دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
۱۲:۴۰ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۱۰۰۱۰۴
فستیوال ها و جشنواره های هنری

حاشیه‌های جشنواره فیلم فجر؛ غافلگیری در دقیقه یازدهم

جشنواره فیلم فجر,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره

اگرچه خبرهای جشنواره فیلم فجر در روزهای اخیر حول محور بلیت فروشی و آمار امیدوارکننده می‌چرخد اما حاشیه‌ها هم مدام در حواشی جشنواره پرسه می‌زنند و اسامی بیرون مانده از جشنواره خبرسازند. جدا از فروش غافلگیرکننده پیش‌فروش بلیت‌ها و تدابیر برگزارکنندگان برای نظم دادن به نشست‌های پرسش و پاسخ، شنیده شدن نام پیمان معادی به‌عنوان یکی از بهترین بازی‌های این دوره از جشنواره و ممیزی‌های احتمالی «قاتل و وحشی» حمید نعمت‌الله اسباب هیاهو را برای دوستداران این عرصه فراهم کرد.

غافلگیری در دقیقه یازدهم

از ساعت ۱۲ روز دوشنبه ۳۰ دی‌ماه پیش‌فروش بلیت‌های سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر در سینماهای مردمی آغاز شد و در همان ساعات اولیه، روابط عمومی این دوره جشنواره از استقبال کم‌نظیر مردم خبر داد. تا جایی که سیمون سیمونیان مدیر دبیرخانه جشنواره استقبال در دقایق اولیه فروش را غافلگیرکننده عنوان کرد: «در دقیقه ۱۱ پیش‌فروش فیلم‌ها در سینماهای پرمخاطب جشنواره، همه بلیت‌ها خریداری شد که این غافلگیرکننده بود.» به گفته او بعد از گذشت یک ساعت از بازگشایی سامانه پیش‌فروش بلیت فیلم‌ها ۸ هزار سری یعنی ۸۰۰۰۰ بلیت خریداری شد.

اما با توجه به استقبال روز گذشته از پیش فروش بلیت‌ها آن‌طور که مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر در گفت‌وگو با «ایران» خبر می‌دهد ظرفیت سهمیه مردمی افزایش خواهد داشت: «شامگاه روز دوشنبه با تأیید آقای داروغه‌زاده سهمیه‌ای از بخش ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی به مردم تعلق گرفت.»

پیش از این، بین ۱۵ تا ۱۷ درصد برای ارگان‌ها درنظر گرفته شده بود. به گفته مسعود نجفی همچنین در مقایسه با سال گذشته ۲ هزار صندلی ظرفیت بیشتر برای سینماهای مردمی ایجاد شده است. نجفی در این باره می‌گوید: «سال گذشته در هر سانس ۷ هزار و ۲۲۹ صندلی شامل ۱۴ مجموعه سینمایی با ۲۴ سالن در اختیار مردم قرار داشت و امسال در هر سانس۱۷ مجموعه سینمایی با ۳۵ سالن و ۹ هزار و ۳۸۲ صندلی برای بخش مردمی جشنواره در نظر گرفته شده است.»

مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر درباره تمهیدات برگزار‌کنندگان جشنواره برای جلوگیری از بازار سیاه و فروش بلیت فیلم‌ها در سایت‌های فروش اینترنتی می‌گوید: «افزایش ظرفیت پیش‌فروشی که امسال اعمال شده یکی از راه‌های مقابله با بازار سیاه است. علاقه‌مندان یک فیلم در صورت پر شدن سالن سینمای مورد علاقه‌شان حتماً سینماهای جایگزین دیگری خواهند داشت.»فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران امسال در سه گروه سینمای ایران یک و دو و سه گروه‌بندی شده است و به‌عنوان مثال در گروه سینمای ایران ۳، هم فیلم کمدی و تجاری «خوب بد جلف» پیمان قاسم خانی قرار دارد و هم فیلم هنری «ابر بارانش گرفته» مجید برزگر و هم فیلم «خون شد» مسعود کیمیایی. نجفی درباره ملاک‌ها و معیارها برای این گروه‌بندی توضیح می‌دهد: «معمولاً گروه‌بندی به نحوی بود که هر سه گروه از نظر جذابیت، کارگردان و موضوع شرایط مساوی داشته باشند.»

امسال همچنین برای اولین بار پیش فروش فیلم‌های کوتاه و مستند در جدول گروه‌بندی فیلم‌ها هم لحاظ شده است. اگر چه برخی این اتفاق را تحمیل هزینه تماشای فیلم‌های مستند و کوتاه در پیش فروش بلیت سینماهای مردمی عنوان می‌کنند اما مسعود نجفی می‌گوید که این تصمیم در جهت حمایت از فیلم‌های کوتاه و مستند بوده است.به گفته او، پیش‌فروش بلیت سینماهای مردمی تا ساعت ۱۸ روز چهارشنبه دوم بهمن‌ماه ادامه خواهد یافت و این زمان تمدید نخواهد شد.

اولین جشنواره با اعمال محدودیت سنی

امسال برای اولین بار اسامی فیلم‌ها روی بلیت‌ها درج شده و نام ۴ فیلم با درج محدودیت سنی در جدول پیش فروش بلیت سینماهای مردمی قرار گرفته است. برای سه فیلم «سه کام حبس» سامان سالور، «خون شد» مسعود کیمیایی، «آن شب» کوروش آهاری رده‌بندی سنی ۱۲+ و فیلم «شنای پروانه» به‌کارگردانی محمد کارت رده‌بندی ۱۵+ در نظر گرفته شده است. محمدرضا فرجی مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی بر نمایش فیلم در این باره به موج گفته است: «پس از آنکه سال گذشته با انتقاد برخی خانواده‌ها بعد از تماشای چند فیلم از جمله «به وقت شام» مبنی بر اینکه فرزندانشان با دیدن صحنه‌های خشن ترسیده بودند تلنگری به ما زده شد تا برای فیلم‌های جشنواره هم رده‌بندی سنی اعلام کنیم.»

غایبان خبر سازند

رخداد قابل اشاره دیگر در این روز صحبت‌های همایون اسعدیان و پیش‌‌بینی‌ این عضو هیأت انتخاب درباره بهترین بازیگران این دوره از جشنواره بود. او در گفت‌وگویی با فریدون جیرانی در برنامه این هفته آپارات از پریناز ایزدیار و پیمان معادی به‌عنوان بهترین بازی‌های این دوره از جشنواره نام برد: «پیمان معادی را در «درخت گردو» خیلی دوست داشتم. خیلی انرژی گذاشته و کارش لذت‌بخش است. پریناز ایزدیار هم دو بازی دارد که در هر دو خوب است. بازی پیمان قطعاً به چشم می‌آید.» با این تعریف و تمجید در شرایطی انتظار برای دیدن «درخت گردو» محمد حسین مهدویان بالا رفته که با انصراف پیمان معادی از جشنواره بازی او در هیأت داوری قضاوت نخواهد شد. اما بخش دیگر صحبت‌های اسعدیان در این برنامه که به احتمال ممیزی شدید «قاتل و وحشی» اشاره داشت باعث شد بازار حرف و حدیث‌ها درباره خنثی‌سازی جشنواره بالا بگیرد و این شائبه قوت بگیرد که فیلم حمید نعمت‌الله قربانی پروژه بی‌خطر برگزار کردن جشنواره شده است.

طبق اطلاعات ارائه شده در این برنامه، فیلم حمید نعمت‌الله مهم‌ترین فیلمی است که در صورت حضور در بخش مسابقه با مشکل احتمالی ممیزی مواجه بود. پیش از این رضا درستکار دیگر عضو هیأت انتخاب درباره موارد ممیزی «قاتل و وحشی» به «ایران» گفته بود: «ممکن است سر موضوع دیگری بحث‌هایی باشد که البته شبیه آن را در فیلم‌های «زندان زنان» و «سرب» هم تجربه کرده‌ایم.» براساس صحبت‌های این عضو هیأت انتخاب احتمالاً یکی از ممیزی‌های این فیلم موضوع تراشیدن موی بازیگر زن و حجاب اوست. در هر حال «قاتل و وحشی» غایب بزرگ این دوره از جشنواره است که با وجود جلب نظر هیأت انتخاب و تأکید بر شایستگی‌های این فیلم به بخش مسابقه این دوره از جشنواره راه پیدا نکرده است. طبق گفته هیأت انتخاب و برگزارکنندگان جشنواره علت کنارگذاشته شدن این فیلم مشکل حقوقی است و نه بحث ممیزی. اگرچه در همان زمان دبیرخانه جشنواره اعلام کرد که در صورت حل این مشکلات، هیأت انتخاب مجدداً این فیلم را بررسی می‌کند اما حمید نعمت‌الله اطمینان داد که به‌دلیل کمبود سرمایه و پول، این فیلم به جشنواره فجر نخواهد رسید.

همزمان با مطرح شدن بحث ممیزی این فیلم، محمد مهدی طباطبایی‌نژاد، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در گفت‌وگویی عنوان کرد که پروانه نمایش اکثر فیلم‌های جشنواره صادر شده و هیچ فیلمی با مشکل روبه‌رو نشده است. او البته این را هم گفته که تعداد انگشت‌شماری از فیلم‌ها هستند که هنوز یا کامل نشده‌اند یا به شورای نظارت و ارزشیابی نرسیده‌اند: «به‌عنوان مثال فیلم «روز صفر» (سعید ملکان) هنوز نسخه کاملش به دست ما نرسیده که احتمالاً فیلم بلا مانعی است چرا که ۶۰ دقیقه از آن که دیده شد هیچ مشکلی نداشته است.»

نشست‌های پرحاشیه بر مدار نظم

یکی از نکات حاشیه‌ساز در دوره‌های اخیر جشنواره فیلم فجر مدیریت نشست‌های خبری است که از یک سو انتقاد اهالی سینما را در پی داشته و از سوی دیگر گلایه اهالی رسانه را. برخی از سینماگران معترضند که سؤال‌های مطرح شده در این نشست‌ها تخصصی نیست و تمایلی به حضور در آن ندارند. از سوی دیگر نمایندگان رسانه‌های خبری هم بر این باورند که این نشست‌ها همان‌طور که از عنوان آن برمی‌آید نشست پرسش و پاسخ است و نه نقد و بررسی تخصصی فیلم‌ها و گلایه دارند از اینکه چرا سینماگران در مواجهه با سؤال‌هایی از این دست در گفت‌وگو با رسانه‌های بین‌المللی برآشفته نمی‌شوند و با خوشرویی پاسخگو هستند اما موعد گفت‌وگو به رسانه‌های داخلی که می‌رسد توقع‌شان بالا می‌رود.

با توجه به برنامه‌‌ای که روز گذشته برای نشست‌های پرسش ‌و پاسخ سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد به نظر می‌رسد برگزارکنندگان این جشنواره در تلاش هستند تا حدودی این نقیصه را جبران کنند. طبق اطلاعات اعلام شده امسال محمود گبرلو، فرزاد حسنی، منصور ضابطیان و محمدرضا مقدسیان اجرای جلسات پرسش‌وپاسخ جشنواره را برعهده دارند و قرار است در هر جلسه، یک منتقد فیلم هم حضور داشته باشد.

  • 9
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش