چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۱۱۱

پیام حضرت امام درمورد روز ارتش چیست؟ (+ تاریخچه)

عکسهای روز ارتش,روز ارتش,تصاویر رژه روز ارتشنامگذاری ۲۹ فروردین به نام روز ارتش توسط امام خمینی (ره) اتفاق افتاد
در طول جنگ تحمیلی، نیروهای چهار گانه ارتش با عملکردشان نشان دادند که کارآمد، پرافتخار و پرقدرت هستند و می توانند هر مأموریتی را بدرستی انجام دهند. آخرین پیام امام راحل( ره) به ارتش، شاهد و گواه این ادعا می باشد.

روز ارتش

امام خمینی( ره) برای روز ۲۹ فروردین ماه، نامی تحت عنوان روز ارتش انتخاب کرد. درواقع انتخاب این نام برای چنین روزی که دشمنان جمهوری اسلامی میخواستند ارتش را منحل کنند؛ نشان از درایت امام بود. ارتش موظف است که از استقلال و تمامیت ارضی کشور، محافظت کند. امروزه ارتش ایران، متشکل از ۴ نیرو میباشد که از آن ها می توان به نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی و نیروی پدافند هوایی اشاره کرد و این نیروها به همراه سپاه پاسداران و نیروی انتظامی، باعث ایجاد مجموعهٔ نیروهای مسلح ایران شدند. هم اکنون فرماندهی کل ارتش برعهده ی سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی می باشد.

امام خمینی( ره) در روز ۲۳ بهمن ۵۷، ریاست ستاد ارتش ملی اسلامی را به سرلشکر قرنی داد تا ارتش را ساماندهی کند. وی از این سمتش در تاریخ ۶ فروردین ماه سال ۵۸ استعفا داد. در روز ۲۸ فروردین ماه، امام خمینی( ره) در پیامی اعلام کرد که ۲۹ فروردین به عنوان روز ارتش شناخته میشود و درخواست امام از ارتشیان این بود که به رژه نظامی در ۲۹ فروردین ماه بپردازند و همچنین خواسته ی او از مردم این بود که از ارتش، حمایت کنند. همین امر موجب تثبیت ارتش جمهوری اسلامی ایران گردید و به مناسبت روز ارتش، نخستین رژه در نظام جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۹ فروردین ماه سال ۵۸با بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی برگزار شد و همه ساله رژه روز ارتش به همین مناسبت در تهران و شهرستان ها برگزار می شود.

پیام حضرت امام درمورد روز ارتش

پیام حضرت امام راحل (ره) به این شرح می باشد :

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف و مبارز ایران و فقهم الهه تعالی؛ با سلام و سپاس از مجاهدت خستگی ناپذیر شما ملت شجاع كه تا آستانه پیروزی، اهداف مقدس اسلام را رساندید و به خواست خدای بزرگ، دست خیانتگران داخلی و خارجی را قطع كردید؛ تذكرات زیر را مدنظر داشته باشید:

روز چهارشنبه ۲۹ فروردین ماه روز ارتش اعلام مى‏ شود. ارتش محترم در این روز با ساز و برگ در شهرستان هاى بزرگ به رژه بپردازند و پشتیبانى خود را براى فداکارى در راه استقلال و حفظ مرزهاى کشور از جمهورى اسلامى و ملت بزرگ ایران اعلام می نمایند. وظیفه ی ملت ایران، استقبال از ارتش اسلامى و احترام برادرانه از آنان می باشد. هدف ارتش، خدمت رساني به ملت و اسلام و ارتش اسلامى می باشد و وظیفه ی ملت شریف اسلام، به رسمیت شناختن ارتش و پشتیبانى از آنان است. اکنون جایز نیست که با ارتش اسلامى مخالفت شود. ما و شما و ارتش باید براى حفظ و امنیت کشورمان، برادرانه بکوشیم و موجب خاتمه ی شرارت اشرار و اختلال مفسدان شویم.

- از وظایف افراد ارتش در داخل ارتش می توان به حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط اشاره کرد. عدم توجه به چنین مسائلی باعث از هم پاشیدن نظام و ضعف ارتش اسلامی می شود. وظیفه ی سربازان و درجه داران و افسران اینست که رفتار محبت آمیز و برادرانه با ارتش داشته باشند و از دیكتاتوری بپرهیزند كه در رژیم طاغوت بود. اداره ی ارتش اسلامی باید برطبق حفظ سلسله مراتب و نظام صحیح اسلامی و اطاعت كامل زیردست از مافوق و رعایت كامل مافوق از زیردست، صورت گیرد. چنانچه برخلاف از این امر انجام شود؛ ضد انقلاب است و مورد مؤاخذه قرار می گیرند.

والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته

روح الله الموسوی الخمینی

روز ارتش جمهوری اسلامی ایران,تاریخ روز ارتش,پیام حضرت امام درمورد روز ارتشپیشینه شکل‌گیری نیروی نظامی در ایران، به دوران پادشاهی هخامنشیان بازمی‌گردد

تاریخچه روز ارتش

در دوران پادشاهی هخامنشیان، نیروی نظامی برای نخستین بار در ایران بوجود آمد. نیروهای رزمی در این دوره، متشکل از ۲ گروه پیاده نظام و سواره نظام می باشند و توسط یک نفر، فرماندهی میشوند. با گذشت زمان رسته های پیاده، ارابه سواران، سواره، مهندسان، کارگزاران، نفت اندازان و گارد جاویدان بوجود آمد. اهمیت رسته سواران در دوران پادشاهی اشکانی، بیشتر شد و پادگان هایی در دوره پادشاهی ساسانیان به صورت ثابت بوجود آمد. نیروی نظامی با کیفیت مختلف در طول ادوار مختلف تاریخ ایران، وجود داشته است ولی در دوران پهلوی، فرم کنونی نیروهای مسلح مدرن پدید آمد.

رژه روز ارتش

یگان های پیاده ارتش مقتدر جمهوری اسلامی هرساله با ساز و برگی نظامی به مناسبت روز ارتش در ابعاد گسترده و در تمام شهرهای ایران، رژه نظامی اجرا می کنند.

ارتش و جنگ تحمیلی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، وقتی که جمهوری نوپا درگیر مسائل عدیده ی داخلی بود تا مشكلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از یك انقلاب مردمی را حل و فصل کند، دشمنان انقلاب كه از پیروزی انقلاب، ضربه خورده بودند و برای نابودی انقلاب اسلامی در ایجاد اختلافات داخلی درمانده بودند، جنگ تحمیلی گسترده ای را به شكل ناجوانمردانه به كشور تحمیل كردند.

عامل اصلی چنین تجاوز آشكاری، عراق بود که به محض دیدن چراغ سبز استكبار جهانی، تصمیم حمله به ایران اسلامی را گرفت. دولت مردان عراق به دلیل تجزیه و تحلیل های ناشیانه ی دستگاه های اطلاعاتی غرب از اوضاع داخلی ایران ترغیب می شدند به خاك ایران تجاوز کنند. منشأ این تحلیل ها برگرفته از عدم ثبات در ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که به دلایلی همچون نابسامانی های موجود داخلی، عدم تثبیت انضباط، تزلزل فرماندهی، تعویض پی در پی فرماندهان، كاهش مدت سربازی از دو سال به یكسال، و .... بوجود آمد و در نتیجه ی این امر، ارتش جمهوری اسلامی ایران، توانایی مقابله با تجاوز را نداشت که حساب جدیدی را افتتاح کند.

غیور مردان ارتش كفر ستیز اسلام در زمانی که ارتش عراق با استفاده از دوازده لشكر و بهره گیری از امكانات تسلیحاتی پیشرفته ی غرب و شرق به خاك ایران حمله کرد، مسؤولیت خطیر حراست و پاسداری از كیان مقدس جمهوری اسلامی ایران را مشتاقانه پذیرفتند و برای ادای این وظیفه، مردانه قیام كردند و همراه با برداران پاسدار خود و بسیاری از جان بر كفان بسیج در طی هشت سال نبرد مقدس توانستند تجاوز و سركوب دشمن را دفع کنند و شهدای گرانقدری را در این راه پر فراز و نشیب، به اسلام تقدیم كنند.

تصاویر رژه روز ارتش,تاریخچه روز ارتش,تبریک روز ارتشهمه ساله به مناسبت روز ارتش، رژه در تهران و شهرستان‌ها برگزار می‌شود

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 17
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین تارخ,بیوگرافی امین تارخ,عکس امین تارخ بیوگرافی امین تارخ و علت درگذشت او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۳۳۲/۵/۲۰

محل تولد: تهران

تاریخ درگذشت: ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

تحصیلات: مدرس رشته بازیگری 

همسر: منصوره شادمنش

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
پوریای ولی,زندگینامه پوریای ولی,بیوگرافی پوریای ولی زندگینامه پوریای ولی اسطوره جوانمردی و از نامدارترین پهلوانان ایران

تاریخ تولد: ۶۵۳ هجری قمری

محل تولد: گرگانج خوارزم

محل زندگی: خوارزم

شهرت: پوریای ولی

درگذشت: ۷۲۲ هجری قمری

آرامگاه: خوی

ادامه
امو بند,بیوگرافی امو بند,عکس های امو بند بیوگرافی و تصاویر اعضای امو بند + دانستنی های جالب درباره این گروه

حرفه: نوازندگی و خوانندگی

تاریخ شروع فعالیت: سال ۱۳۹۱ تا کنون

سبک موسیقی: پاپ

نخستین آلبوم: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ به نام آرام

نخستین کنسرت: ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ در هتل نارنجستان شهر نور

ادامه
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
حضرت شعیب,زندگی نامه حضرت شعیب,خصوصیات حضرت شعیب زندگینامه حضرت شعیب در قران و روایات

سن: ۲۴۲

محل زندگی: مدین، ایکه

نام قوم: قوم مدین، قوم ایکه

آرامگاه: مکه؛ یمن؛ فلسطین؛‌ تستر

تکرار نام در قرآن: ۱۱

ادامه
مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,زندگینامه مایکل دل زندگینامه مایکل دل بنیانگذار شرکت رایانه ای دل

تاریخ تولد: ۲۳ فوریه ۱۹۶۵

محل تولد: هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

تحصیلات: مدرک دانشگاهی ندارد

حرفه: مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت دل

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش