یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
۱۴:۰۸ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۳۱۴۶۴
فیلم و سینمای جهان

روایت جانی دپ از فیلم جدیدش که یک فاجعه را روایت می‌کند/ تصاویر

فیلم Minamata,جانی دپ
جانی دپ بازیگر و اندرو لویتاس کارگردان "میناماتا" از تفاوت‌های این فیلم با دیگر فیلم‌ها و جذابیت‌های آن سخن گفتند.

به گزارش ایران آرت، اندرو لویتاس کارگردان فیلم Minamata با بازی جانی دپ می‌گوید :"نمی‌خواستم یک فیلم هنری مبهم و کوچک بسازم که مردم نمی‌بینند. این داستان خاص ساخته شده تا مردم بتوانند آن را ببینند". این مجسمه‌ساز و عکاس مشهور که شوهر کاترین جنکینز، خواننده مشهور کلاسیک نیز هست، در مورد فیلم جدیدش با نام Minamata صحبت می‌کند، یک درس تاریخی ترسناک و تاثیرگذار که داستان مسمومیت مردم منطقه میناماتا در ژاپن با جیوه صحبت می‌کند، آلودگی هولناکی که توسط یک کارخانه شیمیایی تحت مالکیت شرکت چیزو (Chisso) رخ داده بود.

لویتاس این داستان شوکه‌کننده را از دریچه لنزهای دوربین دبلیو یوجین اسمیت، عکاس مجله Life که جانی دپ نقش او را بازی می کند و همچنین آیلین میوکو اسمیت، مترجم ژاپنی که در سال ۱۹۷۱ او را تشویق به مستند سازی این فاجعه کرد و بعدها با وی ازدواج نمود، به تصویر کشیده است. این داستان که به شکل دردناکی با مردم ژاپن ارتباط برقرار می کند، شاید آنقدر دردناک بوده که یک کارگردان وطنی نتوانسته آن را به تصویر بکشد، موضوعی که مینامی، بازیگر ژاپنی فیلم مشهور Battle Royale به آن اشاره دارد، بازیگری که در Minamata نقش میوکو اسمیت را بازی می کند: "اما به لطف اندرو، او یک خارجی است. به همین خاطر می‌توانیم یک داستان خارق العاده بسازیم".

این فیلم داستانی مشابه برخی پروژه های سینمایی مشهور هالیوودی دارد که به شرارت و قانون شکنی شرکت های بزرگ به قیمت بیماری مردم می پردازند؛ از فیلم Erin Brockovich با بازی جولیا رابرتز در نقش یک وکیل شجاع که با کمپانی برق و گاز پاسیفیک درگیر می شود و جایزه اسکار را برای وی در پی داشت، تا فیلم اخیر Dark Waters از تاد هاینس که به مسمومیت ذخایر آبی منطقه ویرجینیای غربی در نتیجه فعالیت های شرکت شیمیایی DuPont می پردازد. حتی فیلم مستند Fahrenheit 11/9 ساخته مایکل مور در سال ۲۰۱۸ نیز اشاراتی به مسمومیت منابع آبی منطقه فلینت در میشیگان دارد.

لویتاس در مورد فیلم خود می گوید: "فیلم ما قصد ندارد جستجویی برای عدالت یا حقیقت باشد. تریلری بدین شکل نیست، شبیه فیلم های دیگری که در آن ها تلاش می شود و جزییات کوچکی کشف می شوند. این فیلمی در مورد انسانیت است، این فیلمی در مورد مردم است. و این فیلم قصد دارد فرصتی برای شما به منظور نگاه کردن به خودتان و نگاه کردن به دیگران فراهم کند- نه اینکه تنها کیفرخواستی علیه یک شرکت خاص یا یک مسئله خاص باشد". جالب اینکه سناریو نوشته شده توسط دیوید کسلر باعث شوکه شدن بازیگران ژاپنی فیلم شد، از جمله هیرویوکی سانادا بازیگر سریال Westworld که در اینجا نقش یک فعال اجتماعی ضد شرکت چیزو به نام میتسو یامازاکی را بازی می کند.

وی درباره فیلم Minamata می گوید: "اوه خدای من، من احساس شرمندی می کنم زیرا به عنوان یک ژاپنی، از این موضوع بی اطلاع بودم. به همین خاطر است که فکر کردم این داستان باید به جهانیان گفته شود، به ویژه اکنون. فکر می کنم این فیلم برای نسل جوان تر ژاپن خوب خواهد بود، برای اینکه به بررسی مجدد آن بپردازند". در موارد شدید، بیماری میناماتا- سندرمی عصبی که در نتیجه مسمومیت شدید با جیوه اتفاق می افتد- به فلج شدگی، کما و مرگ منتهی می شود، در حالی که دیگر بازماندگان برای همیشه باید از اثرات جانبی آن رنج بکشند. قربانیان این فاجعه که ده ها برای دریافت خسارت تلاش کردند، اکنون می بینند که درد و رنجشان فراموش شده است. بیل نای، بازیگر انگلیسی که در این فیلم نقش رابرت هیز، سردبیر مجله Life  که اسمیت را برای پوشش ماجرا به ژاپن می فرستد، درباره داستان فیلم می گوید :"به وضوح این فیلمی مملو از حقیقت بود که باید ساخته می شد".

جانی دپ که گفته می‌شود در نقش اصلی فیلم درخشیده است نیز می‌گوید :"فیلم‌هایی شبیه این هر روز ساخته نمی‌شوند". بسیاری از لویتاس برای ساخت این فیلم حمایت کرده و کمک های مالی قابل توجهی برای ساخت آن از راه رسید. یکی از این افراد ریویچی ساکاموتو آهنگساز برنده جایزه اسکار و آهنگساز فیلم مشهور The Last Emperor است که بعد از تماشای فیلم Minamata به دیدن لویتاس رفت و با او چای نوشید. وی در مورد فیلم چنین می گوید: "ما قبلاً هرگز با هم دیدار نکرده بودیم، داخل شدم، او بلند شد و مرا به شدت بغل کرد و به خاطر ساخت فیلم تشکر کرد. او البته سپس گفت که این کار را بدون ملاحظات مالی انجام خواهد داد". حتی بسیاری از هنرمندانی که در نقش معترضان در خارج از کارخانه چیزو جمع شده اند نیز بازیگران حرفه ای هستند که بدون در نظر گرفتن مسایل مالی برای شرکت در فیلم اعلام آمادگی کردند.

فیلم Minamata,جانی دپ

لویتاس در این باره می گوید: "آن ها از تمام نقاط جهان به اینجا پرواز کردند تا در نقش سیاهی لشکر بازی کنند، تا به اندازه ای که یک هنرور در طول روز دریافت می کند دستمزد بگیرند. و فکر می کنم که تعهد، شجاعت و واقعی بودن خود را از این طریق نشان دادند. آن ها بازیگران پشت صحنه نیستند، در واقع آن ها ستارگان فیلم هستند". فیلم Minamata همچنین ادای احترامی به کارهای میوکو اسمیت است که بیش از ۶۰ سال را صرف آگاهی بخشی در مورد بیماری میناماتا کرد. مینامی در مورد شخصیت او می گوید :"او یک قهرمان است. از طریق شخصیت آیلین می توانم یک زن معمولی ژاپنی را ببینم، زیرا آن ها بیشتر در سایه هستند. اما در درون خود قدرت فوق العاده ای دارند". لویتاس نیز میوکو اسمیت را "شریکی برای فیلم" دانسته و به به نقش او در دسترسی به عکس های آرشیوی ماجرای میناماتا می گوید.

اندرو لویتاس کارگردان فیلم Minamata با بازی جانی دپ می گوید :«نمی خواستم یک فیلم هنری مبهم و کوچک بسازم که مردم نمی بینند.

فیلم Minamata,جانی دپ

در حالی که فیلم در سیبری و مونته نگرو فیلم برداری شده، کارگردان بر فیلمبرداری بخش هایی از فیلم در ژاپن و تصویربرداری با پهپاد از کارخانه میناماتا اصرار داشت و برای به نمایش گذاشتن فضای متفاوت اما واقعی منطقه میناماتا، صدای پرندگان و شر شر آب را نیز به این تصاویر اضافه کرده است. لویتاس اما نمی خواهد فیلم MinamataMinamata  را فیلمی سیاسی ببیند: "اجازه بدهید تنها این را بگویم که این فیلم به شکلی خاص غیرسیاسی است. موضوع آن درباره انسان هاست و در مورد همه ما، هر کسی در جهان. این فیلم در مورد داشتن حق زندگی کردن و حیات بدون آلودگی است". اینجا مسئله ای نیست که باید همه جا در طیف های سیاسی، راستگرایی یا چپگرایی به آن پرداخته شود. نای می گوید :"قربانیان خواهند فهمید که فراموش نشده اند. امیدواریم، این پیام بدست آن ها برسد و چیزی در رسیدگی به پرونده آن ها تغییر کند".

سانادا نیز با این نظر موافق بوده و باور دارد که این فیلم شانسی برای پرداختن دوباره به این فاجعه و تفکر در مورد آن به مردم ژاپن می دهد: "این فیلم شانس خوبی برای آگاهی از گذشته و تفکر در مورد آینده ای بهتر خواهد بود".

  • 14
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
خسرو پرویز و شیرین,بیوگرافی خسرو پرویز,خسرو پرویز زندگینامه خسرو پرویز پادشاه ساسانی ایران

زاده:۵۷۰ م.

ملیت:ایرانی

دین و مذهب:مزدیسنا

خاندان:خاندان ساسان

درگذشته:فوریهٔ ۶۲۸ م.

ادامه
نظریۀ موج توماس یانگ,نظریه توماس یانگ,زندگی نامه توماس یانگ زندگینامه توماس یانگ فیزیکدان معروف قرن هجدهم و نوزدهم (+ تصاویر)

زاده: ۱۳ ژوئن ۱۷۷۳

زادگاه: میلورتون، سامرست،  انگلستان

درگذشت: ۱۰ مهٔ ۱۸۲۹ 

دین: کواکر

ملیت: انگلستانی

ادامه
دیالوگ های ماندگار انگلیسی,دیالوگ های ماندگار انگلیسی به همراه ترجمه,دیالوگ های ماندگار انگلیسی کوتاه

دیالوگ های ماندگار انگلیسی جدید امروزه فراگیری دیالوگ ها فراتر شده و معنای بسیاری دارند. برخی از فیلم ها دارای دیالوگ و جمله های بسیار ماندگار و مفیدی هستند و تأثير بسیاری بر مخاطب می گذارند. دیالوگ های ماندگار انگلیسی بعضی از دیالوگ فیلم ها در مقایسه با یک گفتگو در فیلم خیلی فراتر هستند و تأثير بسیاری بر ذهن یک مخاطب مانند مقاله دارند. این جملات بیانگر هنر فیلمنامه نویس است. فیلم هایی با این دیالوگ ها بسیار پربیننده تر هستند. گلچینی از این دیالوگ های انگلیسی را با ترجمه فارسی در ادامه بخوانید: - دیالوگ های ماندگار انگلیسی: Our lives are defined by opportunities, even the ones we miss زندگی ما به وسیله فرصت ها تعریف می شود، حتی اون هایی که ما از دست دادیم. سرگذشت غریب بنجامین باتن ( The Curious Case of Benjamin Button) - دیالوگ های ماندگار انگلیسی: I don’t want to survive. I want to live من نمی خوام زنده بمونم. من می خوام زندگی کنم. دوازده سال بردگی( Years a Slave ۱۲) - دیالوگ های انگلیسی هری پاتر: We’ve all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. همه ما در درونمان روشنی و تاریکی داریم. آنچه مهم است این است که کدام را انتخاب می کنیم. هری پاتر - فارست گامپ( Forrest Gump‏): Life is like a. box of chocolates. You never know what you’re going to get زندگی مثل یک جعبه شکلاته. تو هیچوقت نمیدونی که چی گیرت میاد. - دیالوگ های ماندگار انگلیسی: .Winston Churchill: Those who never change their mind never change anything Winston Churchill: اون هایی که هیچوقت نظرشونو عوض نمیکنن هیچ وقت هیچ رو تغییر نمیدن. ( Darkest Hour( 2017 - دیالوگ های ماندگار انگلیسی: .Dr. Abraham Erskine: A weak man knows the value of strength  Dr. Abraham Erskine: یک مرد ضعیف قدر نیرو رو می داند. ( Captain America:The First Avenger( 2011 - دیالوگ ماندگار فیلم یافتن فارستر( Finding Forrester‏): We walk away from our dreams afraid that we may fail or worse yet, afraid we may succeed ما از ترس اینکه ممکن است شکست بخوریم یا بدتر این که از ترس اینکه ممکن است موفق شویم، از رویاهایمان فرار می کنیم. بهترین دیالوگ های ماندگار انگلیسی - دیالوگ ماندگار فیلم روز تعطیل فریس بولر( Ferris Bueller’s Day Off‏): Life moves pretty fast. If you don’t stop and look around once in a. while, you could miss it عمر بسیار سریع می گذرد. اگر گاهی یک بار نایستی و به اطراف نظر نکنی، آنرا از دست می دهی. - دیالوگ های ماندگار انگلیسی زیبا: .Thanos: The hardest choices require the strongest wills Thanos: سخت ترین انتخاب ها به قوی ترین اراده ها نیاز دارند. ( Avengers:Infinity War( 2018 -دیالوگ ماندگار فیلم ارباب حلقه ها:یاران حلقه( Lord of the Rings:The Fellowship of the Ring‏): All we have to decide is what to do with the time that is given us همه آن چه مجبوریم درباره اش تصمیم بگیریم این است که با وقتی که به ما داده شده چه کار کنیم. - دیالوگ انگلیس خاص: اثر انگشت “ما” از زندگی هایی که بهشون دست میزنیم پاک نمیشه … Robert Pattinson and Emilie de Ravin in REMEMBER ME - دیالوگ ماندگار ذهن زیبا( A beautiful mind‏): Perhaps it is good to have a beautiful mind, but an even greater gift is to discover a beautiful heart شاید داشتن یک ذهن زیبا خوب باشد، ولی یک موهبت بزرگ، کشف یک قلب زیبا است. - دیالوگ ماندگار فیلم The Joker : I believe whatever doesn’t kill you simply makes you… stranger من معتقدم هر چیزی که تو رو نکشه، تو رو غریب تر می کنه. ( The Dark Knight( 2008 - دیالوگ ماندگار فیلم پلنگ سیاه( Black Panther‏): In times of crisis the wise build bridges, while the foolish build barriers. We must find a way to look after one another در زمان بحران، عاقل پل می سازد و نادان مانع. ما باید یک راهی پیدا کنیم که حواسمان به هم باشد. دیالوگ های ماندگار انگلیسی با ترجمه - دیالوگ ماندگار فیلم پدر خوانده( The Godfather‏): Great men are not born great, they grow great مردان بزرگ، بزرگ زاده نمی شوند، بلکه بزرگ رشد می کنند. گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش