پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
۱۵:۱۰ - ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۳۵۳
فیلم و سینمای جهان

روایتی از پشت صحنه لباس‌های فیلم‌ها: ۱۴ حقیقت جالب که شاید نمی‌دانستید

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

در فیلم ها هر چیزی به دلیل به خصوصی به نمایش درمی آید و فکری در پس آن وجود دارد. این موضوع درباره ی لباس شخصیت های داستان نیز صدق می کند. لباس های بازیگران در اغلب موارد به دقت طراحی و انتخاب می شوند و گاهی حاصل مدت ها تحقیق و بررسی هستند.

شیطان پرادا می پوشد (Devil Wear Prada)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

طراح لباس فیلم «شیطان پرادا می پوشد» کار طراحی ظاهر شخصیت میراندا پریستلی که سردبیر یک نشریه مُد بود که را از موهای سفید او آغاز کرد که پیشنهاد خود مریل استریپ بود. لباس های میراندا باید به شکل اوت کوتور (لباس هایی که به صورت سفارشی و دست دوز تهیه می شوند) می بود، به همین دلیل یک راه خلاقانه برای این منظور که با هزینه ی نه چندان زیادی قابل انجام باشد، همکاری با برندهایی همچون شَنِل بود.

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

علاوه بر این، یکی از سکانس های به یادماندنی این فیلم در واقع ادای دینی به کوکو شنل، طراح مُد برجسته است، جایی که اندی ساکس، روزنامه نگار مُد و فشن با پوشیدن یک جفت چکمه ی بلند شَنِل استایل خود را به کلی تغییر می دهد.

کوکو شَنِل به علاقه به چکمه های بلند مشهور بود اما هرگز در مجموعه های لباسش آن ها را نگنجاند. او چکمه ی بلند خودش که به صورت سفارشی توسط خانه ی مُد ماسارو طراحی شده بود، را زیاد به پا می کرد.

تایتانیک (Titanic)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

در زمان فیلمبرداری فیلم «تایتانیک» بیشتر بازیگران در زیر لباس های اصلی خود لباس غواصی به تن می کردند تا بتوانند مدت بیشتری در مخزن های آب بمانند. با این حال، کیت وینسلت جزء معدود افرادی بود که ترجیح می داد آن را به تن نکند.

سیندرلا (Cinderella)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

لیلی جیمز بازیگر نقش اصلی «سیندرلا» کفش شیشه ای که تیم طراحی لباس این فیلم ساخته بود را هرگز به پا نکرد. درواقع این کار نشدنی بود، چون این کفش واقعاً از شیشه ساخته شده بود و وزن هر لنگه ی آن نزدیک به یک کیلوگرم بود. به جای آن، جیمز کفش هایی چرمی به پا داشت که بعداً به کمک جلوه های ویژه ی کامپیوتری به شکل کفش های شیشه ای معروف سیندرلا درآمدند.

دزدان دریایی کارائیب (Pirates of the Caribbean)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

کلاه معروف کاپیتان جک گنجشکه چرمی به نظر می رسد و در ابتدا هم همینگونه بود. اما بعد از بارها افتادن کلاه در آب و گم شدنش، تیم طراحی لباس فیلم تصمیم گرفتند کلاه این شخصیت را از جنسی بسازند که ضدآب باشد و روی آن شناور بماند، به همین دلیل به سراغ لاستیک رفتند.

دیو و دلبر (Beauty and the Beast)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

اِما واتسون در لایو اکشن «دیو و دلبر» یک بل امروزی را به تصویر می کشد. به همین دلیل طراح لباس فیلم به همراه او لباس هایی برای این شخصیت طراحی کردند که منعکس کننده ی این نکته باشد. مثلاً شنل بل از جنسی اورگانیک و به لحاظ زیست محیطی پایدار بود. به علاوه، آن ها تصمیم گرفتند به جای کفش های بالرینی که بل در نسخه ی انیمیشن به پا داشت، از یک جفت چکمه استفاده کنند.

کروئلا (Cruella)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

برای شخصیت اصلی فیلم «کروئلا» حدود ۴۷ لباس مختلف در نظر گرفته شده بود. برای مثال، در فیلمنامه اشاره شده بود که این شخصیت شرور شنل سفید رنگی به تن می کند که برای نمایش لباسی دیگر آتش می گیرد. این لحظه در نهایت با کمک جلوه های ویژه ی کامپیوتری به تصویر کشیده شد، گرچه تیم طراحی لباس فیلم به استفاده از پارچه های مخصوص هم فکر کرده بودند تا این لحظه را بدون استفاده از جلوه های ویژه ی کامپیوتری به اجرا درآورند.

یکی دیگر از چالش طراحی لباس این فیلم مربوط به دامن قرمز رنگ بزرگ کروئلا بود. برای دوخت این دامن از گروه بزرگی از دانشجویان، انترن ها و کارآموزان حوزه ی مُد کمک گرفته شد که ۵،۰۶۰ عدد گلبرگ پارچه ای را یک به یک به آن دوختند.

خارش هفت ساله (The Seven Year Itch)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

مشهورترین تصویر از مریلین مونرو با آن پیراهن سفید رنگ به پرواز درآمده، سکانسی از فیلم «خارش هفته ساله» است. علیرغم شهرت فراوان این لباس، طراح آن، ویلیام تراویلا، علاقه ای به طراحی خود نداشت و آن را یک «لباس کوچک احمقانه» خطاب می کرد. با این حال، ۳ نسخه از آن لباس به قیمت ۶/۴ میلیون دلار به فروش رفت.

خاندان اژدها (House of the Dragon)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

در سریال «خاندان اژدها» تغییرات شخصیت ها در ویژگی های مختلف لباس آن ها مثل رنگ شان نمود پیدا می کند.

برای مثال، قرمز و سیاه رنگ های دودمان تارگین هستند. رینیرا در ابتدا لباس هایی به رنگ زرد روشن یا بژ به تن می کند. او دختری جوان است که هنوز درگیر مسائل تارگرین ها نشده است.

با این حال، رینیرا پتانسیلی که در آینده از او نمایان خواهد شد را زودتر در لباس هایش نشان می دهد. به فلس های روی شانه ی لباس او دقت کنید. رینیرا هر چه بزرگ تر و قدرتمندتر می شود، فلس های روی شانه ی لباسش نیز بیشتر می شود.

لباس های تارگرین ها مملوء از نمادهایی است که بر قدرت این خاندان تأکید دارند، مثل سگک ها، دکمه ها و کلاهخودهایی که به شکل اژدها هستند.

جالب است بدانید که لباس رزم دیمون با الهام از زره سامورایی ها طرحی شده بود.

سکوت بره ها (The Silence of the Lambs)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

طراحی ماسک هانیبال لکتر برای طراحان لباس فیلم «سکوت بره ها» اندکی زمان برد. در نهایت جنس فایبرگلاس برای ساخت این ماسک انتخاب شد. آن ها در ابتدا می خواستند ماسک را رنگ کنند، اما وقتی دیدند ماسک فایبرگلاس خود ظاهری شبیه به یک تکه چرم قدیمی و خشک شده پیدا کرده متوجه شدند نیازی به تغییر آن نیست.

خاطرات خون آشام (The Vampire Diaries)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

در فصل اول سریال «خاطرات خون آشام» ظاهر دیمن حس و حال شخصیت های منفی را دارد؛ او لباس های تیره به تن می کند و شیفته ی کت های چرمی است. اما تا فصل هفتم سریال این شخصیت دستخوش تحولات چشمگیری می شود. او مهربان تر می شود. دوستانش را نجات می دهد و مانند انسان ها لباس می پوشد، مثل پیراهن های چهارخانه ای که به تن می کند.

حریم سلطان (Magnificent Century)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

خرم سلطان این پیراهن قرمز رنگ را وقت هایی که می خواست به اتاق سلطان برود به تن می کرد تا او را مسحور خود کند. او یک گردنبند نامتعارف هم به گردن می انداخت که شبیه به یک ریسمان طلایی رنگ بود. گردنبند زنان ارشد حرمسرا معمولاً یک زنجیر با آویز یا به شکل نیم دایره بود. اما خرم سلطان گردنبندی به شکل منگوله به گردن می انداخت که توجه را به قسمت سینه جلب می کرد.

علاوه بر این، خرم سلطان در ابتدای سریال لباس هایی به رنگ تند به تن نمی کرد. اما هر چه گذشت رنگ لباس هایش تندتر شد.

صبحانه در تیفانی (Breakfast at Tiffany’s)

فیلم ها و سریال های مشهور,فیلم شیطان پرادا می پوشد

آدری هپبورن در فیلم «صبحانه در تیفانی» پیراهن سیاه رنگی به تن دارد که طراحی ژیوانشی بود. این لباس گرچه در دهه ی ۱۹۶۰ طراحی شده اما هنوز هم بسیار مشهور است.

از این لباس ۳ نسخه وجود دارد: یک نسخه در آرشیو شرکت ژیوانشی، نسخه ی دیگر در موزه ی لباس ِ مادرید پایتخت اسپانیا و نسخه ی سوم که در سال ۲۰۰۶ در یک مزایده به قیمت ۶۰ هزار یورو فروخته شد.

خاندان گوچی (House of Gucci)

طراح لباس فیلم «خاندان گوچی» اجازه ی دسترسی به آرشیو لباس های قدیمی این برند را داشت و از بعضی از آن ها در طراحی های خود برای شخصیت های فیلم بهره برد.

هری پاتر (Harry Potter)

آلن ریکمن در طراحی لباس شخصیت پروفسور اسنیپ نقش داشت. او به دلیل ذهنیتی که از ظاهر این شخصیت یافته بود، توصیه هایی به گروه طراحی لباس فیلم درباره ی نحوه ی طراحی لباس او داشت. به نظر ریکمن او برای این نقش به لباسی پر دکمه نیاز داشت چون هنگام طراحی شخصیت اسنیپ برای خود، او را در حال بستن دکمه های لباسش تصور کرده بود. علاوه بر این، او خواست که لباس اسنیپ آستین های تنگی داشته باشد.

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش