شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۷۶

رد مال چیست؟ / معرفی انواع رد مال

رد مال,رد مال در جرایم,رد مال در کلاهبرداریرد مال به معنای استرداد و پس دادن همان مال برده شده به صاحبش است
به مالی که در مالکیت کسی غیر از مالک باشد و اقدام به تصرف آن به صورت غیر قانونی کرده باشد؛ رد مال می گویند. مجوز شکایت کردن از متصرف غیر قانونی در چنین شرایطی وجود دارد و دادگاه، آن فرد را محکوم می کند تا مال را برگرداند و درصورت از بین رفتن آن مال؛ فرد باید قیمتش را بپردازد. در این مطلب از سرپوش با انواع رد مال و قوانین آن آشنا می شوید.

رد مال

وقتی که یک نفر، مالی را در اثر عملی یا جرمی به نحوه غیر قانونی تصاحب شود؛ حکم دادگاه در چنین شرایطی رد مال است یعنی مال باید به مالک اصلی برگردد. برطبق قانون مدنی، رد مال در جایی کاربرد دارد که معامله فضولی انجام شده باشد درحالی که کاربرد آن در موارد کیفری در جایی مانند سرقت و کلاهبرداری و… می باشد.

دادگاه پس از ثبت شکایت نامه یا دادخواست در دادگاه صالح توسط بزه دیده یا متضرر از جرم، به موضوع رسیدگی می نماید و دستور برطبق قانون اینست که مال تصرف شده توسط مجرم به صاحبش برگردد. یعنی فردی که مال دیگری را بطور غیر قانونی تصرف کند، باید مال اصلی را علاوه بر جبران خسارت و ضرر و زیان ها، به مالک برگرداند.

انواع رد مال

ردِ مال براساس وضعیت موجود، انواع مختلفی دارد که از آن ها می توان به رد عین مال، رد مثل مال و رد قیمی یا قیمت مال اشاره کرد.

>> رد عین مال:

وقتی که یک شخص، بدون اجازه و رضایت شخص دیگری، مالش را به هر نحوی تصرف کند؛ براساس قانون و حکم دادگاه باید همان مال را به صاحب اصلی برگرداند. مجرم برطبق این حکم، موظف به بازگرداندن همان مال به مالک است و باید در صورت لزوم، خسارات را جبران کند. رد عین مال در اصطلاح حقوقی، به برگرداندن اصل مالی اطلاق میشود که مجرم باید آن را به مالک بپردازد.

>> رد مثل مال:

گاهی اوقات امکان رد عین مال برای شخص متصرف وجود ندارد که باید حکم رد مثل مال در چنین شرایطی برای او اجرا شود. درصورت فروختن مالی توسط شخص متصرف به صورت غیرقانونی، موظف است که طبق قانون، مثل آن را به صاحب اصلی اش بازگرداند.

برای مثال یک سارق گوشی تلفن همراه ، از شما دستبند طلا و یا هر وسیله شخصی دیگر را میدزدد و آنرا می فروشد. به این ترتیب حکم رد مال و جبران خسارت، پس از دستگیری اش برایش صادر می شود اما به خاطر این که مال توسط سارق به فروش رفته و دیگر در اختیار ندارد؛ باید مثل و مانندش را برطبق قانون بخرد و به شما تحویل دهد.

>> رد قیمت مال:

درصورتی که امکان ردِ مال یا رد مثل مال برای سارق یا متصرف، پس از دستگیری اش میسر نشود؛ او موظف به پرداخت قیمت مال به مالک اصلی است. به عنوان مثال فرض کنید که دیگر مدل و برند گوشی موبایل سرقت شده در بازار موجود نباشد. در این صورت، سارق باید عدم امکان رد مثل مال را ثابت کند و قیمت گوشی موبایل را علاوه بر خسارات وارد شده به مالک بپردازد که به چنین اتفاقی رد قیمت مال یا رد قیمی مال می گویند.

>> رد مال خیانت در امانت:

درصورت تصاحب، تلف، مفقود و یا استعمال مال یک شخص توسط شخص دیگر که به قصد امانت و یا بهره گیری از آن در مصرف، گرفته بوده و قصد برگرداندن آن را ندارد؛ مرتکب جرم خیانت در امانت شده است. مجازات این جرم، حبس بمدت ۶ ماه تا ۳ سال است ولی درباره ی رد مال امانی در این جرم، موردی در قانون ثبت نشده است و از نظر قانون، جرم خیانت در امانت محسوب نمیشود. قاضی در این شرایط، هیچ اقدامی برای صدور حکم به رد مال به صورت مستقیم نمیکند.

رد مال خیانت در امانت,انواع رد مال,رد مثل مالرد مال به دو صورت انجام می‌شود این کار یا در دادسرا یا در دادگاه انجام خواهد شد

>> رد مال در کلاهبرداری:

وقتی که شخصی، مال شخص دیگری را با حیله و نیرنگ تصرف نماید؛ مرتکب جرم کلاهبرداری شده است. در این صورت مجرم باید مال تصرف کرده را علاوه بر مجازات جرم کلاهبرداری و جزای نقدی به صاحبش برگرداند.

کلاهبردار باید درصورت عدم رد مال در جرم کلاهبرداری، تا زمان بازگرداندن مال به صاحبش در زندان بماند و حتی اگر سالهای حبس تعزیری اش را گذرانده باشد؛ باز هم نمیتواند از زندان، آزاد شود. بنابراین نتیجه عدم رد مال به صاحبش برای مرتکب جرم کلاهبرداری باعث میشود که حبس و زندان او ادامه دار شود.

اگر شخص کلاهبرداری، مال تصرف کرده ی غیرقانونی را بفروشد؛ رد مال نیز نسبت به صاحب اصلی و خریدار صورت می گیرد. خریدار در چنین شرایطی مجوز شکایت از کلاهبردار و احقاق حق را دارد. کلاهبردار موظف است پولی که خریدار، پرداخت کرده را به او برگرداند و مال تصرف نموده را به صاحب اصلی اش بدهد.

تقاضای رد مال چیست,رد مال در کلاهبرداری,رد مال در خیانت در امانتبرای صدور محکومیت کلاهبردار بر رد مال نیازی به تقدیم دادخواست نمیباشد

برای مثال سارقی که به سرقت گوشی تلفن همراه ، دستبند طلا و یا وسیله های شخصی منقول دیگر بپردازد و آنرا به شخص دیگری بفروشد؛ مرتکب جرم کلاهبرداری به غیر از جرم دزدی شده است. او در چنین موقعیتی موظف است که مبلغ دریافت کرده از خریدار برای فروش آن وسیله را به وی برگرداند و وسیله را به صاحب و مالک اصلی پس بدهد.

اعسار در رد مال در کلاهبرداری

بعد از محکوم شدن مجرم کلاهبردار به رد مال در دادگاه، ممکن است که او استطاعت مالی برای رد مال به صاحب مال را نداشته باشد. در این صورت مال باخته باید اقدام به تحقیق در مورد اموال و دارایی های مجرم کلاهبردار بنماید و اموال و دارایی هایش را برای توقیف به دادگاه معرفی کند. در صورت انجام این فرآیند، مالِ مالباخته توسط دادگاه از محل این اموال و دارایی ها، به او باز گردانده میشود اما اگر کلاهبردار، مالی نداشته باشد که بتوان آنرا توقیف کرد؛ حق ادعای اعسار را دارد.

چنانچه دادگاه، دادخواست اعسار محکوم به جرم کلاهبرداری را بپذیرد یا اعسار او از رد مال در نزد دادگاه ثابت شود؛ در این صورت مجرم کلاهبردار، محکوم به رد مال به صورت اقساط میشود و مال باخته ، مجوز پس گرفتن مالِ برده شده به صورت اقساط را دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که باتوجه به مواردی نظیر ارزش مالِ برده شده و توانایی مالی محکوم برای پرداخت اقساط می توان نحوه ی قسط بندی ، مبلغ هر قسط و پروسه ی پرداخت کامل اقساط را تعيين کرد و صرفا قاضی پرونده وظیفه دارد که برای آن تصمیم گیری کند.

رد مال در جرایم,رد مال در کلاهبرداری,اعسار در رد مال در کلاهبرداریرد مال برای جبران خسارت مالی به افراد است

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 19
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش