چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
۱۸:۳۶ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۷۸۱۸
شبکه نمایش خانگی

بررسی حقوقی سریال «شهرزاد» در تلویزیون

سریال شهرزاد,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,شبکه نمایش خانگی
برنامه «سلام صبح بخیر» امروز با حضور یک حقوقدان، از منظر حقوقی به بررسی حواشی سریال «شهرزاد»، ساخته حسن فتحی پرداخت. مجری برنامه علت پرداخت به این موضوع را ابهام‌زدایی و نه خدشه‌دار کردن سریال «شهرزاد» اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، مهدی دواتگری حقوقدان در «سلام صبح بخیر» اعلام کرد: اگر بازیگران «شهرزاد» سوء نیت داشته باشند باید درآمدشان از این سریال را برگردانند! بازیگران برای حفظ حیثیت خود هم شده بیشتر دقت کنند.

دواتگری در پاسخ به این سوال که رد مال کدام بخش از سرمایه‌های رضوی را شامل می‌شود، توضیح داد: ماده دو قانون می گوید اگر مالی یا وجهی به طریق نامشروع به دست آمده باشد علاوه بر رد اصل مال، قانون گذار تصریح کرد که مرتکب به چند ماه تا چند سال حبس یا پرداخت دو برابر وجوه محکوم می شود و این حکم قانونی است.

وی افزود: ما در بحث‌های قضایی ارکانی داریم و همان‌طور که یک ساختمان حداقل چهار ستون می‌خواهد، وقتی می‌خواهد حکم قضایی صادر شود حداقل سه ستون وجود دارد. یکی عنصر قانونی و فعل مجرمانه است که از نظر قانون انجام شده است و مجازاتی پیش‌بینی شده است. دوم بحث فعل فیزیکی است که انجام می‌شود و وجوهی که برداشت می‌شود. سوم حکم روانی و سوءنیت که آیا از برداشت وجوه سوءنیت داشته است؟ قاضی زمانی حکم می‌دهد که این سه رکن کنار هم باشند. اگر یکی از این ارکان مخدوش باشد قطعا اصل بر برائت است.

این حقوقدان تاکید کرد: آنچه از سوی دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی صادر شده محکومیت قطعی سرمایه‌گذاران سریال «شهرزاد» و تامین منابع سریال از طریق نامشروع است و قاضی سرمایه گذاری را نامشروع دانسته است. درباره رد مال در رأی دادگاه صراحتا ذکر نشده و این ابهام وجود دارد و قاضی محترم باید تعیین تکلیف می کرد تا این رای ابهام جدی نداشته باشد.

دواتگری ادامه داد: وقتی تحصیل مال به طریق نامشروع باشد، وقتی قاضی این تشخیص را بدهد باید برای رد مال هم تعیین تکلیف کند. آن چه در رای دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی آمده نامشروع بودن سرمایه گذاری دراین سریال محرز شده اما درباره رد مال تعیین تکلیف نشده است.

وی در پاسخ به این سوال مجری که آیا امکان دارد بازیگران سریال و عوامل اصلی آن ناگزیر به عودت دستمزد شوند؟ تصریح کرد: درباره مالی که به صورت نامشروع به دست آمده مثلا فکر کنید کسی سرقتی انجام می‌دهد و خانه و ماشینی را می‌زند و این اثاث را می فروشد قاضی وقتی می خواهد رای صادر کند می گوید عین مال، اگر عین موجود نباشد مثل، قیمت، معادل و.. این ها را قانون مشخص کرده است. اگر فعل مجرمانه سرقت احراز شد حتما رد مال را هم داریم.

این حقوقدان در پاسخ به اینکه یعنی می‌توانیم بگوییم اصلا معامله به دلیل مال نامشروع باطل بوده، تاکید کرد: بله دقیقا معامله باطل بوده است؛ بنابراین وقتی وجوهی تحصیل شده، اگر منشا این پول را نامشروع می‌دانیم این پول باید برگردد و قانون صراحتا می گوید علاوه بر رد اصل مال مرتکب به سه ماه حبس یا پرداخت دو برابر وجه محکوم می شود.

دواتگری در این زمینه که ترانه علیدوستی و شهاب حسینی برای کاری که کرده‌اند دستمزد گرفته‌اند و این اثر سود هم داشته و تکلیف چیست، توضیح داد: تکلیف این است که یک با توجه به کیفرخواست دادستان نسبت به رد مال، درخواستی وجود نداشت و این اشکال در کیفرخواست است، دو اینکه در حکم دادگاه علی رغم اینکه این سرمایه گذاری به صورت نامشروع مشخص شده درباره رد اصل مال تعیین تکلیف نشده است، بالطبع وقتی به مرحله اجرای حکم رسیده ایم و هادی رضوی دوران محکومیت خود را شروع کرده رد مال هم باید انجام بشود. اکنون که پرونده برای اجرای احکام می رود، دادستان باید درباره رد مال از دادگاه رفع ابهام کند و دادگاه نیز در مقام رد ابهام حکم بدهد که مالی که به صورت نامشروع تحصیل شده برگردد.

وی درباره تکلیف بازیگران سریال تصریح کرد: این بازیگران این پول را تحصیل کرده‌اند. آنچه که به نظر می‌آید بحث سوءنیت است. سوءنیت آقایان امامی و رضوی برای دادگاه محرز شده است و پول باید برگردد. در مقام برگشت دادگاه باید این را احراز کند که آیا اگر بازیگران هم در این قضیه سوءنیت داشتند و تشخیص این با مقام قضایی است. اگر قاضی به این نتیجه برسد که عوامل سریال هم در این قضیه سوءنیت داشته اند و علم و اطلاع و عمد داشته اند و می دانستند پول از منشا نامشروع تزریق می شود می توانند تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند و اصل مال را برگردانند.

این حقوقدان یادآور شد: من نمی خواهم صراحتا حکم صادر کنم و من و شما در مقام صدور حکم نیستیم. اشکالی که در فضای رسانه‌ای وجود دارد این است که بحث قضایی کاملا تخصصی است، مثل کار پزشک که ملزوم معاینه بیمار است، من و شما دسترسی به پرونده نداریم و بر اساس اطلاعات کارشناسی حقوقی صحبت می کنیم. اگر قاضی سوءنیت را احراز کند که عوامل با علم و اطلاع نسبت به نامشروع بودن منشا پول کار کرده اند باید رد مال کنند.

صابری مجری برنامه نیز در ادامه بیان کرد: ما نمی‌خواهیم خاطره خوبی که با شهرزاد داشتیم را خدشه‌دار کنیم و فقط می‌خواهیم از حواشی این سریال محبوب ابهام‌زدایی شود.

دواتگری درباره بحث سود حاصل از فروش سریال نیز گفت: ما در این زمینه خلا قانونی داریم و قانون به بحث رد اصل مال اشاره کرده و بحث سود را مشخص نکرده است. ما مشابه این را در بحث کلاهبرداری داریم و کسی با اقدامات متقلبانه پول مردم را به بهانه های مختلف تحصیل می کند و سود کلان می برد اما پس از ۱۰ سال حکم صادر می شود و از یک تا هفت سال حبس و رد اصل مال و معادل جزای نقدی محکوم می شود. یعنی فردی در سال ۸۰، هشتاد میلیون که آن زمان می شد با آن خانه ۱۵۰ متری خرید کلاهبرداری کرده است و حالا که این پول ارزش رهن خانه را هم ندارد از او پس می گیرند و قانون در این زمینه خلا دارد و باید این اشکال قانونی حل شود و درباره تحصیل سود هم خلا قانونی دارند.

وی در پایان در پاسخ به اینکه آیا عواملی که می‌خواهند وارد پروژه شوند موظفند سرمایه آن را ریشه‌یابی کنند، گفت: سینماگران باید دقت بیشتری کنند. ما برای خرید یک خودرو هم اصل سند و همه چیز را چک می کنیم و برای جلوگیری از تحصیل هزینه حیثیتی مشابه بازیگران و عوامل، برای حفظ حیثیت خود هم شده باید دقت بیشتری کنند.

  • 12
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
غلامرضا تختی,غلامرضا تختی کیست,بیوگرافی غلامرضا تختی از کودکی تا قهرمانی غلامرضا تختی

نام:غلامرضا تختی

لقب:جهان پهلوان

تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

زادگاه:تهران، کشور ایران

فوت:‏ ۱۷ دی ۱۳۴۶

قد:۱۸۵ سانتیمتر 

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش