پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
۲۰:۵۰ - ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۷۲۰
مدیریت فرهنگی

شهرام گیل آبادی: آقای وزیر ارشاد! این رویه‌های چرک و بی اساس برخورد با اهل فرهنگ، هنر و اندیشه را حذف کنید

شهرام گیل آبادی,صحبت های شهرام گیل آبادی درباره وزیر ارشاد
شهرام گیل آبادی گفت: آقای وزیر ارشاد، شما و همکارانتان حق ندارید خلاف قانون عمل کنید. طی چند سال اخیر، این برای چندمین بار است که همکاران شما بازخوانی متن و بازبینی اجرا انجام می‌دهند، تایید شفاهی و حتی کتبی در اوراق ناظران و حتی اعلام در سایتشان را انجام می‌دهند، اما بدون هیچ توضیحی برای صدور مجوز کتبی اجرا اختلال ایجاد می‌کنند.

به گزارش صبا، "شهرام گیل آبادی" نویسنده، کارگردان و مدیر هنری، که طی چند ماه اخیر، در حال تمرین برای نمایش جدیدش با نام «۶۵۷» است، در گفتگویی انتقادی در خصوص فضای حاکم بر تئاتر و برخورد غیر مسئولانه و غیر منصفانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخش‌های زیر مجموعه این وزارتخانه با اثر جدیدش لب به سخن گشود و نسبت به عدم صدور مجوز اجرای نمایش «۶۵۷» اینگونه عنوان کرد؛ از بهار سه سال قبل مراحل تحقیق و نگارش متن را با همراهی محمد چرمشیر آغاز کردم. با توجه به اینکه قرار بود مهرماه هزارو چهارصد و یک اجرای نمایش آغاز شود، از طریق تماشاخانه، متن را برای بازخوانی به شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی فرستادیم و متن تأیید شد، اما با توجه به شرایط کشور و تعطیلی سالن‌های تئاتر نمایش در آن مقطع زمانی به روی صحنه نرفت. پس از پیگیری و برگزاری جلسات مجدد با مدیران تماشاخانه ایرانشهر، بازه زمانی خرداد و تیر ۱۴۰۲ برای اجرا مقرر شد و همانند سایر گروه‌های نمایشی اقدام به طی مراحل قانونی همچون؛ عقد قرارداد با سالن، بازخوانی مجدد متن و در نهایت در روز دوشنبه، ۴اردیبهشت بازبینی نمایش انجام شد و طبق اعلام و گزارش بازبین‌هایی که در آن روز در سالن حاضر بودند، هیچ نکته یا ابهامی در شیوه اجرا مشاهده نشد.

او اظهار داشت: با این اوصاف نکته حائز اهمیت و قابل تأمل این است که با گذشت ۲۰روز از بازبینی و تنها ۸روز مانده به شروع نمایش، هنوز مجوز کتبی توسط شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی برای این اجرا صادر نشده، اجازه خبررسانی و تبلیغات داده نشده است و مانع بازشدن سایت فروش بلیت نمایش شده‌اند و در پاسخ به پیگیری‌های مکرر گروه، عدم صدور مجوز را به بخش‌های بالادستی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت می‌دهند. این در حالیست که من به عنوان کارگردان به بازیگران و دیگر هنرمندان شاغل در گروهم تعهد دارم و روزانه در حال تحمل ضرر و زیان مادی و معنوی و فشارهای روحی شدید هستم.

گیل‌آبادی ادامه داد: من و همکارانم تا کنون پاسخی از وزارت ارشاد دریافت نکرده‌ایم، لذا از خبرنگاران، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های محترم خواستارم که این رویه غلط و نادرست را تقبیح کرده و مورد نقد قرار دهند، هیچ کس در این کشور نباید فراقانونی عمل کند، به نظر می رسد این دولت و آن دولت هم‌ ندارد. همه باید در مقابل قانون پاسخگو باشیم؛ رسانه‌ها نماینده افکار عمومی هستند و ما داد خودمان را ابتدا به رسانه‌ها می‌بریم شاید پاسخی که تا کنون به ما نداده‌اند را به شما بدهند و بعد به یقیین در محاکم قضایی برای ثبت در تاریخ به طرح شکایت می پردازیم.

او گفت: کار(نمایش) ما یک اثر مستند اجتماعی و تعاملی است، مردم و تماشاگران ما برای گروه بسیار مهم هستند به همین خاطر هر کدام از  آثار گروه حداقل یک سال مطالعاتش به طول می انجامد. تئاتر«۶۵۷» در مورد پدیده عجیب ماشین خوابی است، ما با هفده ماشین خواب گفتگوی عمیق داشته ایم. رویه‌های چرک و بی اساس برخورد با اهل فرهنگ، هنر و اندیشه باید از کشور وربیفتد. تئاتر برای من توسعه اندیشه جامعه به منظور آینده ای بهتر است و هر کس بخواهد حرکت روبه رشد تئاتر را سلب کند خائن به مردم و کشور است. رویه های غلط مانند: تعهد گرفتن قبل از صدور مجوز غیر قانونی است. هر کس التزام به قانون نداشته باشد مروج نگاه پلشت بی قانونی است. در برگه‌ای که در آن نوشته‌اند جمله « جوانان دهه ۸۰و۹۰» حذف شود. قبل از صدور مجوز نمایش می‌خواهند بنده تعهد بدهم با این استدلال که همه نمایشها تعهد می دهند.

این هنرمند گفت: آقای وزیر ارشاد یا هر مسئولی که رویه غلط برای سنگ اندازی جلوی هنرمندان را درست کرده‌اید، چرا هنرمندی قبل از اینکه کارش مجوز بگیرد باید تعهد بدهد و اساسا چرا کاری که مصوب می‌شود باید تعهد بدهد؟ کدام رویه حقوقی به شما اجازه می‌دهد که دست به چنین کاری بزنید؟

  • 18
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش