۰۸:۵۰ - ۱۱ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۱۹۱۹
مدیریت فرهنگی

دستور نوبخت تغییر کرد/ سلبیریتی‌ها ۱۰۰ درصد از مالیات معاف شدند

محمدباقر نوبخت,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,مدیریت فرهنگی
سازمان برنامه و بودجه با تغییر موضع خود، فعالیت‌های انتشاراتی، مطبوعاتی و هنری در بودجه ۹۹ را به طور ۱۰۰ درصد از مالیات معاف کرد.

به گزارش میزان، در حالیکه مرکز اطلاع رسانی سازمان برنامه و بودجه ظهر امروز از دستور نوبخت معاون رئیس جمهور مبنی بر معافیت ۵۰ درصدی مالیات تمامی فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داده بود.

اما اکنون با تغییر موضع کامل خود، اعلام کرد: یکی از بند‌های پیش نویس لایحه بودجه مبنی بر این بود که «تمامی فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشمول ۵۰ درصد معافیت مالیاتی می‌باشند»، که با دستور نوبخت این بند حذف شد؛ لذا فعالیت‌های مزبور کماکان از معافیت صد درصدی برخوردار خواهند بود.

پایان نگرانی مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر/ «نوبخت» دستور معافیت مالیاتی ۱۰۰ درصدی داد

موج نگرانی گسترده فعالان فرهنگی و هنری دیروز با صدور دستوری از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص معافیت ۱۰۰ درصدی مالیاتی برای تمامی فعالیت‌های حوزه انتشارات و مطبوعات به پایان رسید، دستور عملی که درصورت عدم صدور یا برقراری مالیات برای مراکز فرهنگی و هنری باعث افزایش هزینه‌های تولید و به احتمال زیاد کاهش اشتغال در این بخش می‌شود.

به گزارش خبرنگار «ایران»، به دنبال توسعه مأموریت سازمان مالیاتی برای افزایش نقش آفرینی درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده، سازمان امور مالیاتی دو لایحه جدا گانه تدوین کرده است، اولی برای اصلاح مقررات مالیات ارزش افزوده که راهی مجلس شده است و دومی با عنوان لایحه اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی که هنوز ارائه نشده است.

ایجاد دو پایه مالیاتی، اصلاح مالیات ارزش افزوده برخی از بخش‌ها و از همه مهم‌تر، لغو معافیت‌های مالیاتی مؤسسات فرهنگی و هنری از جمله مطالب عنوان شده یا برجسته شده از سوی سازمان امور مالیاتی برای افکار عمومی است.اینکه چه نکات با اهمیت دیگری وجود دارد، هنوز مشخص نیست.

براساس همین اصلاحات وتغییرات، سازمان امور مالیاتی اصلاحات مزبور را درپیش نویس لایحه بودجه سال آینده هم ارائه کرده که دریافت ۵۰ درصد مالیات از مؤسسات فرهنگی وهنری از آن جمله است.

یعنی در لایحه بودجه سال بعد که به مجلس ارسال می‌شود، متنی با عنوان «پیش‌نویس لایحه اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی» منتشر شده است.در متن لایحه مزبور پیشنهاد شده بود تا معافیت مالیاتی کلیه فعالیت‌های فرهنگی-هنری لغو شود. اما این بخش در ماده ۱۳۹ قانون مالیات های مستقیم معاف بوده و اکنون هم برای دریافت معافیت‌های مالیاتی، ادارات مالیاتی و واحدهای رسیدگی مربوطه خواهان نامه مجزا برای هر مؤدی به عنوان تأییدیه از سوی ادارات فرهنگ وارشاد اسلامی شهرها هستند که به زعم مؤدیان حوزه فرهنگ وهنر، به نوعی ایجاد بروکراسی مضاعف از سوی سازمان امور مالیاتی و سلب مسئولیت ممیزان و به نوعی تفسیرشان از بند (ل) ماده ۱۳۹ قانون مزبور است.در ماده مورد اشاره آمده است: «فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری که به‌موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود، از پرداخت مالیات معاف است.»

اما با این حال، سازمان امور مالیاتی از قبل از ارائه لایحه بودجه سال آتی به مجلس؛آن را در متن پیش نویس لایحه قرار داده است وخواهان مالیات ۵۰ درصدی از بخش‌های فرهنگ وهنر شده است. افزون براین، در صفحه ۲۶ پیش‌نویس لایحه اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی، پیشنهاد شده است که «بندهای (الف)، (ب)، (ز) و (ل) ماده ۱۳۹ حذف می‌شود». عملی شدن این پیشنهادها حال و روز فعالان حوزه سینما، تئاتر، موسیقی و تجسمی را سخت‌تر از گذشته خواهد کرد.

با این تصمیم سازمان امور مالیاتی هیچ تفاوتی میان بخش‌های معافیت دار قائل نشده بود.قبل درج این بند دریکی از تبصره‌های لایحه بودجه۹۹، سازمان امور مالیاتی کشور در پیش نویس لایحه قانون مالیات بر مجموع درآمد یا اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم خواهان حذف غالب مشوق‌های مالیاتی در یک پیشنهاد ۹ گانه شده بود. لایحه مزبور از سوی سازمان امور مالیاتی به مجلس ارائه نشده است.

اما در میان بخش‌های ۹ گانه‌ای که سازمان مالیاتی خواهان لغو معافیت آنها شده است، بخش فرهنگ، هنر، انتشارات و مطبوعات شاید بیش از همه آسیب پذیر است که صدای فعالان این حوزه طی روزهای گذشته درآمده است.

حال با دستور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه بندی که براساس آن «تمامی فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشمول ۵۰ درصد معافیت مالیاتی می‌باشند.» از متن پیش نویش لایحه بودجه ۹۹ حذف شد، لذا فعالیت های مزبور کماکان از معافیت صد درصدی برخوردار خواهند بود. حال این سؤال باقی است که آیا دستور حذف بند مالیات زا برای بخش فرهنگ و هنر در پیش نویس لایحه بودجه در متن «لایحه اصلاح برخی از قوانین و مقررات مالیاتی» مورد نظر سازمان امورمالیاتی که بزودی به مجلس ارسال می‌شود، لحاظ خواهد شد؟این دغدغه اهالی فرهنگ، هنر و مطبوعات وانتشارات باید برای همیشه برطرف شود.

توییت رئیس سازمان برنامه و بودجه:  فعالیت‌های فرهنگی هنری در این شرایط سخت اقتصادی همچنان شایسته معافیت مالیاتی صد در صدی هستند

محمدباقر نوبخت,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,مدیریت فرهنگی

iran-newspaper.com
  • 17
  • 8
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید