جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲
۱۴:۴۲ - ۱۹ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۱۷۹۳
رادیو و تلویزیون

«سریال‌های تکراری»، بلای جان تلویزیون

«سریال‌های تکراری»,بودجه صدا و سیما
تلویزیون روزهای جدیدی را می‌گذراند و رویدادها و اتفاقات اخیر باعث شده کمتر بتواند به مدیریت کنداکتور بپردازد؛ کارشناسانی که تکرار می‌شوند، مهمانانی که غیرجذاب هستند و سریال‌هایی که به تکرار افتاده‌اند.

به گزارش جهان صنعت،تلویزیون این روزها یکی از معضلات جدی‌اش در وهله اول مدیریت کنداکتور است، همچنین انتخاب درست افراد برای ساخت سریال و برنامه و باز هم جای خالی تنوع و خلاقیت که باعث شده کارشناسان هم به چشم مخاطب تکراری بیایند. این انتقادات را نه تنها در فضای رسانه، حتی می‌توان در کوچه و خیابان از مخاطبان هم جویا شد.

آنها مدت‌ها است منتظِ دیدن سریال خوب از تلویزیون‌ هستند که برای رفعِ این مشکل به مدیوم‌های دیگر روی آورده‌اند. مخاطب امروز، چالش دوست دارد و برنامه‌های چالشی می‌تواند تلویزیون را از ساخت برنامه‌های روتین گفت‌وگومحور نجات دهد.

تلویزیون بیش از سریال باید روی برنامه‌سازی تمرکز جدی داشته باشد؛ برنامه‌هایی که می‌توانند حتی مواقعی خلأ نداشتن سریال جذاب را هم پر کنند. نمونه بارز آن «عصر جدید» بود که هر بار روی آنتن می‌رفت توجه بیننده‌های بسیاری، حتی آن قشری که بیننده پروپاقرص تلویزیون نیستند را جلب می‌کرد، ولی این رویه علی‌رغم استقبال گسترده، هرگز رویه غالب تصمیم‌گیرندگان صداوسیما نیست.

کارشناسان تکراری

این روزها هرازگاهی سریال‌ جدید روی آنتن می‌رود اما سریال‌های تکراری سهم‌شان بیشتر است. برنامه‌های مختلفی روی آنتن است اما موضوع مهمان و کارشناس تکراری مخاطبان را آزرده‌خاطر کرده ‌است؛ کارشناسانی که به صورت تکراری در هر موردی ورود و اظهار نظر می‌کنند.

انتقادهایی وجود دارد و حتی آمارهایی هم مبنی بر استفاده تکراری از این کارشناسان منتشر شده است، اما باید به این نکته توجه کرد، مخاطب امروز آنقدر هوشمند است که یک تحلیل و گفتمان واحد را نمی‌پذیرد و باید چندین تحلیل را بشنود و از میان آنها خودش به تحلیل درستی از یک واقعه برسد. حالا در کنار برخی حرف‌های نسنجیده توسط مهمانان برنامه‌ها و حتی مجریان، تکرار کارشناسان به نوعی دیگر برای تلویزیون معضل‌آفرین شده است؛ مگر تلویزیون همین چند کارشناس را دارد؟!

فقدان اتاق فکر

شاید یکی از دلایل بروز این معضلات، فقدان اتاق فکر در کنار برنامه‌هاست. زمانی موضوع شیرهای آلوده، ادعاهای علمی و تاریخی نامربوط، معرفی داروهای مختلف برای جلوگیری از کرونا پای نیش زنبور عسل و ظرف مسی معروف به تلویزیون باز شد چون اتاق فکری وجود نداشت به آنها بگوید چه کار کنند و چه کار نکنند و حالا با وجود خلأ این اتاق فکرها و عدم توجه به این جایگاه، تهیه‌کننده‌ دچار سردرگمی می‌شود که کدام کارشناس را بیاورد یا نیاورد یا از کدام محتوا بهره ببرد که بتواند برای مخاطبان جذاب و تاثیرگذار باشد.

چه کسی یا کسانی روی دعوت از مهمانان، کارشناسان و مواضع و مطالب‌شان نظارت دارند؟ معاون جدید سیما باید جلوی بی‌اعتبار شدن مواضعی که در رسانه‌ ملی مطرح می‌شود را بگیرد. وقتی درباره موضوع بهداشتی، درمانی و حتی پزشکی بحث می‌شود و بعدها این ادعاها از سوی وزارت بهداشت و مراجع دیگر رد می‌شود به نوعی اعتماد مخاطب نسبت به موضوعات مطرح شده در تلویزیون کم می‌شود یا تجویزهای گمراه‌کننده و ناراحت‌کننده‌ای که توسط برخی از کارشناسان در تلویزیون داده می‌شود واکنش بسیاری از اهالی رسانه، فرهنگ و هنر و حتی بعضا در کوچه و خیابان مردم به دنبال دارد.

ممنوع‌الکارها

به لیست بلندبالای ممنوع‌الکارهای صداوسیما دقت کنید: علی ضیا، فرزاد حسنی، رضا رشیدپور، باربد بابایی، مهران مدیری و…

هرکدام از این نام‌ها در دوره‌ای طولانی، جزو موفق‌ترین برنامه‌سازان صداوسیما بودند و حالا به دلایلی از سوی حراست سازمان در لیست ممنوع‌الکارها قرار گرفته‌اند. تعداد اعضای این لیست بیشتر هم هست که پخش تصویر و صدای آنها ممنوع است و همین باعث شده از جذابیت برنامه‌های تلویزیونی کاسته شود.

نیازمند بازنگری

به نظر می‌رسد «سیما» در این دوره حساس باید برای حضور مهمانان، کارشناسان و حتی برنامه‌سازان چارچوب و قواعدی وضع کند که شاهد یک تنوع و تاثیرگذاری محتوایی روی مخاطب باشیم. اما در این میان، انتقاداتی هم به پخش تکراری سریال‌هاست. چون این ماموریت برعهده شبکه‌های تامینی همچون «تماشا» و «آی‌فیلم» گذاشته شده بقیه شبکه‌ها موظفند با کمک «سیمافیلم» و حتی تولد مراکزی همچون «سیمرغ» سریال‌هایی که پیش از این نوید تولیدش را داده‌اند در اختیار کنداکتور پخش قرار دهند. اما در این میان فارغ از هر نقدی به نظر می‌رسد معاونت سیما باید یک بازنگری در مدیریت کنداکتور داشته باشد و با توجه بیشتر به اتاق فکر، اندیشه‌ورزی و پژوهش در ساخت سریال و برنامه پیش برود.

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش