۱۸:۳۶ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۷۸۱۸
شبکه نمایش خانگی

بررسی حقوقی سریال «شهرزاد» در تلویزیون

سریال شهرزاد,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,شبکه نمایش خانگی
برنامه «سلام صبح بخیر» امروز با حضور یک حقوقدان، از منظر حقوقی به بررسی حواشی سریال «شهرزاد»، ساخته حسن فتحی پرداخت. مجری برنامه علت پرداخت به این موضوع را ابهام‌زدایی و نه خدشه‌دار کردن سریال «شهرزاد» اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، مهدی دواتگری حقوقدان در «سلام صبح بخیر» اعلام کرد: اگر بازیگران «شهرزاد» سوء نیت داشته باشند باید درآمدشان از این سریال را برگردانند! بازیگران برای حفظ حیثیت خود هم شده بیشتر دقت کنند.

دواتگری در پاسخ به این سوال که رد مال کدام بخش از سرمایه‌های رضوی را شامل می‌شود، توضیح داد: ماده دو قانون می گوید اگر مالی یا وجهی به طریق نامشروع به دست آمده باشد علاوه بر رد اصل مال، قانون گذار تصریح کرد که مرتکب به چند ماه تا چند سال حبس یا پرداخت دو برابر وجوه محکوم می شود و این حکم قانونی است.

وی افزود: ما در بحث‌های قضایی ارکانی داریم و همان‌طور که یک ساختمان حداقل چهار ستون می‌خواهد، وقتی می‌خواهد حکم قضایی صادر شود حداقل سه ستون وجود دارد. یکی عنصر قانونی و فعل مجرمانه است که از نظر قانون انجام شده است و مجازاتی پیش‌بینی شده است. دوم بحث فعل فیزیکی است که انجام می‌شود و وجوهی که برداشت می‌شود. سوم حکم روانی و سوءنیت که آیا از برداشت وجوه سوءنیت داشته است؟ قاضی زمانی حکم می‌دهد که این سه رکن کنار هم باشند. اگر یکی از این ارکان مخدوش باشد قطعا اصل بر برائت است.

این حقوقدان تاکید کرد: آنچه از سوی دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی صادر شده محکومیت قطعی سرمایه‌گذاران سریال «شهرزاد» و تامین منابع سریال از طریق نامشروع است و قاضی سرمایه گذاری را نامشروع دانسته است. درباره رد مال در رأی دادگاه صراحتا ذکر نشده و این ابهام وجود دارد و قاضی محترم باید تعیین تکلیف می کرد تا این رای ابهام جدی نداشته باشد.

دواتگری ادامه داد: وقتی تحصیل مال به طریق نامشروع باشد، وقتی قاضی این تشخیص را بدهد باید برای رد مال هم تعیین تکلیف کند. آن چه در رای دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی آمده نامشروع بودن سرمایه گذاری دراین سریال محرز شده اما درباره رد مال تعیین تکلیف نشده است.

وی در پاسخ به این سوال مجری که آیا امکان دارد بازیگران سریال و عوامل اصلی آن ناگزیر به عودت دستمزد شوند؟ تصریح کرد: درباره مالی که به صورت نامشروع به دست آمده مثلا فکر کنید کسی سرقتی انجام می‌دهد و خانه و ماشینی را می‌زند و این اثاث را می فروشد قاضی وقتی می خواهد رای صادر کند می گوید عین مال، اگر عین موجود نباشد مثل، قیمت، معادل و.. این ها را قانون مشخص کرده است. اگر فعل مجرمانه سرقت احراز شد حتما رد مال را هم داریم.

این حقوقدان در پاسخ به اینکه یعنی می‌توانیم بگوییم اصلا معامله به دلیل مال نامشروع باطل بوده، تاکید کرد: بله دقیقا معامله باطل بوده است؛ بنابراین وقتی وجوهی تحصیل شده، اگر منشا این پول را نامشروع می‌دانیم این پول باید برگردد و قانون صراحتا می گوید علاوه بر رد اصل مال مرتکب به سه ماه حبس یا پرداخت دو برابر وجه محکوم می شود.

دواتگری در این زمینه که ترانه علیدوستی و شهاب حسینی برای کاری که کرده‌اند دستمزد گرفته‌اند و این اثر سود هم داشته و تکلیف چیست، توضیح داد: تکلیف این است که یک با توجه به کیفرخواست دادستان نسبت به رد مال، درخواستی وجود نداشت و این اشکال در کیفرخواست است، دو اینکه در حکم دادگاه علی رغم اینکه این سرمایه گذاری به صورت نامشروع مشخص شده درباره رد اصل مال تعیین تکلیف نشده است، بالطبع وقتی به مرحله اجرای حکم رسیده ایم و هادی رضوی دوران محکومیت خود را شروع کرده رد مال هم باید انجام بشود. اکنون که پرونده برای اجرای احکام می رود، دادستان باید درباره رد مال از دادگاه رفع ابهام کند و دادگاه نیز در مقام رد ابهام حکم بدهد که مالی که به صورت نامشروع تحصیل شده برگردد.

وی درباره تکلیف بازیگران سریال تصریح کرد: این بازیگران این پول را تحصیل کرده‌اند. آنچه که به نظر می‌آید بحث سوءنیت است. سوءنیت آقایان امامی و رضوی برای دادگاه محرز شده است و پول باید برگردد. در مقام برگشت دادگاه باید این را احراز کند که آیا اگر بازیگران هم در این قضیه سوءنیت داشتند و تشخیص این با مقام قضایی است. اگر قاضی به این نتیجه برسد که عوامل سریال هم در این قضیه سوءنیت داشته اند و علم و اطلاع و عمد داشته اند و می دانستند پول از منشا نامشروع تزریق می شود می توانند تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند و اصل مال را برگردانند.

این حقوقدان یادآور شد: من نمی خواهم صراحتا حکم صادر کنم و من و شما در مقام صدور حکم نیستیم. اشکالی که در فضای رسانه‌ای وجود دارد این است که بحث قضایی کاملا تخصصی است، مثل کار پزشک که ملزوم معاینه بیمار است، من و شما دسترسی به پرونده نداریم و بر اساس اطلاعات کارشناسی حقوقی صحبت می کنیم. اگر قاضی سوءنیت را احراز کند که عوامل با علم و اطلاع نسبت به نامشروع بودن منشا پول کار کرده اند باید رد مال کنند.

صابری مجری برنامه نیز در ادامه بیان کرد: ما نمی‌خواهیم خاطره خوبی که با شهرزاد داشتیم را خدشه‌دار کنیم و فقط می‌خواهیم از حواشی این سریال محبوب ابهام‌زدایی شود.

دواتگری درباره بحث سود حاصل از فروش سریال نیز گفت: ما در این زمینه خلا قانونی داریم و قانون به بحث رد اصل مال اشاره کرده و بحث سود را مشخص نکرده است. ما مشابه این را در بحث کلاهبرداری داریم و کسی با اقدامات متقلبانه پول مردم را به بهانه های مختلف تحصیل می کند و سود کلان می برد اما پس از ۱۰ سال حکم صادر می شود و از یک تا هفت سال حبس و رد اصل مال و معادل جزای نقدی محکوم می شود. یعنی فردی در سال ۸۰، هشتاد میلیون که آن زمان می شد با آن خانه ۱۵۰ متری خرید کلاهبرداری کرده است و حالا که این پول ارزش رهن خانه را هم ندارد از او پس می گیرند و قانون در این زمینه خلا دارد و باید این اشکال قانونی حل شود و درباره تحصیل سود هم خلا قانونی دارند.

وی در پایان در پاسخ به اینکه آیا عواملی که می‌خواهند وارد پروژه شوند موظفند سرمایه آن را ریشه‌یابی کنند، گفت: سینماگران باید دقت بیشتری کنند. ما برای خرید یک خودرو هم اصل سند و همه چیز را چک می کنیم و برای جلوگیری از تحصیل هزینه حیثیتی مشابه بازیگران و عوامل، برای حفظ حیثیت خود هم شده باید دقت بیشتری کنند.

  • 12
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 15 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ لئوناردو دی‌کاپریو

لئوناردو دی‌کاپریو: حواست به آدمهايى كه وقتى برنده ميشى، تشويقت نميكنن؛ باشه "فیلم گرگ وال استریت" نویسنده و کارگردان: مارتین اسکورسیزی محصول: ۲۰۱۳

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید