکل از دوف، تمپو، کونگا، کاهون و دیگر سازهای ضربی است. پرکاشن‌ها در گروه‌های بزرگ موسیقی و در انواع مختلف موسیقی‌ها از جمله موسیقی کلاسیک، جاز و راک استفاده می‌شوند. پرکاشن‌ها به عنوان سازهایی با قابلیت تنوع بالا در نواختن صداها در موسیقی شناخته می‌شوند و در نتیجه می‌توانند برای ایجاد تنوع در ریتم و صداها در قطعات موسیقی از آنها استفاده کرد. همچنین، با توجه به تنوع بالای پرکاشن‌ها، می‌توانند در انواع مختلف موسیقی‌ها و قطعات مختلف به کار روند.

به طور کلی، تفاوت اصلی بین ساز تومبا و پرکاشن‌ها در ساختار و نوع صداست. ساز تومبا یک ساز ضربی با ساختاری بزرگ و پوستی است که به وسیله‌ی دستان نوازنده نواخته می‌شود و صدای قوی و پرقدرتی دارد. در حالی که پرکاشن‌ها مجموعه‌ای از سازهای ضربی هستند که درگروه‌های موسیقی به کار می‌روند و در نواختن آن‌ها از ابزارهای مختلفی مانند چوب و قلاب استفاده می‌شود. همچنین، پرکاشن‌ها در تولید صداهای مختلف و ایجاد تنوع در ریتم موسیقی، قابلیت بالایی دارند و می‌توانند در انواع مختلف موسیقی به کار روند.

سخن پایانی درباره ساز تومبا

ساز تومبا یکی از سازهای زیبا و جذاب در موسیقی است که در بسیاری از سبک‌های موسیقی به کار می‌رود. این ساز از یک بدنه و پوسته‌ی بزرگی تشکیل شده است و برای نواختن آن، نوازنده از دستان خود به همراه چوب‌هایی که در دست دارد، استفاده می‌کند. در نواختن ساز تومبا، تکنیک‌های مختلفی به کار می‌رود و با تمرین و تسلط بر این تکنیک‌ها، می‌توانید در نواختن این ساز زیبا و جذاب، مهارت بیشتری پیدا کنید.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش