چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۱۶

معرفی روز نیروی هوایی و علت نامگذاری این روز

روز نیروی هوایی,روز نیروی هوایی چه روزی است,روز نیروی هوایی ارتش کی هستروز نیروی هوایی ، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و ارتش بود
نام یکی از ۴ نیروی زیر مجموعه ارتش، نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران می باشد. وظیفه ی این نیروی کارامد، پشتیبانی نیروهای مسلح ایران و حفاظت از مرزهای هوایی میباشد که فعالیت خود را از سال ۱۳۰۳ شروع کرده است.

روز نیروی هوایی

نظامیان فداکار و متعهد نیروی هوایی در ۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷، به دنبال شایعات کودتای ارتش، به ملت پیوستند و سندی از حماسه و ایمان را با حضور در محضر رهبر انقلاب به ثبت رساندند؛ به همین خاطر به آن روز نیروی هوایی می گویند.

در ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ حرکت متهورانه ی نظامیان نیروی هوایی از گام های بلندی به شمار می رفت که در جریان انقلاب، حکومت پهلوی را نابود کرد. بعد از گذشت یک هفته از ورود امام قدس سره به ایران و مقاومت رژیم شاهنشاهی در مقابل انقلاب، ملت منتظر وعده ی امام بود که در بهشت زهرا فرمودند:من توی دهن این دولت می زنم...

با گذشت هر روزی، شایعه ی کودتای ارتش، فراگیرتر می شد و تمامی به خاطر چنین شرایطی نگران بودند. اگر چه در بعضی از واحدهای ارتش، اعتصابات پراکنده گسترش یافته و در روزنامه ها قید شده بود ولی هنوز مردم در مقابل خود، ارتش را می دیدند و برای آینده ای مبهم، نگران بودند و می ترسیدند که سرنوشت نهایی انقلاب، درگیری نهایی ارتش و مردم باشد و عده ای هم برای حصول پیروزی نهایی، آماده ی نبرد مسلحانه می شدند.

شکست مقاومت دولت بختیار، شکست ماموریت هایزر در طراحی کودتای نظامی و همچنین شکست روحیه ی معدود نظامیان بی اعتنا به انقلاب از بهترین و عظیم ترین روش تقویت روحیه ی انقلاب به شمار می رفت. به هیچ وجه مقامات عالی رتبه نظامی، انقلاب و همبستگی با مردم را نپذیرفتند و همچنان حامی دولت بختیار بودند. نظامیان فداکار و متعهد نیروی هوایی در این شرایط فهمیدند که باید کار بزرگی انجام دهند و به انجام وظیفه ی ملی و مذهبیشان بپردازند. لذا به ملت با یک حرکت متهورانه ملحق شدند و با حضور در اقامت‌گاه رهبر بزرگ انقلاب اسلامی در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ سندی از افتخار، حماسه، رشادت و ایمان را در مدرسه ی علوی در برگ های زرین تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رسانیدند.

تاریخچه نیروی هوایی

در دوره سلطنت احمدشاه قاجار، نیروی هوایی در ایران شکل گرفت. با کوشش نخست وزیر وقت، رضاخان سردار سپه در سال ۱۳۰۳ نیروی هوایی بوجود آمد. حکم عمومی قشون در خرداد ۱۳۰۳، تحت شمار ۲۲۲ برای تاسیس نیروی هوایی صادر شد و رییس ستاد آن، سرهنگ احمد نخجوان بود.

تاریخ روز نیروی هوایی,روز نیروی هوایی,روز نیروی هوایی چه روزی استیکی از مناسبت هایی که در دهه فجر نامگذاری شده است روز نیروی هوایی است

علت نامگذاری روز نیروی هوایی

روز نیروی هوایی از مناسبت هایی به شمار میرود که در دهه فجر نامگذاری شده است. علت نام گذاری این روز بخاطر بیعت همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی( ره) و انقلاب اسلامی بود. نهاجا به عنوان نام مستعار این نیرو محسوب میشود و شعار این نیرو« بلند آسمان جایگاه من است» می باشد.

قسمتی از بیانات امام خمینی( ره) در جمع پرسنل نیروهای هوایی

فرموده ی امام خمینی( ره) در روز ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ این چنین بود:« درود بر شما سربازان امام عصر سلام الله علیه، همانطور که فریاد زدید، تاکنون در خدمت طاغوت بودید، طاغوتی که همه هستی ما را ساقط کرد، طاغوتی که ما را برده خارجی ها کرد و از امروز در خدمت امام عصر سلام الله علیه و در خدمت قرآن کریم هستید.»

حمله به پادگان نیروی هوایی

در شامگاه ۲۰ بهمن، پس از اعلام همبستگی گروهی از همافران و پرسنل نیروی هوایی با انقلاب و بیعت ایشان با امام( ره)، مزدوران گارد شاهنشاهی در تهران به یکی از پادگان های نیروی هوایی حمله کردند. مردم انقلابی برای کمک به همافران با سلاح هایی ابتدایی حاضر شدند و به این ترتیب پیروز جنگ شدند.

از اواخر شب ۲۰ بهمن، درگیری مسلحانه بین مردم و نیروهای ارتش از پادگان دوشان تپه شروع شد. هنرجویان نیروی هوایی در جریان نمایش فیلم مراسم استقبال امام خمینی( ره)، نسبت به ایشان ابراز احساسات می کنند. پس از مداخله ی افراد گارد شاهنشاهی مأمور نیروی هوایی برای ساکت کردن هنرجویان و پرسنل نیروی هوایی به تیراندازی ختم شد. پس از این که خبر شورش افراد پادگان نیروی هوایی منتشر شد؛ مردم به دوشان تپه برای کمک به آن ها رفتند و خودشان را به پادگان رساندند. آن ها با باز کردن اسلحه خانه ها و با استفاده از تفنگ و مسلسل، سنگرهای خیابانی ساختند و با افراد گارد شاهنشاهی جنگیدند.

وقتی که در دوشان تپه جنگ شد؛ در همان زمان، مردم به چند کلانتری یورش بردند و نقاط دیگر حساس پایتخت با خلع سلاح افراد، به تصرف مبارزان درآمد. فرماندار نظامی پس از محاصره ی شهربانی، ساعات عبور و مرور را به منظور مقابله با انقلابیون از ساعت ۴.۵ بعدازظهر تا ۵ صبح روز بعد اعلام کرد ولی مردم به فرمان امام خمینی( ره)، اعتنایی نسبت به اخطار فرماندار نظامی نشان ندادند و در خیابان ها اعتصاب کردند.

روز نیروی هوایی ارتش کی هست,روز نیروی هوایی ارتش چه روزی است,سال روز نیروی هواییروز نیروی هوایی بخاطر بیعت همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی نامگذاری شده است

رویدادهای ۱۹ بهمن ۱۳۵۷

- نخست وزیر سر سپرده محمدرضا پهلوی به نام جعفر شریف امامی، باعث شد که حوادثی نظیر جمعه سیاه ( ۱۷ شهریور ماه) و کشتار دانش آموزان( ۱۳ آبان ماه) اتفاق بیافتد. این نخست وزیر بعد از انتقال تمام ثروت خود به خارج در چنین روزی، از ایران فرار کرد.

- جمعی از نظامیان متعهد نیروی هوایی، تحت عنوان همافران در روز ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ در مدرسة رفاه تهران به دیدار امام رفتند و برای همیشه همبستگی خود را اعلام کردند. نام این روز با شکوه از آن به بعد، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی انتخاب شد.

- جمعی از پرسنل نیروی هوایی در مقابل حضرت امام، رژه رفتند و سرود خواندند. آن ها با حرکت اسلامی مردم ایران و رهبری نهضت اعلام همبستگی کردند. ایشان به قدردانی از راه پیمایی مردم برای حمایت از دولت مهندس بازرگان پرداختند.

- بیانات مهندس بازرگان این بود که نتوانسته ارتش را راضی کند و ارتشیان به حمایت از قانون اساسی می پردازند. او بعد از اعلام نخست وزیری دولت موقت در طی نخستین سخنرانی عمومی اش گفت:من یک ماشین سوار نازک نارنجی هستم که باید روی جاده های آسفالت و راه هموار حرکت کنم.

- عکس رژه افسران نیروی هوایی در مقابل حضرت امام، در روزنامه کیهان منتشر شده بود که توسط ستاد ارتش تکذیب شد.

- طرفداران قانون اساسی با به آتش کشیدن شهر خوی، به یک حمام زنانه در شهر گنبد حمله کردند.

- تجمع عده ای از هواداران رژیم به طرفداری قانون اساسی در تهران باعث شد که به جنگ با مخالفین خود بپردازند.

- در تیراندازی های خیابان فرح آباد ژاله به خبرنگار لوس آنجلس تایمز، تیراندازی شد و به قتل رسید.

- تظاهرات مردم و فریاد و خشم کلیه اقشار در مقابل رژیم در طی روزهای گذشته در شهر تهران اتفاق افتاد. بانک ها و دیگر مۆسسات دولتی مورد هجوم مردم به ستوه آمده از جنایت های شاه قرار گرفتند و شعله های آتش از همه سو زبانه می کشید.

- از شبکه تلویزیونی کارکنان اعتصابی رادیو و تلویزیون، نطق کوتاهی از امام خمینی که برای کارکنان رسانه های گروهی، آرزوی موفقیت داشت؛ بطور مستقیم پخش شد:در این قسمت، دستگاه هایی بوده و هست که باید در خدمت مردم می بود ولی رژیم غاصب در راه هدف های نامشروع از آن ها بهره گرفت.

- سرهنگ قذافی از انقلاب مردم ایران حمایت کرد.

- پنج نفر در درگیری های گرگان، کشته شدند و یازده نفر در این درگیری مجروح شدند.

سال روز نیروی هوایی,19 بهمن روز نیروی هوایی,علت نامگذاری روز نیروی هوایی نیروی نهاجا نام مستعار نیروی هوایی میباشد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 9
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین تارخ,بیوگرافی امین تارخ,عکس امین تارخ بیوگرافی امین تارخ و علت درگذشت او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۳۳۲/۵/۲۰

محل تولد: تهران

تاریخ درگذشت: ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

تحصیلات: مدرس رشته بازیگری 

همسر: منصوره شادمنش

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
پوریای ولی,زندگینامه پوریای ولی,بیوگرافی پوریای ولی زندگینامه پوریای ولی اسطوره جوانمردی و از نامدارترین پهلوانان ایران

تاریخ تولد: ۶۵۳ هجری قمری

محل تولد: گرگانج خوارزم

محل زندگی: خوارزم

شهرت: پوریای ولی

درگذشت: ۷۲۲ هجری قمری

آرامگاه: خوی

ادامه
امو بند,بیوگرافی امو بند,عکس های امو بند بیوگرافی و تصاویر اعضای امو بند + دانستنی های جالب درباره این گروه

حرفه: نوازندگی و خوانندگی

تاریخ شروع فعالیت: سال ۱۳۹۱ تا کنون

سبک موسیقی: پاپ

نخستین آلبوم: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ به نام آرام

نخستین کنسرت: ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ در هتل نارنجستان شهر نور

ادامه
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
حضرت شعیب,زندگی نامه حضرت شعیب,خصوصیات حضرت شعیب زندگینامه حضرت شعیب در قران و روایات

سن: ۲۴۲

محل زندگی: مدین، ایکه

نام قوم: قوم مدین، قوم ایکه

آرامگاه: مکه؛ یمن؛ فلسطین؛‌ تستر

تکرار نام در قرآن: ۱۱

ادامه
مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,زندگینامه مایکل دل زندگینامه مایکل دل بنیانگذار شرکت رایانه ای دل

تاریخ تولد: ۲۳ فوریه ۱۹۶۵

محل تولد: هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

تحصیلات: مدرک دانشگاهی ندارد

حرفه: مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت دل

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش