۰۴:۱۱ - ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۱۰۴۹۵۱
فیلم و سینمای ایران

دلایل احتمالی توقیف فیلم رحمان ١٤٠٠؛ چه کاسه‌ای زیرنیم‌کاسه‌ بود؟

فیلم رحمان 1400,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

حدود یک‌ماه می‌شود که فیلم رحمان ١٤٠٠ با انواع‌ و اقسام آمارها و رکوردشکنی‌ها در صدر اخبار قرار دارد. آخرین بهانه تیترشدن این فیلم، اما نه اخباری از جنس همیشگی؛ که این‌بار شایعه توقیفش بود. اتفاقی‌که با توجه به این واقعیت که تاکنون سینمای تجاری با سانسور و توقیف مواجه نشده، باورکردنی به‌نظر نمی‌رسید. اما بالاخره روابط عمومی سازمان سینمایی تخلف رحمان  را محرز دانست و اعلام کرد که از ادامه اکران این فیلم جلوگیری به ‌عمل می‌آید...

 

خلاصه داستان

سال ٩٨ برای رحمان ١٤٠٠ پر بود از کامیابی. پر از موفقیت مالی. فروش ٢٠میلیاردی. البته انتقاداتی هم وجود داشت، به‌خصوص از یک‌سری از رسانه‌های اصولگرا؛ اما به‌نظر می‌رسید در روزهای رویایی منوچهر‌ هادی و شرکا این انتقادات حکم خامه روی کیک را داشته و اتفاقا آنها را به لذت بیشتری می‌رسانند. اما داستان به یک‌باره تغییر کرد...

 

اول این‌که بعد از تعطیلات فروش روزانه فیلم شیب کمتری گرفت و این یعنی رویاپردازی سازندگان برای شکستن رکورد ٤٠میلیاردی هزارپا محقق نخواهد شد. به‌این‌دلیل هم بود که وقتی شایعه شد رحمان ١٤٠٠ توقیف شده است، کسی ماجرا را جدی نگرفت؛ چراکه این باور وجود داشت این شایعه بهانه‌ای برای بالابردن فروش فیلم است. اما نکته این بود که ادعای توقیف رحمان از زبان محمدرضا فرجی، مدیرکل سینمای حرفه‌ای مطرح شده بود؛ که یعنی ماجرا جدی است..

 

توقیف چرا؟

اتهام رحمان ١٤٠٠، اتهام سنگینی ا‌ست. روابط عمومی سازمان سینمایی به‌ روشنی گفته‌ که رحمان ١٤٠٠ به دلیل نمایش نسخه‌ای غیر از آن‌چه مجوز گرفته، اجازه اکران ندارد. موضوعی‌که البته توسط علی سرتیپی و منوچهر ‌هادی تهیه‌کننده و کارگردان فیلم تکذیب شد. با این‌که رسانه‌های مجازی از قبیل سینما اکران و سینما ایده‌آل درباره پشت‌پرده توقیف رحمان، منوچهر ‌هادی را که یک‌بار هم به مخاطبان فیلم اعلام کرده بود نسخه کامل فیلم را در سینماهای غیر از حوزه هنری ببینند، متهم کرده‌اند نسخه اصلاح‌شده علی سرتیپی را کنار گذاشته و نسخه دلخواه خودش را به سینماها داده است- که چندان با عقل جور درنمی‌آید...

 

رحمان و توقیف

درباره توقیف رحمان ١٤٠٠ تحلیل‌ها و فرضیه‌های مختلفی وجود دارد. نخستین نظر همین ظاهر ماجرا را قبول داشته و ادعا دارد که این فیلم تخلف کرده و توقیف مجازات تخلف رحمان است. گروهی دیگر اما تکذیبیه‌های سرتیپی و ‌هادی را پذیرفته‌اند و بر این باورند که ارشاد به ‌دنبال انتقاد چند رسانه از پروانه نمایشش کوتاه آمده و این اتهام را به سازندگان فیلم وارد کرده؛ تا شاید با پایین کشیده شدن فیلم از پرده، آب‌ها از آسیاب بیفتد. گروهی دیگر هم اما وجود دارند که بر این باورند همه اینها یک‌ بازی تبلیغاتی ا‌ست که قرار است نتیجه آن اوج‌گیری دوباره رحمان ١٤٠٠ در گیشه و رسیدن به‌عنوان پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران باشد.

 

هر کاری ممکن است؟

بر فرض ادعای سازمان سینمایی درست باشد و سرتیپی و‌ هادی نسخه بی‌مجوز را اکران کرده باشند. در این‌صورت آیا این سوال پیش نمی‌آید که چگونه نسخه غیرمجاز فیلمی پرسروصدا و پر از سوپراستار یک ماه تمام، روزانه در حدود ٨٠ تا ١٠٠ و در یک ماه حدود ٣هزار بار اکران شود و ارشاد متوجه نشود؟ آیا این باورکردنی‌ است؟

 

یکی از کسانی ‌که به این نکته انگشت می‌گذارد، جواد شمقدری است. مسئول سینمایی دولت سابق که به «شهروند» می‌گوید:   «به‌طور منطقی و طبیعی احتمال چنین چیزی وجود ندارد. در مجوزی که داده می‌شود و البته در تعهدی که صاحب فیلم قبل از نمایش فیلم می‌دهد، همه ‌چیز فیلم، زمانش، طولش و... ذکر شده و بنابراین تغییر دادن نسخه مجوزگرفته و نمایش نسخه‌ای دیگر در سینما ممکن نیست.»

 

حبیب ایل‌بیگی، مدیر نظارت سابق سازمان سینمایی اما با این‌که به‌کرات اصرار می‌کند که نمی‌خواهد به این مورد ورود کند، در پاسخ اصرار «شهروند» می‌گوید: «هرچیزی می‌تواند اتفاق بیفتد. به‌هرحال نسخه‌ها را نمی‌شود تک‌تک کنترل کرد. پوستر نیست که بشود مهرش کرد،‌ هارد کامپیوتر است و هر کاری ممکن است انجام شود.»

 

رضا اورنگ، منتقد قدیمی عقیده دارد که «نمی‌شود ارشاد متوجه این موضوع نشده باشد. مگر بازرس وجود ندارد؟ مطمئنا پخش‌کننده جرأت این قانون‌شکنی را ندارد. بی‌شک مسئولانی در جریان بوده‌اند و حالا که اعتراضات برخی رسانه‌ها به اوج رسیده و فروش هم کاهش پیدا کرده، یادشان افتاده که این فیلم اجازه اکران نداشته! مردم را چه فرض کرده‌اید؟!»     

 

پشیمانی

اما اگر ارشاد از مجوزش برگشته باشد چه؟ از همان لحظه که توقیف رحمان مطرح شد، تحلیل‌هایی مطرح شد با این مضمون که «با افزایش انتقادها درباره شوخی‌ها و سکانس‌های اروتیک و جنسی فیلم، ارشاد راه گریز را در این یافته که بگوید این نسخه از فیلم نباید اکران می‌شده و تخلفی در این بین صورت گرفته.» این گزینه هم به‌ نظر معقول نمی‌رسد، به‌خصوص که سرتیپی و‌ هادی کسی نیستند که در مقابل این زیاده‌خواهی سکوت کنند. جواد شمقدری این گزینه را هم مردود می‌داند: «این یعنی عذر بدتر از گناه. اما از یک نظر دیگر هم نمی‌تواند این اتفاق افتاده باشد، چون در پرونده فیلم تمام موارد ذکر شده و اگر اتفاقی خارج از چارچوب قانون رخ دهد، آن‌وقت صاحب یا صاحبان فیلم می‌توانند از ارشاد شکایت کنند که شما هم دروغ می‌گویید و هم ما را از نظر مالی متضرر می‌کنید»...

 

یک شیوه تبلیغی

می‌ماند گزینه سوم و این یعنی همه‌چیز یک بازی تبلیغاتی است که قرار است «رحمان ۱۴۰۰» پس از چند روز با عنوان توقیفی به سینماها برگردد و فروشش چند برابر شود.

 

عکس‌العمل

منوچهر ‌هادی و علی سرتیپی بعد از آن تکذیب اولیه دیگر واکنشی نشان نداده‌اند و حتی تلاش‌های خبرنگار «شهروند» برای گرفتن پاسخی حتی یک جمله‌ای از آنان نیز ناکام مانده است. تنها چیزی که از‌ هادی بعد از این اتفاقات شنیده‌ایم، پستی‌ پرکنایه است که پس از لغو نمایش فیلمش منتشر کرده و «به دوستانی که منتظر توقیف رحمان ۱۴۰۰ بودند» تبریک گفته است.

 

چه می‌شود؟

پایان ماجرا هنوز معلوم نیست. اما هرچه شود و هرکدام از تئوری‌های مطرح‌شده اگر درست باشد، تفاوتی در این موضوع ایجاد نمی‌کند که بازنده اصلی این بازی سازمان سینمایی است. سازمانی که با گافی تاریخی تمام سوتی‌های قبلی را کمرنگ کرده است!

 

دریا فرج‌پور

 

shahrvand-n​ewspaper.‎​ir
  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.1 stars from 16 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
کاملا موافق توقیف فیلم هستم
  • 1
  • 0
کاملا موافق هستم فیلم خیلی سبکی بود .
  • 1
  • 0
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ لئوناردو دی‌کاپریو

نویسنده و کارگردان: مارتین اسکورسیزی محصول: ۲۰۱۳   لئوناردو دی‌کاپریو: حواست به آدمهايى كه وقتى برنده ميشى، تشويقت نميكنن؛ باشه "فیلم گرگ وال استریت"    

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید