دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۲۱:۰۷ - ۲۸ آذر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۹۰۷۸۵۷
هنرهای تجسمی

استاد شیشه گری ایران از رمز و راز هنرش می گوید/ میراثی که می تواند پولساز باشد

شیشه سازی,اخبار هنرهای تجسمی,خبرهای هنرهای تجسمی,هنرهای تجسمی
صراحی‌های گردن باریک و بلند همراه با جام‌های شیشه ای و تنگ‌های دسته داری که به رنگ‌ها و نقوش مختلف مزین شده همه و همه نشانگر هنر مردانی است که این روزها به محاق فراموشی سپرده شده اند، هرچند با اندکی توجه و حمایت، می‌توان از آنها فرصت ویژه ای برای اشتغال زایی توأم با حفظ هنر ایرانی، ساخت.

به گزارش جی پلاس؛ این روزها که گرانی سوخت سبب شده تا کارخانجات تولید بلور و کریستال در کشورهای صاحب نام این حرفه در جهان، چون چک و آلمان با مشکلات متعددی برای تامین سوخت مواجه شوند و بسیاری از شرکت های آنجا از دور رقابت کنار روند، فرصتی ارزشمند برای کشور ما و هنرمندان این رشته قدیمی به وجود آمده تا با احیای دوباره کارگاه ها و کارخانجات شیشه گری، جان تازه ای به این هنر و فرآیند اشتغالزایی آن داده شود.

 

"علی بابا بختیاری" استاد پرآوزاره شیشه گری ایرانی متولد سال ۱۳۲۹ در شهر تویسرکان است و کارش را از هشت سالگی در کارگاه استاد "غلامحسین همدانی" با ساخت شیشه چراغ نفتی یا لوله های لامپ آغاز کرد و  بعدها با کپی برداری از ظروف سفالی، کار ساخت نمونه بلوری را نزد استاد "اصغر قلندر" فرا گرفت و آموزش‌های او را با شکل و شمایل دیگری دنبال کرد و در نهایت در ۱۵ سالگی تبدیل به استادکاری ماهری شد.

 

اما استادکار شدن برای او پایان کارنبود و بخش دیگری از آرزوهایش را با ساخت کاشی های تراش دار یا تولید کاشی‌های سرامیکی و حباب‌های رنگی دنبال کرد. پدیده هایی که تولید برخی از آنها ایده شخصی او بود؛ نوآوری‌هایی که سرانجام سبب شد تا نام و آوازه این استاد شیشه گر ایرانی حتی به آن سوی مرزها برسد و هر از گاهی گردشگران خارجی نیز به بهانه تماشای آخرین فعالیت های هنری او سری به نمایشگاهی که درکنار کارگاه اش دایر کرده بزنند.

 

استاد علی بابا بختیاری در گفت و گو با جی پلاس؛ درباره هنرش می‌گوید: در سال های اخیر تعداد زیادی از کارهایم به خارج صادر شده و در نمایشگاه هایی که به این منظور تشکیل شده نیز شرکت داشتند. از این طریق هرساله تعداد زیادی از گردشگران خارجی با حضور در کارگاه و نمایشگاه این آثار با هنر شیشه گری دستی ایران آشنا می شوند.

 

شیشه گری یک هنر است و پولساز

به اعتقاد این هنرمند، شیشه گری یک هنر است نه صنعت؛ هنری که متاسفانه در ایران به صورت دانشگاهی آموزش داده نمی شود؛ در حالی که در بسیاری از کشورها این هنر شاخه ای از رشته های هنری قابل تحصیل در دانشگاه هاست. به همین دلیل غربی‌ها پیشرفت قابل ملاحظه ای در این هنر داشته اند. او هنر شیشه گری ایران را مرهون دستان پرتلاش هفت یا هشت استادکاری می داند که با وجود مشکلات بسیار، همچنان سرسختانه پایداری می کنند.

 

او تاکید می کند: شیشه گری هنری است و نیازمند حمایت؛ در صورت تحقق این مهم، قطعا پتانسیل مناسبی برای اشتغال زایی هم دارد.

 

استاد بختیاری با اشاره به وضعیت  کنونی کارگاه های شیشه گری دستی به خبرنگار جی پلاس گفت: اغلب مشکلات کارگاه هایی نظیر کارگاه ما، از زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها رخ داد. تا پیش از اجرای این قانون، ۷۵ کارگر در کارگاه ما مشغول بودند و ۲۲ کوره نیز فعالیت می کردند اما اکنون تعداد کوره های روشن این کارگاه به ۱۲ کوره رسیده و کارگران فعال آن کمتر از ۲۲ نفر هستند.

 

شیشه سازی,اخبار هنرهای تجسمی,خبرهای هنرهای تجسمی,هنرهای تجسمی

 به اعتقاد او ادغام سازمان صنایع دستی با میراث فرهنگی و گردشگری مهمترین ضربه را به پیکره صنایع دستی ایران وارد کرده آن را اقدامی عجولانه می داند که هیچ گونه کار مطالعاتی روی آن انجام نشده بود!

 

هزینه‌های بالا چالش کارگاه های شیشه گری

این استاد همچنین ادامه می دهد: در حال حاضر هزینه‌های تولید بالاست. مواد اولیه گران است و بازار فروش ضعیف. سیلیس که ماده اصلی کار است از قرار هر تن ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خریداری می‌شود. رنگ از کیلویی ۲۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای نوع مرغوبش خرج روی دست ما می‌گذارد. به همه اینها دستمزد پرسنل و مخارج جاری و هزینه‌های جانبی را هم اضافه کنید، ببینید چه رقم هنگفتی می‌شود.

 

شیشه سازی,اخبار هنرهای تجسمی,خبرهای هنرهای تجسمی,هنرهای تجسمی

 جای خالی تدریس در مراکز علمی

جای خالی تدریس هنرشیشه گری دستی به عنوان رشته ای تحصیلی در دانشگاه ها و مراکز علمی کشور موضوع دیگری است که این صنعتگر داخلی دوباره به آن اشاره کرده و تاکی می کند: امیدوارم در ایران روزی شیشه گری به عنوان رشته دانشگاهی، تدریس شود تا هم پیشرفت بیشتری داشته باشیم و هم از خطر نابودی و فراموشی این هنر ایرانی جلوگیری شود.

 

 علی بابا بختیاری در پایان به جی پلاس گفت: درحال حاضر ۹۳ درصد از مواد اولیه این صنعت در داخل تولید می‌شود؛ بنابراین با اندکی حمایت می توان از ظرفیت این هنر قدیمی برای اشتغال زایی و کسب درآمد سود برد.

 

 

 

 

 

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش