پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۳۸ - ۰۲ دي ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۰۰۰۴۴۷
فستیوال ها و جشنواره های هنری

از «داستان عامه پسند» تا «سفر به آینده» در جشنواره‌ی شهر

جشنواره تئاتر,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
اجرای نمایش «داستان عامه پسند» و قصه‌ای که از نامش جدا نیست و اجراهای «سفر به آینده» و «درخت بخشنده» در جشنواره تئاتر شهر از جمله خبرهای این رویداد است.

به گزارش ایسنا،محمد امیری‌ آتش‌گاه که به‌عنوان کارگردان با نمایش «داستان عامه‌پسند» نوشته آرش عباسی در بخش صحنه‌ای ششمین جشنواره تئاترشهر حضور دارد،درباره داستان این نمایش،گفت: قصه «داستان عامه‌پسند» از نامش جدا نیست و شبیه به فیلم‌فارسی است. دختری بنام رویا با پسری بنام سیروساز محل خود فرار و با هم ازدواج می‌کنند. عزت، پدر رویا بعد از سه سال این دو را پیدا می‌کند و ...

 

کارگردان «داستان عامه‌پسند»درباره تغییراتی که بر این نمایشنامه اعمال شده است، توضیح داد: متن آرش عباسی بسیار خوب است اما چون سال ۱۳۸۱ نوشته شده است، کمی آن را به‌روز و دراماتورژی کردم. به‌عنوان‌مثال برای این‌که نمایش را به امروز نزدیک‌تر کنم؛ جنس مواد مخدر را تغییر دادم. البته به‌دلیل این‌که جنس ماده‌مخدر تغییر کرده است، ری‌اکشن‌ها هم تغییر می‌کند. درنتیجه فضای نمایش در توهم رویا شکل می‌گیرد و ما افرادی را می‌بینیم که در توهم او حضور دارند.

 

امیری‌آتش‌گاه ضمن اعلام این نکته که حضور شهرام کرمی؛ دبیر جشنواره و حسن موذنی؛ دبیر اجرایی جشنواره تئاتر شهر به این جشنواره اعتبار بخشیده است،گفت: سال گذشته هم با نمایش «ماه‌منظر» در جشنواره حضور داشتم که خاطره خوشی از آن حضور در ذهن من مانده است؛ جشنواره بسیار منظم برگزار شد، تن‌خواه گروه‌ها به‌موقع پرداخت شد، حمایت خوبی از گروه‌ها صورت گرفت و سالن تمرین در اختیار ما قرار دادند و ...همچنین گروه‌هایی که در این جشنواره شرکت می‌کنند، کاربلد هستند و سطح رقابت بسیار بالا است. جمیع این دلایل سبب شد امسال هم در جشنواره شرکت کنم.

 

این هنرمند تئاتردرباره اجرای عمومی نمایش «داستان عامه‌پسند»گفت: به‌دنبال سالنی مناسب برای اجرای عمومی این نمایش هستم. البته صحبت‌هایی شده است که از آثار حمایت صورت گیرد و نمایش‌های حاضر در جشنواره در پردیس تئاتر تهران روی صحنه بروند.

 

امیری‌آتش‌گاه ضمن اعلام این نکته که کیفیت سخت‌افزاری پردیس تئاتر تهران بسیار مناسب است، گفت: متاسفانه برای این مجموعه تبلیغات درستی صورت نمی‌گیرد. مردم تهران باید این پردیس را بشناسند تا همچون مجموعه تئاتر شهر برای مخاطبان آشنا باشد. یکی از راه‌کارها برای این‌که هم نمایش‌های حاضر در جشنواره تئاتر شهر بتوانند به اجرای عمومی برسند و هم پردیس تئاتر تهران به مخاطبان تئاتر شناسانده شود این است که مبلغی را در نظر بگیرند و به‌عنوان‌مثال بلیت‌های ۱۰ شب را پیش‌خرید کنند تا گروه‌ها بتوانند بدون دغدغه‌های مالی، از بزرگان تئاتر دعوت کنند تا به تماشای نمایش آن‌ها بنشینند. با این کار هم گروه‌ها می‌توانند نمایش‌های خود را اجرا کنند و هم مسئولان پردیس تئاتر تهران می‌تواند از طریق گروه‌ها این مجموعه را به مخاطبان بشناسانند.

 

این هنرمند تئاتر درباره برگزار شدن جشنواره در پردیس تئاتر تهران گفت: معمولا میزان استقبال مخاطبان از نمایش‌های حاضر در جشنواره کم‌تر از زمانی است که نمایش‌ها اجرای عمومی خود را تجربه می‌کنند. چون در زمان اجرای عمومی، گروه از یک ماه قبل از آغاز اجراها، تبلیغات خود را شروع می‌کند. در جشنواره گروه‌ها یک یا دو اجرا دارند و بلیت‌فروشی منظمی هم صورت نمی‌گیرد درنتیجه میزان استقبال از نمایش‌ها در دوران جشنواره کمتر از اجرای عمومی است. معمولا هنرمندان اجراهای یکدیگر را می‌بینند پس نمی‌توان گفت استقبال از جشنواره امسال کم‌تر می‌شود. اتفاقا این مکان محاسنی هم دارد. سالن‌های پردیس تئاتر تهران همه از شرایط خوبی برخوردار هستند و درنتیجه رقابت عادلانه‌تر و سالم‌تر است. در سال‌های گذشته بارها شاهد بودیم که برخی کارگردان‌ها از سالن خود ناراضی بودند.

 

کارگردان «داستان عامه‌پسند»در پایان گروه اجرایی نمایش خود را معرفی کرد: «داستان عامه‌پسند». ایده‌پرداز، دراماتوژ، طراح و کارگردان این نمایش خودم هستم و نمایشنامه را آرش عباسی نوشته است.

 

بهاره قنبری، محمد امیری، اشکان روشن و کیانا وفایی گروه بازیگران این اثر را تشکیل می‌دهند.

 

از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به بهاره قنبری؛ طراح‌صحنه، شقایق قنبری؛ طراح گریم، محمد امیری؛ طراح‌لباس، سینا درویشی؛ آهنگ‌ساز، پریماورا آرته گروپ؛ طراح‌پوستر، مهشید شعبانی؛ دستیار اول کارگردان و ایمان پیرهادی؛ دستیار دوم کارگردان اشاره کرد.

 

«سفر به آینده» با جشنواره تئاترشهر

نمایش «سفر به آینده» به کارگردانی محمد عبدی در پردیس تئاتر تهران اجرا می‌شود.

 

نمایشنامه «سفر به آینده» توسط سبا سلیمانی براساس داستانی از جان برنستین نوشته شده است.

 

محمد عبدی توضیح داد: با اجرای این نمایش سعی دارم سلیقه مخاطب نوجوان را افزایش دهم و با خلق درام تلاش کردم کودک و نوجوان را بچه فرض نکنم. با میزانس،موسیقی و فرم انتقال انرژی به شکلی است که هم فضای کودک ونوجوان حفظ شود هم به سلیقه تئاتر بزرگ‌سال نزدیک باشد.

 

به گفته وی، در نمایش‌نامه، کارگردانی، طراحی موسیقی و طراحی صحنه نمایش به فانتزی توجه شده است. 

 

نمایش«سفربه آینده» قصه لویزپسربچه‌ای است که دریتیم‌خانه زندگی می‌کند. او علاقه زیادی به سرهم کردن وسایل و اختراع کردن دارد.تصمیم می‌گیرد برای پیداکردن مادرخود ماشین زمان اختراع کند.توسط ماشین زمان در تاریخ گم می‌شود و به زمان‌های مختلف سفر می‌کند مثل عصر دایناسورها،انسان‌های اولیه،اسکندرمقدونی و درآخر به آینده پرتاب می‌شود و خود را در یک آزمایشگاه پیشرفته می‌بیند.

 

طراح صحنه سیناییلاق‌بیگی، طراح لباس و گریم سهیلاجوادی وموسیقی کاری از پویایاهویی،شهیارستاره وامیرحسین بختیاری است.

 

ساخت دکور را مجتبی مهدی به عهده داشته است.

 

هیرادمحمدی، سمن قناد،سهیلاجوادی، سباسلیمانی، محمدعبدی،مهدیملکی، پارساامانت، سالاربابابیگلو، میثاق آقامولایی و محمدحسن علمعی در نمایش بازی می‌کنند.

 

نمایش «سفر به آینده» به مدت ۵۰ دقیقه در سالن استادرشیدی در دو سانس ۱۵ و ۱۷ سه‌شنبه ۵ دی اجرا می‌شود.

 

اجرای «درخت بخشنده» در پردیس تئاترتهران

نمایش «درخت بخشنده» کاری از میترا کریم‌خانی در سالن استادمشایخی به صحنه می‌رود.

 

نمایش «درخت بخشنده» اقتباس و بازنویسی داستانی به همین نام از شل سیلور استاین است،این نمایش با استفاده از تکنولوژی سایه اجرا می‌شود.

 

نمایش درباره ارتباط انسان با طبیعت است و قصه پسری از دوران کودکی، نوجوانی و جوانی و کمک گرفتن او از درخت را بازگو می‌کند.

 

اهمیت طبیعت و دوستی با آن و این که درخت سمبل طبیعت است و توسط انسان از بین می‌رود در «درخت بخشنده» به نمایش درمی‌آید.

 

این نمایش با عروسک‌گردانی نرگس صفامنش و سعید قره‌داغلی اجرا خواهدشد.

 

نویسنده و کارگردان میترا کریم‌خانی، طراح صحنه امیر عابدی و تنظیم موسیقی و صدا به عهده امیر سلیمانی‌مقدم است.

 

نمایش «درخت بخشنده» دوشنبه ۴ دی ماه در دو سانس ۱۵ و ۱۸:۳۰ به مدت ۴۰ دقیقه در سالن استادمشایخی به صحنه می‌رود.

 

 

 

 

 

  • 11
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش